Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

ποιημα της που εγινε και τραγουδι απο τουσ Magic de Spell

Εμένα οι φίλοι μου είναι μαύρα πουλιά

που κάνουν τραμπάλα στις ταράτσες ετοιμόρροπων σπιτιών

Εξάρχεια Πατήσια Μεταξουργείο Μέτς.

Κάνουν ότι λάχει.

Πλασιέ τσελεμεντέδων και εγκυκλοπαιδειών

φτιάχνουν δρόμους και ενώνουν έρημους

Διερμηνείς σε καμπαρέ της Ζήνωνος

επαγγελματίες επαναστάτες

παλιά τους στρίμωξαν και τα κατέβασαν

τώρα παίρνουν χάπια

και οινόπνευμα για να κοιμηθούν

αλλά βλέπουν όνειρα και δεν κοιμούνται.

Εμένα οι φίλοι μου είναι σύρματα τεντωμένα

στις ταράτσες παλιών σπιτιών

Εξάρχεια Βικτόρια Κουκάκι Γκύζη.

Πάνω τους έχετε καρφώσει εκατομμύρια σιδερένια μανταλάκια

Τις ενοχές σας αποφάσεις συνεδρίων

δανεικά φουστάνια

σημάδια από καύτρες περίεργες ημικρανίες

απειλητικές σιωπές κολπίτιδες

ερωτεύονται ομοφυλόφιλους

τριχομονάδες καθυστέρηση

το τηλέφωνο το τηλέφωνο το τηλέφωνο

σπασμένα γυαλιά το ασθενοφόρο κανείς.

Κάνουν ότι λάχει.

Όλο ταξιδεύουν οι φίλοι μου

γιατί δεν τους αφήσατε σπιθαμή για σπιθαμή

Όλοι οι φίλοι μου ζωγραφίζουνε με μαύρο χρώμα

γιατί τους ρημάξατε το κόκκινο

γράφουνε σε συνθηματική γλώσσα

γιατί η δικιά σας μόνο για γλείψιμο κάνει.

Οι φίλοι μου είναι μαύρα πουλιά και σύρματα

στα χέρια σας. Στο λαιμό σας.

Οι φίλοι μου.
 
Για τους φίλους του ελληνικού βίντεο οι ηθοποιοι : Mιχάλης Γούναρης και Νίκος Μαγδαληνός ασχολούνται με το Κ.Θ.Β.Ε. στη Θεσαλλονικη ,αποψε φιλοξενουνται στην εορταστική (μαγνητοσκοπιμένη) εκπομπή ''Θεάτρου Φώς'' με παρουσιαστρια την Ελσα Ποιμενίδου ,οσοι τους πεθυμίσατε σπευσατε το βραδυ να ανοιξετε τους δέκτες σας στις 12 και μισή στην ΕΤ-3.

Είδα και το σχετικό τρειλερ και ομολογώ τρομαξα να γνωρίσω τον Μιχάλη Γούναρη.
 
bambinella 100 είπε:
Η Ελενη Προκοπιου, η γυναικα με την τοσο ασυνηθιστη και εξωτικη ομορφια,
Μια λιγο παραξενη και λιγο off topic απορια σε σχεση με το ευστοχο σχολιο της bambinellaς .

Γνωριζετε κατι για την ιδιαιτερη καταγωγη της Ελενης Προκοπιου ????

Θα λεγα μοιαζει περισσοτερο ... με ουγγαρεζα ή να ελκει την καταγωγη της απο την πρωην Σοβιετικη ενωση , παρα με μεσογειακη ελληνιδα ....

Btw θυμαμαι μαλιστα χαρακτηριστικα ενα στιγμιοτυπο οπου ο συμπρωταγωνιστης της (Παντζας ή Ριζος) την αποκαλει γλυκα/χαιδευτικα "Μογγολα μου"

Συγνωμη για το offtopic.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo, δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα για την καταγωγη της Ελενης Προκοπιου, αλλα κατα πασαν πιθανοτητα ειναι ελληνικη.

Ξερεις, επειδη και τα δικα μου ματια τυχαινει να ειναι μακροστενα, κατα καιρους ακουω διαφορα και για τη δικη μου καταγωγη, η οποια σε βεβαιω ομως οτι ειναι ελληνικη.

Απλως συμβαινει και στην Ελλαδα, οπως και παντου στον κοσμο φαναταζομαι, καποιοι ανθρωποι να μη φερουν τα γνωστα και συνηθη χαρακτηριστικα της φυλης τους, χωρις ομως αυτο να σημαινει και οτι δεν ανηκουν σ' αυτην.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα εδώ και καιρό μια απορία: Η ηθοποιός Τζένη Φωτίου που έπαιζε το γιουσουφάκι στον "Χριστό Ξανασταυρώνεται", αλλά και την κόρη του Φούντα στη "Γαλήνη" τί απέγινε? Είχα βρει από αναζήτηση στο internet ότι τη δεκαετία του 80 ασχολούνταν με το παιδικό θέατρο... δεν κατάφερα όμως να βρω κάποια πιο πρόσφατη πληροφορία. Άμα γνωρίζει κάποιος κάτι, ας αναφέρει. Φαινόταν ταλαντούχα, και πραγματικά συμπαθέστατη
 
bambinella 100 είπε:
Απλως συμβαινει και στην Ελλαδα, οπως και παντου στον κοσμο φαναταζομαι, καποιοι ανθρωποι να μη φερουν τα γνωστα και συνηθη χαρακτηριστικα της φυλης τους, χωρις ομως αυτο να σημαινει και οτι δεν ανηκουν σ' αυτην.
Εννοειται.

Ασφαλως και ειναι ετσι.(Η γιαγια μου λογω γεωγραφικης καταγωγης- καυκασος- και προτεταμενων μηλων προσωπου ,προς στο τελος της ζωης της ,μια και αλλοιωνονται-εξασθενουν ορισμενα χαρακτηριστικα ,ενω αλλα υπερτονιζονται ακομα περισσοτερο λογω του γηρατος, μογγολιζε ελαφρως ...)

Απλως το σχολιο για την εξωτικη ομορφια

+ το στιγμιοτυπο ατακα απο την ταινια που ανεφερα

+ ενα videaki αφιερωμενο στην Ε.Προκοπιου που ετυχε να δω λιγο πριν

+ το γεγονος των απιστευτων γνωσεων και λεπτομερειων που γνωριζουν ορισμενα μελη του φορουμ ,

πυροδοτησε απλα την περιεργεια μου ,και απλα διατυπωσα αγαρμπα ενα εντελως αυθορμητο reply που εδωσε περιθωριο για καποια ενδεχομενως παρεξηγηση .

*(+οι περιπτωσεις Δ.Διαμαντιδου ,Π.Φυσσουν e.t.c.)

Το videακι αφιερωμενο στην Ε.Προκοπιου που ελεγα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Είχα εδώ και καιρό μια απορία: Η ηθοποιός Τζένη Φωτίου τί απέγινε?
Ειχα δει πριν απο λιγα χρονια στην τηλεοραση, απο τη ΝΕΤ νομιζω, ενα αφιερωμα στον σκηνοθετη Βασιλη Γεωργιαδη, και σε ενα σημειο του αφιερωματος μιλουσε η Τζενη Φωτιου για την εποχη που γυριζοταν η σειρα Ο Χριστος Ξανασταυρωνεται.

Η Τζενη, οπως την ειδα, ηταν νεα και χαριτωμενη. Ελπιζω να ειναι καλα και σημερα.
 
mariadegrecia είπε:
Βασικα βρηκα αυτο το λινκ που μας ενημερωνει για το ποσοι ειναι εν ζωη και ποσοι όχι και επειδη δεν ξερω που να το ποσταρω το βαζω εδω :http://www.ell.gr/actors.pdf

επρεπε να ειχα κοιμηθει πριν μια ωρα και καθομαι και το χαζευω! Και να σχολιαζουμε στο fb με τη κοπελα που μου εδωσε τη σελιδα.... κ φυσικα σκεφτηκα αν δεν υπαρχει να τη βαλουμε και εδω
Ενδιαφέρον, αν και από τη λίστα απουσιάζουν πολλοί παλιοί και γνωστοί ηθοποιοί. Επίσης, υπάρχουν κάποια χτυπητά λάθη (την Προσοτσάνη, γνωστότατη κωμόπολη της Δράμας και γενέτειρα του Ανέστη Βλάχου, την έχουν γράψει... Προσσουτσάνι) και αμφιβάλλω για την εγκυρότητα κάποιων ημερομηνιών. Η Λέχου π.χ. είχε δηλώσει σε περσινή της συνέντευξη ότι ήταν 43 ετών (άρα δεν έχει γεννηθεί το '72) ενώ και ο Νέγκας αποκλείεται να πέθανε το '74.

Χρήσιμο, πάντως, όπως και να 'χει.
 
Nemo είπε:
Μια λιγο παραξενη και λιγο off topic απορια σε σχεση με το ευστοχο σχολιο της bambinellaς .
Γνωριζετε κατι για την ιδιαιτερη καταγωγη της Ελενης Προκοπιου ????

Θα λεγα μοιαζει περισσοτερο ... με ουγγαρεζα ή να ελκει την καταγωγη της απο την πρωην Σοβιετικη ενωση , παρα με μεσογειακη ελληνιδα ....

Btw θυμαμαι μαλιστα χαρακτηριστικα ενα στιγμιοτυπο οπου ο συμπρωταγωνιστης της (Παντζας ή Ριζος) την αποκαλει γλυκα/χαιδευτικα "Μογγολα μου"

Συγνωμη για το offtopic.

Καινούρια εγώ εδώ... Γεια χαρά σε όλους.

Ξέρω ότι η Ελένη Προκοπίου είχε συγγένεια με κάποιους γνωστούς μου Κωνσταντινουπολίτες.

Φαντάζομαι ότι κι αυτή θα καταγόταν από εκεί.

Επίσης πριν καμιά δεκαετία η Σιμόνη Κυριακίδου έμενε στη Δροσιά Αττικής και ήταν σοβαρά

άρρωστη και δεν πολυέβγαινε από το σπίτι. Είχα γνωρίσει το γιο της. Δεν ξέρω τι απέγινε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
irene00 είπε:
Καινούρια εγώ εδώ... Γεια χαρά σε όλους. Ξέρω ότι η Ελένη Προκοπίου είχε συγγένεια με κάποιους γνωστούς μου Κωνσταντινουπολίτες.

Φαντάζομαι ότι κι αυτή θα καταγόταν από εκεί.

Επίσης πριν καμιά δεκαετία η Σιμόνη Κυριακίδου έμενε στη Δροσιά Αττικής και ήταν σοβαρά

άρρωστη και δεν πολυέβγαινε από το σπίτι. Είχα γνωρίσει το γιο της. Δεν ξέρω τι απέγινε.
irene καλως ορισες.Σε ευχαριστουμε πολυ που μας εδωσες καποιες πληροφοριες για την Ελενη Προκοπιου και κυριως για την Σιμονη Κυριακιδου η οποια επαιξε σε ελαχιστες ταινιες και μετα εξαφανιστηκε απο τα καλλιτεχνικα δρωμενα και ολοι θελαμε να μαθουμε νεα της.Ας ελπισουμε να ειναι καλα.
 
bambinella 100 είπε:
Ειχα δει πριν απο λιγα χρονια στην τηλεοραση, απο τη ΝΕΤ νομιζω, ενα αφιερωμα στον σκηνοθετη Βασιλη Γεωργιαδη, και σε ενα σημειο του αφιερωματος μιλουσε η Τζενη Φωτιου για την εποχη που γυριζοταν η σειρα Ο Χριστος Ξανασταυρωνεται.Η Τζενη, οπως την ειδα, ηταν νεα και χαριτωμενη. Ελπιζω να ειναι καλα και σημερα.
Σ'ευχαριστω bambinella για την αμεση απαντηση σου...μακαρι να καταφερουμε να μαθουμε κατι και για την τωρινη της καλλιτεχνικη δραση!

ioli1453 είπε:
irene καλως ορισες.Σε ευχαριστουμε πολυ που μας εδωσες καποιες πληροφοριες για την Ελενη Προκοπιου και κυριως για την Σιμονη Κυριακιδου η οποια επαιξε σε ελαχιστες ταινιες και μετα εξαφανιστηκε απο τα καλλιτεχνικα δρωμενα και ολοι θελαμε να μαθουμε νεα της.Ας ελπισουμε να ειναι καλα.
Ας ελπισουμε να μην επαληθευτει η βαση δεδομενων του post 224 που την εφερε ως αποβιωσασα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Σ'ευχαριστω bambinella για την αμεση απαντηση σου...μακαρι να καταφερουμε να μαθουμε κατι και για την τωρινη της καλλιτεχνικη δραση!


Ας ελπισουμε να μην επαληθευτει η βαση δεδομενων του post 224 που την εφερε ως αποβιωσασα!
Ναι εχεις δικιο μακαρι να εχει γινει λαθος εκει και να μην εχει απεβιωσει και το λεω αυτο γιατι πρεπει σε καποια ονοματα να εχουν γινει καποια λαθακια σε εκεινη την βαση δεδομενων.
 
bambinella 100 είπε:
Πραγματικα δεν γνωριζω αν η Μεμα Σταθοπουλου ειχε μπει σε μοναστηρι, αλλα ειχα ακουσει και διαβασει λιγα χρονια προτου πεθανει, πως ειχε στραφει στη θρησκεια. Τη θυμαμαι σε ενα περιοδικο να λεει ποσο αγαπουσε την Ορθοδοξια, ενω σε μια φωτογραφια του ιδιου περιοδικου φοραγε στο λαιμο της εναν πολυ μεγαλο σταυρο.Ευτυχως που προλαβε να φυγει πριν απο το τραγικο δυστυχημα με την κορη της.
Μια συνέντευξη της Μέμας Σταθοπούλου 1993 σε τοπικό κανάλι:

http://www.youtube.com/watch?v=FvyYqgbVh6s

Και πρόσφατα είδα και συνέντευξη του Μαρούση (πρώην συζύγου) και του γιου της σε κάποιο μεσημεριανό (νομίζω του Alter)!
 
Nemo είπε:
Btw θυμαμαι μαλιστα χαρακτηριστικα ενα στιγμιοτυπο οπου ο συμπρωταγωνιστης της (Παντζας ή Ριζος) την αποκαλει γλυκα/χαιδευτικα "Μογγολα μου"

Συγνωμη για το offtopic.
Και για του λόγου το αληθές ...


Update, ενω το video cap ειναι οκ στο τελικο video αφου ανεβει κατοπιν της επεξεργασιας που γινεται απο το youtube υπαρχει προβλημα με τον συγχρονισμο στον ηχο .

Update 2

Και το αυθεντικο video χωρις προβλημα συγχρονισμου ...

http://www.mediafire.com/?gx7qr8on6wlm9jy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λες η Ελενη να εχει καμια σχεση με τη δυναστεια των Κινγκ; :D
 
bambinella 100 είπε:
Λες η Ελενη να εχει καμια σχεση με τη δυναστεια των ...Mινγκ; :D
Παντως στο Flash Gordon

Flash_Gordon_boxcover.jpg


θα μπορουσε να παιξει την Prince Aura ανετοτατα .... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάβασα στο θέμα ότι η Μαργαρίτα Παπαγεωργίου, μάλλον δεν ζει. :(

Κρίμα και ήταν πολύ γλυκιά φυσιογνωμία. Τη θυμάμαι ως αδελφή της Λαμπέτη στο ''Κυριακάτικο Ξύπνημα'' αλλά και στο ''Δράκο'' του Κούνδουρου.

Η κινηματογραφική της πορεία, είδα, ότι σταματάει το '57. Ξέρει κανείς μετά τι έκανε;

Εγώ το μόνο που γνωρίζω είναι ότι γεννήθηκε το '35 και ότι αποφοίτησε από το Εθνικό θέατρο.
 
Αν και δεν είναι ακριβώς παλιός ( 90ς), ο ηθοποιός Αρτό Απαρτιάν τι απέγινε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απεβιωσε ο αρτο απαρτιαν το 2010 απο πνευμονικο οιδημα και εμφραγμα..
 
Πίσω
Μπλουζα