Ένα πρόγραμμα-"μαμούθ"!

Εγώ έχω να πω συγχαρητήρια!

Το επόμενο θα το κάνεις και καλύτερο.
 
Συγχαρητήρια και από εμένα , όχι μόνο για το κουράγιο σου να προγραμματίσεις σε παλιά πλατφόρμα , αλλά και για το περιεχόμενο του προγράμματός σου ! Προσωπικά τρελένομαι με ότι έχει να κάνει με αρχαίες γραφές !
 
maxouli είπε:
Εγώ έχω 130 δισκέτες, οπότε μπορώ να δώσω 1-2.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πλάκα κάνω, μπορώ να δώσω και 3.

Χωρίς πλάκα τώρα, μπορώ να διαθέσω περισσότερες, όπως επίσης και να περάσω τα προγράμματα σε 3,5'' διότι έχω και Am-Drive. (δεν μου έφταναν οι 130).

Απαιτώ όμως μαθήματα basic. Δεν μπορεί τόσα χρόνια, να μην ξέρω να γράφω τιποτα άλλο από επαναλαμβανόμενες λέξεις.
Τα μαθήματα δεκτά, αλλά μόνο σε όσα ήδη γνωρίζω. Όπως ανέφερα παραπάνω, γνωρίζω -ως αυτοδίδακτος- ορισμένους τομείς (χειρισμός αριθμητικών και αλφαριθμητικών μεταβλητών), αλλά τους εμπέδωσα καλά. Σου στέλνω pm...
 
Λογικά σήμερα θα αναρτηθεί το πρόγραμμα, αν βρώ ένα pc με 3,5 drive. Το λάπτοπ δεν έχει. Αλλιώς αύριο σίγουρα.

Από το 1988 προσπαθώ να μάθω basic, έτσι για να έχω να λέω.

Τι και αν έχω διαβάσει το manual, μετά το 3ο κεφάλαιο χάνω την μπάλα.

ΥΓ: το πήρα το pm
 
Και ΝΑΙΙΙΙΙΙ, το πρόγραμμα του φίλου zoro βρίσκεται αναρτημένο στο φορουμ. Βασικά είχε κανονίσει να το μετατρέψει σε dsk με τον Gryzor, αλλά αφού βρεθήκαμε γείτονες, το ανέλαβα εγώ. (που έχω και πιό πολλές δισκέτες) :headbangdude:

Το πρόγραμμα είναι απίστευτο, τόσο σε μέγεθος όσο και σε σύλληψη. Μόνο το listing να δείτε, δεν θα το πιστεύετε.

Ιδού ο πρόγραμμας
 
ΚΑΛΑ που διάβασα το μήνυμα, ήμουν έτοιμος να στείλω SMS και να βγώ στη φθινιπωρινή ψύχρα... Πάω να το τρέξω :)
 
Θελω βοηθεια μιας και δεν καταλαβαινω τι να πατησω...ενα απο καθε ομαδα?
 
Τρέχεις το arxaia (σκέτο) και αυτό καλεί όταν χρειαστεί τις άλλες ομάδες.
 
Wally είπε:
Θελω βοηθεια μιας και δεν καταλαβαινω τι να πατησω...ενα απο καθε ομαδα?
Λοιπόν,

Κατ' αρχάς,

1) Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους Maxouli και Gryzor, για την προθυμία τους (Gryzor, έχασα το τηλέφωνό σου για να σε ειδοποιήσω, ευτυχώς που είδες το μήνυμα του Maxouli).

2) Ο Maxouli μου έδωσε μερικές δισκέτες, στις οποίες όμως, υπάρχουν μερικά καλά παιχνίδια της ιστορικής εποχής (1985) και λυπάμαι να τις φορμάρω όλες για μελλοντική χρήση. Αναζητώ λοιπόν (με φόβο να κριθώ ως πλεονέκτης) ακόμη μερικές...

3) Το πρόγραμμα αρχίζει τρέχοντας: RUN "arxaia". Από κει και μετά, από το βασικό μενού πατάς το 1 ή 2 ή 3 και πηγαίνεις στις αντίστοιχες ενότητες.

Είδα όμως εκ των υστέρων, μία μικρή δυσλειτουργία: Όταν έχεις πάει στην ενότητα 3, και μετά επιστρέφεις στο μενού, αυτό φαίνεται γραμμένο με την τελευταία γραμματοσειρά που είχε φορτωθεί όταν ήσουν στην ενότητα 3. Ο λόγος, είναι πως στην ρουτίνα του μενού έχω ξεχάσει να βάλω μία εντολή για να φορτώνονται πάλι τα σύγχρονα ελληνικά. Θα ξαναφτιάξω αυτή τη ρουτίνα και θα την ξαναδώσω στον Maxouli για να την ανεβάσει...

Επίσης, επειδή το έφτιαχνα σε πράσινη οθόνη, δεν είχα τη δυνατότητα να "ελέγχω" τα χρώματα. Σε μερικά σημεία, έχω κάποια χρωματικά λάθη (το λευκό και το ανοικτό κίτρινο φαίνονται σχεδόν ίδια στην πράσινη οθόνη) ,αλλά πιστεύω πως αυτό δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία...

Μην παραξενεύεσθε με την καθαρεύουσα των κειμένων στην ενότητα 1. Τα έγραψα έτσι, για να ταιριάζει το κείμενο με την "ατμόσφαιρα" του θέματος.

phil_vr είπε:
Τρεμω στην ιδεα ενος listing αυτου του προγραμματος (Σαν τομος εγκυκλοπαιδειας Λαρους θα μας εβγαινε!!).
Zoro, περιμενουμε με χαρα να δουμε το προγραμμα σου. Μπορει να ειμαστε "παιχνιδαδες" επι το πλειστον, αλλα τετοιες προσπαθειες επικροτουνται και διαφυλασσονται ως κορη οφθαλμου!
Ευχαριστώ phil_vr, αλλά και όσους είχαν την ευγένεια να αναφερθούν παραπάνω στο θέμα αυτό...

Αυτό το πρόγραμμα είναι ουσιαστικά το πρώτο κεφάλαιο. Μόλις ξεμπλοκάρει ο εγκέφαλός μου από το συνεχές κλικ-κλικ τόσον καιρό, θα φτιάξω το δεύτερο κεφάλαιο, τους αρχαίους αριθμούς. Αυτό το κεφάλαιο με εξιτάρει περισσότερο (είμαι ολίγον λάτρης των μαθηματικών).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, έπαιξα μαζί του χθες, πολύ αξιόλογη προσπάθεια. Νομίζω ο όγκος του κώδικα θα μπορούσε να μικρύνει αρκετά και να ανέβει η ταχύτητα, αλλά είναι μια χαρά λειτουργικό όπως είναι! Εύγε...

Μία μικρή παρατήρηση: νομίζω δεν έχει νόημα να λεει κανείς ότι το ελληνικό αλφάβητο είναι η βάση όλων των δυτικών, μια που κι εμείς δεν το ανακαλύψαμε ακριβώς μία ωραία πρωία... όπως φαίνεται, εξ'άλλου, και από τις ετυμολογικές παρατηρήσεις σου.

Και μία μικρή ερώτηση: λέξη αρχαία, που δηλώνει τη μυρωδιά του αέρα μετά τη βροχή. Την ξέρει κανείς;
 
zoro είπε:
2) Ο Maxouli μου έδωσε μερικές δισκέτες, στις οποίες όμως, υπάρχουν μερικά καλά παιχνίδια της ιστορικής εποχής (1985) και λυπάμαι να τις φορμάρω όλες για μελλοντική χρήση. Αναζητώ λοιπόν (με φόβο να κριθώ ως πλεονέκτης) ακόμη μερικές...
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, φέρτες να τις κάνω εγώ φορμάτ και θα σου πώ οτι ήταν άδειες. :D :D:D:D

Gryzor δεν τη γνωρίζω τη λέξη. Την είχες ακουστά και δεν τη θυμάσαι, ή το θέτεις σαν τέστ;
 
Όχι, την είχα διαβάσει παλιότερα και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά μετά την ξέχασα :(
 
Gryzor, μήπως η λέξη που θυμάσαι είναι "Πετριχώρ";

Η λέξη αυτή είναι μεν φαινομενικά στα Αρχαία Ελληνικά, αλλά ουσιαστικά πρόκειται για νεολογισμό που ξένοι επιστήμονες (προφανώς φιλέλληνες) εισήγαγαν το 1964.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Petrichor

http://www.wordsmith.org/words/petrichor.html

Στα Ελληνικά την βρήκα online μόνο σε ένα ποίημα εδώ:

http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Poems&act=details&poem_id=18169
 
Ναι! Αυτή είναι!

Για δες, πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία της. Το ότι είναι νέα όμως (γιατί 'νεολογισμός'; Απλώς νέα...) δεν την κάνει λιγότερο όμορφη, τουλάχιστον στ'αυτιά μου :)

Σ'ευχαριστώ!
 
Γιατί "νεολογισμός";

Μα γιατί είναι! :)

Κύριο χαρακτηριστικό των νεολογισμών είναι ότι σχηματίζονται από αρχαίες λέξεις, που ή δεν ήταν σε χρήση στην αρχαία γλώσσα ή είχαν διαφορετική σημασία. Εκείνοι που καταφεύγουν στη δημιουργία νεολογισμών είναι κυρίως οι επιστήμονες, οι οποίοι συχνά βρίσκονται στην ανάγκη να ονομάσουν μία καινούρια ανακάλυψη, ένα νέο προϊόν κλπ., που ως άγνωστο στους παλαιότερους δεν έχει όνομα. Πολλοί από τους νεολογισμούς αυτούς, ιδίως στον τεχνικό τομέα, υιοθετούνται σε διεθνή κλίμακα ως μοναδικοί και αναντικατάστατοι, όπως π.χ. συμβαίνει με τις λέξεις telefοn, telegramm κ.λ.π., γιατί το θησαυροφυλάκιο της αρχαίας ελληνικής είναι το μόνο που μπορεί να ανταποκριθεί με τον πλούτο του και στις σύγχρονες ακόμα ανάγκες.
Πηγές:

http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%9D%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

νεολογισμός ο [neolojizmós] Ο17 : (γλωσσ.) αποτέλεσμα, προϊόν νεολογίας, λέξη ή έκφραση που έχει δημιουργηθεί πρόσφατα και είναι προϊόν σύνθεσης παλαιών στοιχείων της γλώσσας ή δάνειο ξένης γλώσσας.
[λόγ. < γαλλ. néologisme < néo- = νεο- + αρχ. λόγ(ος) -isme = -ισμός]
http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82&dq=

Τέσπα, από εδώ και πέρα είναι δουλειά φιλόλογου και είμαστε και off-topic. Χαίρομαι που σε βοήθησα πάντως. :)
 
Gryzor είπε:
Λοιπόν, έπαιξα μαζί του χθες, πολύ αξιόλογη προσπάθεια. Νομίζω ο όγκος του κώδικα θα μπορούσε να μικρύνει αρκετά και να ανέβει η ταχύτητα, αλλά είναι μια χαρά λειτουργικό όπως είναι! Εύγε...
Σίγουρα θα μπορούσα να το "λακωνίσω", αλλά έπειτα από τόσους μήνες ξενύχτια, δεν άντεχα άλλο, και το "ξεφούρνισα"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά μιλάμε, έχεις κάνει απίστευτη δουλειά ZORO :eek::eek:

:bow: :bow:

Αλήθεια ? Πως θα μπορούσα να βοηθήσω και εγώ στην προσπάθειά σου?

Ισως με μία καλωδιοταινία και ένα 3.5" φλόππυ, για να το συνδέσεις στο 6128 και να μην έχεις διλήμματα αν πρεπει να φορμάρεις τις πλέον σπάνιες δισκέτες 3" ..... ;)

Τι λες?
 
teflon είπε:
Καλά μιλάμε, έχεις κάνει απίστευτη δουλειά ZORO :eek::eek:

:bow: :bow:

Αλήθεια ? Πως θα μπορούσα να βοηθήσω και εγώ στην προσπάθειά σου?

Ισως με μία καλωδιοταινία και ένα 3.5" φλόππυ, για να το συνδέσεις στο 6128 και να μην έχεις διλήμματα αν πρεπει να φορμάρεις τις πλέον σπάνιες δισκέτες 3" ..... ;)

Τι λες?
Ευχαριστώ... Γίνε λίγο πιό αναλυτικός, για να το καταλάβω. Αύριο προς το μεσημέρι θα ξαναμπώ στο forum.

Εν τω μεταξύ, αυτές τις ημέρες θα ξαναφτιάξω καλύτερα δύο τμήματα του προγράμματος, να τα δώσω στον Maxouli να τα ανεβάσει πάλι..
 
zoro είπε:
Ευχαριστώ... Γίνε λίγο πιό αναλυτικός, για να το καταλάβω. Αύριο προς το μεσημέρι θα ξαναμπώ στο forum.
Εν τω μεταξύ, αυτές τις ημέρες θα ξαναφτιάξω καλύτερα δύο τμήματα του προγράμματος, να τα δώσω στον Maxouli να τα ανεβάσει πάλι..
ένα φλοππυ και ένα καλωδιάκι με τους απαραίτητους διακόπτες για να μπορέσεις να συνδέσεις το φλοππυ 3,5" σαν 2ο drive στον 6128 και να χρησιμοποιείς 3,5" δισκέτες .

:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δοκιμασα στον CPC emulator,ZORRO εκανες Απιστευτη δουλεια! πολυ καλο προγραμμα,αψογος!
 
Πίσω
Μπλουζα