Αλίκη: Εθνική σταρ ή όχι;

Δεν γνωρίζω αν έχει ιδιαίτερο νόημα να παρουσιαστεί ή όχι, πάντως στη φιλολογία που αναπτύχθηκε σχετικά με τον μύθο της Αλίκης νομίζω ότι ίσως συμβάλλει και το δημοσίευμα αυτό. Σύμφωνα λοιπόν με την ταυτότητα της Αλίκης (αληθινή ή όχι δεν γνωρίζω), έχει ημερομηνία γέννησης 20/7/1937 και  επομένως έφυγε σε ηλικία 59 ετών. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανως και η ταυτοτητα είναι πειραγμενη σαν την ταυτοτητα της Ζωζως Σαπουντζακη για την οποια τοσος ντορος ειχε γινει πριν από χρονια.

Αλλωστε οσο και να συμπιεσεις τα νουμερα, δεν βγαινουν με τιποτα τα ατιμα.
 
Ο πατέρας μου είχε μια μεγάλη εγκυκλοπαίδεια (φιλόδοξο σχέδιο, το Α ήταν πολύτομο αλλά τα τελευταία γράμματα της αλφαβήτας ήταν στριμωγμένα σε έναν τόμο :) ) από τα μέσα της 10ετίας του 50. Είχε μικρά άρθρα για δύο νεαρές στάρλετ της εποχής, την Τζένη Καρέζη (γεν, 1933, έγραφε) και την Αλίκη Βουγιουκλάκη (1934). Την εποχή εκείνη δεν υπήρχε λόγος να κρύβουν χρόνια αφού και οι δύο ήταν νεότατες.

Άλλωστε όπως σωστά γράφει η bambinella, δεν βγαίνουν τα χρόνια, αφού στο θέατρο εμφανίστηκε το 1953 και η πρώτη της ταινία, "Το ποντικάκι" είναι του 1954.
 
σαφεστατα ,ξεκαθαρα και περα πασης αμφιβολια η αλικη δεν ειχε γεννηθει το 1937,και εγω το 1933 ,που πρεπει να ειναι κατα 80%,το 1937 ειναι ψευτικο,στανταρ
 
To oτι η ταυτοτητα είναι πειραγμενη αποδεικνύεται και από το "Υψος 1,68".

Προσετεθησαν με πολλη ανεση και αναιδεια 11 - 12 εκατοστα και αν η ηλικια μπορει ας πουμε να κρυφτει κατά καποιον τροπο, το υψος δεν μπορει.

Πολυς κοσμος ειχε δει την σταρ από κοντα και ηξερε ότι το 1,68 δεν ειχε καμια σχεση με την Αλικη. Μπορει να ειχε με την Ελενα Ναθαναήλ, αλλα όχι με το προσωπο που βλέπουμε στην ταυτοτητα.

Ποσο ψεμα πια!
 
Ή Αλικη είχε και αντιπαράθεση με την Μοσχολιου και ειπώθηκαν άσχημα λόγια μεταξύ τους κάτι που δεν γνώριζα. Κάτι είπε ή Αλικη για τα μπουζούκια τότε και υπήρξε ανταπάντηση από την Μοσχολιου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα "σπασμένα καράβια" που αναφέρονται στον δεύτερο γάμο της Αλικης το χει διαβάσει κανείς; Αξίζει να αγοραστεί; 
 
Τα "σπασμένα καράβια" που αναφέρονται στον δεύτερο γάμο της Αλικης το χει διαβάσει κανείς; Αξίζει να αγοραστεί; 
το πήρα Αριάδνη το διάβασα μια φορά , αλλά για να μη θυμάμαι τίποτα μάλλον δε θα μου έκανε κάτι εντύπωση ιδιαίτερη , δεν μου έμεινε κάτι ούτε διάβασα κάτι που δεν ήξερα...
 
Παιδιά βρήκα ένα μαγαζάκι με ρετρό πράγματα και οπότε πήρα ένα μαγνητακι Αλικη Βουγιουκλακη , εχει πολλά από ελληνικές ταινίες ! Λένε πως σε αυτήν την φώτο έγινε το πρώτο φωτοσοπ στην μέση της Λαϊκής , αλήθεια, ψέματα who knows , ή Αλικη ήταν αδύνατη φυσικά, καλλιγραμο δεν το χρειαζοτανε!! Πόσο πιο αδύνατη πια.

IMG_20180927_142508.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Aλικη πολύ μπροστά από την εποχή της διότι ή ίδια το ζήτησε, ήξερε να προωθεί σωστά τον εαυτό της.Ρετουσαρισμα λοιπόν και θαυματουργό αν και δεν το χρειαζοτανε ή ίδια, φυσικά στην εποχη μας θα ήταν απαραίτητο μιας και στις διαφημίσεις ζητάνε πολύ λεπτές πια.
 
Μια φωτογραφια που κυκλοφορει εδω και μερες στο Ελληνικο FB. Δεν ξερω ποια ειναι η αρχικη πηγη ή αν εχει ξαναποσταριστει εδω μεσα.

Συμφωνα με τα σχολια ειναι κομμενη σκηνη απο το Ενα Αστειο Κοριτσι...η οποια σκηνη ορισμενοι λενε οτι υπηρχε στην αρχικη προβολη της ταινιας. Δεν ξερω...

43633760_685465188491905_4365976140628623360_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια φωτογραφια που κυκλοφορει εδω και μερες στο Ελληνικο FB. Δεν ξερω ποια ειναι η αρχικη πηγη ή αν εχει ξαναποσταριστει εδω μεσα.

Συμφωνα με τα σχολια ειναι κομμενη σκηνη απο το Ενα Αστειο Κοριτσι...η οποια σκηνη ορισμενη λενε οτι υπηρχε στην αρχικη προβολη της ταινιας. Δεν ξερω...
Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα. Τωρα γιατι και πως κοπηκε η σκηνη απο την ταινια, δεν ξερουμε.
 
Μια φωτογραφια που κυκλοφορει εδω και μερες στο Ελληνικο FB. Δεν ξερω ποια ειναι η αρχικη πηγη ή αν εχει ξαναποσταριστει εδω μεσα.

Συμφωνα με τα σχολια ειναι κομμενη σκηνη απο το Ενα Αστειο Κοριτσι...η οποια σκηνη ορισμενοι λενε οτι υπηρχε στην αρχικη προβολη της ταινιας. Δεν ξερω...

Προβολή συνημμένου 184111
Λεπτομέρειες για το θέμα εδώ
 
H σκηνή αυτή ειναι μερος οπτικοποιησης  του τραγουδιού του Δημου Μουτση "Τα επαγγέλματα" που κοπηκε απο την ταινια...μεταξυ των αλλων ο στιχος λεει : "Ήμουν αεροσυνοδος στην Ολυμπιακή".
 
Τι κοινο εχουν αυτα τα δυο βιντεο; Παντως σιγουρα οχι τη φωνη της Αλικης. Ακουστε και απολαυστε: :)

 
Μια φωτογραφια που κυκλοφορει εδω και μερες στο Ελληνικο FB. Δεν ξερω ποια ειναι η αρχικη πηγη ή αν εχει ξαναποσταριστει εδω μεσα.

Συμφωνα με τα σχολια ειναι κομμενη σκηνη απο το Ενα Αστειο Κοριτσι...η οποια σκηνη ορισμενοι λενε οτι υπηρχε στην αρχικη προβολη της ταινιας. Δεν ξερω...

Προβολή συνημμένου 184111
Ε, λοιπόν σε αυτή την φωτό, εγώ νόμιζα ότι είναι ο Χατζηχρήστος, γιατί δεν ήξερα από πού ήταν..... :)   :D  
 
Η Ντενίση είχε πει κάτι για την Αλικη στο your face sounds familiar οταν έκρινε μια μεταμφιεση της Στικούδη  ως Βουγιουκλάκη όπου ίσως φωτογράφιζε   την αγάπη  της Αλίκης για την δημοσιοτητα. Μια ανάμνηση από τις κοινές τους διακοπές στον θεολόγο όταν η Αλίκη καλούσε την μίμι να κάνουν διακοπές στο εξοχικό της
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα ή lifo .grέχει μία συνέντευξη φωτιά της Αλικης όπου μιλάει για την ζωή της και χαρακτηρίζει τον εαυτό της σκύλα και οχι γατουλα αλλά λέει πάρα πολλά πράγματα. Μπορεί κάποιος να την ανεβάσει, δεν μπορω. Έχει δοθεί στην Ολγα Μπακομαρου και ή Αλικη ήταν πολύ ειλικρινης για το φαινόμενο " Αλικη"
 
Πίσω
Μπλουζα