Άβαταρ - Avatar (2009)

Γι'αυτό ακριβώς το είπα Rakeesh. Επειδή η Κλίνγκον είναι η πιο επιτυχημένη εμπορικά (και ίσως γι'αυτό το λόγο είναι και από τις πιο ολοκληρωμένες) και είναι μέτρο σύγκρισης για κάθε νέα sci fi γλώσσα.
 
την ειδα μου αρεσε την προτεινω ανεπιφυλακτα...ο κοσμος τις πανδωρα ειναι πιο ωραιος απο τον δικο μας που τον εχουμε κανει μπαχαλο...εκανε δουλιτσα ο καμερον,θα παει και για 2ο και 3ο σιγουρα.
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημερα και χρονια πολλα!!!!θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου πει αν η ταινια ειναι το ιδιο καλη σε 2D.Ξερω οτι φτιαχτηκε για 3D αλλα χανει πολυ αν καποιος προτιμησει να τη δει σε απλη?
 
Ναι είναι καταπληκτική και σε 2D. Σαφώς σε 3D είναι πιο εντυπωσιακή αλλά σε 2D κερδίζει σε χρώματα καθώς είναι εμφανώς πιο ζωντανά.
 
Ναί, χάνει πολύ...

Αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία από 3D παθαίνεις ένα σοκ...

Αξίζει τον κόπο απλά και μόνο για τα εφφέ.
 
Χμμμμμ..Μαλλον θα τη δουμε 3D.Απλα μου τη σπαει ο πανζουρλισμος που θα γινεται αυτες τις μερες στα VILLAGE και ελεγα να τη δω στη Νανα..
 
Την είδα χτες σε 3D. Δεν είχα ξαναδεί τρισδιάστατη ταινία ποτέ μου. Δεν μπορώ να πω ότι με σόκαρε, πιστεύω όμως ότι ο σωστός τρόπος να δεις αυτή τη ταινία είναι τριών διαστάσεων. Το οπτικό αποτέλεσμα είναι χάρμα οφθαλμών.
 
Την είδα και εγώ σε 3d. Ήταν η πρώτη φορα που έβλεπα ταινία 3d και το ευχαριστήθηκα. Δεν θα κάτσω να αναλύσω το σενάριο που ήταν καταπληκτικό αλλά προβλέψιμο όπως είπαν οι προηγούμενοι, αλλά την καινούργια αυτή μέθοδο που γυρίζονται σήμερα οι ταινίες. Είναι καταπληκτικό και για τον θεατή είναι κάτι πρωτόγνωρο. Προσωπικά στα πρώτα 5 λεπτά δεν διάβαζα υπότιτλους γιατί είχα χαζέψει. Μακάρι να δούμε και άλλα έργα επιστημονικής φαντασίας γυρισμένα με αυτόν τον τρόπο.
 
Μέσα σε δύο βδομάδες, έχει ξεπεράσει το ένα δισεκατομμύριο δολλάρια σε εισπράξεις! Απίστευτο!

Η ταινία, συνολικά ως εμπειρία, τα άξιζε τα λεφτά της. Εννοείται σε 3D.

Μόλις συνηθίσεις την εικόνα μέσω την γυαλιών, απλά χαζεύεις.

Σεναριακά δεν σκίζει, γιατί πολύ απλά δεν έχει κάτι το πρωτότυπο ως ιστορία.

Είναι όμως καλοφτιαγμένη, δεν κουράζει, ούτε "κρεμάει", παρά το μεγάλο μήκος της.

Μπαίνεις πραγματικά μέσα σε ένα νέο κόσμο, με τη βοήθεια βέβαια και των άψογων ειδικών εφέ.

Ο Κάμερον τελικά έκανε απίστευτη δουλειά.
 
original.jpg
 
Το ταινιακι τα εσπαγε.

Πρωτη φορα μου καθεται ταινια που δεν ξερω τι ειναι computer generated και τι οχι!!

Εμμονη στη λεπτομερεια (θελω μια σελιδα για να απαριθμησω αυτες που παρατηρησα), ιστορια στο οικολογικο πνευμα των καιρων, τρελη μουσικη, τρελα τοπια, τεχνικα τσιτα με τα 3D και για καποιο αγνωστο λογο η motion-captured-generated Neytiri μου φανηκε ιδιαιτερως γοητευτικη.

kudos Cameron!!

Παντως δανειστηκε ενα σκασμο πραγματα και ιδεες απο Halo και Unreal1...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, δεν παίζεσαι! Το περίμενα ότι θα αναφερόσουν στο HALO!!!!!

BTW, συμφωνώ απολύτως μαζί σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Μα γι'αυτο ακριβως το αγαπαμε. Εγω περιμενα ενα κλασσικο αναγνωρισιμο κοσμο videogame να ζωντανευει μπροστα μας και αυτο πηγα να δω ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινία είναι απίστευτη, πολλοί συγκρίνουν την εμπειρία με την πρώτη προβολή του Star Wars του 1977.

Άσχετα με το απλοϊκό σενάριο (πολλοί βρίζανε βγαίνοντας) δεν μπορώ να θυμηθώ ταινία που να με ταξίδεψε με τόσο μαγικό τρόπο.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα...
 
Πιστεύω πως αν έβγαινε πριν 10 χρόνια στον αρχικό του προγραμματισμό θα ήταν η καλύτερη ταινία μαζί με το MATRIX το οποίο για εμένα παραμένει αξεπέραστο.

Ωστόσο είναι απόλαυση να το δεις σε 3D αν και κουράζει η διάρκεια με τα γυαλιά. Αλήθεια υπάρχει διαφορά μεταξύ των 3D village & odeon ? Εγώ το είδα στο Cosmopolis όπου τα γυαλιά τα έδινες πίσω , ενώ σε ένα άλλο έργο 3D που είχα δει στα village τα κρατούσες μια και ήταν χάρτινα με ζελατίνα.
 
AA+ είπε:
Πιστεύω πως αν έβγαινε πριν 10 χρόνια στον αρχικό του προγραμματισμό θα ήταν η καλύτερη ταινία μαζί με το MATRIX το οποίο για εμένα παραμένει αξεπέραστο.
Ωστόσο είναι απόλαυση να το δεις σε 3D αν και κουράζει η διάρκεια με τα γυαλιά. Αλήθεια υπάρχει διαφορά μεταξύ των 3D village & odeon ? Εγώ το είδα στο Cosmopolis όπου τα γυαλιά τα έδινες πίσω , ενώ σε ένα άλλο έργο 3D που είχα δει στα village τα κρατούσες μια και ήταν χάρτινα με ζελατίνα.
Εγώ το είδα και το Cosmopolis και στο Village Φαλήρου..τα γυαλιά τα επιστρέψαμε και στις δύο περιπτώσεις. Πάντως όταν είχα δει το Beowolf σε 3D sto Mall τα γυαλιά τα κρατήσαμε..Ίσως στην περίπτωση του Beowolf το έκαναν γιατί να ευχάριστήσουν όσους πήγαν για να δουν αυτή την αηδία :)

Στο θέμα μας τώρα..To Avatar είναι καταπληκτική για το είδος της ταινίας που ανήκει. Είχε πολλά κλισέ χαρακτηριστικά και συμφωνώ, αλλά παρόλο που πήρε πολλά στοιχεία απο διάφορα "πιασάρικα" θέματα, τα πάντρεψε καλά.

Το 3D είναι πολύ εντυπωσιάκο και επιτέλους είδα μια πραγματική ταινία σε αυτή την μορφή που άξιζε.

Όσον αφορά τα μυνήματα που περνάει, είναι πολύ περισσότερα από τα εμφανή αντιπολεμικά, οικολογικά, και αυτό ήταν κάτι που με εντυπωσίασε. Αυτοί που γνωρίζουν απο Reiki θα καταλάβουν.

Και βέβαια η ταινία φαίνεται ότί εχει επηρεαστεί απο Video Games αλλά το παιχνίδι που κυκλοφορεί το βρήκα πολύ μέτριο. Πάντως η αλήθεια είναι o xώρος των video gameς επηρεάζει πλέον πολύ περισσότερο την βιομηχανία του κινηματογράφου...Π.χ. to Book of Eli και το The Road που βγαίνουν είναι πολύ Fallout κατάσταση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AA+ είπε:
Ωστόσο είναι απόλαυση να το δεις σε 3D αν και κουράζει η διάρκεια με τα γυαλιά. Αλήθεια υπάρχει διαφορά μεταξύ των 3D village & odeon ? Εγώ το είδα στο Cosmopolis όπου τα γυαλιά τα έδινες πίσω , ενώ σε ένα άλλο έργο 3D που είχα δει στα village τα κρατούσες μια και ήταν χάρτινα με ζελατίνα.
Δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι χρησιμοποιούνται μια φορά. Και στο Village είχε ένα κάδο για να τα επιστρέψεις. Τα επιστρέφεις μάλλον για να πάνε για ανακύκλωση.

Καλά για το σενάριο, τι να πούμε. Τελείως απλοϊκό και τετριμμένο. Το Ποκαχόντας στο διάστημα είναι πράγματι σωστός χαρακτηρισμός. Αλλά αυτό, μικρή σημασία έχει. Το έργο είναι τόσο εντυπωσιακό, με τα καλύτερα οπτικά εφέ που έχουμε δει (μέχρι το επόμενο big budget FX-fest), που χάνεσαι τελείως και ξεχνάς ότι βλέπεις ένα τελείως χαζό παραμυθάκι που δεν έχει απολύτως τίποτα να πει.

Πάντως μάλλον μπορεί να χαρακτηριστεί τεχνολογικό και όχι κινηματογραφικό επίτευγμα, αφού σε θέμα "κινηματογραφικής γλώσσας" δεν έχει να προσφέρει απολύτως τίποτα καινούργιο.
 
Πίσω
Μπλουζα