Αγαπημένο επιτραπέζιο

Εδώ ανεβάζω ό,τι δεν ταιριάζει στα άλλα θεματικά πεδία του φόρουμ. Πήγα πάλι, τρούπωσα και τα φωτογράφισα τάκα τάκα, οπότε δεν πρόλαβα να βγάλω και το εσωτερικό τους. Απολαύστε τα!

20150203_104600.jpg

20150203_104623.jpg

20150203_104755.jpg

20150203_104930.jpg

20150203_104952.jpg

20150203_105126.jpg

20150203_105304.jpg

20150203_105735.jpg

20150203_105748.jpg

20150203_110400.jpg

20150203_110942.jpg

20150203_110818.jpg

20150203_104535.jpg

20150203_104615.jpg

20150203_104742.jpg

20150203_104827.jpg

20150203_104939.jpg

20150203_105115.jpg

20150203_105228.jpg

20150203_105243.jpg

20150203_105724.jpg

20150203_105741.jpg

20150203_110347.jpg

20150203_110353.jpg

20150203_110559.jpg

20150203_110633.jpg

20150203_110801.jpg

20150203_110807.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μένα:

1)Monopoly

2)Monopoly και..

3)πάλι Monopoly :D

πέρα από τη πλάκα θα ήθελα τη γνώμη σας για 2 παιχνίδια που με ενδιαφέρουν αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να παίξω: έχω τσεκάρει την Αντιμονόπολη (έχω διαβάσει κανόνες πολύ έμμεσα όμως) και το cluedo που όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο δεν έχω παίξει επίσης, αξίζουν τα συγκεκριμένα δύο ρε παίδες; μου αρέσει να έχει και "λίγο χαβαλέ" σαν παιχνίδι, το cluedo μου φαίνεται πιο σπαζοκεφαλιά, ισχύει;;
 
Karavasilator είπε:
.....θα ήθελα τη γνώμη σας για 2 παιχνίδια που με ενδιαφέρουν αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να παίξω: έχω τσεκάρει την Αντιμονόπολη (έχω διαβάσει κανόνες πολύ έμμεσα όμως) και το cluedo που όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο δεν έχω παίξει επίσης, αξίζουν τα συγκεκριμένα δύο ρε παίδες; μου αρέσει να έχει και "λίγο χαβαλέ" σαν παιχνίδι, το cluedo μου φαίνεται πιο σπαζοκεφαλιά, ισχύει;;

Και τα δυο - Anti-Monopoly και Cluedo - εξαιρετικα εθιστικα!!!!

Στην Anti-Monopoly,κανεις ακριβως οτι και στην κλασικη Μονοπολη (αγοροπωλησιες δηλαδη) αλλα με μια διαφορα....

υπαρχουν δυο ομαδες.... το Μονοπωλειο και ο Ανταγωνισμος!

Το παιχνιδι μπορει να κρατησει πανω απο δυο ωρες λογο των σκληρων παζαριων

που γινονται μεχρι να φαληρισει καποιος απο τους παιχτες!!! :eek:

Εδω συμφερει να εισαι με το Μονοπωλειο!!! :D

Στο Cluedo πρεπει να συνδυασεις πολλα πραγματα μεχρι να εισαι 100% σιγουρος

οτι καποιος απο τους συμπαιχτες σου ειναι ο δολοφονος!!! :wait2:

Εχει αρκετο μυστηριο/ενταση/αγωνια μεχρι να βρεθει ο ενοχος!!! :precry:

Αν γουσταρεις με χιλια τα παραπανω,σιγουρα θα το καταευχαριστηθεις!!! :)

Σε καθε περιπτωση παντως,αξιζουν και τα δυο!!! ;)
 
ενα ειναι το επιτραπεζιο...... RISK

απειρους τσακωμους και μετα ολα καλα και ξανα ξυλο!!!
 
Επειδή ασχολούμαι χρόνια με το επιτραπέζιο παιχνίδι και παρακολουθώ την πρόοδο του, μπορεί μεν να είμαι συλλέκτης των παιχνιδιών της παλιάς σχολής, αλλά όλα αυτά δεν μπορούν να συγκριθούν σε καμιά περίπτωση με τα καινούρια. (2005+) Σήμερα για να κυκλοφορήσει κάποιο παιχνίδι θα πρέπει να δοκιμαστεί αρκετές φορές ώστε να καλυφτεί σωστά και η τελευταία λεπτομέρεια των κανόνων. Επίσης οι παράγοντες που κρίνουν ένα παιχνίδι αν είναι πετυχημένο είναι πολλοί. Πχ, πόσο όμορφο είναι στο μάτι, πόσο γρήγορα έρχεται η σειρά σου, πόσο εύκολα μπορείς να μάθεις τους κανόνες, αν είναι καλής ποιότητας τα περιεχόμενα, αν το παίζεις πολλές φορές χωρίς να το βαρεθείς κτλ. Μπορεί να είμαι φαν της μονόπολης και άλλων πανομοιότυπων πχ hotel, game of life, κερδίστε χάνοντας κτλ, αλλά τα σημάδια του χρόνου είναι πολύ εμφανές πλέον σε αυτά σε ο,τι αφορά τους κανόνες!! Η βεντέτα, ένα πολύ όμορφο παιχνίδι αλλά στην ουσία είναι ένα τάβλι πολυτελείας. Το Πεκίνο, το ghost castle, ο θησαυρός του ναού, η ναυμαχία κ.α είναι υπερβολικά τυχερά.Το RISK,ένα ιστορικό war strategy, είναι πολύ χρονοβόρο μέχρι να έρθει η σειρά σου σε παρτίδα πολλών ατόμων και υπάρχει πολύ τύχη στις μάχες.

Σύμφωνα λοιπόν με τα κριτήρια του χρόνου μπορώ να πω με σιγουριά πως τα αγαπημένα μου ρετρό επιτραπέζια είναι:

1. Hero Quest. 3D θεματικό επιτραπέζιο με χιλιάδες φαν σε όλο τον κόσμο που ακόμη και σήμερα, 25 χρόνια μετά, κυκλοφορούν περιοδικό με αποστολές, νέα πλακίδια κάρτες κτλ. Μια νέα εποχή είχε γεννηθεί με την κυκλοφορία του! Ενα παιχνίδι που άφησε το στίγμα σου σε μια ολόκληρη γενιά!!

2. Stratego. Ενα abstract strategy παιχνίδι, γεμάτο αγωνία χωρίς να πονοκεφαλιάζεις με τις επιλογές που έχεις να κάνεις! Το διαφορετικό στήσιμο ανά παιχνίδι του χαρίζει μεγάλη επαναληψημότητα και στην ουσία η κάθε παρτίδα είναι εντελώς διαφορετική απ' την προηγούμενη, και ο χρόνος παιξίματος δεν είναι τόσο μεγάλος ώστε να σε κουράσει. Σε αυτούς τους τομείς υπερτερεί ακόμη από το σκάκι. Μπορεί λοιπόν στο είδος του να έχουν κυκλοφορήσει πάρα πολλά από τότε αλλά η αξία του stratego παρέμεινε σταθερή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Boomer, πες τα χρυσόστομε, συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες, και για την κριτική σου για κάποια άλλα επιτραπέζια και για τα δύο που αναφέρεις ως αγαπημένα, αυτά είναι και τα δικά μου, απλά βάζω μέσα και το σκάκι αν θέλω να κάνω top 3.
 
Βασικά δεν έχω σκοπό να αδικήσω κανένα από τα παλιά επιτραπέζια. Ιδικά η Μilton Bradley η Parker Brothers έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν παιχνίδια πολύ καλής ποιότητας και όλα μας έχουν διασκεδάσει στα παιδικά μας χρόνια! Απλά εγώ στη λίστα με τα κορυφαία έχω αυτά που μπορούν και αντέχουν τις σημερινές απαιτήσεις. Κακά τα ψέματα, δε μπορούμε σήμερα να ρίχνουμε το ζάρι όπως παλιά και να δούμε ποιος θα φτάσει πρώτος.Δε μπορούμε πια να διασκεδάσουμε και να ψυχαγωγηθούμε όπως κάναμε στα 10 μας χρόνια. Θέλουμε το κάτι παραπάνω! Δικαίως έχεις και το σκάκι στη λίστα σου Perlastar. Μια πραγματική εφεύρεση που ολοκλήρωσε τους κανόνες του το 15το αιώνα, και από ένα απλό παιχνίδι κατάφερε να γίνει μια ολόκληρη επιστήμη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boomer είπε:
.....δε μπορούμε σήμερα να ρίχνουμε το ζάρι....
Με λιγα λογια....ξεχναμε ενα απο τα αγαπημενα ολης της χωρας.... το ταβλι!!!! :biglaugh::biglaugh:

Περα απο την πλακα...

Εχουν βγει απιστευτα επιτραπεζια κατα το παρελθον που ολα τους ειναι παιχνιδαρες!!!!

Δεν μπορω να πω πως εχω καποιο αγαπημενο γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα αφησω καποιο απ'εξω. :precry:

Aλλα ωπου fantasy βαλτε με μεσα και κλεισαμε!!! :D
 
χαχαχαχα!! Εντάξει δεν αποκλήρωσα και όλα τα παιχνίδια που περιέχουν ζάρι! Οχι κι έτσι!! Απλά, άλλο πράγμα είναι να κάνεις διαχείριση της ζαριάς και άλλο να βρίσκεσαι υπό το έλεος της!!
 
Boomer τα παιχνίδια hotel, game of life, who is who πότε πρωτοεμφανίστηκαν στην Ελλάδα; αρχές του 90;
 
Το who is who και το game of life μεταφράστηκαν πρώτη φορά στα Ελληνικά αρχές των 80ς (82-83) και κυκλοφόρησαν με διανομή της nilco. Το Hotel είναι έτσι ακριβώς όπως εμφανίζετε στο ποστ του Σταύρου. Το 86 κι αυτό από τη nilco και στη συνέχεια από την el greco και τη Hasbro Hellas!! Γενικά όπου βλέπετε ΜΒ με διανομή nilco τότε σίγουρα είναι κυκλοφορία της δεκαετίας του 80. Αν βλέπετε el greco είναι απ' το 90 και μετά!!
 
stayros είπε:
Και τα δυο - Anti-Monopoly και Cluedo - εξαιρετικα εθιστικα!!!!
Στην Anti-Monopoly,κανεις ακριβως οτι και στην κλασικη Μονοπολη (αγοροπωλησιες δηλαδη) αλλα με μια διαφορα....

υπαρχουν δυο ομαδες.... το Μονοπωλειο και ο Ανταγωνισμος!

Το παιχνιδι μπορει να κρατησει πανω απο δυο ωρες λογο των σκληρων παζαριων

που γινονται μεχρι να φαληρισει καποιος απο τους παιχτες!!! :eek:

Εδω συμφερει να εισαι με το Μονοπωλειο!!! :D

Στο Cluedo πρεπει να συνδυασεις πολλα πραγματα μεχρι να εισαι 100% σιγουρος

οτι καποιος απο τους συμπαιχτες σου ειναι ο δολοφονος!!! :wait2:

Εχει αρκετο μυστηριο/ενταση/αγωνια μεχρι να βρεθει ο ενοχος!!! :precry:

Αν γουσταρεις με χιλια τα παραπανω,σιγουρα θα το καταευχαριστηθεις!!! :)

Σε καθε περιπτωση παντως,αξιζουν και τα δυο!!! ;)


πιστεύω με κάλυψες πλήρως Σταύρο, θα τα πάρω και τα δύο λογικά! χαχαχαχαχ
 
Η ΑΝΤΙ-MONOPOLY μιας και την αναφέρατε δεν είναι μια απλή παραλλαγή της MONOPOLY από της εκατοντάδες που έχουν βγει από διάφορες εταιρίες στο πέρασμα των χρόνων. Είναι ένα παιχνίδι με μια ιστορία 42 χρόνων που δεν είναι πολύ γνωστή! Κάποια στιγμή θα ετοιμάσω κάποιο σχετικό αφιέρωμα!
 
boomer είπε:
Η ΑΝΤΙ-MONOPOLY μιας και την αναφέρατε δεν είναι μια απλή παραλλαγή της MONOPOLY από της εκατοντάδες που έχουν βγει από διάφορες εταιρίες στο πέρασμα των χρόνων. Είναι ένα παιχνίδι με μια ιστορία 42 χρόνων που δεν είναι πολύ γνωστή! Κάποια στιγμή θα ετοιμάσω κάποιο σχετικό αφιέρωμα!

είχα βρει ένα άρθρο όταν έψαχνα για το τι ακριβώς είναι αυτή η αντί-μονόπολη και έγραφε το πως ξεκίνησε η όλη φάση, απλά σαν εραστής της μονόπολης πιστεύω θα είναι το ίδιο ωραίο και χαβαλετζίδικο παιχνίδι!
 
stayros είπε:
Στο Cluedo πρεπει να συνδυασεις πολλα πραγματα μεχρι να εισαι 100% σιγουροςοτι καποιος απο τους συμπαιχτες σου ειναι ο δολοφονος!!! :wait2:

Εχει αρκετο μυστηριο/ενταση/αγωνια μεχρι να βρεθει ο ενοχος!!! :precry:
Σταύρο είσαι φοβερός στη διαφήμιση! Περιέγραψες ουσιαστικά το σασπένς του παιχνιδιού, γιατί στην πραγματικότητα

πρόκειται για ένα παιχνίδι που απλά προσπαθείς να βρεις ποιες κάρτες λείπουν, κάνοντας ερωτήσεις και λειτουργώντας "δια της ατόπου"
.

Αγαπημένο επιτραπέζιο, αλλά δυστυχώς επειδή θέλει το λιγότερο 3 παίκτες, δεν είναι εύκολο να το χαρείς, αν δεν έχεις στάνταρ παρέα για επιτραπέζια.
 
Ενταξει...ειπα να τον βαλω κατευθειαν στο κλιμα του παιχνιδιου.:biglaugh:
 
stayros είπε:
Ενταξει...ειπα να τον βαλω κατευθειαν στο κλιμα του παιχνιδιου.:biglaugh:
Προσυπογράφω! Γενικά, ακόμα και για το πιο απλό παιχνίδι, έχει σημασία το κλίμα. Ειδικότερα για το Cluedo, μετράει πολύ το μυστηριώδες κλίμα, ο λίγο χαμηλός φωτισμός στο χώρο, και ο αριθμός των παικτών. Όσο περισσότεροι, τόσο το καλύτερο, γιατί είναι πιο αργή και βασανιστική η λύση του μυστηρίου. Επίσης, σημασία έχουν οι λεπτομέρειες, και κυρίως τι ρωτάει ο καθένας... ;) Σασπένς, ας πούμε, έχει και το Μυστήρια στο Πεκίνο (που btw υπάρχει και αντίστοιχη έκδοση στο Cluedo, και λέγεται Cluedo Mysteries), αλλά είναι κυρίως αγωνία μην τυχόν και προλάβει κάποιος άλλος να βρει τα στοιχεία πριν από σένα, τα οποία και κρατιούνται κρυφά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ενώ στο Cluedo το σασπενς είναι διάχυτο, γιατί εκτός της αγωνίας να ανακαλύψεις πρώτος τον ένοχο, το χώρο που διέπραξε το έγκλημα και το μέσο που χρησιμοποίησε, και να έρθει η σειρά σου, έχει σασπένς το γεγονός ότι ενώ ξετυλίγονται ένα ένα τα στοιχεία του παιχνιδιού φανερά, κανείς δεν ξέρει τους άσους που μπορεί να κρύβει ο καθένας στο μανίκι του...

(ελπίζω με τόση περιγραφή να σε έχουμε πείσει να παίξεις Karavasilator :p Αν τυχόν ψάχνεις συγκεκριμένη έκδοση του Cluedo, θα σου πρότεινα κυρίως την έκδοση του 2000, όπου τα πιόνια είναι μινιατούρες (πλαστικές) των ηρώων και το ταμπλό έχει ωραίο artwork, χωρίς να είναι ξερά τετράγωνα και άδειες αίθουσες)
 
nwntas είπε:
Προσυπογράφω! Γενικά, ακόμα και για το πιο απλό παιχνίδι, έχει σημασία το κλίμα. Ειδικότερα για το Cluedo, μετράει πολύ το μυστηριώδες κλίμα, ο λίγο χαμηλός φωτισμός στο χώρο, και ο αριθμός των παικτών. Όσο περισσότεροι, τόσο το καλύτερο, γιατί είναι πιο αργή και βασανιστική η λύση του μυστηρίου. Επίσης, σημασία έχουν οι λεπτομέρειες, και κυρίως τι ρωτάει ο καθένας... ;) Σασπένς, ας πούμε, έχει και το Μυστήρια στο Πεκίνο (που btw υπάρχει και αντίστοιχη έκδοση στο Cluedo, και λέγεται Cluedo Mysteries), αλλά είναι κυρίως αγωνία μην τυχόν και προλάβει κάποιος άλλος να βρει τα στοιχεία πριν από σένα, τα οποία και κρατιούνται κρυφά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ενώ στο Cluedo το σασπενς είναι διάχυτο, γιατί εκτός της αγωνίας να ανακαλύψεις πρώτος τον ένοχο, το χώρο που διέπραξε το έγκλημα και το μέσο που χρησιμοποίησε, και να έρθει η σειρά σου, έχει σασπένς το γεγονός ότι ενώ ξετυλίγονται ένα ένα τα στοιχεία του παιχνιδιού φανερά, κανείς δεν ξέρει τους άσους που μπορεί να κρύβει ο καθένας στο μανίκι του...
(ελπίζω με τόση περιγραφή να σε έχουμε πείσει να παίξεις Karavasilator :p Αν τυχόν ψάχνεις συγκεκριμένη έκδοση του Cluedo, θα σου πρότεινα κυρίως την έκδοση του 2000, όπου τα πιόνια είναι μινιατούρες (πλαστικές) των ηρώων και το ταμπλό έχει ωραίο artwork, χωρίς να είναι ξερά τετράγωνα και άδειες αίθουσες)


χαχαχαχ, αγορίνα μου έχουν περιγράψει και άλλοι φίλοι το πως παίζεται αλλά νιώθω λίγο βλάκας για το συγκεκριμένο επιτραπέζιο γιατί ακόμα δε μπορώ να καταλάβω το 100% του χειρισμού του αν δε το παίξω, και επειδή εγώ είμαι περισσότερο των χαβαλετζίδικων παιχνιδιών, δεν έχω καταλάβει ακόμα αν θέλω να το πάρω γιατί μπορεί να μου αρέσει η απλά για να καταλάβω τον ακριβή τρόπο παιχνιδιού του! :p :p :p
 
Karavasilator είπε:
χαχαχαχ, αγορίνα μου έχουν περιγράψει και άλλοι φίλοι το πως παίζεται αλλά νιώθω λίγο βλάκας για το συγκεκριμένο επιτραπέζιο γιατί ακόμα δε μπορώ να καταλάβω το 100% του χειρισμού του αν δε το παίξω, και επειδή εγώ είμαι περισσότερο των χαβαλετζίδικων παιχνιδιών, δεν έχω καταλάβει ακόμα αν θέλω να το πάρω γιατί μπορεί να μου αρέσει η απλά για να καταλάβω τον ακριβή τρόπο παιχνιδιού του! :p :p :p
Τότε μια λύση είναι να πάρεις την travel έκδοση με 5 ευρώ και να τη δοκιμάσεις ;)
 
Πίσω
Μπλουζα