Άννα Βίσση

Ορίστε ένα σπάνιο video απο το 1981

AFIERWMENO SE OLOYS.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η γυναίκα είναι θεά!Ανυπομονώ να έρθουν οι γιορτές να τη δω και Live!
 
Αννα Βισση! ΦΟΒΕΡΗ ΦΩΝΗ!!

Κάποια εποχη μικρος ειχα κολλημα με την Βισση λογω καποιας ψυχης...

και ειχα ολα τα τραγουδια της!!!

Έμενα πιο πολυ μου αρεσαν τα παλια τραγουδια της Αννας και απο τα πιο πρόσφατα μόνο το Αντίδοτο απο εκεί και μετά άρχιζε να αλλάζει κάπως το ρεπερτόριο της και δεν μου άρεσαν τα τραγούδια της γιατί είχα συνηθίσει την Αννα τόσα χρονιά σε πολύ διαφορετικά ακούσματα και κυρίως σε τραγούδια που ήταν γραμμένα και δεμένα στην φωνή της και όχι στην τραγουδιστική μόδα της εποχής που σίγα σίγα άλλαζε απο το καλύτερο στο χειρότερο ρεπερτόριο με την έλευσή των τραγουδιστών με τα χιτακια που είχαν ημερομηνία λήξης.

Η Αννα ειναι διαχρονικη φωνάρα και ακόμα και μετά απο τόσα χρονιά όταν τραγουδάει τα ντεσιμπέλ της φωνής της σε διαπερνανε κάνοντάς σε να ανατριχιάζεις, άπλα οι διαχρονικές φωνές πρέπει να μένουν σε διαχρονικό στιλ τραγουδιών κατά την γνώμη μου πάντα.
 
Ακούστε το καινούριο της,το "Τάβλι" το οποίο είναι λαϊκό!

http://www.youtube.com/watch?v=JKVs7pRSkKo

Και το Απαγορευμένο έχει καλά κομμάτια όπως "Ανακωχή","Θέλω μια αγάπη",Πιο Κοντά" που δυστυχώς δεν προωθούνται!Γενικά σαν καλά "ποιτοτικά" κομμάτια της από αυτά που της έδωσε ο Καρβέλας θεωρώ τα εξής "Πράγματα","Ένα σου λέω ένα","Δε θέλω να ξέρεις","Παραλύω","Απόλυτο Κενό","Γκάζι","Πάλι για σένα".Ο δίσκος "Ρε" ήταν ότι πιο ποιοτικό είχε βγάλει η Άννα!Για μένα ο καλύτερός της δίσκος από την αρχή ως το τέλος (εκτός από το "Είμαι πολύ καλά" που ήταν να γίνει το hit του δίσκου).

Έχω μια συλλογή "The Early Years" που περιέχει σε 4cds όλα τα παλιά της κομμάτια που είχαν κυκλοφορήσει σε προσωπικούς της δίσκους και 45άρια ως το 1982!Την είχα πάρει σε προσφορά 10e από τα Media Markt,ενώ είχε κυκλοφορήσει και με περιοδικό Tv Zapping!
 
Πήγαν γνωστοί μου στο Αθηνών Αρένα,και δεν μ'άφησαν οι γονείς μου να πάω μόνο και μόνο για να μην πηγαίνω σε τέτοιους χώρους (που να ξεραν ότι έχω πάει σε άλλα κέντρα πάνω από 20 φορές).Ήταν τη μέρα που είχε επισκεφθεί το κέντρο η Άντζελα!Ένα μέρος του προγράμματος είναι αφιέρωμα στα ντουέτα με τον Καρβέλα και σε παλιότερες επιτυχίες της με γιγαντοοθόνη,από ότι άκουσα!Αλλά την Άννα δεν την έχω δει ποτέ και θα ήθελα,ούτε στο Θέατρο Βράχων δεν είχε τύχει να βρεθώ,γιατί έδινα εξεταστική στην πόλη που σπουδάζω!

Από εδώ έχει πάει κανένας στο πρόγραμμά της????
 
thebest20 είπε:
Από εδώ έχει πάει κανένας στο πρόγραμμά της????

Την άκουσα θέλοντας και μη προ ολίγων μηνών στο θέατρο βράχων μιας κι εκεί, είχαμε κλείσει με μια παρέα γήπεδο ποδοσφαίρου 5x5.

Αυτό που θυμάμαι είναι την κοσμοσυρροή κυρίως από πιτσιρίκια και την παρότρυνση της Βίσσης να αναφωνήσουν όλα μαζί «Άννα ζούμε για να σε ακούμε».

Επίσης, θυμάμαι κάποιες αναφορές της ίδιας προς κάποιον «θεό Καρβέλα».
 
Αυτό το κομμάτι χωρίς να ξέρω γιατί,με έχει σημαδέψει

Ήμουν σχεδόν βρέφος όταν βγήκε κι όμως το ακούγαμε και στα τέλη των 90's και στο Γυμνάσιο σε party!Σίγουρα το καλύτερό τους ντουέτο!Χαλάλι τα 6 λεπτά του κομματιού,αν και δεν συμπαθώ κομμάτια τέτοιας διάρκειας,το συγκεκριμένο δεν βαριέμαι να το ακούω και να το ξανακούω!Διαχρονικότατο,όπως και τα περισσότερα κομμάτια εκείνης της δεκαετίας!Ο Καρβέλας στην pop με δίσκους-διαμάντια!Ο δίσκος της Άννας "Είμαι" του 1990 ήταν επίσης ένα διαμάντι!Η αδερφή μου έχει σχεδόν όλα τα cds της,τα παλιά τα πήρε σε remastered εκδόσεις με extra cd ή bonus tracks!Από Καρβέλα πήρε πρόσφατα αυτό το cd σε προσφοτά,όπως επίσης και το cd "Διαβολάκι" και φυσικά το "Εμείς"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακούστε το καινούριο της,το "Τάβλι" το οποίο είναι λαϊκό!
Φίλε thebest20 καλή η Βίσση και το "τάβλι" της, αλλά άκουσε και "τα σμυρνεικα τραγούδια" είτε από Θαλασσινό, Νταλάρα, Κανά, Γλυκερία και θα καταλάβεις το κλέψιμο και την ξεφτίλα που χαρακτηρίζει τους καλλιτέχνες οι οποίοι βάζουν τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς να παρουσιάζουν κάτι παλιό και διαχρονικό, ως νέο, διαφορετικό, φρέσκο και καινούριο στο βωμό της κονόμας και του fabolous. Όταν κλείνει ο κύκλος ενός τραγουδιστή και τελειώνουν οι ιδέες των promoters αρχίζει η αντιγραφή. Ο χορός καλά κρατεί από τον θεό Καρβέλα, μέχρι τα ντουέτα στο "τραύμα" με τον Ρουβά, κλεψίματα από Χριστοδουλόπουλο σε όλο το τότε τραύμα cd κτλ κτλ.

Μερικές φορές χαίρομαι τόσο πολύ που οι καλλιτέχνες αυτοί καταλήγουν στο alter και κρεμιούνται δωρεάν στα περίπτερα, που ξυρίζουν τα κεφάλια τους για να τραβήξουν την προσοχή των νέων παιδιών, που θα τρώνε πόρτα πάντα στο Ηρώδειο, που το 80% των πελατών τους είναι Αλβανοί και Τούρκοι που τους θυμίζουν τα ακούσματα της πατρίδας τους, αντέχοντας την τάχα "ξενιτιά" στην όμορφη Ελλαδίτσα μας περιμένοντας το ντου όσο εμείς θα παίζουμε τάβλι.

Το παιχνίδι πολύ μεγάλο. Η μουσική δεν είναι όπως παλιά.

Για το μόνο που χαίρομαι είναι ότι υπάρχουν ακόμη ψαγμένοι γονείς που δεν αφήνουν τα παιδιά τους να κατρακυλούν στο πανηγύρι των ευφυέστατων σουξέ και της κλάψας και κακομοιριάς των σκυλάδικων των κομμωτών και των βλάχων. (Βλ. Πλούταρχος, Πετρέλης). :sealed: .-
 
Θα συμφωνησω εν μερη στο "Το παιχνίδι πολύ μεγάλο. Η μουσική δεν είναι όπως παλιά." αλλα αυτο δυστυχως ισχυει για ολες τις γενιες του 20ου αιωνα και η μπαλα παιρνει μαζι της και τους καλλιτεχνες που ανεφερες (Θαλασσινό, Νταλάρα, Κανά, Γλυκερία) οι οποιοι επισης διαφημιζονται καθημερινα στο Alter.

Αυτοι που σημερα τραγουδουν τα "σμυρνεικα" ή και τα "ρεμπετικα" οπως ακριβως εχουν γραφτει και ερμηνευτει κατα τη δημιουργια τους - ειναι καλλιτεχνες που δεν γνωριζεις και δεν διαφημιζονται πουθενα. Οι γνωστοι καλλιτεχνες του λεγομενου "εντεχνου" (σαν και αυτους που ανεφερες) απλα τα παρουσιαζουν οπως αυτοι θελουν και οπως νομιζουν οτι θα εχουν αποδοχη (αρα και πωλησεις).

Η αντιγραφη και το τσαλακωμα των παλιων μουσικων δεν ειναι προνομιο των pop καλλιτεχνων αλλα τελικα υποχρεωση των δισκογραφικων για να παραμεινουν στην αγορα. Κανεις απο τους "εντεχνους" δεν τραγουδαει για την ψυχη της μανας του.

Τα "σμυρνεικα" της Γλυκεριας ακουγονται πολυ ευχαριστα αλλα δεν εχουν καμια σχεση ερμηνευτικα με το πως τραγουδηθηκαν στην εποχη τους. Το ιδιο ισχυει και για τα "Ρεμπετικα της Κατοχης" που ερμηνευσε ο Νταλαρας, ο οποιος τα ειπε οπως εκεινος ηθελε ακυρωνοντας για χαρη του ευκολοτερου ακουσματος, την γευση και το νοημα τους. Σε καλυτερη μοιρα ηταν πχ τα "Τσιλικα" της Χαρουλας - αλλα και εκει υπηρξε μεγαλη αποσταση απο την αυθεντικη τους μορφη.

Ολοι αντιγραφουν, ολοι προσαρμοζουν, ολοι διασκευαζουν - απλα οι "pop" καλλιτεχνες το κανουν πιο αγαρμπα (αλλα απο την αλλη) και πιο ρεαλιστικα μιας και ο στοχος ειναι καθαρα οι πωλησεις και η δημιουργια status στο χωρο.

Προσπερνω εκφρασεις οπως "αντέχοντας την τάχα "ξενιτιά" στην όμορφη Ελλαδίτσα μας περιμένοντας το ντου" και "των βλάχων. (Βλ. Πλούταρχος, Πετρέλης)" που δεν εχουν θεση στη λογικη και στο σκοπο υπαρξης αυτου του φορουμ - και μενω μονο στο οτι το συγκεκριμενο thread ειναι κατουσια ενα fan thread που δεν αντεχει υψηλη κριτικη και δεν τη χρειαζεται κιολας - ειναι σαν να "μπουκαρουμε" (οπως και εγινε) στο Shadow of the Beast της Amiga και να δημιουργουμε θεμα και τελικα flame.

Δεν ειναι αναγκαστικο να ποσταρουμε σε ολα τα threads του forum με τα οποια διαφωνουμε και να καταθετουμε τη δικη μας αποψη και με ακομψο τροπο καποιες φορες. Ας αφησουμε καποιους να εχουν τις δικες τους αποψεις για καποια θεματα. Αν φυσικα αυτες ξεπερασουν αυτα που δεχεται (βαση κανονισμων) το retromaniax, τοτε ειναι δουλεια των moderators να επαναφερουν την ταξη.
 
EN KATAKΛΕΙΔΕΙ..

ΚΑΝΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑΛΛΑΔΕΣ!! :headbang: :headbang: :headbang:
 
Δείτε και αυτά τα σπανια video με την Άννα...

1979

www.youtube.com/watch?v=euH-w-6hqeU

1980

www.youtube.com/watch?v=LiUIuc3oleQ

www.youtube.com/watch?v=hGRyq4ec8EQ

www.youtube.com/watch?v=mV1TJE7hCIk

www.youtube.com/watch?v=F4KT5tN2rEI

1984

www.youtube.com/watch?v=LxyA7Ff-RSE

www.youtube.com/watch?v=HvcdoS3Szqo

1985

www.youtube.com/watch?v=BgjmQG8wbrU

1986

www.youtube.com/watch?v=GRMQZH1NQ2A

1988

www.youtube.com/watch?v=VDBAwQuQ9LA

www.youtube.com/watch?v=oJsw84gOl80
 
Πάρα πολύ συλλεκτικά...δεν είχα δει κανένα!Μπράβο στο fannatics!
 
Δείτε και αυτά τα σπανια video με την Άννα...

 


1979



[ame=www.youtube.com/watch?v=euH-w-6hqeU]www.youtube.com/watch?v=euH-w-6hqeU


 


1980



[ame=www.youtube.com/watch?v=LiUIuc3oleQ]www.youtube.com/watch?v=LiUIuc3oleQ



[ame=www.youtube.com/watch?v=hGRyq4ec8EQ]www.youtube.com/watch?v=hGRyq4ec8EQ



[ame=www.youtube.com/watch?v=mV1TJE7hCIk]www.youtube.com/watch?v=mV1TJE7hCIk



[ame=www.youtube.com/watch?v=F4KT5tN2rEI]www.youtube.com/watch?v=F4KT5tN2rEI


 


1984



[ame=www.youtube.com/watch?v=LxyA7Ff-RSE]www.youtube.com/watch?v=LxyA7Ff-RSE



[ame=www.youtube.com/watch?v=HvcdoS3Szqo]www.youtube.com/watch?v=HvcdoS3Szqo


 


1985



[ame=www.youtube.com/watch?v=BgjmQG8wbrU]www.youtube.com/watch?v=BgjmQG8wbrU


 


1986



[ame=www.youtube.com/watch?v=GRMQZH1NQ2A]www.youtube.com/watch?v=GRMQZH1NQ2A


 


1988



[ame=www.youtube.com/watch?v=VDBAwQuQ9LA]www.youtube.com/watch?v=VDBAwQuQ9LA



[ame=www.youtube.com/watch?v=oJsw84gOl80]www.youtube.com/watch?v=oJsw84gOl80
 
Και κάποια ακομα......

 


1977



[ame=www.youtube.com/watch?v=XzMODHW7Huo]www.youtube.com/watch?v=XzMODHW7Huo



[ame=www.youtube.com/watch?v=9z70kMYSvBs]www.youtube.com/watch?v=9z70kMYSvBs


 


1978



[ame=www.youtube.com/watch?v=BfwujMMPIGo]www.youtube.com/watch?v=BfwujMMPIGo


 


1984



[ame=www.youtube.com/watch?v=X8cGu7NaIJM]www.youtube.com/watch?v=X8cGu7NaIJM


 


1985



[ame=www.youtube.com/watch?v=IvYiyngP4XI]www.youtube.com/watch?v=IvYiyngP4XI



[ame=www.youtube.com/watch?v=8ewL5mqMefg]www.youtube.com/watch?v=8ewL5mqMefg



[ame=www.youtube.com/watch?v=uswwpkAJ_eM]www.youtube.com/watch?v=uswwpkAJ_eM



[ame=www.youtube.com/watch?v=_6DJpo4WCMw]www.youtube.com/watch?v=_6DJpo4WCMw


 


1988



[ame=www.youtube.com/watch?v=7kYzjFjPgLk]www.youtube.com/watch?v=7kYzjFjPgLk



[ame=www.youtube.com/watch?v=alS-8NTUlOo]www.youtube.com/watch?v=alS-8NTUlOo
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν και είναι ακόμα θεά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ειδικά ο δίσκος "Είμαι" είχε στοιχεία από Όπερα...Μάλλον ο Καρβέλας ήταν επηρεασμένος από τους "Δαίμονες" όταν έγραφε το δίσκο...ακόμα και το ζεϊμπέκικο "Ένα σου λέω ένα" είναι ενορχηστρωμένο ώστε να μοιάζει με όπερα!Ίσως ο πιο ποιοτικός-εμπορικός δίσκος της Άννας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχα δει σε έγχρωμο το 91-92 από παλιότερη βιντεοκασέτα που το είχαν γράψει οι δικοί μου.Και νόμιζα ότι το είχα βγάλει από το μυαλό μου!Συλλεκτικότατο!
 
Εγώ πάντως προτιμώ την Άννα Βίσση από το ξεκίνημα της καριέρας της στα 1970s. Δεν μου πολυαρέσει η μετά-Καρβέλα εποχή. :(

Ως fan του Μούτση και της Μοσχολιού σας προτείνω το "ΕΓΩ ΕΙΜ' ΕΓΩ" σε στίχους του Πυθαγόρα σε μια υπέροχη επανεκτέλεση από την Άννα καθώς επίσης και την αρχική εκτέλεση αυτού του τραγουδιού από τις ΣΤΡΟΦΕΣ του 1973.

0.jpg






http://www.youtube.com/watch?v=4wnTvGrFbP4
 
Πίσω
Μπλουζα