Αγαπημένη Ελληνική ταινία για το έπος του 40

Αγαπημένη Ελληνική ταινία για το έπος του 40

  • Κοντσέρτο για πολυβόλα

    Ψηφοφορίες: 5 41,7%
  • Στη Μάχη της Κρήτης

    Ψηφοφορίες: 1 8,3%
  • 28η Οκτωβρίου Ωρα 5:30

    Ψηφοφορίες: 1 8,3%
  • Οχι

    Ψηφοφορίες: 1 8,3%
  • Οι τελευταίοι του Ρούπελ

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Υποβρύχιο: Παπανικολής

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Αέρα Αέρα Αέρα

    Ψηφοφορίες: 2 16,7%
  • Υπολοχαγός Νατάσσα

    Ψηφοφορίες: 2 16,7%
  • Η Χαραυγή της Νίκης

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Η Μεσόγειος φλέγεται

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    12
Αντε παιδια, ψηφιστε την αγαπημενη σας ταινια για τη μεγαλη μας Επετειο, οσοι δεν ψηφισατε ακομη.....

Σε λιγο μονο αυτες οι ταινιες θα υπαρχουν για να μας τη θυμιζουν.
 
ψηφισα κι εγω την ταινια "υπολοχαγος Νατασσα" γιατι εκτος των αλλων δειχνει και το στρατοπεδο συγκεντρωσης στο Νταχαου..Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι δε μου αρεσαν οι υπολοιπες ταινιες,ομως ειναι καποιες απ τη λιστα που δεν τις γνωριζω καθολου( "οι τελευταιοι του Ρουπελ" και "η χαραυγη της νικης" )
 
Εγώ θα ψηφίσω όταν τις δω όλες αλλά θα είναι σύντομα έχω μπει στο κλίμα της 28ης... ;)
 
Θα σε βαλω ακομα περισοτερο στο κλιμα

image0016.jpg

Ας βαλουμε και καμια σημαια αυριο στο μπαλκονι μας!

Βιβη συμφωνω 101% με τα λογια σου!
 
bambinella 100 είπε:
Αντε παιδια, ψηφιστε την αγαπημενη σας ταινια για τη μεγαλη μας Επετειο, οσοι δεν ψηφισατε ακομη.....Σε λιγο μονο αυτες οι ταινιες θα υπαρχουν για να μας τη θυμιζουν.
Ίσως οι επόμενες γενιές, να μην έχουν καν την ευκαιρία να τις δούν στην τηλεόραση

(μπορεί να χαρακτηριστούν ότι προκαλούν "εχθροπάθεια") και όποιος θέλει να τις δει, να τις ψάχνει αναγκαστικά στο Internet.

Μέχρι τότε ... ας ψηφισουμε ...
 
Kαι μια "επικαιρη" σκηνη απο τη Χαραυγη της Νικης με τον Σταρενιο να λεει τη κλασικη ατακα (που θα ακουσουμε και σημερα το απογευμα :) )

 
28η Οκτωβρη χωρις Κωστα Πρεκα δεν γινεται

http://www.youtube.com/watch?v=wcZKGDtxm9c

BTW κοιταω στο ιντερνετ το σημερινο τηλεοπτικο προγραμμα και δεν βρισκω καμμια προβολη Ελληνικης ταινιας που να αναφερεται στο επος του 40! Eλπιζω να κανω λαθος!

Τα προηγουμενα χρονια βαζαν και κανα δυο για ξεκαρφωμα...
 
Wally είπε:
BTW κοιταω το σημερινο τηλεοπτικο προγραμμα και δεν βρισκω καμμια προβολη Ελληνικης ταινιας που να αναφερεται στο επος του 40! Κανω λαθος?

.
Θα προβληθει σημερα στις 7.00 απο την ΕΤ3 η ταινια Μια γυναικα στην αντισταση (1970) και αυτη τη στιγμη το Star παιζει το ΟΧΙ, με τον Πρεκα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη φαση που τουλαχιστον ακολουθουν την παραδοση των τελευταιων ετων (δυο ταινιες).

Παω να δω STAR
 
Βάλτε στα κανάλια και την TV100 - παίζει το νησί των γενναίων.
 
Κοντσέρτο για πολυβόλα φυσικά..
 
Πρεπει να ετοιμασω το φετινο playlist για την οικογενεια.

Το ΟΧΙ ειναι σε ολα τα playlists.


Για το δευτερο εργακι...μαλλον Τελευταιος των Κομιτατζηδων
 
Για συναισθηματικούς λόγους θα ψήφιζα το Νησί των γενναίων αν υπήρχε στη λίστα :p . Από τα υπόλοιπα μάλλον το κονσέρτο για πολυβόλα...
 
Κανενα ,τα Κανονια του Ναβαρονε!
 
Τριτη χρονια φετος, και αυτη η δημοσκοπηση παραμενει σταθερη αξια!

Οσοι δεν εχετε ψηφισει, καντε το τωρα.
 
Στοιχειό των παιδικών μου χρόνων το "Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο". Επίσης θυμάμαι εξίσου έντονα τους τίτλους "Έκλαψα πικρά για σένα" και "Στέγνωσαν τα δάκτυά μου", που δνε ξέρω όμως αν είναι "κατοχικές".

Ψηφίζω πάντως "Η Μεσόγειος φλέγεται", σαν σπάνια επική και Πρεκική ταινία...
 
Κρεμαστε και καμια σημαια στο μπαλκονι (πιο πολλα βρακια βλεπω απλωμενα, παρα σημαιες οσο περνανε τα χρονια) και μαζευτε την φαμιλια/παρεα και παρακολουθησετε καποια απο τις παραπανω ταινιες ενεκα της ημερας.

οσοι δεν εχετε ψηφισει...ψηφιστε :)
 
Εγώ δεν έχω ψηφίσει ακόμα γιατί δε τις έχω δει όλες! Τις 5 έχω δει. Και θέλω να δω και άλλες αυτές τις μέρες για να μπω στο κλίμα αλλά δεν πρόλαβα. Από Δευτέρα!
 
Ανεβασαν στο YT την συνεντευξη του Κωστα Πρεκα στην Μιχαλονακου (ανημερα της Εθνικης εορτης). Δεν εχω προλαβει να τη παρακολουθησω για να δω αν εχει πληροφοριες για τις μεγαλες κινηματογραφικες του επιτυχιες.
 
το μπλοκο.το με τη λαμψη στα ματια,το ξυπολητο ταγμα.τις ξεχωριζω.
 
Πίσω
Μπλουζα