Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

η βέρα γκούμα είχε εκπομπή στο polis
 
RIO είπε:
Tην Ηλιοπούλου. Κρίμα που εξαφανίστηκε από τα τηλεοπτικά...
Ας προσθεσει καποιος στο retrodb τη (ευρεια) συμμετοχη της στο 2ο κυκλο "Τα 7 κακα της μοιρας μου" στο ρολο της νοσοκομας.
 
drspiros είπε:
Ας προσθεσει καποιος στο retrodb τη (ευρεια) συμμετοχη της στο 2ο κυκλο "Τα 7 κακα της μοιρας μου" στο ρολο της νοσοκομας.
Έγινε . Σε ευχαριστούμε
 
Βασικα βρηκα αυτο το λινκ που μας ενημερωνει για το ποσοι ειναι εν ζωη και ποσοι όχι και επειδη δεν ξερω που να το ποσταρω το βαζω εδω :

http://www.ell.gr/actors.pdf

επρεπε να ειχα κοιμηθει πριν μια ωρα και καθομαι και το χαζευω! Και να σχολιαζουμε στο fb με τη κοπελα που μου εδωσε τη σελιδα.... κ φυσικα σκεφτηκα αν δεν υπαρχει να τη βαλουμε και εδω
 
mariadegrecia είπε:
Βασικα βρηκα αυτο το λινκ που μας ενημερωνει για το ποσοι ειναι εν ζωη και ποσοι όχι και επειδη δεν ξερω που να το ποσταρω το βαζω εδω :http://www.ell.gr/actors.pdf

επρεπε να ειχα κοιμηθει πριν μια ωρα και καθομαι και το χαζευω! Και να σχολιαζουμε στο fb με τη κοπελα που μου εδωσε τη σελιδα.... κ φυσικα σκεφτηκα αν δεν υπαρχει να τη βαλουμε και εδω
Χάζεψα πραγματικά με τη λίστα και εγώ. Πλήρες ηλικιακό φακέλωμα για πολλές ειδικά γυναίκες ηθοποιούς :D . Με λύπησε πάντως που η λίστα φέρει τη Σιμόνη (Σούλα) Κυριακίδου ως αποβιώσασα. Θα πρέπει-ένα όντως ισχύει- να ήταν πάρα πολύ νέα
 
Στον κατάλογο υπάρχουν και κάποια χρονολογικά λάθη. Έτσι, οι θάνατοι της Χριστίνας Σύλβα και του Χρήστου Νέγκα ΔΕΝ έγιναν Πρωτοχρονιά, ενώ η Μαίρη Μεταξά δεν πέθανε το 1991, αλλά το 1987. Μνεία θα κάνω στον Γιώργο Λουκάκη, γνωστό από αστυνομικές σειρές, ο οποίος απεβίωσε το 1995. Απουσιάζουν από τη λίστα αρκετοί καρατερίστες, όπως ο Φραγκούλης Φραγκούλης (+1994), Γιώργος Ξύδης, Χάρις Λουκέα, Κώστας Σταυρινουδάκης, Διονυσία Ρώη, Γιώργος Ρώης και άλλοι.
 
Ε, προφανώς ο Νέγκας ειδικά, δεν χάθηκε Πρωτοχρονιά, καθώς πνίγηκε στη θάλασσα, κατακαλόκαιρο... :(

Μαρία πάντως σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες... Είναι ένας μπούσουλας... ;)
 
thanos75 είπε:
Χάζεψα πραγματικά με τη λίστα και εγώ. Πλήρες ηλικιακό φακέλωμα για πολλές ειδικά γυναίκες ηθοποιούς :D . Με λύπησε πάντως που η λίστα φέρει τη Σιμόνη (Σούλα) Κυριακίδου ως αποβιώσασα. Θα πρέπει-ένα όντως ισχύει- να ήταν πάρα πολύ νέα
Μα η λιστα δεν αναφερει την Σιμονη Κυριακιδου ως αποβιωσασα ισα ισα ειναι κενο στο ονομα της που σημαινει οτι δεν ξερουν αν εχει πεθανει.
 
Αχα τόσες λεπτομέρειες παιδιά δεν ξέρω για το αν ειναι σωστά ή όχι αλλά αν μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το τυπά που έκανε τη σελίδα για τις διορθώσεις, καλό θα ήταν.
 
ioli1453 είπε:
Μα η λιστα δεν αναφερει την Σιμονη Κυριακιδου ως αποβιωσασα ισα ισα ειναι κενο στο ονομα της που σημαινει οτι δεν ξερουν αν εχει πεθανει.
Το ονομά της όμως ήταν σε μπλε φόντο (όπως και των υπολοίπων αποβιωσαντων), απλα δεν φαινεται να ειναι γνωστη η ημερομηνια θανάτου της, εάν όντως ισχύει. Τί να πω πάντως... Μακάρι η γυναίκα να ζει και να είναι καλά!
 
bambinella 100 είπε:
Ioli, το κανονικο ονομα της ηθοποιου ειναι Νικη Λιναρδου. Τη δεκαετια του 1950 που ξεκινησε την καριερα της ηταν πολυ της μοδας τα μωρουδιστικα ψευδωνυμα και γι' αυτο η Νικη επελεξε το Μπεμπη Κουλα.Ετσι αλλωστε τη φωναζαν ολοι οι δικοι της απο μωρο. Νικουλα - Κουλα - Μπεμπη Κουλα!

Argy, αυτη η μανια της Ξενιας με την Κλεοπατρα φαινεται και στις πρωτες σκηνες της ταινιας Γαμος αλα Ελληνικα, οπου λογω Τριωδιου φορα τη στολη της βασιλισσας της Αιγυπτου!
bambinella διαβαζα ενα βιβλιο για τον Αλεκο Σακελλαριο και γινοταν και αναφορα και στη Νικη Λιναρδου(η οποια υπηρξε συζυγος του) και ελεγε οτι και το Μπεμπη Κουλα που χρησιμοποιησε στην αρχη της καριερας της αλλα και το Νικη Λιναρδου που χρησιμοποιησε απο το 1962 και μετα στην υπολοιπη καριερα της ειναι και τα δυο ψευδονυμα και οτι κανενα απο τα δυο δεν ηταν το αληθινο της ονομα ετσι ελεγε.Δεν ξερω αν ειναι αληθεια ή οχι απλως εγω μεταφερω αυτο που διαβασα στη βιογραφια.
 
Η Γκελυ Μαυροπουλου βαφτιστηκε Αγγελικη. Γιορταζει στις 8 Νοεμβριου.
 
Ημουν σιγουρη οτι το Μπεμπη Κουλα ηταν ψευδωνυμο, γιατι το ειχα διαβασει.

Δεν φανταστηκα ομως το ιδιο και για το Νικη Λιναρδου. Αφου ομως το διαβασες σε βιβλιο σχετικο με τον Σακελλαριο, ετσι θα ειναι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Ημουν σιγουρη οτι το Μπεμπη Κουλα ηταν ψευδωνυμο, γιατι το ειχα διαβασει.Δεν φανταστηκα ομως το ιδιο και για το Νικη Λιναρδου. Αφου ομως το διαβασες σε βιβλιο σχετικο με τον Σακελλαριο, ετσι θα ειναι!
bambinella ναι ετσι ελεγε ελπιζω μονο να ειναι αληθεια.Και εγω δεν μπορουσα να το φανταστω οτι και το Νικη Λιναρδου ειναι ψευδονυμο κριμα ομως που στο βιβλιο δεν εγραφε το πραγματικο της ονομα για να το μαθουμε αν οντως ισχυει η πληροφορια αυτη που τη μεταφερω με επιφυλαξη.
 
http://www.facebook.com/profile.php?id=1240901777#!/group.php?gid=107358012650398 ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΣΚΗΝΗΣ ΑΠΟΝΤΕΣ" ΠΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΣΑΝ ΤΑ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ ΠΛΑΝΑ ΜΑΣ..

Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ. ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΝ ΤΟ 1968 ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 19880. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΘΑΝΟ ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 1993. Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΤΗΣ. ...ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΤΑΤΗ..

ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΚΟΥΛΑ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
erika είπε:
http://www.facebook.com/profile.php?id=1240901777#!/group.php?gid=107358012650398 ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΣΚΗΝΗΣ ΑΠΟΝΤΕΣ" ΠΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΣΑΝ ΤΑ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ ΠΛΑΝΑ ΜΑΣ..
Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ. ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΝ ΤΟ 1968 ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 19880. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΘΑΝΟ ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 1993. Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΤΗΣ. ...ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΤΑΤΗ..

ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΚΟΥΛΑ..
erika σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τις πληροφοριες που μας εδωσες για τη Νικη Λιναρδου.Ειναι απο τις αγαπημενες μου ηθοποιους και ηθελα να μαθω για εκεινην και χαιρομαι πολυ που οπως λες ειναι μια χαρα.Ηξερα οτι ηταν συζυγος του Αλεκου Σακελλαριου αλλα δεν ηξερα ποτε ακριβως παντρευτηκαν.Επισης γνωριζα οτι ηταν παραγωγος πολλων εκπομπων και μαλιστα πριν λιγο καιρο ειχε προβαλλει η ΕΡΤ1 σε επαναληψη καποιες εκπομπες στις οποιες ηταν παραγωγος.Δεν γνωριζα οτι το πραγματικο της ονομα ειναι Ανδρονικη Κουλα τωρα το μαθαινω απο σενα erika σε ευχαριστουμε πολυ να εισαι καλα.
 
erika είπε:
http://www.facebook.com/profile.php?id=1240901777#!/group.php?gid=107358012650398 ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΣΚΗΝΗΣ ΑΠΟΝΤΕΣ" ΠΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΣΑΝ ΤΑ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ ΠΛΑΝΑ ΜΑΣ..
Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ. ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΝ ΤΟ 1968 ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 19880. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΘΑΝΟ ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 1993. Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΤΗΣ. ...ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΤΑΤΗ..

ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΚΟΥΛΑ..
Έρικα, καλώς όρισες και καλή παραμονή, μόνο σε παρακαλώ γράφε με μικρά γιατί τα κεφαλαία απαγορεύονται-είναι σα να φωνάζεις!
 
Πάντως ο Χρήστος Δακτυλίδης ζεί. Την Δευτέρα μάλιστα παρουσίασε και το νέο του βιβλίο με τίτλο "Γλυκειά - ξινή ζωή αβάστακτη" απο τις εκδόσεις άγκυρα. Όσο για την Φρόσω Κοκκόλα έχει πεθάνει. Δεν γνωρίζω πότε.
 
Έχει διαβάσει κανείς σας την ποίηση της Κατερίνας Γώγου; Είναι απίστευτο αυτό που έκρυβε μέσα της. Έπαιζε συνήθως ρόλους χαζοχαρούμενους ενώ από μέσα της πρέπει να το πάλευε. Δεν ξέρω. Όταν ανακάλυψα τα ποιήματα της πριν από πάρα πολλά χρόνια δεν πίστευα αυτά που διάβαζα. Στο ιντερνετ υπάρχουν διάφορες ιστοσελίδες αφιερωμένες γι αυτή καθώς επίσης και σελίδα στα facebook http://www.facebook.com/home.php#!/group.php?gid=23955501190

georgecy
 
georgecy είπε:
Έχει διαβάσει κανείς σας την ποίηση της Κατερίνας Γώγου; Είναι απίστευτο αυτό που έκρυβε μέσα της. Έπαιζε συνήθως ρόλους χαζοχαρούμενους ενώ από μέσα της πρέπει να το πάλευε. Δεν ξέρω. Όταν ανακάλυψα τα ποιήματα της πριν από πάρα πολλά χρόνια δεν πίστευα αυτά που διάβαζα. Στο ιντερνετ υπάρχουν διάφορες ιστοσελίδες αφιερωμένες γι αυτή καθώς επίσης και σελίδα στα facebook http://www.facebook.com/home.php#!/group.php?gid=23955501190 georgecy
παντα επαιζε τετοιους ρολους.δεν ειδαν μαλλον τη μεγαλη πρωταγωνιστρια για να κανει πρωτο ρολο και την μαθαμε

να κανει περισσοτερο την υπηρετρια και την κοπελα που χορευε στα κλαμπ.

κριμα που εφυγε ετσι
 
Πίσω
Μπλουζα