Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Εγώ της το πα, η Παξινού ήταν η Παξινου και η Βουγιουκλάκη, η Βουγιουκλάκη. Δεν μπορεί να κάνουμε όλοι το ίδιο. Σε αυτό που έκανε η Αλίκη ήταν εξαιρετική.

Μα ακριβώς αυτό είπε κι ο Ηλίας Καζάν, αν είδες το σχόλιό μου παραπάνω. Αλλά τώρα, σιγά τα ωά. Σιγά την προσωπικότητα που τόλμησε να πει κάτι καλό για τη Βουγιούκλω.
 
Μα ακριβώς αυτό είπε κι ο Ηλίας Καζάν, αν είδες το σχόλιό μου παραπάνω. Αλλά τώρα, σιγά τα ωά. Σιγά την προσωπικότητα που τόλμησε να πει κάτι καλό για τη Βουγιούκλω.
Εμείς με τα φτωχά , λαϊκά μας μυαλά το λέμε αυτό:)η Βασιλεία όμως ως μύστης της υψηλής τέχνης δεν συμφωνεί.
 
Α! είναι το 1967 στη Θεσσαλονίκη, όταν έπαιζαν στο θέατρο το "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου". Αυτη η φωτό είναι "κομμένη", την έχω δει ολόκληρη. Πίσω από την Αλίκη, ο κύριος που μόλις φαινεται είναι ο Γιώργος Τσιτσόπουλος ο οποίος στο θεατρικό έπαιζε το Χαρίλαο (το ρόλο του Μιχαλακόπουλου στην ταινία). Κι δίπλα του ήταν η Δ.Στυλιανοπούλου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απλώς μου φαίνεται αστείο οτι βλέποντας μια φωτο αναλύετε, ασχολειστε και βγάζετε τοσα συμπεράσματα. Και οτι τσιμπάτε σε μια ψευτικη εικόνα.
Εφόσον δεν σου αρέσει να βλέπεις τις αντιδράσεις μας, γιατί συμμετέχεις στο φόρουμ; Για να μας το παίξεις ανώτερη και για να κράξεις; Ή είσαι διπολική ή έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου.

Μήπως το οριστικό ban είναι η λύση;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα για το ότι "Βουγιουκλάκη δεν ξαναβρίσκεται" δεν υπάρχει αμφιβολία, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ξαναβρέθηκε ούτε όσο ζούσε ούτε μετά τον θάνατό της. Και δεν είναι ότι δεν προσπάθησαν πολλές, και πιο όμορφες από σώμα και καλύτερες ηθοποιοί από αυτήν. Όσο και να υποστηρίχτηκε και να προβλήθηκε από το υποτυπώδες "star system" της Ελλάδας τότε, αν δεν είχε το μοναδικό ταλέντο στο να είναι σταρ (μαζί με τις επιχειρηματικές κλπ ικανότητες) θα είχε αντικατασταθεί από άλλη από το ίδιο αυτό σύστημα. Στο κάτω-κάτω από πολλές πηγές ξέρουμε ότι ήταν ιδιότροπη, απαιτητική και δύσκολη στις συνεργασίες της. Άρα αν μπορούσε να βρεθεί δεύτερη Βουγιουκλάκη θα είχε βρεθεί.

Κι αυτά τα γράφω παρόλο που πέρα από τις παλιές της κωμωδίες που βλέπονται ευχάριστα και που δεν απαιτούσαν και ιδιαίτερο ταλέντο (εκτός από το της γατούλας) δεν μου άρεσαν όσες ταινίες της είχα δει μικρός και ποτέ δεν με ενδιέφερε να τη δω στο θέατρο ή στην τηλεόραση. Από αποσπάσματα που έχω δει κι από συνεντεύξεις της έχω αποκτήσει γνώμη που μου λέει ότι ως ηθοποιός ήταν απλώς καλή, αλλά δεν έγινε σταρ λόγω του υποκριτικού της ταλέντου.
 
aliki.jpg


Έρχεται ολόκληρο το βίντεο του γάμου της Αλίκης Βουγιουκλάκη και του Δημήτρη Παπαμιχαήλ..

Διαβάστε περισσότερα εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα για το ότι "Βουγιουκλάκη δεν ξαναβρίσκεται" δεν υπάρχει αμφιβολία, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ξαναβρέθηκε ούτε όσο ζούσε ούτε μετά τον θάνατό της. Και δεν είναι ότι δεν προσπάθησαν πολλές, και πιο όμορφες από σώμα και καλύτερες ηθοποιοί από αυτήν. Όσο και να υποστηρίχτηκε και να προβλήθηκε από το υποτυπώδες "star system" της Ελλάδας τότε, αν δεν είχε το μοναδικό ταλέντο στο να είναι σταρ (μαζί με τις επιχειρηματικές κλπ ικανότητες) θα είχε αντικατασταθεί από άλλη από το ίδιο αυτό σύστημα. Στο κάτω-κάτω από πολλές πηγές ξέρουμε ότι ήταν ιδιότροπη, απαιτητική και δύσκολη στις συνεργασίες της. Άρα αν μπορούσε να βρεθεί δεύτερη Βουγιουκλάκη θα είχε βρεθεί.

Κι αυτά τα γράφω παρόλο που πέρα από τις παλιές της κωμωδίες που βλέπονται ευχάριστα και που δεν απαιτούσαν και ιδιαίτερο ταλέντο (εκτός από το της γατούλας) δεν μου άρεσαν όσες ταινίες της είχα δει μικρός και ποτέ δεν με ενδιέφερε να τη δω στο θέατρο ή στην τηλεόραση. Από αποσπάσματα που έχω δει κι από συνεντεύξεις της έχω αποκτήσει γνώμη που μου λέει ότι ως ηθοποιός ήταν απλώς καλή, αλλά δεν έγινε σταρ λόγω του υποκριτικού της ταλέντου.
Τα πες όλα με λίγα λόγια. Η γυναίκα ήταν φαινόμενο και είχε σίγουρα άστρο.
 
aliki.jpg


Έρχεται ολόκληρο το βίντεο του γάμου της Αλίκης Βουγιουκλάκη και του Δημήτρη Παπαμιχαήλ..

Διαβάστε περισσότερα εδώ
Να'χω πεθάνει με την φωτό, όχι τόσο για την φωτό καθ'αυτή, όσο γιατί μου θύμισε μια σκηνή από το "κλάμα βγήκε από τον παράδεισο" όπου η ΤΖέλα Δελαφράγκα σηκώνει κάπως έτσι τον Μπούλη/Αδέκαστο Μπάρα και εννοείται ότι κι εκεί έχει αέρα. Όπου έρως και αγέρας.
 
Εδώ είναι ντυμένη ανθόκηπος ή πασχαλιάτικη κάρτα με όλο αυτό το λουλουδικό, επί της καπελαδούρας και υπ' αυτήν?
 
Εδώ είναι ντυμένη ανθόκηπος ή πασχαλιάτικη κάρτα με όλο αυτό το λουλουδικό, επί της καπελαδούρας και υπ' αυτήν?
Είναι λίγο extravagant , η αλήθεια. Για δες εδωFB_IMG_1650810487738.jpg
 
Είμαι σίγουρος ότι είναι από την δεκαετία του 1990 η φωτο, άντε βαριά-βαριά τέλη του 1980, γιατί μου φαίνεται μεγάλη, μην την πω γριά και με σκοτώσετε!
Αναρωτιέμαι όμως εγώ τώρα, υπήρχε γραμματοσειρά κόμικ-σανς τω καιρώ εκείνω;
 
Είμαι σίγουρος ότι είναι από την δεκαετία του 1990 η φωτο, άντε βαριά-βαριά τέλη του 1980...
Είναι από την σειρά "Και εύθυμη και χήρα" που ειχε προβληθεί από τον ΑΝΤ1 το 1991. Την έβλεπα!
 
Έρχεται ολόκληρο το βίντεο του γάμου της Αλίκης Βουγιουκλάκη και του Δημήτρη Παπαμιχαήλ..

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Ήρθε! :)

https://www.instagram.com/p/CcyX6vzjqfJ/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_video_watch_again

 
Ε.Ακρίτα: Είχε ταλέντο η Α.Βουγιουκλάκη;
Κ.Γεωργουσόπουλος: Μέγα!!

Αξίζει να ακουστεί η άποψη του Κ.Γεωργουσόπουλου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στα μωρουδίσματα και στην ικανότητα να παίζει εσαεί την μπεμπέκα, ναι είχε τιτανομτεράστιο.
 
Πίσω
Μπλουζα