Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

thanos75 είπε:
Ξερουμε τι απεγινε η ηθοποιος Ποπη Λαζου?
Aκριβως το ιδιο ερωτημα εθεσα κι εγω απο το πρωτο post αυτου του θεματος, αλλα δεν απαντησε κανεις μεχρι στιγμης.

Φαινεται οτι τα ιχνη της ηθοποιου εχουν χαθει για τα καλα....
 
bambinella 100 είπε:
Aκριβως το ιδιο ερωτημα εθεσα κι εγω απο το πρωτο post αυτου του θεματος, αλλα δεν απαντησε κανεις μεχρι στιγμης.Φαινεται οτι τα ιχνη της ηθοποιου εχουν χαθει για τα καλα....
Χιλια συγγνωμη bambinella, τωρα μολις ειδα οτι ειχες ρωτησει και εσυ στο πρωτο post. Ελπιζω παντως να καταφερουμε να μαθουμε κατι. Παντως απο ενα πρωτο γρηγορο searching στο internet δεν καταφερα να βρω κατι
 
bambinella 100 είπε:
Aκριβως το ιδιο ερωτημα εθεσα κι εγω απο το πρωτο post αυτου του θεματος, αλλα δεν απαντησε κανεις μεχρι στιγμης.Φαινεται οτι τα ιχνη της ηθοποιου εχουν χαθει για τα καλα....
Η Πόπη Λάζου ήταν πρωταγωνίστρια του θιάσου της όταν έγινε ένα τροχαίο δυστύχημα (με ανατροπή ΙΧ) στις 12/1/1978, έξω από τα Φάρσαλα. Η ίδια και οι συνάδελφοί της (ανάμεσα στους οποίους ο "κυρ Γιώργης" του Λούνα Παρκ, Διονύσης Παπαγιαννόπουλος), τραυματίστηκαν. Η επίσης ηθοποιός Χάρις Λουκέα, σκοτώθηκε σε ηλικία 35 ετών. Στο α΄μισό της δεκαετίας του ' 80 εντάχθηκε στον θίασο της Ανουσάκη και τον Ιανουάριο του 1984 παρουσίασε παραστάσεις στη Ρόδο. Κάποιες πληροφορίες που ίσως μας βοηθήσουμε να βρούμε τα ίχνη της.
 
Κι εγω ψαχνω να βρω πληροφοριες για την Ποπη Λαζου αλλα δεν καταφερα να βρω πολλα πραγματα και κυριως τι κανει σημερα.Το μονο που βρηκα ειναι αυτη η σελιδα http://www.ell.gr/actors.pdf που αναφερεται σε πολλους ηθοποιους και μεταξυ αλλων και στην Ποπη Λαζου που λεει οτι γεννηθηκε στα Καλαβρυτα το 1937.Δεν γνωριζω αν αυτες οι πληροφοριες ειναι αληθινες ή οχι.Μπορειτε να επισκεφτειτε τη σελιδα να δειτε και μονοι σας το μετεφερα οπως το γραφει.Ελπιζω να βρουμε περισσοτερες πληροφοριες για αυτην την ηθοποιο.
 
Παιδια, ευχαριστω απο καρδιας που επιτελους εμαθα καποια πραγματα για την Ποπη Λαζου. Πολλες και σημαντικες οι πληροφοριες σας. Να ειστε καλα!

Stakovios, η Χαρις Λουκεα, η ηθοποιος που σκοτωθηκε, ποια ειναι; Εχω δει το ονομα της στους τιτλους μερικων ταινιων, αλλα δεν ξερω το προσωπο της.

Θυμισε μου σε παρακαλω κανενα ρολο της, αν τυχαινει να γνωριζεις, η βαλε καμια φωτογραφια της, αν υπαρχει.
 
bambinella 100 είπε:
Παιδια, ευχαριστω απο καρδιας που επιτελους εμαθα καποια πραγματα για την Ποπη Λαζου. Πολλες και σημαντικες οι πληροφοριες σας. Να ειστε καλα!Stakovios, η Χαρις Λουκεα, η ηθοποιος που σκοτωθηκε, ποια ειναι; Εχω δει το ονομα της στους τιτλους μερικων ταινιων, αλλα δεν ξερω το προσωπο της.

Θυμισε μου σε παρακαλω κανενα ρολο της, αν τυχαινει να γνωριζεις, η βαλε καμια φωτογραφια της, αν υπαρχει.
Η Λουκέα ήταν καλή ηθοποιός και όλοι μιλούσαν για το ήθος της. Ήταν όμως άτυχη και δεν πρόλαβε να γίνει πρωταγωνίστρια. Στην τηλεόραση έπαιξε στο πρώτο ελληνικό σίριαλ του 1970. στο "Σπίτι με το Φοίνικα". Από την εφημερίδα "Μακεδονία", 13/1/1978 παραθέτω δύο αποσπάσματα που μιλούν γι' αυτήν και μία φωτογραφία από το σάιτ (όπου αναφέρεται ότι η Λουκέα συνεργαζόταν με τη Μαρία Αλκαίου).

loukea xaris1.jpg

troxaio loukea78.jpg

loykea bio.jpg
 
stakovios είπε:
Η Λουκέα ήταν καλή ηθοποιός και όλοι μιλούσαν για το ήθος της. Ήταν όμως άτυχη και δεν πρόλαβε να γίνει πρωταγωνίστρια. Στην τηλεόραση έπαιξε στο πρώτο ελληνικό σίριαλ του 1970. στο "Σπίτι με το Φοίνικα". Από την εφημερίδα "Μακεδονία", 13/1/1978 παραθέτω δύο αποσπάσματα που μιλούν γι' αυτήν και μία φωτογραφία από το σάιτ (όπου αναφέρεται ότι η Λουκέα συνεργαζόταν με τη Μαρία Αλκαίου).

Προβολή συνημμένου 30300Προβολή συνημμένου 30301Προβολή συνημμένου 30302
Stakovios να σε ρωτησω σαυτα που παραθετεις για την Χαρις Λουκεα αναφερεται οτι επαιξε και στην ταινια τεσσερις νυφες κι ενας γαμπρος με τον Αυλωνιτη το 1958.Ποια ηταν σαυτη την ταινια η κοπελα που εκανε την υπηρετρια του Αυλωνιτη? Γιατι αυτες που εκαναν τις τεσσερις κορες του ηταν γνωστες ηθοποιοι.
 
ioli1453 είπε:
Stakovios να σε ρωτησω σαυτα που παραθετεις για την Χαρις Λουκεα αναφερεται οτι επαιξε και στην ταινια τεσσερις νυφες κι ενας γαμπρος με τον Αυλωνιτη το 1958.Ποια ηταν σαυτη την ταινια η κοπελα που εκανε την υπηρετρια του Αυλωνιτη? Γιατι αυτες που εκαναν τις τεσσερις κορες του ηταν γνωστες ηθοποιοι.
Δεν ξέρω αν σε βοηθούν αυτά τα λινκς.
 
απο το 80 και, και μετα ομως τι να απεγινε η ποπη λαζου? ειναι πολυ πιθανο βεβαια να ζει...αλλα ακομα και απο τα μεσα της δεκαετιας του 80 θα ηθελα να δω μια φωτογραφια της....παντως μου αρεσε παρα πολυ σαν ηθοποιος...
 
georgeikos είπε:
απο το 80 και, και μετα ομως τι να απεγινε η ποπη λαζου? ειναι πολυ πιθανο βεβαια να ζει...αλλα ακομα και απο τα μεσα της δεκαετιας του 80 θα ηθελα να δω μια φωτογραφια της....παντως μου αρεσε παρα πολυ σαν ηθοποιος...
Νομιζω οτι πρεπει να ζει ακομα αν δε ζουσε θα το ειχαμε μαθει σιγουρα καπου θα γραφοταν.Κι εμενα μου αρεσε σαν ηθοποιος ειδικα στην ταινια ΟΙ Γαμπροι της Ευτυχιας που υποδιοταν την μνηστη του Βασιλη Αυλωνιτη και θα ηθελα κι εγω να δω φωτογραφια της ή να της επαιρναν μια συνεντευξη απο καποια εκπομπη να τη δουμε.
 
stakovios είπε:
Δεν ξέρω αν σε βοηθούν αυτά τα λινκς.
Ναι stakovios με βοηθησαν τα λινκ που εδωσες και βρηκα ποια ηταν η Χαρις Λουκεα στην ταινια 4 νυφες κι ενας γαμπρος ηταν η υπηρετρια του Αυλωνιτη.Ευχαριστω πολυ stakovios.
 
εμενα μου αρεσε πολυ στο "ο κλεαρχος η μαρινα και κοντος"
 
ioli1453 είπε:
Stakovios να σε ρωτησω σαυτα που παραθετεις για την Χαρις Λουκεα αναφερεται οτι επαιξε και στην ταινια τεσσερις νυφες κι ενας γαμπρος με τον Αυλωνιτη το 1958.Ποια ηταν σαυτη την ταινια η κοπελα που εκανε την υπηρετρια του Αυλωνιτη? Γιατι αυτες που εκαναν τις τεσσερις κορες του ηταν γνωστες ηθοποιοι.
Τώρα που βλέπω την χρονολογία της ταινίας, σαφώς η Λουκέα ήταν πολύ μικρή σε ηλικία. Επειδή διασταύρωσα από περισσότερα από ένα έντυπα-πηγές του 1978 ότι η ηθοποιός σκοτώθηκε σε ηλικία 35 ετών, αυτό σήμαινε ότι είχε γεννηθεί το 1943. Το 1958 λοιπόν ήταν 15 ετών κοριτσάκι. Άρα, σε τέτοιο ρόλο θα πρέπει να την ψάξουμε στην ταινία, την οποία σημειωτέον δεν την έχω δει.
 
stakovios είπε:
Τώρα που βλέπω την χρονολογία της ταινίας, σαφώς η Λουκέα ήταν πολύ μικρή σε ηλικία. Επειδή διασταύρωσα από περισσότερα από ένα έντυπα-πηγές του 1978 ότι η ηθοποιός σκοτώθηκε σε ηλικία 35 ετών, αυτό σήμαινε ότι είχε γεννηθεί το 1943. Το 1958 λοιπόν ήταν 15 ετών κοριτσάκι. Άρα, σε τέτοιο ρόλο θα πρέπει να την ψάξουμε στην ταινία, την οποία σημειωτέον δεν την έχω δει.
stakovios επειδη την ταινια 4 νυφες κι ενας γαμπρος την εχω δει πολλες φορες παιζουν μονο 6 γυναικες απο τις οποιες οι 5 ειναι παρα πολυ γνωστες ειναι η Νιτσα Τσαγανεα,η Σμαρουλα Γιουλη,η Μπεατα Ασημακοπουλου,η Βουλα Χαριλαου,η Νινα Γιαννιδου αυτες εκαναν τις κορες και την αδερφη του Αυλωνιτη και αλλη μια γυναικα υπηρχε μονο που εκανε την υπηρετρια και λογικα αφου δεν υπαρχει αλλη γυναικα στο εργο ειναι η Χαρις Λουκεα και δεν ειναι 15 χρονων ειναι τουλαχιστον 20 χρονων σιγουρα αν δεις την ταινια θα το διαπυστωσεις δεν ηταν μικρο κοριοτσακι.
 
georgeikos είπε:
εμενα μου αρεσε πολυ στο "ο κλεαρχος η μαρινα και κοντος"
Ναι georgeikos και σαυτη την ταινια ηταν πολυ καλη ως πετρα του σκανδαλου καταπληκτικη.Iσως ηταν και η καλυτερη της ταινια αυτη που αναφερεις.
 
Stakovios και ioli, ευχαριστω για τη δυναμικη σας παρουσια στο thread!

Κι εμενα η Λαζου στον Κλεαρχο μου αρεσε περισσοτερο, και ως ρολος, και ως ερμηνεια, και ως εμφανιση. Ωραια γυναικα! Πραγματικη πετρα του σκανδαλου!

Και οπως λεει και ο Αυλωνιτης στην ταινια:

Ηλιος, θαλασσα, και η ρομπα! :D :D

getphoto.php
spaceball.gif
 
Η Πόπη Λάζου τιμήθηκε μαζί με πολλούς άλλους ηθοποιούς και λοιπούς κινηματογραφικούς συντελεστές, σε σχετική εκδήλωση του Δήμου Αθηναίων στις 19/9/2006. Τα 91 συνολικά άτομα που μνημονεύονται στο σχετικό άρθρο υποθέτω ότι στην εκδήλωση ήταν όλα εν ζωή διότι όπως αναφέρεται μέσα "Πρωταγωνιστές, σκηνοθέτες, τεχνικοί και ένας μουσικοσυνθέτης παρέλαβαν από τον Δήμαρχο Αθηναίων το μετάλλιο της πόλεως των Αθηνών σε μια συγκινητική τελετή για την αναγνώριση της μεγάλης προσφοράς τους στην εβδόμη τέχνη.". Νομίζω ότι το συγκεκριμένο γεγονός είναι χρησιμότατο για μαρτυρία ζωής για πολλούς που αναζητούμε. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ.
 
Να και η Ποπη Λαζου στο Νο 34!

Ευχαριστουμε παρα πολυ ARETARA! Πραγματικα δεν μπορω να πω αν ολοι αυτοι οι ηθοποιοι βρισκονταν εν ζωη το Σεπτεμβριο του 2006, [Edited η κυρια Καλο ειναι ζωντανη και μια χαρα!!]



Καλη Καλο
 
bambinella αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι η Καλη Καλο ζει ακομα και μαλιστα παλι αν δεν κανω λαθος πριν λιγους μηνες ηταν στο Αλ Τσαντιρι στην εκπομπη καλεσμενη γιατι ειπαν και το ονομα της.Ελπιζω μονο να μην κανω λαθος που πιστευω πως οχι.Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι απεγιναν σημερα οι ηθοποιοι Γιωτα Σοιμοιρη που εκανε τη γυναικα του Ριζου στην ταινια η κομησσα της φαμπρικας, η Νινα Σγουριδου που εκανε την κορη του Τσαγανεα στο Τζο ο τρομερος και η Μαργαριτα Παπαγεωργιου.Μηπως ξερει κανεις τιποτα για αυτες τις ηθοποιους τι κανουν σημερα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ioli1453 είπε:
bambinella αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι η Καλη Καλο ζει ακομα και μαλιστα παλι αν δεν κανω λαθος πριν λιγους μηνες ηταν στο Αλ Τσαντιρι στην εκπομπη καλεσμενη γιατι ειπαν και το ονομα της.Ελπιζω μονο να μην κανω λαθος που πιστευω πως οχι.Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι απεγιναν σημερα οι ηθοποιοι Γιωτα Σοιμοιρη που εκανε τη γυναικα του Ριζου στην ταινια η κομησσα της φαμπρικας, η Νινα Σγουριδου που εκανε την κορη του Τσαγανεα στο Τζο ο τρομερος και η Μαργαριτα Παπαγεωργιου.Μηπως ξερει κανεις τιποτα για αυτες τις ηθοποιους τι κανουν σημερα?
Κι εγώ επιβεβαιώνω ότι ήταν στην εκπομπή του Λαζόπουλου. Την είχε παρουσιάσει ο ίδιος και εισέπραξε φυσικά χειροκρότημα.
 
Πίσω
Μπλουζα