Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Τι απέγινε η Αντιγόνη Κουκούλη; Δηλαδή η Ρούλα στην ταινία: ¨Ο Θόδωρος και το δἰκανο¨
 
[edit] η χορεύτρια και ηθοποιός Ρένα Τζιφού, σύζυγος του Γιώργου Τζιφού σε ηλικία 89 ετών, όπως έγραψε στο φέισμπουκ ο Μιχάλης Δεσύλλας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tassoulis είπε:
[edit] η χορεύτρια και ηθοποιός Ρένα Τζιφού, σύζυγος του Γιώργου Τζιφού σε ηλικία 89 ετών, όπως έγραψε στο φέισμπουκ ο Μιχάλης Δεσύλλας.
Πολύ ενδιαφέρον, πότε έγινε αυτό;

Τζιφού Ρένα. «Σουμπρέτα»-«καρατερίστα» και χορεύτρια, γεννημένη το 1924. Σπούδασε χορό στη Σχολή Ζουρούδη και το 1941 προσλήφθηκε ως χορεύτρια στον Θίασο Νίτσας Φιλοσόφου (Πάτρα). Σύζυγος από το 1948 του ηθοποιού Γιώργου Τζιφού (1918-1986), γράφτηκε τον ίδιο χρόνο στο ΣΕΗ και συνεργάστηκε με τον Θίασο οπερέτας Κ. Μαυρέα-Η. Χαντά. Στη συνέχεια συνεργάστηκε με πολλούς επιθεωρησιακούς θιάσους, κυρίως σε θέατρα αθηναϊκών Δήμων (στο «Μον Σινέ» Βύρωνος με τη «Μουσική Σκηνή» του Αρ. Χρυσοχόου, στον «Ορφέα» Περιστερίου με το «Λαϊκό Μουσικό Θέατρο» του Αντ. Λογοθέτη, σε Θιάσους του Μ. Βροντάκη, κ.λπ.) ώς το 1970 που συνταξιοδοτήθηκε λόγω ασθενείας.


Βιογραφικά στοιχεία από τη Musipedia.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποια ηταν αυτη η Ρενα Τζιφου, βρε παιδια; Θυμοσαστε καμια ταινια οπου εμφανιστηκε;

Τον αντρα της τον ξερω καλα (χαρακτηριστικη φυσιογνωμια του ελληνικου κινηματογραφου) αλλα τη Ρενα δεν μπορω να τη φερω στο νου μου....
 
Προς ARETARA, περί της Ρένας Κοσμίδου: Όχι, δεν υπάρχει κάτι γι' αυτήν. Κατά την imdb.com ζει ακόμα (δεν υπάρχει ημερομηνία θανάτου). Πέραν των "τολμηρών" ταινιών παραγωγής του (αείμνηστου, δολοφονημένου Γρηγόρη "Gory" Δημητρόπουλου), στις οποίες έπαιζε κυρίως ρόλους ομοφυλόφιλης, ανακάλυψα ότι εμφανίστηκε για λίγο (χωρίς όμως να αναφέρεται στους τίτλους) σε ένα επεισόδιο της σειράς The Aphrodite Inheritance (συμπαραγωγής BBC-ΡΙΚ), η οποία (σειρά) γυρίστηκε το 1979 (δεν ξέρω αν προβλήθηκε στην Ελλάδα). Στο επεισόδιο αυτό (νομίζω το 6ο από 8) εμφανίζεται να χορεύει με τον πρωταγωνιστή Peter McEnery σε ένα πάρτυ, αλλά ο γοητευτικός, αλλά κάπως ψυχρός Βρετανός δείχνει ολοφάνερα ότι βαριέται την παρέα της (δικαίως, διότι αυτός είναι ερωτευμένος με τη μυστηριώδη "Ελένη", μετενσάρκωση της θεάς Αφροδίτης, την οποία υποδύεται η 32χρονη τότε γόησσα της εποχής Alexandra Bastedo). Μετά το 1979, τα ίχνη της Κοσμίδου χάνονται....
 
Tassoulis είπε:
Πέθανε και η χορεύτρια και ηθοποιός Ρένα Τζιφού, σύζυγος του Γιώργου Τζιφού σε ηλικία 89 ετών, όπως έγραψε στο φέισμπουκ ο Μιχάλης Δεσύλλας.
Θερμή παράκληση, όταν αναμεταδίδετε οποιαδήποτε είδηση και ειδικά όσες αφορούν θανάτους, να βάζετε links.

Είχαμε πρόβλημα στο παρελθόν με ανθρώπους που ....τους πεθάναμε πριν την ώρα τους!!!

Εφόσον το διαβάσατε κάπου στο ίντερνετ, παρακαλώ link! :)
 
LadyNaty είπε:
Προς ARETARA, περί της Ρένας Κοσμίδου: Όχι, δεν υπάρχει κάτι γι' αυτήν. Κατά την imdb.com ζει ακόμα (δεν υπάρχει ημερομηνία θανάτου). Πέραν των "τολμηρών" ταινιών παραγωγής του (αείμνηστου, δολοφονημένου Γρηγόρη "Gory" Δημητρόπουλου), στις οποίες έπαιζε κυρίως ρόλους ομοφυλόφιλης, ανακάλυψα ότι εμφανίστηκε για λίγο (χωρίς όμως να αναφέρεται στους τίτλους) σε ένα επεισόδιο της σειράς The Aphrodite Inheritance (συμπαραγωγής BBC-ΡΙΚ), η οποία (σειρά) γυρίστηκε το 1979 (δεν ξέρω αν προβλήθηκε στην Ελλάδα). Στο επεισόδιο αυτό (νομίζω το 6ο από 8) εμφανίζεται να χορεύει με τον πρωταγωνιστή Peter McEnery σε ένα πάρτυ, αλλά ο γοητευτικός, αλλά κάπως ψυχρός Βρετανός δείχνει ολοφάνερα ότι βαριέται την παρέα της (δικαίως, διότι αυτός είναι ερωτευμένος με τη μυστηριώδη "Ελένη", μετενσάρκωση της θεάς Αφροδίτης, την οποία υποδύεται η 32χρονη τότε γόησσα της εποχής Alexandra Bastedo). Μετά το 1979, τα ίχνη της Κοσμίδου χάνονται....
Αναλυτικές οι πληροφορίες σου για την πορεία της Κοσμίδου τουλάχιστον μέχρι τα τέλη των '70s. Ευχαριστούμε LadyNaty.
 
Περαστικά να είναι και να επανέλθει δριμύτερος.
 
Πριν από λίγο έμαθα από ανάρτηση του Μιχάλη Δεσύλλα στο φέισμπουκ ότι [edit] φήμες [/edit]. Το περίεργο είναι ότι δεν αναφέρει κάτι το γκούγκλ προς ώραν. Ίσως αργότερα να έχουμε κάποια ενημέρωση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Tassoulis: Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο post:

Θερμή παράκληση, όταν αναμεταδίδετε οποιαδήποτε είδηση και ειδικά όσες αφορούν θανάτους, να βάζετε links.
Είχαμε πρόβλημα στο παρελθόν με ανθρώπους που ....τους πεθάναμε πριν την ώρα τους!!!

Εφόσον το διαβάσατε κάπου στο ίντερνετ, παρακαλώ link!
Αν δε δίνετε την πηγή, θα γίνεται επεξεργασία στο μήνυμα και θα αφαιρείται η είδηση ως ανακριβής / ψευδής.

Έψαξα αρκετή ώρα στο internet & στο facebook. Τέτοιο σχόλιο, όπως αναφέρεις στο ποστ σου, δε μπόρεσα να βρω. Αν τελικά έχει γίνει, σε παρακαλώ το link.
 
D@redevil είπε:
@Tassoulis: Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο post:


Αν δε δίνετε την πηγή, θα γίνεται επεξεργασία στο μήνυμα και θα αφαιρείται η είδηση ως ανακριβής / ψευδής.

Έψαξα αρκετή ώρα στο internet & στο facebook. Τέτοιο σχόλιο, όπως αναφέρεις στο ποστ σου, δε μπόρεσα να βρω. Αν τελικά έχει γίνει, σε παρακαλώ το link.
Άμα έψαχνες στο φέισμπουκ του Μιχάλη Δεσύλλα θα επιβεβαίωνες την πληροφορία. Εκτός κι αν δεν μπόρεσες να δεις τις φωτογραφίες του αν τις έχει κλειδωμένες. Είχα ξαναπεί ότι ο Μιχάλης Δεσύλλας είχε αναφέρει κάποιους θανάτους ηθοποιών και έτυχε κάποιοι από αυτούς να μην έχουν ανακοινωθεί στα ΜΜΕ με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αναφορά στο διαδίκτυο. Εδώ πέθανε ο Θωμάς Κωνσταντινίδης και δεν έγινε καμιά ενημέρωση. Αν θες λινκ, μη ζητάς ευθύνες γι' αυτό από εμένα, αλλά από τους συγγενείς των ηθοποιών που πεθαίνουν και δεν κάνουν κάποια ανακοίνωση για να έχουμε λινκ να αναρτήσουμε. Αν δεν σου κάνει κόπο, πήγαινε στην Κάνινγκος που είναι το ΣΕΗ και η Ένωση Συνταξιούχων Ηθοποιών και επιβεβαίωσε τις πληροφορίες που γράφουμε. Οι θάνατοι που ανέφερα και τους θεώρησες ψευδή είδηση, είναι πέρα για πέρα αληθινό γεγονός και μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Και επειδή επιμένεις να δίνουμε την πηγή για το γεγονός που αναφέρουμε, θα ανεβάσω print screen των φωτογραφιών από το προφίλ του κ. Δεσύλλα για να δεις τι έχει γραφτεί και ότι οι πληροφορίες που γράφω τουλάχιστον εγώ, αληθεύουν. Και κάθε φορά που θα ανακοινώνει ο κ. Δεσύλλας κάποιο θάνατο ηθοποιού, θα αναρτώ εδώ print screen για να έχεις και επιβεβαίωση.
 
Λοιπόν. Παραθέτω print screen με αποδείξεις για τα όσα ανέφερα για Ρένα Τζιφού, Τζώρτζια Θεοδώρου και (αν θυμάμαι καλά, πρέπει να το είχα γράψει) Άκη Μαρά. TzortziaTheodorou.jpg

Ελπίζω ότι το λύσαμε τώρα το πρόβλημα. Επειδή δεν χώρεσε ολόκληρη η σελίδα στο print screen, για τον Μαρά και τη Τζιφού δίνω τα σχόλια και τη λεζάντα της φωτό.

AkisMaras.jpg

RenaTzifou.jpg

TzortziaTheodorou.jpg

AkisMaras.jpg

RenaTzifou.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν. Παραθέτω print screen με αποδείξεις για τα όσα ανέφερα για Ρένα Τζιφού, Τζώρτζια Θεοδώρου και (αν θυμάμαι καλά, πρέπει να το είχα γράψει) Άκη Μαρά.

Προβολή συνημμένου 74317Προβολή συνημμένου 74318Προβολή συνημμένου 74319

Ελπίζω ότι το λύσαμε τώρα το πρόβλημα. Επειδή δεν χώρεσε ολόκληρη η σελίδα στο print screen, για τον Μαρά και τη Τζιφού δίνω τα σχόλια και τη λεζάντα της φωτό.

AkisMaras.jpg

RenaTzifou.jpg

TzortziaTheodorou.jpg
 
Το προβλημα λυθηκε φιλε Τασσουλη ακριβως επειδη παρεθεσες καποιου ειδους link/πληροφορια που να δινει μια σχετικη βαρυτητα στους επικηδειους που διαβαζουμε εδω. Αυτη ειναι η ζητουμενη πολιτικη - μια διασταυρωση δηλαδη με αναφορα πηγων.

Το να πεις στον moderator - "αν δεν σου κανει κοπο πηγαινε στην Κανιγγος στο ΣΕΗ ή στην ΕΣΗ" ή "δες την ταδε facebook σελιδα" - δεν εχει λογικη. Καταλαβαινεις φανταζομαι οτι και στην Αθηνα να εμενε, που δεν μενει, δεν ειναι δυνατον να κατεβαινει στην Κανιγγος οποτε ποσταρεις μια τετοιου ειδους ειδηση στο φορουμ... ασε που δεν υποχρεωνουμε κανεναν mod να γινει μελος πουθενα αλλου στο ιντερνετ.

Δειξε και εσυ λιγη κατανοηση στο ολο θεμα/προβλημα - Δεκτη και επιθυμητη καθε πληροφορια για την τυχη των ηθοποιων μας αλλα να βρισκετε και καποιον τροπο (οπως και βρηκες) να αποδεικνυετε τα λεγομενα σας, ωστε να μην εκτιθεται και ο χωρος που μας φιλοξενει.
 
@Tassoulis

Αν και σου απάντησε ο Herco, επέτρεψέ μου να σ' ενημερώσω ότι κανένας moderator / admin δεν είναι υποχρεωμένος να ψάχνει πού μπορεί να βρήκες εσύ (ή το οποιοδήποτε μέλος) το θέμα και το ποστάρεις. Προς πληροφόρησή σου, έφαγα πάνω από 30' να ψάχνω. Σαφώς και δε γίνεται να περνάω τις ώρες μου, ψάχνοντας το -αρκετά αχανές- internet για κάτι που εσύ (το οποιοδήποτε μέλος) έχεις μπροστά σου.

Δε μπορώ να καταλάβω προς τι η ειρωνεία και η επιθετικότητα. Απλά παρακάλεσα να παραθέτεις το link. Και αναφέρω ξανά (γιατί μάλλον δεν το πρόσεξες), ότι από παραπλήσιο συμβάν, είχαμε πρόβλημα. Κοινώς "πεθάναμε" κάποιον και γράφτηκε στο φόρουμ κι έκανε φασαρία για τη διάδοση ανακριβών ειδήσεων.

Εάν γίνει κάποια μήνυση στο retromaniax, ποιος νομίζεις ότι είναι νομικά υπόλογος? Αυτό το τελευταίο, το αφήνω να το σκεφτείς (χωρίς διάθεση ούτε ειρωνείας, ούτε σαρκασμού, ούτε επιθετικότητας). Αν πιστεύεις ότι θέλεις να μου απαντήσεις, μου στέλνεις πμ κάνοντας κλικ εδώ, αλλιώς συνεχίζουμε ontopic.

Τα παρόντα θεωρούνται offtopics και θα καθαριστούν. Ευχαριστώ.
 
Πίσω
Μπλουζα