Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Θα εκπλαγείς ακόμα πιο πολύ με το συγκεκριμένο βιβλίο Wally! Ανήκει σ'αυτά της Κρίστι που μου έμειναν περισσότερο, ακριβώς λόγω της αναπάντεχης εξέλιξης.
 
Παιδιά,είναι αυτό για το οποίο έγραψα πιο πάνω ότι απογοητεύτηκα. Πρόκειται για προσαρμογή σε μυθιστορηματική γραφή θεατρικού της Κρίστι από κάποιον Charles Osborne. Ο ίδιος προσάρμοσε και το θεατρικό της Black Coffee το 1998. Εμένα μου φάνηκε μια διεκπεραιωτική περίληψη χωρίς το συναρπαστικό ύφος της Κριστι, αλλά αφού κι οι δυο αναφέρετε ότι σας έκανε εντύπωση θα το ξαναδιαβασω με ...φρέσκια ματιά, μπορεί να ήμουν προκατειλημμένη την πρωτη(και μοναδική) φορά επειδή δεν ήταν από την πένα της αγαπημένης Αγκάθα!
 
mariannopoulo είπε:
Παιδιά,είναι αυτό για το οποίο έγραψα πιο πάνω ότι απογοητεύτηκα. Πρόκειται για προσαρμογή σε μυθιστορηματική γραφή θεατρικού της Κρίστι από κάποιον Charles Osborne. Ο ίδιος προσάρμοσε και το θεατρικό της Black Coffee το 1998. Εμένα μου φάνηκε μια διεκπεραιωτική περίληψη χωρίς το συναρπαστικό ύφος της Κριστι, αλλά αφού κι οι δυο αναφέρετε ότι σας έκανε εντύπωση θα το ξαναδιαβασω με ...φρέσκια ματιά, μπορεί να ήμουν προκατειλημμένη την πρωτη(και μοναδική) φορά επειδή δεν ήταν από την πένα της αγαπημένης Αγκάθα!
Συμφωνω απολυτως σε ολα εκτος απο τη δευτερη αναγνωση οσον αφορα εμενα. Την εχω κανει αυτη τη δευτερη αναγνωση και η κακη εντυπωση παρεμεινε.
 
Εμένα μου έμεινε λόγω της εντελώς απρόβλεπτης λύσης του μυστηρίου, αλλά κατά τα άλλα δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το συγκεκριμένο βιβλίο. Αν τα χώριζα με βάση την αρέσκειά μου σε κακά, μέτρια και καλά, αυτό θα το έβαζα στα μέτρια, σε καμία περίπτωση στα κακά όμως.
 
Αφού συμφωνούμε στην κύρια άποψη bambinella θα σε ακολουθήσω και σ'ο,τι αφορά τη δεύτερη ανάγνωση: ας μείνει στη γωνία του και στα αζήτητα!!

Τώρα κάτι άλλο συναφές. Είδα στο επίσημο σαΐτ της Κριστι ότι οι "φύλακες της κληρονομιάς της"ενέκριναν τη συγγραφή ενός εντελώς νέου μυθιστορήματος με το πιο αγαπημένο δημιούργημα της Αγκάθα, τον Πουαρώ , από μια όπως αναφέρεται best seller συγγραφέα Sophie Hannah. Κατα τη γνώμη μου , κι ας μου συγχωρεθεί η υπερβολή ,αυτό δεν είναι απλώς άσχημο είναι βέβηλο... Άντε να χωνέψει κάποιος ότι δόθηκε άδεια να μεταφερθούν/προσαρμοστούν κάποια θεατρικά στην πιο εύκολα αναγνώσιμη για το ευρύ κοινό εκδοχή του μυθιστορήματος, αλλά να ξεπουληθεί έτσι ο Πουαρώ της Αγκάθα Κριστι είναι ανήκουστο πιστεύω. Σύμφωνα με το σαΐτ το βιβλίο κυκλοφόρησε το Σεπτέμβριο 2014. Ξέρει κανένας περισσότερα; Η ακόμα το διάβασε κανείς; Τιτλοφορείται The Monogram Murders.
 
Eχω τοποθετηθει αρκετες φορες μεσα στο φορουμ, αλλα και στο παρον θεμα. Ειμαι καθετα αντιθετη σε τετοιου ειδους ενεργειες.

Αν μη τι αλλο, χρειαζεται στοιχειωδης σεβασμος και δε δεχομαι την εμπορευματοποιηση των παντων.
 
είναι το διπλο ειδωλο στο σπασμενο καθρεπτη/ ο γατουλης δεν είναι καθολου βιβλιοφάγος η γατουλα ποζαρει καλυτερα, για μια φωτο σου αλλαζει τα φωτα
 
Τα παραπολιτικά δινουν αγκάθα ;) αρχιζουν με την ποντικοπαγιδα
 
Τα παραπολιτικα σημερα δωσανε αγκάθα και λέσχη της τριτης( δεν το΄χα)

εμαθα στην εισαγωγή πως η αδελφη της την παρακίνησε να γραψει, λεγοντας της πως μπορει να βαζει μυστηρια, όχι όμως και να τα λύνει, η αγκαθα ειχε εξαφανιστεί για 15 μερες :eek: και κανεις δεν ήξερε που ηταν
 
αριαδνη είπε:
Τα παραπολιτικα σημερα δωσανε αγκάθα και λέσχη της τριτης( δεν το΄χα)H αγκαθα ειχε εξαφανιστεί για 15 μερες :eek: και κανεις δεν ήξερε που ηταν.
H Aγκαθα ειχε καταφυγει σε ενα εξοχικο πανδοχειο επειδη επαθε καταθλιψη οταν ο αντρας της την εγκατελειψε για μια αλλη.

Ευτυχως, δυο χρονια αργοτερα η Αγκαθα ξαναπαντρευτηκε και μαλιστα εναν αντρα 14 χρονια μικροτερο της που τη λατρεψε και της χαρισε ολη την ευτυχια που δεν καταφερε να της δωσει ο πρωτος της συζυγος.

Το βιβλιο που πηρες σημερα, Αριαδνη, ειναι απο τα πιο αγαπημενα μου της συγγραφεως. Ειναι το μοναδικο της βιβλιο που εχω διαβασει τοσες φορες και ακριβως επειδη το αγαπω τοσο, απο τη δευτερη κιολας σελιδα του παροντος θεματος, εκανα την αναφορα μου σ' αυτο.
 
bambinella 100 είπε:
Ευτυχως, δυο χρονια αργοτερα η Αγκαθα ξαναπαντρευτηκε και μαλιστα εναν αντρα 14 χρονια μικροτερο της που τη λατρεψε και της χαρισε ολη την ευτυχια που δεν καταφερε να της δωσει ο πρωτος της συζυγος.
Πράγματι το 1930 η Αγκάθα Κρίστι παντρεύτηκε τον βρετανό αρχαιολόγο σερ Μαξ Μαλόουαν, για τον οποίο έλεγε ότι ένας αρχαιολόγος είναι ο καλύτερος σύζυγος που μπορεί να έχει μια γυναίκα: όσο περισσότερο αυτή γερνάει, τόσο περισσότερο εκείνος ενδιαφέρεται γι' αυτήν!

Στις αποστολές του Μαλόουαν στη Μέση Ανατολή, όπου συχνά τον συνόδευε η Κρίστι, εξελίχθηκαν αρκετά από τα μυθιστορήματά της (πχ Φόνος στη Μεσοποταμία).

:cool: Ο φόνος είναι εύκολος είναι από τα βιβλία της Κρίστι που δεν έχω διαβάσει και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. 'Οτι πρέπει για καλοκαιρινό διάβασμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
14 χρονια μικροτερος :p respect στην θεα αγκάθα :bow:

κακος ο κοσμος καθοτι ελεγαν τοτε πως το εκανε αποκλειστικα και μονο να προωθησει το βιβλίο της
 
Oι αρχαιολογικες γνωσεις που απεκτησε η Αγκαθα κοντα στον δευτερο συζυγο της τη βοηθησαν πολυ στη συγγραφη βιβλιων που ειχαν να κανουν με αρχαια και ανασκαφες. Αυτο ηταν το σημαντικο πλεονεκτημα που αποκομισε η συγγραφεας και δεν τιθεται θεμα προωθησης των βιβλιων της γιατι ηταν ηδη διασημη παγκοσμιως.

Επισης οι γνωσεις της στη φαρμακευτικη της χαρισαν τη δυνατοτητα να γραφει ιστοριες για δηλητηρια και φαρμακευτικα σκευασματα που γινονταν οπλα δολοφονιων. Η Αγκαθα γνωριζε καλα το αντικειμενο επειδη στον Α' Παγκοσμιο Πολεμο εργαζοταν ως βοηθος φαρμακοποιου.

Αυτο νομιζω ηταν το καλυτερο που μπορουσε να συμβει για τη μετεπειτα εξελιξη της.
 
bambinella 100 είπε:
Oι αρχαιολογικες γνωσεις που απεκτησε η Αγκαθα κοντα στον δευτερο συζυγο της τη βοηθησαν πολυ στη συγγραφη βιβλιων που ειχαν να κανουν με αρχαια και ανασκαφες. Αυτο ηταν το σημαντικο πλεονεκτημα που αποκομισε η συγγραφεας και δεν τιθεται θεμα προωθησης των βιβλιων της γιατι ηταν ηδη διασημη παγκοσμιως.Επισης οι γνωσεις της στη φαρμακευτικη της χαρισαν τη δυνατοτητα να γραφει ιστοριες για δηλητηρια και φαρμακευτικα σκευασματα που γινονταν οπλα δολοφονιων. Η Αγκαθα γνωριζε καλα το αντικειμενο επειδη στον Α' Παγκοσμιο Πολεμο εργαζοταν ως βοηθος φαρμακοποιου.

Αυτο νομιζω ηταν το καλυτερο που μπορουσε να συμβει για τη μετεπειτα εξελιξη της.
βοηθησε παιδακι με ένα από τα βιβλια της που αργοπεθαινε από δηλητηριο
 
Το Κάθε Τρίτη κι ένα έγκλημα είναι όντως υπέροχο και από τα αγαπημένα μου με την Μαρπλ, μαζί με το A murder is announced και το 4:50 from Paddington. Το Murder is Easy που ανέφερε η Νιόβη το θεωρώ από τα αρκετά συμπαθητικά βιβλία της Κρίστι.
 
bambinella 100 είπε:
Οταν μια παρεα φιλων της Μις Μαρπλ, προτεινει να βρισκονται ολοι μαζι καθε εβδομαδα και να διηγουνται ιστοριες μυστηριου, η Μις Μαρπλ βρισκει την ιδεα εξοχη.Πραγματι, η συναντησεις οριζονται για τα βραδια της Τριτης και το καθε μελος της παρεας λεει τη δικη του ιστορια, που ομως παντα γνωριζει και τη λυση της. Στην περιπτωση αυτη, προτου καν την αποκαλυψει, η Μις Μαρπλ δινει την απαντηση με τον δικο της αφοπλιστικο τροπο!

Ενα υπεροχο βιβλιο για οσους δε θελουν να παιδευονται με μακροσκελη μυθιστορηματα και για οσους ειναι ανυπομονοι και θελουν γρηγορα να ξερουν τον ενοχο. :D

Το βιβλιο αποτελειται απο 13 ιστοριες που ειναι οι εξης:

1. Λεσχη της Τριτης

2. Το ειδωλο της Ασταρτης

3. Θησαυροι στο βυθο της θαλασσας

4. Αιμα στο πλακοστρωτο

5. Κινητρο και ευκαιρια

6. Το αποτυπωμα του Αγιου Πετρου

7. Το μπλε γερανι

8. Δυστυχημα η εγκλημα

9. Οι τεσσερις υποπτοι

10. Χριστουγεννιατικη τραγωδια

11. Το χορτο του θανατου

12. Ληστεια στο Μπανγκαλοου

13. Θανατος απο πνιγμο

images
ποιο είναι το καλύτερο για σενα;

το ειδωλο της ασταρτης , απιστευτο ανατριχιασα :xm:

αυριο δινεται το εγκλημα στον νειλο
 
Δυσκολα θα ξεχωριζα καποια απο ολες, Αριαδνη. Το βιβλιο αυτο ειναι σπανια περιπτωση, μια που αποτελειται απο πολλες αυτοτελεις ιστοριες που ειναι ολες τους εξαιρετικες.

Θυμαμαι πως οταν το ειχα πρωτοδιαβασει πριν απο 20 χρονια περιπου, ειχα ξετρελαθει με την καθεμια τους ξεχωριστα. Μιλαμε για αριστουργημα!

Αφου ομως θα ηθελες να διαλεξω, θα σου ελεγα τους αριθμους 9 και 13.
 
Photo-0266.jpg

δεν είναι γλυκα;;; νομιζω πως πρεπει να γινει η μασκοτ της ρετρο ;) διαβαζει και αγκαθα
 
Πίσω
Μπλουζα