Άλμπουμ PANINI

filmmusic είπε:
Να ρωτήσω κάτι:Υπήρχε μήπως άλμπουμ Panini με Πεντάμορφη και Το Τέρας; (την τηλεοπτική σειρά των 80ς)

Είδα μια φωτογραφία από τη σειρά τώρα και νομίζω κάτι υπήρχε.

Ή μήπως ήταν άλλης εταιρείας;
για panini δεν εχω δει ποτε αλλα παιζει να ειχε βγαλει καμμια ελληνικη εταιρεια οπως συνηθιζαν και εβγαζαν τα παντα απο ταινιες σε αλμπουμ με αυτοκολλητα
 
Υπήρχε άλμπουμ με την πεντάμορφη και το τέρας βασισμένο στη σειρά των 80's το θυμάμαι πολύ καλά γιατί έπαιρνα τα φακελάκια και έβρισκα όλο διπλά αυτοκόλλητα! Εταιρεία όμως δεν θυμάμαι!
 
Ευπαλίνος είπε:
Μερικές φωτό απο άλλο ένα εξαιρετικο αλμπουμ της Panini, το "La conquista dello spazio", δηλ. η κατάκτηση του διαστήματος. Έτος 1973 με 270 κάρτες. Ξεκινά με την ιστορία των πτήσεων απο τη μυθολογία ακόμη(Ίκαρος-Δαίδαλος) :eek: και αφού περάσει και απο τον Ντα Βίντσι φτάνει στη νεότερη εποχή με τα ζέπελιν, αεροπλάνα, ελικόπτερα, δορυφόρους έως τις διαστημικές πτήσεις στη σελήνη.
attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
Καταπληκτικό!! Από τα πιο ωραία και ενδιαφέροντα άλμπουμ που έχω δει!
 
kingtiger077 είπε:
Υπήρχε άλμπουμ με την πεντάμορφη και το τέρας βασισμένο στη σειρά των 80's το θυμάμαι πολύ καλά γιατί έπαιρνα τα φακελάκια και έβρισκα όλο διπλά αυτοκόλλητα! Εταιρεία όμως δεν θυμάμαι!
ναι, και γω θυμάμαι κάτι, γι'αυτό το λέω. αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

μήπως να αμοίξω καινούργιο θέμα;
 
Πολυ ωραιο αλμπουμ mytinyworld.Πρωτη φορα το βλεπω.
 
filmmusic είπε:
ναι, και γω θυμάμαι κάτι, γι'αυτό το λέω. αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος;μήπως να αμοίξω καινούργιο θέμα;
Ίσως να κυκλοφορούσε από εκείνη την εταιρεία που είχε εκδώσει και το "Τόλμη και γοητεία"... (καρουζέλ νομίζω... :xm: )

 


@ Ευπαλίνε, για ένα περίεργο λόγο, κάποια από τα αυτοκόλλητα τα θυμάμαι και εγώ... :xm: :xm: :xm: αν και ήμουν πολύ μικρή όταν κυκλοφορούσε.
 
deathshadow και πανακριβο μαλιστα αν το ψαξεις στο ebay, αστα βραστα δηλαδη..
 
Επειδή τα άλμπουμ της Panini συγκινούν αρκετό κόσμο, αξίζει νομίζω να δούμε και ένα απο τα 3 άλμπουμ της εταιρείας, το Cantanti 72, με τα αστέρια του πενταγράμμου αλλά και της μεγάλης οθόνης των αρχών της δεκαετίας του 1970. Περιλαμβάνονται τα μεγάλα διεθνή και ιταλικά ονόματα της εποχής αλλά και 4 Έλληνες.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλέ;;; που το ανακάλυψες αυτό;;;
229.gif


 


Έχει και τους δικούς μας: Μούσχουρη (μα καλά... τόσα χρόνια ίδια είναι...
:p ) Demis, Afrodite's child...

 


Απίστευτο εύρημα!
clap.gif
 
Juanita είπε:
Καλέ;;; που το ανακάλυψες αυτό;;;
229.gif
 


Έχει και τους δικούς μας: Μούσχουρη (μα καλά... τόσα χρόνια ίδια είναι...
:p ) Demis, Afrodite's child...

 


Απίστευτο εύρημα!
clap.gif
Τα σχόλιά σου αντικατοπτρίζουν και τη δικιά μου έκπληξη Juanita. Υπάρχει και η Ειρήνη Παπά σε κάποια σελίδα. Το πρόβλημα είναι ότι για να αποκτήσει κανείς τέτοια άλμπουμ και πλήρη, όπως και άλλα της Panini που παρουσίασα, πρέπει να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη...
 
πολυυυυ βαθια ομως!!!!! (λογικο παντως,συλλεκτικα πλεον σε ολο τον κοσμο)..
 
Juanita είπε:
Με αφορμή ένα ημερολόγιο που κυκλοφόρησε πρόσφατα,
sara03qa3.gif

θυμήθηκα και το άλμπουμ της
Sarah Key με τα υπέροχα


"vintage" αγοράκια και κοριτσάκια. Μακράν, ό,τι πιό ρομαντικό



έκανα συλλογή.



Από την περίφημη
λεμονόπιτα που προσπαθούσα


ματαίως να φτιάξω κατάλαβα πως δεν ήμουν πλασμένη



για κουζίνες.



Συλλεκτικά τα χαρτάκια με το γάμο και το φιλί που



όλες θέλαμε να έχουμε αλλά δύσκολα βρίσκαμε


sara23lr5.gif
Είμαι αρσενικό αλλά πρέπει να πω ότι είναι πανέμορφο το Sarah Kay.. Γιατί; Μου θυμίζει ότι αγαπούσα μια μικρή που μάζευε Sarah Kay στο διπλανό θρανίο.

That's why!

Φανταστική ανάμνηση. Θυμάμαι τα αγόρια στο δημοτικό μαζεύαμε τα ποδοσφαιρικά αυτοκόλλητα, και κάποια κοριτσάκια μαζευόντουσαν ευβλαβικά και συμπληρώνανε τα δικά τους ρομαντικά, πανέμορφα αυτοκόλλητα. Kαλά θυμάμαι, ήταν artwork. . Tα Sarah Kay... Τα μάζευε και η αδερφή μου.

Ήταν και άλλα Panini albums ή μονο το Sarah Kay που ήταν τόσο art?

Πόσα άλμπουμ Sarah Kay είχε βγάλει η Panini στην Ελλάδα;

Θα ψάξω να βρω και να το αγοράσω οπωσδήποτε.. Θα ηταν συγκλονιστικό δώρο για την little sister.

171_i6b.jpg

Wally είπε:
Σόρρυ αν γίνομαι κουραστικός αλλά μήπως κάποιος φίλος έχει το album της Panini με τους δεινόσαυρους? (~1984)
Εγώ Wally... Ελληνική έκδοση, ασυμπλήρωτο και ατσαλάκωτο :D

Είναι copyright ©1982, Panini



...



...



Χριστούγεννα = καιρός αναμνήσεων και ανασυγκρότησης.

Το βρήκα στο πατάρι, δυστυχώς με σκισμένο το εξώφυλλο και 95% συμπληρωμένο.

Πανέμορφες εικόνες και εγκυκλοπαιδικής αξίας υλικό (ζωολογία γαρ).

Έχει κανείς αυτοκόλλητα για αυτό;



...



Απο τα άλμπουμ που δυστυχώς δεν συμπλήρωσα 100%.



..

Φοβερό μουντιάλ παρεμπιπτόντως, αγαπημένη ομάδα η Ρωσία, όχι γιατί ήμουν κομμουνιστής στο δημοτικό, απλά ήμουν αντι-αμερικάνος και αντι-ιμπεριαλιστής απο νωρίς ;-)

Μια και έπαιζα τερματοφύλακας στις γειτονιές, αγαπημένος παίκτης σε αυτό το μουντιάλ, ο Ρινάτ Ντασάεφ, ο καλύτερος τερματοφύλακας του κόσμου τότε. Αποκρούσεις και τινάγματα όνειρο...



vvja.jpg

4f8l.jpg

wdbf.jpg

5rry.jpg

2fgm.jpg

c5cn.jpg

guwp.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Minion εχεις μεγαλη συλλογη?Αυτα σχεδον ολα τα εχω.
 
imperium είπε:
Minion εχεις μεγαλη συλλογη?Αυτα σχεδον ολα τα εχω.
εχω χάσει αρκετά και δη συμπληρωμένα.. Όπως το Ελληνικό Πρωτάθλημα 84-85 που ήταν κορυφή.
 
τηλεοπτικη διαφημιση του αλμπουμ action man της panini



η διαφημιση ειναι προσφορα του Dr. SLUMP τον οποιο και ευχαριστω :)
 
Βλέπω ότι ξανακυκλοφόρησε άλμπουμ Χάιντι μετά το 2000 και από το εξώφυλλο φαίνεται διαφορετικό. Τα αυτοκόλλητα όμως αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι τα ίδια με τα παλιά (200 τον αριθμό), μπορεί κανείς να το επιβεβαιώσει;
 
Πίσω
Μπλουζα