Αγαπημένη ταινία του Άλφρεντ Χίτσκοκ (Alfred Hitchcock)

Ο ξενος τιτλος του Φαρου ποιος ειναι;
 
Ο ξενος τιτλος του Φαρου ποιος ειναι;
Τhe light house , είναι σε επιρροες Χιτσκοκ, ρετρό φιλμ νουαρ, νοσφερατου , στηβενσονκτλ.ασπρομαυρο. Μπαμπι και το ένα δέκατο του πνεύματος του Χιτσκοκ να πετύχει θα μιλάμε για επιτυχια
 
Τελευταία επεξεργασία:
A, ειναι καινουργιο, οπως ειδα! Του 2019. Οχι, δεν το εχω δει, δεν το γνωριζα καν, αλλα ειναι κριμα να ειναι ασπρομαυρο και να εχει μεσα γυμνο και σκηνες σεξ και ωμης βιας, συμφωνα με την IMDb. Τι το κανανε ασπρομαυρο; Ποιον προσπαθουν να πεισουν πως αυτη η ταινια εχει οποιαδηποτε σχεση με τις παλιες;
Εμενα παντως, διαβαζοντας το Parents guide, δε με πειθουν.
 
A, ειναι καινουργιο, οπως ειδα! Του 2019. Οχι, δεν το εχω δει, δεν το γνωριζα καν, αλλα ειναι κριμα να ειναι ασπρομαυρο και να εχει μεσα γυμνο και σκηνες σεξ και βιας, συμφωνα με την IMDb. Τι το κανανε ασπρομαυρο; Ποιον προσπαθουν να πεισουν πως αυτη η ταινια εχει οποιαδηποτε σχεση με τις παλιες;
Εμενα παντως, διαβαζοντας το Parents guide, δε με πειθουν.
Aληθεια λες; Αυτό δεν ξέρω να το δω αν μία ταινία έχει βία! Τότε γιατί μιλάνε για ρετρό κλασσικό παλιό αριστούργημα; Και γω το χα στα υπόψην μου, κρίμα το περίμενα να το δω πως και πως!
 
@αριαδνη Στις σπανιες περιπτωσεις που θα σκεφτω να παρακολουθησω καποια απο τις καινουργιες ταινιες συμβουλευομαι παντα και απαραιτητως τη βαση τους, την IMDb, οπου πηγαινοντας στην ενοτητα Parents guide διαβαζω το πιθανον επικινδυνο περεχομενο για να ξερω απο πριν τι θα δω. Και επειδη τα σημερινα μπουμπουκια ειναι συνηθως εντελως ακαταλληλα για τη δικη μου αισθητικη, αυτο που κανω με εχει σωσει αμετρητες φορες.
Διαβασε εδω ολη τη σελιδα για το Φαρο ωστε να δεις κι εσυ αν αυτη η ταινια εχει οποιαδηποτε σχεση με τις κλασικες περα απο το ασπρο και μαυρο χρωματακι:
 
11 στην βια πάνω από 10 δηλ. αμάν και τι χαρα το χα που θα βλεπα ταινία σύγχρονη με ρετρό επιρροες!! Απογοήτευση! Τώρα που το δα θα το συμβουλευομαι και γω
 
Οσο για τη γνωμη των κριτικων, ξεκινα να τη γραφεις κι εσυ οπου κι εγω: Στα παλια μου τα παπουτσια.
Να εμπιστευεσαι μονο τα ματια σου, τα αυτια σου και την καρδια σου.
 
Είναι που λες θα πάω με δυο φίλους στο σινεμά να φάω τα ποπ κορν μου και παράλληλα να δω κάτι ομορφο που θα μου μείνει, θα ψυχαγωχηθω θα περάσω δύο ώρες καλά, μακρυά από τα προβλήματα
Ή τελευταία ταινία στο σινεμά που ενιωσα όμορφα ήταν μία με ανιματιον για τον Βαν Γκονγκ, ούτε βία , ούτε σεξ, μόνο ουσία. Σπάνιο όμως φαινόμενο πια. Είπα πως εδώ θα γινότανε ή αλλαγή κρίμα. Αλλιώς να βλέπεις μία ταινία σε ένα ταμπλετ και αλλιώς στο σινεμά με παρεα
 
Οπωσδηποτε το σινεμα με την τεραστια οθονη του και ολα τα παρελκομενα εχει τη δικη του χαρη.
Προσωπικα, ταινιες στο λαπτοπ δε βλεπω ποτε γιατι με κουραζει. Τις περναω σε usb stick που το συνδεω στην τηλεοραση και τις βλεπω παντα εκει, πολλες φορες με παρεα.
Αν σου δινεται αυτη η δυνατοτητα, κανε κι εσυ το ιδιο.
 
Στην σκιά των τεσσάρων γιγάντων και ναι ή ταινία για χιτσκοκικη έχει αρκετό γέλιο, χιούμορ πανέξυπνο που κενταει. Ειδικά ή σχέση γιου και μάνας είναι γκροτεσκα, ο ήρωας θα μπορούσε να ναι και Έλληνας καθως έχει φτάσει και ξεπεράσει τα 40 και ή μαμά με αδυναμία στο μπριτζ είναι σε πρώτο πλάνο παντα. Την ταινία την λατρεψα αν και είναι καταδκοπευτικη δραμα, έχει έντονες ανατροπές όπως ή πραγματική ταυτότητα της Ηβ Κενταλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπωσδηποτε το σινεμα με την τεραστια οθονη του και ολα τα παρελκομενα εχει τη δικη του χαρη.
Προσωπικα, ταινιες στο λαπτοπ δε βλεπω ποτε γιατι με κουραζει. Τις περναω σε usb stick που το συνδεω στην τηλεοραση και τις βλεπω παντα εκει, πολλες φορες με παρεα.
Αν σου δινεται αυτη η δυνατοτητα, κανε κι εσυ το ιδιο.
Μπαμπι στην επαρχία είναι πιο φθηνό το σινεμά , μηδενικές οι αποστάσεις, δεν υπάρχουν πολλά θέατρα, τα ίδια και τα ιδια κανείς δεν θα καθίσει σπίτι έστω και να τον καλέσεις ! το έχουν ως έξοδο και πηγή διασκέδασης. Οπότε θα δει ότι έχει το σινεμά που είναι 1 αυτήν την στιγμή.
Την τηλεταινία do you like hitskok , την έχει δει κανείς; Του 2005 ιταλική με έναν νεαρο παθιασμένο με τον μετρ.
 
IMG_20200216_183222.png
Αθάνατη ατάκα! Τελικά τέλος καλό όλα καλά για αυτό το πανέμορφο ζευγάρι. Στον τρίτο του γάμο ελπίζω ο ήρωας να ευτύχησε, μιας και οι προηγούμενες γυναίκες του τον βρίσκανε βαρετό και όλα αυτά τα εξομολογείται πάνω στα κεφάλια των Αμερικανών προέδρων εν ώρα κινδύνου! Ο μεισον εδώ κακός, πολύ κακός ! Και ερωτευμένος και ο ίδιος με την Ηβ.
 
το The Mountain Eagle είναι μια από ταινίες που θέλω οπωσδήποτε να δω......ευελπιστώ πως κάπου εκεί έξω υπάρχει κόπια της ταινίας...…..
 
το The Mountain Eagle είναι μια από ταινίες που θέλω οπωσδήποτε να δω......ευελπιστώ πως κάπου εκεί έξω υπάρχει κόπια της ταινίας...…..
Πολλοί το θέλουν διακαως όχι μόνο εσύ , υπάρχουν μόνο 25 καρέ της ταινίας ή οποία ήταν του 26' και βωβη! "Ο αετός του βουνού" ελληνικός τίτλος, ο ίδιος ο Χιτσκοκ μισουσε αυτό το βωβο δημιούργημα του.
 
Πολλοί το θέλουν διακαως όχι μόνο εσύ , υπάρχουν μόνο 25 καρέ της ταινίας ή οποία ήταν του 26' και βωβη! "Ο αετός του βουνού" ελληνικός τίτλος, ο ίδιος ο Χιτσκοκ μισουσε αυτό το βωβο δημιούργημα του.
Αμα ειναι βωβο, δε με ενδιαφερει. Καθολου δε μου αρεσουν οι βωβες ταινιες.
 
Κουιζ:
1.ποσες ταινίες του βωβου σινεμά έδωσε ο Χιτσκοκ στην Αγγλια και πόσες στην Αμερικη;
2.ποια ταινία του για λόγους οικονομικούς δεν τελείωσε ποτέ;
3.ποτε γυρίστηκε το Lodge; ποια χρονιά;
4.ποιο ήταν το πρώτο φιλμ του Χιτσκοκ στο Χολυγουντ;
 
Κουιζ:
1.ποσες ταινίες του βωβου σινεμά έδωσε ο Χιτσκοκ στην Αγγλια και πόσες στην Αμερικη;
2.ποια ταινία του για λόγους οικονομικούς δεν τελείωσε ποτέ;
3.ποτε γυρίστηκε το Lodge; ποια χρονιά;
4.ποιο ήταν το πρώτο φιλμ του Χιτσκοκ στο Χολυγουντ;


1. Νομίζω 10
2. Η πρώτη του ταινία τα 13 Σκαλοπάτια
4. Ρεβέκκα
 
1. Νομίζω 10
2. Η πρώτη του ταινία τα 13 Σκαλοπάτια
4. Ρεβέκκα
Ή εγκυκλοπαίδεια που έχω στα χέρια μου λέει πως έκανε 9 ταινίες βωβου σινεμά να ναι λάθος;
Ναι ή Ρεβεκκα είναι το πρώτο του χουλυγουντιανο φιλμ! Ή ταινία που σταματησε στην μέση είναι το νούμερο 13.
 
Οχι αριάδνη 9 ειναι του βωβού. Το έλεγξα. Πριν απάντησα από μνήμης. Έκανα μια στρογγυλοποίηση τρόπον τινά. Η ταινία σίγουρα λέγεται "Τα δεκατρία σκαλοπάτια".
 
Πίσω
Μπλουζα