Αγαπημένο επιτραπέζιο

Οδύσσεια, Στρατέγκο, Μονόπολη και φυσικά Σκάκι
 
Χρυσοθηρες ,Η χωρα του παραμυθιου και μια πανηγυρτζιδικη εκδοση του γκρινιαρη.
 
Κρεμάλα (ένα από τα πρώτα επιτραπέζια που απέκτησα)


Μυστήρια στο Πεκίνο (δεν μπορούσα να καταλάβω πώς παίζεται, αργότερα μου άρεσε να ψάχνω τον ένοχο!)



Μονόπολη (με τις δραχμές!!!)



Μην ξυπνήσεις το μπαμπά!



Γκρινιάρης


 


Θα έλεγα ότι το αγαπημένο μου επιτραπέζιο παιχνίδι είναι η Μονόπολη (παίξιμο μέχρι χρεωκοπίας, με μεγάλη παρέα ή ακόμα και μόνη μου, χαχα!!!).
 
atrus42 είπε:
Ο Φυγάς - The Fugitive (1971)...!!!Αγαπημένο ρετρό-επιτραπέζιο παιχνίδι, το οποίο συνεχίζω να το παίζω ακόμη με τα παιδιά μου...!!!

Προβολή συνημμένου 93996 Προβολή συνημμένου 93997 Προβολή συνημμένου 93998 Προβολή συνημμένου 93999
Δεν το ειχα το παιχνίδι. Με εντυπωσιάζει και η άριστη κατάσταση που το διατηρείς μετά απο τόσες δεκαετίες!
 
Ωραίο θέμα ξεθάψατε! Εγώ είχα τρέλα γενικά με τα επιτραπέζια. Το αγαπημένο μου, λόγω θεματολογίας ήταν φυσικά το Hero Quest, κι έπειτα μου άρεσαν πολύ το Στρατέγκο, η Μονόπολη, το σκάκι, ή ντάμα και δύο επιτραπέζια με Ευρωπαϊκή γεωγραφία, το ένα ονομαζόταν Euro Rummy και το άλλο δεν θυμάμαι καλά, ίσως Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη ή κάτι τέτοιο. Πραγματικά από τα δύο αυτά επιτραπέζια έμαθα πρώτη φορά γεωγραφία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sputnik είπε:
Θυμάμαι κάπου στα τέλη της δεκαετίας του 80 να παίζουμε το επιτραπέζιο "Κοινή αγορά". Στο περίπου, έκανες κάποιες συμφωνίες για εισαγωγές/εξαγωγές προϊόντων. Μάλιστα είχε και κάποια χαριτωμένα φορτηγά που πήγαιναν από χώρα σε χώρα. Επειδή το εν λόγω παιχνίδι ήταν ενός γείτονα και ήταν και ψιλοπαλιό, όταν το αναζήτησα για να το αγοράσω δεν υπήρχε πια και αποκτήσαμε τo "Antimonopoly" που από τότε παίζαμε συνεχώς με την αδερφή μου. Ξαδερφάκι της "Monopoly", στόχος ήταν αντί να αγοράζεις οδούς, να "χτυπάς" εταιρείες αγοράζοντας μαύρα μπιλάκια και να τις κλείνεις. Όσο πιο μεγάλη και δυνατή η εταιρεία, τόσο πιο πολλά μπιλάκια χρειαζόντουσαν. Το σημαδιακό είναι ότι το νόμισμα που χρησιμοποιούσες σε αυτό το παιχνίδι λεγόταν euro!
To είχα κι εγώ αυτό ! Διάλεγες κάποια εντολή του στυλ "Φόρτωσε από Ιταλία για Βέλγιο..." και προχωρούσες πάνω στην καρτέλα. Πολύ προφητικό παιχνίδι για το μέλλον, έτσι όπως περιγράφεις και το σκοπό δηλαδή, που εγώ δεν το θυμόμουνα...
 
1) Κερδίστε Χάνοντας

2) Monopoly

3) Hotel

:D
 
Μονοπολυ, γκρινιαρης, σκακι, ναυμαχια, στρατεγκο, solo, φιδακι, τριλιζα....
 
Δε θα μπορούσε να είναι άλλο από αυτό που έπαιζα κάθε Σάββατο βράδυ με τον παππού και τη γιαγιά: ΤΟΜΠΟΛΑ!!
 
Τα κλασσικα βεβαια, νταμα ,γρινιαρης, μονοπολη. Αργοτερα DnD. Αλλα το αγαπημενο μου, το Herros Quest. Eιχα ξοδεψει πολλες ωρες για να χρωματισω με λεπτα πινελακια τις μηνιατουρες. Δυστοιχως ο συνγχρονος τροπος ζωης δεν ευννοει την συναξη καλης παρεας και χρονου που απαιτουν τετοιου ειδους παιχνιδια
 
Μονόπολυ, φιδάκι, σκορ 4.
 
Ξέρουμε κάτι γι' αυτά τα δύο; Τα ανακάλυψα στο παζάρι του Ελαιώνα προχτες!

10524598_10152198404697045_7067869417182382666_n.jpg

10505378_10152198407277045_6004097623364137161_n.jpg
 
Advanced Dungeons and Dragons - preferred class: human Paladin of Helm, (forgotten realms) Armour Class of -10, thaco of 1.

and

Monopoly, cluedo, snakes and ladders, connect 4, battleship.
 
Επιτραπέζιο γι' αυτό το ανέβασα. Αναρωτιέμαι για τα: Ποπάυ, Πρώτος μαθητής, Γρινιάρης (!).
 
Τότε υπήρχαν πολλοί μικροί κατασκευαστές γιο αυτό και το παιχνίδι γνώσεων είχε έναν απλοϊκό τίτλο όπως "πρώτος μαθητής". Και το ποπαι για αρπαχτή μου φαίνεται.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Ξέρουμε κάτι γι' αυτά τα δύο; Τα ανακάλυψα στο παζάρι του Ελαιώνα προχτες!
Προβολή συνημμένου 110043
Απορία: τα επιτραπέζια της MB έρχονταν Ελλάδα από εισαγωγέα, μόνο με μια πρόχειρη μετάφραση τίτλου στη δεκαετία του '80; Γιατί βλέπω ότι το κουτί έχει αγγλικό κείμενο και στις δύο περιπτώσεις.
 
Για μένα κορυφαίο ήταν ο ''φωτεινός παντογνώστης''. Με ενθουσίαζε που άναβαν τα μικρά κόκκινα φωτάκια βάζοντας στη σωστή θέση τα καλώδια. Μετά τόμπολα, σκάκι και μονόπολυ.
 
Τα βρήκα σε μια αποθήκη και τα αναρτώ εδώ ως τεκμηρίωση ότι υπήρξαν κι αυτά τα επιτραπέζια. Ίσως κάποια συζητήθηκαν κι αλλού, ίσως κάποια δεν τα ξέρετε! Δυστυχώς δεν είναι στην προσωπική μου κατοχή, ουσιαστικά ψιλο-κρυφά την έβγαλα! Πάντως αν θέλετε κάποιο από αυτά φωτό κουτιού (ΔΕΝ μπορώ να ξαναπάω εκεί ΚΑΙ να τα ανοίξω) ευχαρίστως!)

20141210_110507.jpg

20141210_110518.jpg

20141210_110500.jpg

20141210_110513.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα