Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Έχει τα Χριστούγεννα του Πουαρο τώρα ή ερτ , τέλειο δείτε το!
 
Στο σαϊτ της ΕΡΤ υπαρχουν ολα τα επεισοδια που εχει μεταδωσει το καναλι:

Ωραίο επεισόδιο το χθεσινο με άρωμα Χριστούγεννων και μάλιστα δύσκολα να βρεις τον δολοφόνο. Πολύ δύσκολο να το φανταστείς. Μπαμπι τον είχες βρει; Και ανταλλαξανε δώρα ο επιθεωρητής Τζαπ με τον Πουαρο!
 
Ωραίο επεισόδιο το χθεσινο με άρωμα Χριστούγεννων και μάλιστα δύσκολα να βρεις τον δολοφόνο. Πολύ δύσκολο να το φανταστείς. Μπαμπι τον είχες βρει; Και ανταλλαξανε δώρα ο επιθεωρητής Τζαπ με τον Πουαρο!
Oχι, δεν τον ειχα βρει οταν διαβασα το βιβλιο.
Ακουστε τωρα μια ιστορια που θυμηθηκα επι τη ευκαιρια: Ημουν γυρω στα 14 και ειχα παρακολουθησει στην τηλεοραση για πρωτη φορα το Εγκλημα στο Νειλο, με τον Πητερ Ουστινωφ. Το βιβλιο δεν ειχε τυχει να το διαβασω ακομα.
Την αλλη μερα το απογευμα η καθηγητρια των αγγλικων στο φροντιστηριο ρωτησε ολα τα παιδια αν ειχαμε δει την ταινια το προηγουμενο βραδυ. Οπως θυμαμαι, την ειχαμε δει σχεδον ολα τα παιδια. Υστερα μας ρωτησε αν ειχαμε καταλαβει τον δολοφονο και σηκωσα το χερι μου λεγοντας την αληθεια: Τον ειχα καταλαβει περιπου μιση ωρα πριν το τελος του εργου.
Η αντιδραση που ελαβα απο ολα τα παιδια ηταν στραβοκοιταγμα, γελακια και ειρωνια. Κανενας δεν με πιστεψε.
Κι ομως ελεγα την αληθεια. Θυμαμαι πως οταν εβλεπα το εργο ο ενοχος και το σχεδιο ξεδιπλωθηκαν ξαφνικα μπροστα στα ματια μου χωρις να σκεφτω. Εφαγα φλασια, που λενε σημερα. Η μονη που τυπικα με πιστεψε ηταν η καθηγητρια, αλλα ειμαι σχεδον βεβαιη πως κι αυτη νομισε πως ελεγα ψεματα.
Τελικα πολλες φορες η αληθεια φανταζει πιο απιστευτη κι απο το πιο μεγαλο ψεμα.
 
Μπαμπι χαριτωμένη παιδική ανάμνηση! Μικρή , μικρή στα μυστήρια της Αγκαθας!
 
Χτες επεστρεψα ον τάιμ (απαγορευση κυκλοφοριας γαρ) και πετυχαινω στον ΣΚΑΙ το Εγκλημα στο Orient Express του 2017.
Μια ταινια που ηθελα να δω αφενος διοτι προσπαθω να βλεπω ολες τις εκδοχες εργων τις Christy αλλα και επειδη οσο αφορα το συγκεκριμενο εργο, το 80% των κατοικων του πλανητη Γη εχουν δει καποια απο τις κινηματογραφικες ή τηλεοπτικες μεταφορες και το 70% εχει διαβασει το βιβλιο, υπεθετα οτι θα ειχε καποιο twist.

δεν ειχε τελικα

Η ταινια ηταν ΚΑΚΗ. Κακιστη. Με ξεπερναει πως καποιος παραγωγος εσκασε λεφτα να γινει.
Σκηνοθετει και πρωταγωνιστει ο Branagh και η ταινια ειναι μια ελεγεια στον εαυτο του! Δεν βρηκα τιποτα που να φερνει στον Πουαρο.
Πολυ καλο το καστ που δυστυχως χαραμιζεται βαναυσα (οπως και οι 2 ωρες που σπαταλησα).

Δεν βρηκα τιποτα της προκοπης.

Το μονο που σου μενει στην ταινια ειναι το παραξενο μουστακι.

Η καλυτερη εκδοχη ειναι η τηλεοπτικη του 2010
 
Χτες επεστρεψα ον τάιμ (απαγορευση κυκλοφοριας γαρ) και πετυχαινω στον ΣΚΑΙ το Εγκλημα στο Orient Express του 2017.
Μια ταινια που ηθελα να δω αφενος διοτι προσπαθω να βλεπω ολες τις εκδοχες εργων τις Christy αλλα και επειδη οσο αφορα το συγκεκριμενο εργο, το 80% των κατοικων του πλανητη Γη εχουν δει καποια απο τις κινηματογραφικες ή τηλεοπτικες μεταφορες και το 70% εχει διαβασει το βιβλιο, υπεθετα οτι θα ειχε καποιο twist.

δεν ειχε τελικα

Η ταινια ηταν ΚΑΚΗ. Κακιστη. Με ξεπερναει πως καποιος παραγωγος εσκασε λεφτα να γινει.
Σκηνοθετει και πρωταγωνιστει ο Branagh και η ταινια ειναι μια ελεγεια στον εαυτο του! Δεν βρηκα τιποτα που να φερνει στον Πουαρο.
Πολυ καλο το καστ που δυστυχως χαραμιζεται βαναυσα (οπως και οι 2 ωρες που σπαταλησα).

Δεν βρηκα τιποτα της προκοπης.

Το μονο που σου μενει στην ταινια ειναι το παραξενο μουστακι.

Η καλυτερη εκδοχη ειναι η τηλεοπτικη του 2010

Συμφωνώ σε όλα. Κατάφερα να δω τα τρία τέταρτα της ταινίας μόνο (και πολύ ήταν) γιατί δεν άντεχα να βλέπω τον Branagh ως Poirot. Λάθος χαρακτηριστικά (πολύ βρετανικά, σαν να βγήκε από βιβλίο της Jane Austen), λάθος στήσιμο και κυρίως ανεκδιήγητο μουστάκι (πιο πολύ έμοιαζε με το φτερό swiffer που έχω για τα πάνω ράφια παρά με μουστάκι).
Πιστεύω ότι η ταινία απευθυνόταν σε ένα πιο νεανικό κοινό που δεν έχει καμία εμπειρία από Christie, ούτε από τα βιβλία της ούτε από τις ταινίες της, οπότε δεν έχει και υλικό για σύγκριση. Κρίμα για το καστ πάντως γιατί είναι όλοι τους ένας κι ένας.
Από την άλλη μου κάνει εντύπωση που ο Branagh, ο οποίος είναι πολύ επιλεκτικός σε όσα κάνει και αρκετά ακριβοθώρητος, αποφάσισε να κάνει ένα τέτοιο remake. Λες και χάθηκαν άλλα σενάρια. Ή μήπως χάθηκε η έμπνευση για άλλα σενάρια; μάλλον αυτό.
Και στο κάτω κάτω γιατί χρειαζόμαστε ένα ακόμη remake έργου της Christie; Μια χαρά ήταν οι προηγούμενες δύο ταινίες (και υπεραρκετές) και του '74 και η τηλεοπτική του 2010. Προτιμώ την δεύτερη λόγω του απόλυτου Hercule Poirot/David Suchet.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω παλι, δεν σκοπευω να ασχοληθω ξανα με Οριαν Εξπρες σε οποιαδηποτε μορφη του γιατι ανηκει στα εργα της Κριστι που ουδεποτε μου αρεσαν.
Παρακολουθησα προσφατα το παντoτε λατρεμενο Endless Night, αυτη τη φορα απο τη σειρα Marple, με τη Julia McKenzie.
Το καταευχαριστηθηκα. Και κυριως επαθα πλακα με την ομορφια της ηθοποιου στο ρολο της ξανθιας Greta. Υστερα απο σχετικη ερευνα ειδα πως η ηθοποιος καταγεται απο τη Δανια και λεγεται Brigitte Hjort Sorensen. Ο,τι επρεπε για το ρολο!
Μα τι κουκλα ηταν τελος παντων αυτη και ποσο ωραια ντυμενη και χτενισμενη στο εργο! Μια απο τις εντυπωσιακοτερες γυναικες που εχω δει στη ζωη μου. Μπραβο, Μπριζιτ! :)

Brigitte Hjort Sorensen
1609590501377.jpeg
 
Λίγο ασχετο βέβαια αλλά είναι πέραν και από Αγκαθα Κριστι ή original agatha ! Μετά από χρόνια κατάφεραν και το δεύτερο μήνυμα του Ζοdiac να το αποκρυπτογραφήσουν. Δεν θυμάμαι ποιο βιβλίο της Αγκαθας είχε τέτοια περίπτωση με δολοφόνο που έστελνε μετά κωδικοποιημένα μηνύματα στην αστυνομία και μιλούσε για τις δολοφονίες του. Ο άνθρωπος αυτός έδρασε την δεκαετία του 60 ' και ποτέ δεν συνελήφθη. Πολύ αγκαθα θυμίζει όλη ή ιστορία.
 
βρείτε τον δόλοφονο: Ή ιστορια συνέβη το 1922 στο Λος Αντζελες, έμεινε γνωστή στην ιστορία ως υπόθεση μπάτμαν και ενέπνευσε ταινίες και σειρες. Λύθηκε μετά από 10 χρόνια! Υπόθεση Ντολυ και Φρεντ Οστριχ: Ο φρεντ ήταν εργοστασιάρχης και έμεινε με την γυναίκα του σε μία έπαυλη στην Καλιφόρνια.
Μία νύκτα οι γείτονες ακούν πυροβολισμούς, έρχεται ή αστυνομία και βρίσκουν στον Α οροφο τον φρεντ δολοφονημένο και στον δεύτερο όροφο ακούν ουρλιαχτα και κλάματα. Ανεβαίνουν και βρίσκουν κλειδωμένη την ντολλυ σε μία μεγάλη ντουλάπα κάνουν ερευνα να βρούνε το κλειδί, τελικά το βρίσκουν στην κρεβατοκαμαρα της, την ξεκλειδωνουν και ή ντολλυ τους λέει πως ήταν ήδη στην ντουλάπα να τακτοποιεί ρούχα όταν κάποιος άγνωστος την κλείδωσε μέσα να ληστέψει το σπίτι. Ή αστυνομία δεν την πιστεύει διοτι μαθαίνουν πώς ειχε φοβερές διαμάχες με τον άνδρα της που ήταν βιαιος κάνουν άνω κάτω το σπίτι δεν λείπει τίποτα αλλά εφόσον ήταν κλειδωμένη ή ντολλυ πως τον σκότωσε; Και όμως αυτή τον σκότωσε" εσείς ως μανιακοί φαν της Κριστι μπορείτε να βρείτε πως;
 
Αν δεν παίζει τίποτα περίεργο με τις κλειδαριές/κλειδιά κλπ (που για να ζητάς λύση δεν θα παίζει κάτι τέτοιο) τότε ένα κλασσικό σενάριο θα ήταν αυτό του συνεργού/εραστή που μετά τον φόνο την κλείδωσε στην ντουλάπα. Ουφ έχω διαβάσει πολλά από δαύτα μου φαίνεται :)
 
Αν δεν παίζει τίποτα περίεργο με τις κλειδαριές/κλειδιά κλπ (που για να ζητάς λύση δεν θα παίζει κάτι τέτοιο) τότε ένα κλασσικό σενάριο θα ήταν αυτό του συνεργού/εραστή που μετά τον φόνο την κλείδωσε στην ντουλάπα. Ουφ έχω διαβάσει πολλά από δαύτα μου φαίνεται :)
Tο βρηκες ναιιι μπράβο αλλά πρόσεξε εραστής που τον έκρυβε επί 10 χρόνια στην σοφίτα του σπιτιού. Αλλαζανε σπίτια και αυτή ( σατανική γυναίκα κάποια στιγμή ειχε τρεις εραστές συγχρόνως και κει την έπαθε αλλιώς ποτέ δεν έμπαινε φυλακη) έβρισκε σπίτια με σοφίτα για να τον κρύβει.
Την μέρα την περνούσαν μαζί και τα βράδια αυτός πήγαινε στην σοφίτα υπακουα και έγραφε με ένα κερί διηγήματα. Ο φόνος δεν ήταν προσχεδιασμένος απλως τους άκουσε να καυγαβιζουν πολυ άσχημα και επενέβη. Αυτός σκότωσε τον συζυγό και μετά την κλείδωσε στην ντουλαπα ενώ αυτή μιλούσε για ένοπλη ληστεία τίποτα δεν ήταν κλεμμένο στο σπίτι οπότε είπε πως πήραν ένα πανάκριβο ρολεξ του άνδρα της. Το οποίο φυσικά το χε δώσει σε εξωτερικό εραστή που είχε τις υποθέσεις του συζύγου . Το βρήκε ή αστυνομία μετέπειτα και αυτή δεν μπορούσε να το δικαιολογήσει. Όμως ο εραστής όταν χώρισαν άνοιξε το στοματακι του και τα πε όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου αρέσουν τα παλιά επεισόδια της σειράς Πουαρο του 80' . Είδα χθες ένα επεισόδιο " ο κίτρινος κρίνος" τέλειο. Καμιά σχέση με την καινούργια φουρνιά πολύ πιο ατμοσφαιρικό , πιο άρτιο το σενάριο και ή ιστορία εξαιρετική τουλάχιστον δεν την είχα διαβάσει. Ο θάνατος μιας νεαρής κληρονομου αριστοκρατικής καταγωγής στην Αργεντινη που περνά πολιτική ταραχή , ο φόνος γίνεται σε ένα εστιατόριο παρουσία πέντε ατομων συν του Πουαρο. Είναι άρτιο το σενάριο και ίσως αυτό να ξεχωρίζει εκείνα τα επεισόδια και ο χρόνος είναι 50 λεπτά του κάθε επεισοδίου και δεν κουραζεσαι κατά την γνώμη μου πάντα.
Μετά από δύο χρόνια ο φόνος αναπαρίσταται ξανά αυτήν την φορά στην Αγγλια στον" κήπο των κυκνων"! Ποιος σκότωσε την Αιρις Ρασελ; Τι σχέση έχουν στο σκηνικό οι κίτρινοι κρίνοι;Ο δολοφόνος είναι σατανικος και θα ξαναχτυπήσει με την ίδια μέθοδο του δηλητηρίου στο ποτό ξεχνά όμως τον Πουαρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα σε όλους! Εχει κάποιος άποψη για τις μεταφράσεις των έργων της Agatha Christie από τις εκδόσεις "Ψυχογιος" και την ποιότητα τους σε σχέση με τις παλαιότερες εκδόσεις "Λυχνάρι";
 
Καλημέρα σε όλους! Εχει κάποιος άποψη για τις μεταφράσεις των έργων της Agatha Christie από τις εκδόσεις "Ψυχογιος" και την ποιότητα τους σε σχέση με τις παλαιότερες εκδόσεις "Λυχνάρι";
Καλή είναι ή διασκευή των εκδόσεων ψυχογιος , τις προτείνω!
 
Καλή είναι ή διασκευή των εκδόσεων ψυχογιος , τις προτείνω!
To ρώτησα συγκριτικά, διότι έχω την επιλογή να προμηθευτώ αμφότερες και θα ήθελα να πάω στην καλύτερη μετάφραση εκ των δύο! Ευχαριστώ πάντως :)
 
To ρώτησα συγκριτικά, διότι έχω την επιλογή να προμηθευτώ αμφότερες και θα ήθελα να πάω στην καλύτερη μετάφραση εκ των δύο! Ευχαριστώ πάντως :)
Ε τότε προτίμησε λυχνάρι είναι πιο ρετρό ή αίσθηση , δεν περιγράφεται
 
Στο " τρίγωνο στην Ρόδο" ή κεντρική ηρωίδα που γνωρίζει ο Πουαρο στο νησί που ήταν υπό Ιταλική κατοχή είναι ή οσκαρικη ηθοποιός του Λανθιμου και ή πρωταγωνιστρια του the crown , την αναγνώρισε κανείς;
 
Παιδιά ποια σεζόν Πουαρο σας αρέσει; Εμενα σαφέστατα ή πρώτη χωρίς δισταγμό που διαρκεί και λιγότερο , γύρω στα 50 λεπτά και από τα βάθη της ψυχής μου είμαι τόσο χαρούμενη που την βλέπω τωρα . Στο τιουμπι μου γραψανε πως έχω άδικο και πώς οι μεταγενέστερες είναι καλύτερες , για πείτε γνωμες.
 
Παιδιά ποια σεζόν Πουαρο σας αρέσει; Εμενα σαφέστατα ή πρώτη χωρίς δισταγμό που διαρκεί και λιγότερο , γύρω στα 50 λεπτά και από τα βάθη της ψυχής μου είμαι τόσο χαρούμενη που την βλέπω τωρα . Στο τιουμπι μου γραψανε πως έχω άδικο και πώς οι μεταγενέστερες είναι καλύτερες λογου , για πείτε γνωμες.
Καλα, γενικα στο....Τιουμπι ο,τι και να εγραφες, παντα θα βρισκοταν ενα ματσο εξυπνακηδες να σου πουν το κοντο τους και το μακρυ τους. Εγω πλεον σπανιως γραφω σχολια εκει γιατι εχω βερεθει να λαμβανω απαντησεις απο καποιους που προσπαθουν αιωνιως να βγουν απο πανω και που συνηθως ειναι προσβλητικες η και υβριστικες. Και ολα αυτα ανευ λογου και αιτιας.
Αγαπημενες μου σαιζον η τριτη και η ενατη, αν πρεπει οπωσδηποτε να πω καποιες, αλλα υπαρχουν και πολλα λατρεμενα επεισοδια που δεν ανηκουν σ' αυτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα