Αλίμονο στους νέους

καταρχήν φίλε σε ευχαριστώ που το παλεύεις και εσύ μαζί μου γιατί δεν βλέπω άλλον να επιμένει όπως εμείς..μακάρι να ήσουν Αθήνα..ίσως βρίσκαμε κάτι..θα μου επιτρέψεις να σου πω σαν γεωπόνος ότι αυτό που αχνοφαίνεται στην ταινια δεν μοιάζει με φοίνικα άλλα με άλλο είδος φοινικοειδούς...ουασινγκτόνια ή χαμαιρωπας..αυτα τα δύο έχουν διαφορετικά φύλλα από του φοίνικα..είναι πιο παλαμοειδή..περισσότερο μοιάζει με αυτό που φαίνεται από Πρυτανείου και Θρασυβούλου χωρίς να εννοώ ότι είναι σίγουρα αυτό...για παράδειγμα αν πας στην Αγία Αικατερίνη θα δεις 2-3 από αυτά τα δέντρα..και έτσι δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τίποτα..πολύ σωστά κάνεις  και επεκτείνεσαι και σε άλλες οδούς που δεν τις έχουμε εξετάσει...εγώ να σου πω την αλήθεια έχω φτάσει σε σημειο που αισθάνομαι ότι κανείς δεν μπορεί πλέον να μας πει με βεβαιότητα το σημειο ή τον δρόμο της αυλής...εύχομαι όντως να είναι Τριπόδων για να τελειώσει αυτή η ιστορία..είναι ωραία η έρευνα όταν  ξέρεις ότι στο τέλος κάποιος θα σου πει την αλήθεια..κάποιος θα σου λύσει τον γρίφο...εδώ τα πράγματα είναι πολύ θολά...

Προβολή συνημμένου agia aikaterini.docx
 
Φίλε Αρτέμη..............το "ψάχνω......και επιμένω"  δεν σημαίνει οτι γραφω  συνεχώς τις ιδιες και τις ιδιες υποθέσεις......για 8 σελίδες......για ενα πράγμα  ...που σας εξηγησε ο teacher γιατί δεν μπορουσε να ισχύει........Διότι στην Τριπόδων 3-5  εχοντας εικόνα απο την ταινία ο Καραγκιόζης αυτός ο αδικημενος....μπορούσες να καταλαβεις οτι δεν ήταν εκεί.

Επίσης γενικότερα......το οτι δεν υπαρχει......το σπίτι απο αυτη την μεριά της Ακρόπολης.( αυτήν που βλεπει προς την Μητρόπολη)_.... έχει εξαντλήθει  με στοιχεία ... ιδιαιτέρως φυσικά απο τον  Δάσκαλο......

Εσύ προχθές εκανες μια καλή προσπάθεια.....και μπορώ να σου πώ οτι εφθασες αρκετά κοντα ....αλλά βασιζόμενος σε φήμες και ...υποθέσεις.....Ομως το πραγμα ηθελε λιγο περισότερο ψαξιμο......οχι ομως στην σημερινή  εποχή ................αλλα σε εκείνη την εποχή φίλε την εποχη της ταινίας.....

Τελος πάντων ..........μετα απο πολυ "ψειρισμα"....χάρη  σε.ενα στοιχείο που αγνοούσαμε .......και χάρη σε μία παρατήρηση ποιανου αλλου εκτος απο του teacher και πάλι !!!......αγαπητέ φίλε θέλω να σας πληροφορήσω οτι .......εχω βρεί που ηταν το σπίτι...,....το οποίο δεν υπάρχει πια..Μεχρι το μεσημεράκι ,καθώς  πρεπει να ετοιμαστουν καποιες φωτό με σχεδιαγραμματα  σε παλιες φωτόγραφιες , θα το εχετε τεκμηριωμένο και με σιγουρια 100%.  
 
Φίλε Antonovar με συγχωρείς για την γραπτή  πολυλογία μου...έχω αυτό το κουσούρι...μου αρέσει να γράφω..μπήκα αργότερα βεβαία στο retromaniax αλλά ξέρεις..ο αρχικός ενθουσιασμός έφερε ενα κρεσεντο άπο σκέψεις που θελα να τις καταθέσω παράλληλα με τα αμετρητα χιλιόμετρα στα  δρομάκια της πλάκας..δεν βασίστηκα μόνο σε φήμες...έψαξα πολύ με βάση συγκεκριμένα σημάδια από τον περίγυρο του τότε οικοπέδου ..απλά για κακή μου τύχη συνεπεσαν την ίδια μέρα  3-4 πληροφορίες που συγκλίναν στην Βάκχου 5 άλλα από κοντά αποδείχθηκαν λάθος... χαίρομαι που το ψάχνετε χωρίς να το γράφετε...με ενθουσιασμό διαβασα οι έχεις βρει το σπίτι και μπράβο..έχεις δίκιο ότι θα έπρεπε να ψαχτεί με βάση εκείνη την εποχή αλλά και εγώ υποστήριζα ότι δεν περίμενα να βρώ μια ανοιχτή αυλή ...αλοιμονο αν δεν υπάρχουν οικοδομικές παρεμβάσεις μέσα σε 57 χρόνια...να μην σας κουράσω άλλο..αναμένω τα ευχάριστα...επίσης δεν έχω δει την ταινια: Ο Καραγκιόζης κλπ ...απλά θυμάμαι μια φωτογραφια από την ταινια μπροστά από  το σημερινό ΚΑΦΕ ΠΛΑΚΑ..δεν είδα εικόνα από την συνέχεια της οδού... τα νούμερα 3-9 της Τριπόδων...και κάτι τελευταίο...όταν μου λέει η ίδια η Μάρω Κοντού ότι το σημειο δεν βρίσκεται πολύ βαθιά στην πλάκα μπαίνοντας από Μακρυγιάννη δεν είναι φήμη..είναι μια σημαντική πληροφορία από ένα πρόσωπο κλειδί..μέρος της ιστορίας....η πληροφορία βεβαία ότι ήταν το τέταρτο σπίτι στην Βάκχου όντως ήταν  φήμη , από παλαιό πλακιώτη μεν , στην οποία έδωσα βάση και αποδείχθηκε λάθος...συγνώμη και πάλι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Antonovar και εγω κανω αναλυσεις η αληθεια μεγαλες στο γραπτο λογο μπορει να ειναι λαθος μου αλλα ξερεις οταν δεν εχεις τον ταδε απο κοντα να του τα πεις αναγκαστικα γραφεις πιο πολλα,, απο οτι χρειαζεται να τα πεις προφορικα και πιο γρηγορα.γι αυτο εγραψα προχθες οτι οποιος μας διαβαζει και ξερει κατι ας βοηθησει,,,δεν ηξερα φυσικα οπως και ο αρτεμης βεβαια οτι το ψαχνετε εσυ και ο δασκαλος γιατι δεν ειδαμε κανα σημειο ((ζωης))..Παντως αναμενουμε την αναλυση σου και τις φωτο σου και φυσικα το κυριοτερο την οδο και αριθμο του πρωην σπιτιου, λεω πρωην λογω οτι αν υπηρχε σημερα διατηρημενο θα ηταν πολυ ωραια να το βλεπαμε την σημερινη εποχη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλίμονο στους νέους .......το περιβόητο σπίτι της Μ.Κοντου 

Αφιερωμενο  ειδικά στον teacher  που μπήκε  στο φορουμ του ρετρομανιαξ ακριβώς γιαυτό το σπίτι.

Ολα ξεκίνησαν από μία παρατηρηση που εγραψε σε ενα email οτι διπλα στο θεατρο του Διονύσου υπήρχαν αρκετά κτισματα που σήμερα δεν υπάρχουν πια.Τότε θυμηθηκα μία αεροφωτογραφία του 1930 που είχα και στην οποία δεν εδινα σημασία  .....καθώς και εγω οπως και οι περισσότεροι είχα κολλησει να ψαχνω το σπίτι απο την αντιθετη πλευρά της ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ.Και οντως στην περιοχή κατω απο το θεατρο του Διονυσου μεχρι την Διονυσίου Αρεοπαγείτου υπήρχε μια ολοκληρη γειτονιά η οποια δεν υπάρχει σήμερα.Μετα απο  αρκετό ψείρισμα... ω του θαυματος ...βρεθηκαν ολα αυτά που ψάχναμε απο την απεναντι μεριά της Ακρόπολης.Το μονο προβλημα ήταν οτι σε οτι φαινεται στην ταινία απο το σπιτι προς την Ακρόπολη ήταν ολα ok.......αλλα απο την μεριά της αυλής προς την Δ.Αρεοπαγείτου ...δεν ταιριάζανε καποια πραγματα οπως ενα καθετο κτίσμα απο την μεριά της αυλης. Οπως είχε παρατηρησει ο makism απο την κάτω μερια της αύλης βλέπαμε ενα μακροστενο κτήριο με ενα δώμα χωρις κουφώματα και φυσικά  ο Φοίνικας.Ενω αρχικά υπεθετα οτι πιθανόν επειδή η φωτό ήταν του 1930....θα υπήρχαν αλλαγές....τελικά μετα απο αρκετο ψάξιμο βρηκα δύο φωτογραφίες απο την περιοχή , μια του 1945 και μία του 1965 οι οποίες μου ελυσαν ολες τις απορίες.Αυτή του 1945 δεν ειχε αυτό το καθετο προς την αυλη κτίσμα....αλλα φαινόταν το μακρόστενο κτισμα με το δώμα........ενω σε αυτή του 1965 ολα τα κτισματα απο την Δ.Αρεοπαγίτου  μέχρι και την νοητή προεκταση της Βακχου που βρισκόταν και το σπίτι της Κοντου είχαν γκρεμισθεί ....μαζί και το σπιτι της Κοντού.

Ανακεφαλαιώνοντας.......το σπίτι λοιπον βρισκόταν κάτω απο το θέατρο του Διονύσου στην νοητή προέκταση της Βακχου προς αυτό και το οποίο σπιτι την εποχή που γυριζόταν η ταινία ήταν ετοιμο για γκρεμισμα αυτό μαζί με ολα οσα υπήρχαν γύρω του.Στις φωτογραφίες που παραθετω παρακάτω βάζω ολα τα στοιχεία που εχουμε σημειώσει για την ταινία οπως για παράδειγμα το σπίτι με την τεράστια κεραμοσκεπη απο την πάνω πλευρα πάνω απο το οποίο υπήρχε ο τρούλος, που πολυ σωστά ειχε παρατηρήσει ,ποιος αλλος εκτος απο τον δάσκαλο?,......οτι δεν ήταν τρούλος.....αλλα ο βραχος της Ακρόπολης....Απο την κάτω πλευρα διακρινεται καθαρά το μακροστενο κτηριο με το δωμα .....το οποιο ..την εποχή της ταινίας προφανως εχει αρχισει το γκρεμισμα γι αυτό και είναι χωρίς σκεπή...και το δώμα χωρις κουφωματα........Οσο για τον Φοινικα και την κορυφή ενος κτηρίου που φαινεται την στιγμη που ο Χορν μιλαει πάνω απο τον Μουσουρη προκειται για το παλιο στρατιωτικό νοσοκομειο του Μακρυγιάννη στο οποίο μπροστά υπήρχε ο Φοινικας.AIR ACROPOLIS sxhma 3.jpgAIR ACROPOLIS ΡΕΤΡΟΜΑΝΙΑΞ.jpgAIR ACROPOLIS sxhma 3aaa.jpgTHEATRO 1aaa.jpg

μακρυγιαννη.jpg

Στην θεση του σπιτιου  και ολης της γειτονιας σήμερα βρισκεται ενας Αρχαιολογικός χώρος και πολυ πιθανον καποιες απο τις πετρες και τις κολώνες που βλεπουμε στην ταινία...να υπάρχουν εκεί αφου  στην ταινία η αυλη εχει την οψη ενος μικρου αρχαιολογικού χώρου.αερ σημερα.jpg

Υ.Γ  Να προσθέσω εδώ οτι στέλνοντας ενα δειγμα απο τα παραπάνω στον teacher ...εχουμε μία διαφωνια για την ακριβη θεση του σπιτιου........ Ο teacher πιστευει οτι είναι ενα κλικ πιο δεξια το ακριβως δίπλανο σε αυτό που πιστευω εγώ....αλλα αυτο θα το λυσουμε ευκολα στην πορεία......αφου το πιο δυσκολο κομμάτι του "που ηταν το σπιτι" νομίζω οτι λύθηκε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα  ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον φίλο μου τον antonovar και για την αφιέρωση αλλά κυρίως για την ανακάλυψη :thanx2:

:bow:   :bow: βάλε εις τη Ν πολλαπλασίασε επί Ν και βάλε άλλα τόσο και δε φτάνουν

Τι να πώ είσαι ο ΘΕΟΣ της εικόνας και της αεροφωτογραφίας. Δεν υπάρχεις. .... μύρια μπράβο  !!!!

:award: :award:
 
blob:https://www.youtube.com/d294d722-bcf5-4724-be54-7850284cd279

Στο τελος του βιντεο για το αρχαιο θεατρο υπαρχει μια φωτογραφια... του 1897 με την άκρη μιας γειτονιας . Αυτή κατεδαφίστηκε?
 
:eek: :thumbup:

Ποιο VAR (Video Assisant Referre )  και αηδίες  στο moundial 2018   και από την ερχόμενη σεζόν στην Super League .

- AntonoVAR -

και όχι οφσάιτ ,στραβά να έχει τα κορδόνια του δεμένα  ποδοσφαιριστής  θα εντοπίζεται σε dt .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπραβο teacher και antonovar ειστε συγκλονιστικοι ? :d@redevil :clap: :bow:  που να φανταστει κανεις οτι υπηρχε μια παλια γειτονια καποτε που την γκρεμισανε,,,και ολοκληρη γειτονια κιολας και οχι 2-3 σπιτια που τα κατεδαφισανε..ουτε οδους ξεραμε ..Ετσι εξηγειται και η παλαιοτητα το 1961 του σπιτιου που βλεπαμε τα δωματια στην κατω μερια στην αυλη απο τοτε που ηταν ειδη μισογκρεμισμενα τα ντουβαρια...Φανταστειτε ποσο παλια γειτονια ηταν και ποτε ειχε κτιστει.....Που να φανταστει κανεις οτι απο ενα email με αναφορα για μια παλια γκρεμισμενη γειτονια και απο αερο-φωτογραφιες του 1930-1945-1965 θα λυνοτανε  ο γριφος...Και που πηγε και αυτος ο σακελαριος και την γυρισε??,ολοκληρη πλακα τοσα σπιτια με αυλες,στην γκρεμισμενη γειτονια πηγε ημαρτον ,,τοσα χρονια αν ηταν μεσα μεσα στην πλακα θα ειχε βρεθει....Teacher και Antonovar οριστε και 2 πιο παλιες κοντινες ειδικα στην μια που τις εχω βαλει κουκιδα φαινεται η κατω μερια του τοιχου της αυλης μαζι και τα δεντρα μεσα και παντα με βαση την φωτογραφια του 1945,,δειτε τις ωστε να λυθει και η απορια για το ακριβες σημειο...Αν κανω λαθος και ειναι το διπλα απο αριστερα οπως εχω βαλει την κουκιδα δειτε το και πειτε το....Αν και προσωπικα πιστευω δικη μου αποψη παντα οτι ειναι εκει που εχω βαλει την κουκιδα....

Χωρίς τίτλο.png

20840819_1562189063825292_7630039256194362390_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχαχα....ξεκινάω με γέλιο διότι ούτε σε 180 χρόνια δεν επρόκειτο να βρούμε κάτι εγώ και ο paulk αφού μιλάμε για μια εξαφανισμένη γειτονιά...πέρα από την πλάκα (για την Πλάκα..) οφείλω να συγχαρώ δάσκαλο και antonovar διότι κινήθηκαν έξυπνα με βάση την τότε κατάσταση και αφιέρωσαν ώρες στην μελέτη αεροφωτογραφιών σε αντιπαραβολή με τα λιγοστά αλλά σημαντικά στοιχεία από το φόντο της αυλής, μέσα από την όχι καλά επεξεργασμενη εικόνα της ταινίας...επίσης μπράβο και στον φίλο paulk για τις 2 εξαιρετικές παλιές  φωτο , κοντά στο θέατρο Διονύσου, που είναι  κοντινές και ευκρινείς αλλά και για την παρέα που μου κράτησε στην "άσκοπη"  συζήτηση 8 σελίδων (όπως παρατήρησε ο Αντονο) η οποία ήταν σε λάθος κατεύθυνση... εγώ έχω πειστεί πλέον ότι η αλήθεια βρίσκεται στην ανάλυση δάσκαλου , Antonovar...τώρα για την αυλή  λίγο δεξιά λίγο αριστερά δεν έχει σημασία από την στιγμή που δεν έμεινε τίποτα όρθιο..επειδή η πρεσβυωπία  μου δεν με βοηθάει να εστιάσω καλά στα νούμερα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... ο  μαντρότοιχος της κεντρικής αυλόπορτας είχε κατεύθυνση κάθετη προς την Θρασύλου? συγχαρητήρια και πάλι...νομίζω ότι σε ποσοστό άνω του 99% βρέθηκε η λύση του γρίφου..δεν λέω 100% όχι γιατί δεν έχω πειστεί αλλά γιατί μετά το κάζο της Βάκχου 5 νομίζω ότι το 100% θα το φτάσουμε εάν το σημειο  επιβεβαιωθεί και από άλλη πηγή π.χ σχετική με την ταινία ή από παλιούς Πλακιώτες κλπ...Πάντως και η ίδια η Μάρω Κοντού θυμόταν ότι το σημειο ήταν κοντά στην είσοδο της Πλάκας , από Μακρυγιάννη και ή ίδια εκτιμούσε ότι δεν υπάρχει πλέον...άρα συμφωνούμε και σε αυτό..  καλημέρα  φίλοι μου

Υ.Γ 1 Αντονοβαρ είναι λάθος το νούμερο 2 στο χάρτη...δεν είναι πεύκα αλλά  ορθοκλαδα κυπαρίσσια!!! χαχαχα (βρήκα λάθος στην μελέτη!!!)

Υ.Γ 2 Paulk νομίζω ότι το κόκκινο σημάδι είναι διαφορετικό από αυτό που δείχνουν τα παιδιά...είναι πιο μέσα το σημειο, προς Θρασύλου σε σχέση με τις 2 φωτογραφίες σου...είναι εκεί που αχνοφαινεται η βλάστηση...κανε μεγέθυνση την φωτο με τα νούμερα και θα καταλάβεις...

Υ.Γ3 Ανεβάζω 2 φωτο μήπως λένε κάτι...η πρώτη του 1900, στην δεύτερη φαίνεται το μακρόστενο κτίριο...όπως κινούμαστε στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου με κατεύθυνση προς Αμαλίας το μακρόστενο κτίριο ήταν αριστερά παραπλεύρως της αρχής της Θρασύλου ή δεξιά από την μεριά του Μουσείου Ακροπόλεως? 

1900.jpg

dionysou1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ελα αρτεμη καλημερα,λογικο ειναι που να φανταστει κανεις οτι ειναι μια εξαφανισμενη γειτονια...και λογικο ειναι να μην παει ο νους μας εκει,ειδικα αμα δεν εχουμε παλιο φωτογραφικο υλικο π.χ. αεροφωτογραφιες..μπραβο και σε εσενα που το εψαξες τοσο.αφου το λες ρωτα αν θες και εκεινο τον παλιο πλακιωτη ισως κατι εχει ακουσει..Τα ευσημα φυσικα σαν ανακαλυψη ανηκουν  στον δασκαλο και στον antonovar κατα πρωτο λογο,εμεις οι δυο προσπαθησαμε και ειδικα εσυ λογω οτι εισαι εκει και μπορεις να πας σε σχεση που εγω μονο μεσω ιντερνετ μπορουσα να ψαξω κατι..Τις δυο φωτο τις βρηκα για να μας πουνε ακριβως το σημειο αν και νομιζω ειναι αυτο με την κουκιδα που εβαλα.
 
Πραγματικα...αυτη η αναζητηση θα μπορουσε να γινει μικρο (και εξαιρετικα ενδιαφερον!) ντοκυμαντερ...
 
paulk ¨: η δικιά σου η φωτογραφία είναι αρκετά καλύτερη απο την δικιά   μου και δειχνει το σπιτι πεντακάθαρα (αν δεν υπήρχε αυτό το τοιχείο απο πανω που εχω μαρκάρει με κοκκινο  που κρυβει την βεράντα θα είχαμε μια ξεκάθαρη εικόνα απο το σπίτι.....Σε αυτή την φωτό δεν υπάρχει καμμία διαφωνία το σπιτι φαινεται ξεκάθαρα...η αυλη κρυβεται απο τα δενδρα που πολύ σωστά με διόρθωσε ο αρτεμης  Δεν είναι πευκα.....Αυτό που σημειωσες με την κουκίδα δεν ξερω που κολλάει αλλα δεν εχει καμμια σχεση και οπως  εγραψα το σπίτι στις φωτό του 1945 φαινεται πεντακάθαρα και ειδικά στην δικιά σου.ΣΥΝΘΕΣΗ 2.jpg

ARTEMIS V.   Η αυλοπορτα που βλεπουμε  να ανοιγοκλεινει  και να μπαινοβαγαινουν στο σπιτι  ο Χορν το παιδί με τα λουλούδια, ο Φέρμας κλπ εβλεπε προς την Βακχου αν θεωρησουμε οτι η Βακχου πριν γινουν οι ανασκαφές  εφθανε μεχρι το θεατρο........Αν παρατηρησεις την αεροφωτό του 1930...εχω σημειωσει που είναι η αυλόπορτα .

Οι φωτογραφίες σου ειναι πολυ καλές...αλλα είναι τραβηγμενες απο χαμηλα και ισα ισα που φαινεται η σκεπή του σπιτιου......Στην μια ομως φωτογραφία Αρτέμη ...το καταταπληκτικο  δεν εχει να κάνει με το σπίτι της ταινίας......αλλα με τον Μύλο του Γιωργάκη του Αργυρίου στο ΜΕΤΣ...ο οποιος είναι εντελως  ασχετος με το θέμα μας......αλλα είναι απο τις λιγες φωτογραφίες που απεικονιζεται πλήρης και μαλιστα εν λειτουργία....αφού  εχει καταγραφεί και η περιστροφικη κινησή του μύλουμυλοσ.jpg

@Wally 

Για την συγκεκριμένη γειτονια οσο και αν εψαξα δεν υπάρχει ουτε μία αναφορά.......τουλάχιστον διαδικτυακά......σε αντίθεση με το Βρυσάκι οπου υπάρχουν απειρες φωτογραφίες και αναφορές σχετικες με τις ανασκαφές για την αρχαία  αγορά....Υπάρχει αρκετό υλικό για το εξαιρετικό θεατρο του Διονύσου αλλα καμμια αναφορα για αυτόν τον οικισμο πάνω απο τα αρχαία.
 
Σε λίγο έτσι όπως το πάμε θα δούμε και το εσωτερικό του σπιτιού :D :D

Συγχαρητήρια σε όλους για τις φωτος

Ανεβάστε κι άλλες !!!
 
θα παρακαλούσα εάν γίνεται σε μια από τις πιο ευκρινείς και κοντινές φώτο είτε δική μου είτε του paulk να μπουν τα νουμερακια  για την αυλή το κυρίως σπίτι και τα γύρω σπιτια..ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα παρακαλούσα εάν γίνεται σε μια από τις πιο ευκρινείς και κοντινές φώτο είτε δική μου είτε του paulk να μπουν τα νουμερακια  για την αυλή το κυρίως σπίτι και τα γύρω σπιτια..ευχαριστω
Αρτέμη  η  δικιά σου η φωτό είναι του 1900........και απο χαμηλά.....και ισα ισα που φαινεται η σκεπή του  σπιτιου της κοντου εκει που καταληγει το κιτρινο βελος.......Το κοκκινο βέλος δειχνει το καθετο στην αυλη κτήριο που υπάρχει και στην αεροφωτο του 1930 και με μπερδευε...γιατι την εποχή της ταινιας δεν υπηρχε. Απο εκει και πέρα δεν φαινεται ουτε η αυλη  ουτε κάτι αλλο  για να σου βάλω νουμερα1900.jpg.305e78c403bd1e4ec25ab93c20ac16fa.jpg

Στην αλλη φωτό του Paulk , το σπιτι φαινεται πιο καλά, ειναι το 1 και εκει που είναι το 2 είναι  ο τοιχος του  μακρόστενου κτήριο  με το δώμα απο πάνω  που φαινεται στην σκηνη με τον Χορν και τον Μουσούρη.........Η αυλή είναι εκει που σημαδευει το βελάκι αλλα επειδη και αυτή η φωτογραφία είναι τραβηγμενη απο σχετικά χαμηλο σημείο και παρεμβάλονται αλλα κτήρια απο πάνω και μπροστά απο το σπιτι δεν μπορείς να διακρινεις κατι αλλο. 387334278_.png.3bc76ca693d7d035eb608d88c2e1b2d5.png  
 
Μα γι αυτο antonovar εγραψα στο ποστ 149 οτι αν ειναι πιο αριστερα απο την κουκιδα το σπιτι πειτε το γιατι στην φωτογραφια του 1945 επειδη δεν μπορουσα να την δω καλα νομιζα οτι ηταν εκει που εβαλα την κουκιδα το σπιτι....οποτε  οκ ειναι πιο αριστερα απο την κουκιδα που ειχα βαλει,οποτε λυθηκε και αυτη η λεπτομερια......Antonovar-Teacher-Αρτεμη κοιταχτε φωτο 1 μια καθαροτερη αποψη για τα κτηρια απεναντι,, βασικα για το κτηριο 2 πριν το γκρεμισουν και φωτο 2 αποψη της γειτονιας....και το καλυτερο φωτο 3 το σπιτι της κοντου σε πιο κοντινη φωτογραφια ειδικα σε μεγενθυση αν την κανετε αποθηκευση στον υπολογιστη θα δειτε καλυτερη λεπτομερια.

1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά παρακολουθώ με θαυμασμό την εξέλιξη του θέματος. Ο προβληματισμός του antonovar τον Δεκέμβρη του 2016 ήταν γόνιμος. Θερμά συγχαρητήρια πρωτίστως σε antonovar, Teacher αλλά και τους paulk, ARTEMIS V. που καταπιάστηκαν με ενθουσιασμό την τελευταία περίοδο με το θέμα.
 
Πραγματικα χαιρομαι πολυ που επι των ημερων μου στην ομαδα βρεθηκε η λύση ενος πολύχρονου μυστηριου για τους φιλους των ελληνικων ταινιών και της παλιας Αθηνας...μου αρεσε το ψαξιμο στα στενα της Πλακας..να ψαχνω κυπαρρισια τρουλους φοινικοειδη και κυλινδρικα μαρμαρα..και προπαντος...παραθυρακια υπογειου....ηταν ωραια διαδικασια...λιγο θα μου λειψει...αλλα...κατι αλλο θα βρουμε να μας πεδεψει...μπραβο και παλι στους πρωτεργάτες δασκαλο και antonovar...δασκαλε μην νομιζεις...και εγω για το Αλοιμονο στους νεους μπηκα στην ομαδα
 
ειμαι πολυ ευχαριστημενος που βρεθηκε ο γριφος του σπιτιου...Αρτεμη πρεπει να σκεφτουμε καποια αλλη ταινια για ψαξιμο που να μην εχει βρεθει και που μπορει να μην ξερουμε που εχει γυριστει,,,,Antonovar-Teacher ριχτε ιδεες ποια ταινια δεν εχει βρεθει να το ψαξουμε,,σοβαρα μιλαω,,Αρτεμη ετοιμασου...
 
Πίσω
Μπλουζα