Αγαπημένο επιτραπέζιο

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
Το επιτραπέζιο που είχαμε λιώσει να παίζουμε, που είχαμε δώσει ομηρικές μάχες για να αναδειχθούμε νικητές, που συνεχίζουμε να παίζουμε μεγαλώνοντας, αυτό που (θα) έχει πάντα την πρώτη θέση στην καρδιά μας.

Monopoly …. μετά όλα τʼ άλλα

Προβολή συνημμένου 38227

Προέλευση εικόνας: boardgameworld







Διακαής πόθος: Βασ. Σοφίας: 35.000 δραχμές, Βασ. Αμαλίας: 40.000 δραχμές
 
Για μένα το Stratego

picture.php
 
caprice είπε:
Διακαής πόθος: Βασ. Σοφίας: 35.000 δραχμές, Βασ. Αμαλίας: 40.000 δραχμές

Άστα, όλο με την οδό Κυψέλης βολευόμασταν στο τέλος.

Και εγώ μικρός είχα λιώσει στην Monopoly και μου άρεσε πάρα πολύ. Έβγαζε τον τυχοδιώκτη καπιτάλα από μέσα μου. :p

Σαν φοιτητής, έφαγα πάρα πολλές ώρες με το Risk.

To Dungeons & Dragons μετράει για επιτραπέζιο; Αν ναι, βάλτε και αυτό! :)
 
Αρκετά δύσκολο να διαλέξω μόνο ένα... αφού σε γενικές γραμμές από πολύ μικρός με ξετρέλαιναν τα επιτραπέζια.

Το top 3 μου είναι:

1)Hotel: το προτιμούσα αντί της Μονόπολης γιατί έμπαινες πολύ πιο γρήγορα στη δράση. Δε χρειαζόταν να φέρεις άπειρους γύρους στο ταμπλό για να μπορέσεις να χτίσεις και να ξεκινήσει η είσπραξη... :cool:

2)Cluedo: απλό, γρήγορο αλλά πάντα με ένα σασπένς. Μια πιο εξελιγμένη μορφή του Μάντεψε Ποιός, αλλά με περισσότερο μυστήριο! Όσο απλό κι αν είναι, ακόμη και μετά από τόσες παρτίδες, παίζεται ευχάριστα! (Bonus: η έκδοση Cluedo Mysteries που έχει το ίδιο gameplay με τα Μυστήρια στο πεκίνο)

3)Trivial Pursuit: για κάποιους το πιο εκνευριστικό επιτραπέζιο. Αλλά για μένα μια ευκαιρία να μάθεις τελείως άσχετα πράγματα ή να δεις ότι θυμάσαι τελείως άσχετα πράγματα. Δεν ενδείκνυται για παιχνίδι με παρέα που θέλετε να συνεχίσει να σας συμπαθεί... ειδικά αν έχετε μια τάση να θυμάστε περίεργες λεπτομέρειες.

Και τα τρία αυτά επιτραπέζια τα έχω ψιλολιώσει, γι'αυτό και μου είναι δύσκολο να διαλέξω ένα από αυτά.
 
Το Stratego και ένα άλλο που το έλεγαν "Βεντέτα". Πολύ ωραία επιτραπέζια...
 
RIO είπε:
... και ένα άλλο που το έλεγαν "Βεντέτα". Πολύ ωραία επιτραπέζια...
Δεν είχα ιδέα για τη "Βεντέτα". Έψαξα στο ebay και βρήκα ότι στην Ελλάδα είχε κυκλοφορήσει σε συνεργασία Parker & El Greco με τον τίτλο Vendetta / Μια φορά και ένα καιρό στο Σικάγο αλλά η φωτογραφία είναι από την ξένη έκδοση (για λόγους που δεν θα εξηγήσω δημοσίως).

vendetta.JPG

(Προέλευση φωτογραφίας: κάτω αριστερά)



@ RIO αν δεν σου κάνει κόπο, μας λες λίγο τους κανόνες; :)
 
Alucard είπε:
Τι μου είπες... Το είχα μικρός και το είχαμε λιώσει. Να φανταστείτε ότι πολύ αργότερα έμαθα την ύπαρξη της Monopoly.
 
caprice είπε:
Δεν είχα ιδέα για τη "Βεντέτα". Έψαξα στο ebay και βρήκα ότι στην Ελλάδα είχε κυκλοφορήσει σε συνεργασία Parker & El Greco με τον τίτλο Vendetta / Μια φορά και ένα καιρό στο Σικάγο αλλά η φωτογραφία είναι από την ξένη έκδοση (για λόγους που δεν θα εξηγήσω δημοσίως).
Προβολή συνημμένου 38236

(Προέλευση φωτογραφίας: κάτω αριστερά)





@ RIO αν δεν σου κάνει κόπο, μας λες λίγο τους κανόνες; :)

Αυτήν την φωτογραφία, είχε και η ελληνική έκδοση. :) Δυστυχώς, δεν θυμάμαι πολύ καλά τους κανόνες. Από ότι μου έχει μείνει, έπαιζαν μέχρι 4 άτομα τα οποία διάλεγαν από μια συμμορία. Κάθε συμμορία είχε μια βάση και από εκεί έπρεπε να πηγαίνει σε κάποια σημεία. Στο κέντρο της "πίστας", υπήρχαν δυο αυτοκινητάκια πάνω σε κάτι σαν δείκτες ρολογιού, που τους γύριζε μια φορά ο αντίπαλος και έπρεπε να σταθούν σε σενα ( σήμαινε οτι έπεφτες σε ενέδρα). Μπορεί να μην βγαίνει πολύ νοήμα, αλλά περνάνε τα άτιμα τα χρόνια... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με σειρά:

α) Ποιος - πού - πότε - γιατί (την επιτραπέζια έκδοση όμως. Όχι, τις κάρτες!). Επιφυλάσσομαι να σας ποστάρω και φωτό από το παιχνίδι όπως ήταν τότε, μιας και έχει διασωθεί! :)

β) Aeromonopoly (ομοίως την είχαμε λιώσει κι εμείς! Και παρεπιπτόντως, ζει ακόμα, αλλά δε θυμάμαι τι έκανα τα χρήματα!...)

γ) Μεταγενέστερων εποχών: Το Trivial Pursuit φυσικά (που καλά κρατεί μέχρι και σήμερα!) & το Taboo (για το οποίο, έχω άπειρες, κωμικοτραγικές & απείρου κάλλους ιστορίες να διηγούμαι! :) :)
 
Θυμάμαι κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 80 να παίζουμε το επιτραπέζιο "Κοινή αγορά". Στο περίπου, έκανες κάποιες συμφωνίες για εισαγωγές/εξαγωγές προϊόντων. Μάλιστα είχε και κάποια χαριτωμένα φορτηγά που πήγαιναν από χώρα σε χώρα. Επειδή το εν λόγω παιχνίδι ήταν ενός γείτονα και ήταν και ψιλοπαλιό, όταν το αναζήτησα για να το αγοράσω δεν υπήρχε πια και αποκτήσαμε τo "Antimonopoly" που από τότε παίζαμε συνεχώς με την αδερφή μου. Ξαδερφάκι της "Monopoly", στόχος ήταν αντί να αγοράζεις οδούς, να "χτυπάς" εταιρείες αγοράζοντας μαύρα μπιλάκια και να τις κλείνεις. Όσο πιο μεγάλη και δυνατή η εταιρεία, τόσο πιο πολλά μπιλάκια χρειαζόντουσαν. Το σημαδιακό είναι ότι το νόμισμα που χρησιμοποιούσες σε αυτό το παιχνίδι λεγόταν euro!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) ΑΝΑΖΗΤΟΝΤΑΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ - ΕΠΑ (φυσικα :) (σε στυλ μονοπολη αλλα με πετρελειοπηγες και πολλα πετροδολαρια)

2) SERIFIS - EΠΑ (με μεγαλες φιγουρες ινδιανους και καουμπουδες)

3) Οδυσσεια και Μεγας Αλεξανδρος - ΕΠΑ (και αυτο) αλλα στην μεγαλη εκδοση οχι αυτη στην επανεκδοση

4) Μονοπολη και Αερομονοπολη (την 1η την εχω σε παρα πολλες παραλαγες την 2η την εχω διπλη αλλα δεν παιζει κανενας :-(

εχω παρα πολλα επιτραπεζια ας πουμε 100+ και τα καλυτερα ηταν 80ς και 90ς αργοτερα μετα την HERO QUEST εποχη αρχισαν τα πολυ σοβαρα παιχνιδια με πολυ στρατηγικη και ειχαμε πολυ παιχνιδι πολλες ωρες και βαθμους δυσκολιας.

1) Puerto Rico

2) Shogun

3) Lord Of the Ring (middle earth)

4) Age Of Mythology

5) Zombies (παιχνιδαρα καθε φορα και αλλο ταμπλο και πολλα expansion)
 
1) Dominion - Rio Grande Games

Γρήγορο, εθιστικό, απαιτητικό.

Παίζω παντού, κινητο, pc, τραπέζι!

2) The Settlers of Catan - Kosmos

Η δευτερη επιλογή αλλα λίγο πιο δύσκολο στην μαθηση και έτσι παίζουμε πιο σπάνια.

3) Once upon a time.

Πανεμορφο παιχνίδι αλλα θέλει πολύ καλή παρέα για να αποφευχθουν παρεξηγήσεις και για να βγεί καλό αποτέλεσμα.

4) Tsuro

Παιχνίδι βαθύ και λίγο ζεν. Κατάλληλο για μή παίκτες και ...γυναικοπαγίδα (σαν τα κανις ενα πραμα).
 
Έχω ακόμα aeromonopoly, ΛΟΤΤΟ και Τρίγωνο της γνώσης!!!!
 
ΑΕΡΟΜΟΝΟΠΟΛΗ

[edit] Αγοραπωλησία [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά ψάχνω σαν τρελός μια Αερομονόπολη, όποιος έχει και δεν την θέλει του την αγοράζω!
 
αναμφισβήτητα το Μυστήρια στο Πεκίνο!!

caprice είπε:
Δεν είχα ιδέα για τη "Βεντέτα". Έψαξα στο ebay και βρήκα ότι στην Ελλάδα είχε κυκλοφορήσει σε συνεργασία Parker & El Greco με τον τίτλο Vendetta / Μια φορά και ένα καιρό στο Σικάγο αλλά η φωτογραφία είναι από την ξένη έκδοση (για λόγους που δεν θα εξηγήσω δημοσίως).
Προβολή συνημμένου 38236

(Προέλευση φωτογραφίας: κάτω αριστερά)





@ RIO αν δεν σου κάνει κόπο, μας λες λίγο τους κανόνες; :)
Παρότι το είχα αγοράσει με μεγάλο ενθουσιασμό, τελικά δεν το έπαιξα πολύ. Βγήκε καπως βαρετό τελικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορω να ξεχωρισω μονο ενα οποτε θα πω 3...

1)Monopoly.

2)Hotel.

3)Το παιχνιδι των γνωσεων.

Αξιζει να αναφερω και το Κερδιστε Χανοντας λογω του ιδιορυθμου χαρακτηρα του ως προς τους κανονες(ιδανικο για γκαντεμηδες λεγαμε μικροι).
 
UNO,Tροχός της τύχης,Ιπποπόταμος στο λούνα πάρκ,Κυβόλεξο,είναι μερικά απο τα επιτραπέζια που μου άρεσαν ιδιαίτερα και μου έρχονται τώρα στο μυαλo.

Φυσικά και τα παιχνίδια MEMO που έπρεπε να βρείς το ζευγάρι πχ λουλουδιών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και ξεθάφτηκε και αυτό το θέμα ας συνεισφέρω και εγώ.

Μaster Mind, μάντεψε ποιος, τροχός της τύχης, σκορ 4, jenga, scrabble. Ήμουν μανιώδης παίκτης των παραπάνω παιχνιδιών. Δεν υπήρχε μέρα που να μην παίξω κάποια από αυτά. Βοηθούσε και το ότι στην πολυκατοικία ήμασταν 3-4 παιδιά στην ίδια ηλικία πάνω κάτω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα