Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Από την Αγκαθα στην μις σκαρλετ στην ερτflix, ,την πρώτη γυναίκα ντετέκτιβ επαγγελματία με γραφείο , είναι καλό, αξίζει.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210419_164856.png
    IMG_20210419_164856.png
    1,4 MB · Προβολές: 2
Διαβάζω το " επιβάτης στην φρανκφουρτη" και είναι λίγο βαρετό, κατασκοπευτικό βέβαια γι αυτό ίσως. Με δυσκολία το συνεχίσω στην αρχη οκ ίσως παρακάτω να ναι καλο
 
Διαβάζω το " επιβάτης στην φρανκφουρτη" και είναι λίγο βαρετό, κατασκοπευτικό βέβαια γι αυτό ίσως. Με δυσκολία το συνεχίσω στην αρχη οκ ίσως παρακάτω να ναι καλο
Δεν ειναι. Τα κατασκοπικα βιβλια δεν ηταν ποτε η αδυναμια μου ακομα κι αν προερχονται απο την Αγκαθα Κριστι.
 
Ατέλειωτη νύκτα άλλη μία αγκαθα στην συλλογή μου!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210707_135004.png
    IMG_20210707_135004.png
    498,6 KB · Προβολές: 7
Είδα το "κακό κάτω από τον ήλιο" με τον Πιτερ Ουστινοφ, πολύ καλό
. Ότι πρέπει για θερινό σινεμαδακι. Μου άρεσε και ο Ουστινοφ παρά πολύ ως Πουαρο και γενικά πολύ καλό γυρισμένο το φιλμάκι. Την αρλινα την ερμήνευσε πολύ καλή ηθοποιός της έδωσε τις σωστές διαστάσεις του βιβλίου. Και ή κριστιν μία χαρά πολύ σωστή ή επιλογή της Μπερκιν. Και ο Πατρικ κούκλος.
 
Είδα το "κακό κάτω από τον ήλιο" με τον Πιτερ Ουστινοφ, πολύ καλό
. Ότι πρέπει για θερινό σινεμαδακι. Μου άρεσε και ο Ουστινοφ παρά πολύ ως Πουαρο και γενικά πολύ καλό γυρισμένο το φιλμάκι. Την αρλινα την ερμήνευσε πολύ καλή ηθοποιός της έδωσε τις σωστές διαστάσεις του βιβλίου. Και ή κριστιν μία χαρά πολύ σωστή ή επιλογή της Μπερκιν. Και ο Πατρικ κούκλος.
Την Αρλινα την ερμηνευσε η μια και μοναδικη Diana Rigg. Ολοι οι ηθοποιοι πολυ καλοι στους ρολους τους και ας μην ξεχναμε τον James Mason σε εναν απο τους τελευταιους ρολους της θρυλικης καριερας του.
Αν και παντα προτιμω να βλεπω ως Πουαρο τον David Suchet, η συγκεκριμενη ταινια ειναι σαφως καλυτερη απο αυτην με τον Suchet. Αλλωστε και ο Ustinov μια χαρα τα παει.
 
Ο Ουστίνοφ δεν μοιάζει στην περιγραφή του Πουαρό από την Άγκαθα αλλά.... (πάντα υπάρχει ένα αλλά και στα βιβλία της), έχει αυτές τις "μικρές φλογίτσες" στα γκρίζα μάτια του που είναι ακριβώς όπως περιγράφει το σπινθηροβόλο βλέμμα του η συγγραφέας.
 
Θα έλεγα καμιά σχέση με την Αρλινα της σειράς ή οποία ήταν μία πολύ όμορφη κοπέλα αλλά όχι τόσο αστραφτερή και σαγηνευτική όσο ή Αρλινα της Ριγκ. Τον έκανε δικό της τον ρολο, τον απέδωσε τελεια. Αντιπαθητική , υπερφιαλη, γοητευτική και νάρκισσος μαζι όπως ή Αρλινα του βιβλίου, τον σημάδεψε τον ρόλο τελος. Μπράβο της. Όλοι οι ρόλοι απολυτα ταιριαστοι όπως και ή καπατσα ξενοδοχισσα και αυτή πολύ καλή. Γενικά ή ταινία ήταν ανώτερη από το αντίστοιχο επεισόδιο.
 
Τολμώ να πω πως ο θάνατος του λόρδου Ενγκαρντ σαν επεισόδιο ήταν ανώτερο από την αντίστοιχη ταινία με τον Ουστινοφ. Και ή λαίδη Εντκαρντ του επεισοδίου μου αρεσε περισσότερο από την λαίδη της Φαιη Νταναγουει.
Με έπεισε τόσο πολύ εκείνη ή ηθοποιός ως λαίδη εντγκαρτ και σταρ του σινεμά όσο ή Ριγκ για Αρλινα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210712_170834.png
    IMG_20210712_170834.png
    535,9 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Οποιος εχει βιβλια της Αγκαθα Κριστι σε PDF ας με ριξει ενα προσωπικο μηνυμα μηπως και εχει κανενα απο αυτα που με λειπουν οπως φυσικα αν εχω και γω καποιο που μπορει να του λειπει οποτε να βολευτουμε και οι δυο.
 
Οποιος εχει βιβλια της Αγκαθα Κριστι σε PDF ας με ριξει ενα προσωπικο μηνυμα μηπως και εχει κανενα απο αυτα που με λειπουν οπως φυσικα αν εχω και γω καποιο που μπορει να του λειπει οποτε να βολευτουμε και οι δυο.
Μπιλυ καταρχήν τα είχες όλα από τις εκδόσεις λυχνάρι και τα χάρισες;
Μπαμπι διάβασα την ατέλειωτη νύκτα καλό δεν λέω άλλα το μυστήριο στην Καραϊβική μου κέρδισε περισσότερο την καρδιά.
 
Ελαχιστα με ελειπαν αριαδνη αλλα ηταν βιβλια που μπορουσαν να βρεθουν δεν ηταν εξαντλημενα.Προτιμησα ομως να τα δωσω στην φιλη μου οπως ειπα και στο θεμα που ανοιξα να εχει ολοκληρωμενη την συλλογη της και να την χαιρεται.
 
Μπιλυ καταρχήν τα είχες όλα από τις εκδόσεις λυχνάρι και τα χάρισες;
Μπαμπι διάβασα την ατέλειωτη νύκτα καλό δεν λέω άλλα το μυστήριο στην Καραϊβική μου κέρδισε περισσότερο την καρδιά.
Αχ, κρμα που δεν σου αρεσε τοσο η Ατελειωτη νυχτα. Ανηκει στα 5 πιο αγαπημενα μου.
 
Το πρώτο θεατρικό αγκαθας που έρχεται στην πολη
IMG_20211105_111312.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα