ZX Spectrum forever

Καλως ηλθες pooky(1)Χαιρομαστε πολυ!!!!

Μια απο τα ιδια ειμαστε ολοι εδω μην μασας....

Περιμενω πως και πως να μας πεις ιστοριες απο τα αθανατα χρονια

του Pixel και των home micros!!!

Οσο για τα Pixel αν ειμαστε τυχεροι φιλε μου συντομα θα εχουμε τα τευχη 1 και 2!!!!!!
 
Όποιος ενδιαφέρεται να αποκτήσει παλιό μηχάνημα, ας στείλει PM για να του δώσω το τηλέφωνο ενός παλληκαριού που έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από παλιά computers και παιχνιδομηχανές. (Ακόμα και ανταλλακτικά και υποστήριξη. Θα περάσω από το σπίτι του το ΣΚ για να δω από κοντά κάποια μηχανήματα που με ενδιαφέρουν σε λειτουργία.)

Μάλλον θα χρυπήσω μια 500άρα Amiga στις επόμενες μέρες μια και τα 22 χρόνια συμπληρώνονται...... αύριο!!!!!!!!!!
 
Παιδάκια (ναι παιδάκια είμαστε) δεν περίμενα τόσο ενθουσιασμό! Αν κάποιος δεν έλαβε το PM του να με ειδοποιήσει. Εγώ μόλις έκλεισα την δική μου Amigούλα, και το Σάββατο το απόγευμα, θα παώ από το παληκάρι να το γνωρίσω και απο κοντά, και να δω την Amiga σε λειτουργία πριν να την αγοράσω.

Ο φίλος μένει πάνω από την Κηφισιά, και Σάββατο απόγευμα θα είμαι εκεί. Όποιος ενδιαφέρεται για καφεδάκι στην Κηφισιά Σάββατο απόγευμα για συζήτηση και αναπολήσεις, είναι ευπρόσδεκτος. Τον πληροφόρησα για το ότι έδωσα το τηλέφωνό του σε σας και μου είπε ότι θα κάνει το καλύτερο δυνατό για όλους μας!!! Παιδιά, δεν το πιστεύω, θα πάρω Amiga!!!!!!!

ΓΙΑΑΑΑΑΑΧΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!!!!!!
 
Εγώ πάντως τον "χτυπάω" σήμερα.... :p :p :p

Ουφ !!! Δεν κρατιόμουν... το είπα....
 
Απο συλλεκτικη αποψη το μοντελο που αναφερεις stee ειναι εκπληκτικο - αλλα φανταζομαι θα ξερεις οτι τα παιχνιδια που "τρεχουν" σε 16kb ειναι πολυ λιγα - μηπως εχεις και 48kb version ηδη ? ;)
 
ZX-Spectrum 16K?????

ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!!!!!!!!

Καλορίζικος και καλόπαιχτος ο Spectrumάκος σου!!!!!!!!
 
telamonas.stokos είπε:
Απο συλλεκτικη αποψη το μοντελο που αναφερεις stee ειναι εκπληκτικο - αλλα φανταζομαι θα ξερεις οτι τα παιχνιδια που "τρεχουν" σε 16kb ειναι πολυ λιγα - μηπως εχεις και 48kb version ηδη ? ;)
Έχω και ένα 48αρι αλλά δυστυχώς με χαλασμένη μεμβράνη. Λέω να την φτιάξω όμως....

pooky(1) είπε:
ZX-Spectrum 16K?????
ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!!!!!!!!

Καλορίζικος και καλόπαιχτος ο Spectrumάκος σου!!!!!!!!
Thanx pooky(1) :) Ελπίζω να καταφέρω να τον πάρω σε χαμηλή τιμή.
 
Μετά μη ξεχάσετε εν είδει τελετής να συνδέσετε τον Spectrum σε μια περιποιημένη HDTV (με κεριά εκατέρωθεν για ατμόσφαιρα) και να εμφανιστεί το © 1982 Sinclair Research Ltd. σε καμμιά 40αριά ίντσες! Mιλάμε για σπάνιο σουρεάλ αποτέλεσμα!

Σημείωση: Οι πραγματικά καμμένοι μπορούν να συνδέσουν και ένα κασσετόφωνο για να φορτώσουν καμμιά λειτουργική κόπια του Manic Miner (με όλους τους συγκινητικούς παραγώμενους ήχους και την αναμονή του φορτώματος...). Καλή επιτυχία και μακριά από τα R-Loading errors!
 
Απιστευτο.....!!!

Καλα αν νομιζετε οτι ειμαστε πωρωμενοι Spectrumαδες κανετε λαθος!!!!

Αυτη η φωτο θα σας πεισει!!!!!!!

specshed27ky.jpg


Αυτο θα πει πωρωση......Και να μου το λεγαν δεν θα το πιστευα!!!!!!!!
 
Παιδιά τι λέτε.... ο Sir Sinclair ζει και ειναι μια χαρά.

Μάλιστα διάβασα ότι δεν έχει καμία επαφή με τους υπολογιστές πια και δεν έχει κάν δικό του email.

Έχει βέβαια στο γραφείο του μια βιτρίνα με τα "παιδιά" του μέσα σε πρώτη μούρη, αλλά μέχρι εκεί.

"Sir Clive now lives in London and, apart from electronics, includes mathematics, poetry and music among his interests. He is an active member of the British Mensa Society."

http://www.ideas21.co.uk/55

Τον θάψατε τον άνθρωπο
 
και ειναι και ολιγον χαρτομουτρο

In recent years Sinclair has become a keen poker player and appeared in the first three seasons of the Late Night Poker TV series. He won the first season final of the Celebrity Poker Club spin-off, defeating Keith Allen.
Εφτιαξε και ενα χαζο-ποδηλατο 5.5 κιλων που διπλωνει...αντι να φτιαξει κατι αντιστοιχο του Atari FlashBack2 (ΒΤW ξερει κανεις που μπορω να το βρω στην Ελλαδα??) με τον Spectrum...
 
Wally εκτος από Sinclair είσαι και SEGA lover?
 
ναι!αδιορθωτος!! ;)

να υποθεσω και εσυ?

ειναι η φυσικη συνεχεια :D
 
Ουυυυ ΝΑΙ!

Έχουμε κοινά τελικά.

Ένα θα σου πω, σήμερα παρέλαβα ένα action replay cartridge με memory expansion για τη sega Saturn από το play-asia.com.

Συνολικά έχω, Game Gear, Master System, Mega Drive, Sega Saturn, Sega Dreamcast.

Τα δύο τελευταία τα πήρα σχετικά τελευταία.

Φανατικός πολέμιος της Nintendo τότε επί εποχής mega drive.

Απο sinclair εχω

ένα Spectrum +2 Gray (όχι το +2Α και +2Β που έβγαλε η Amstrad)

ένα 48Κ rubber keys

τέσσερα spectrum plus

ένα currah speech interface

ένα Multiface 128 (φοβερό gadget).

Παλία (τέλος του 80) είχα και microdrive με interface 1 αλλά τα είχα πουλήσει όλα). Τώρα αντε να τα βρείς
 
gtsamour μπορείς αν θες να ποστάρεις στο thread που έχω ανοίξει Συλλεκτικοί υπολογιστές τις φωτογραφίες από αυτα τα μηχανήματα!!!
 
Ναι αμέ, αλλά δεν έχω απόλα οπότε κάποιες δεν θα είναι δικές μου
 
Ανέβασε ότι έχεις φίλε μου...Μας ενδιαφέρουν κυρίως δικές σου φωτογραφίες....
 
gtsamour απο οτι βλεπω το PC σου ειναι κοντα στα Spectrum,οποτε, αν δεν το εχεις κανει ηδη,προσπαθησε να φορτωνεις απο mp3 (160,mono).Eτσι δεν θα ταλαιπωρεις τις κασετες σου και θα εχεις παντα αψογο σημα φορτωματος...
 
Πίσω
Μπλουζα