Αλλοιώσεις σε ταινίες της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος και της Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης

Αρκετες ταινιες του Ελληνικου κινηματογραφου ειναι ηδη "χρωματισμενες" - δεν θα ειναι κατι καινουργιο.
 
Σήμερα στις 23.30 το ΕΞΤΡΑ βάζει τις 'ΔΙΠΛΟΠΕΝΙΕΣ'.

Λέτε να το δούμε σε αυθεντική έκδοση?
 
Τους τελευταίους μήνες η 'Γιώργος Καραγιάννης & Σια' (ή οπως λέγεται) έχει 'δώσει' κάποιες ταινίες της στον ΑΝΤ1 και στον ALPHA. Δυστυχώς (προφανώς η εταιρία και όχι τα κανάλια διότι σε ταινίες άλλων παραγωγών δεν συμβαίνει κάτι ανάλογο) η εικόνα έχει κοπεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μετατραπεί σε 16:9

Εδώ βάζω 2 παραδείγματα από τις κινηματογραφικές ταινίες 'The...Κόπανοι' και 'Περάστε φιλήστε τελειώσατε'

Από την μια έχω την εικόνα όπως κυκλοφόρησε σε DVD ή βιντεοκασσέτα (από το youtube) και από την άλλη η εικόνα από τα 2 κανάλια (κλικ για μεγέθυνση)

Peraste Filiste Teleiosate - 1986.jpg

Αυτές οι ταινίες για να παίξαν στους κινηματογράφους πρέπει να ήταν σε widescreen εικόνα. Τις είχαν πετσοκόψει για να τις μετατρέψουν σε 4:3 (για να παίζονται στις παλιές τηλεοράσεις) και τώρα πετσοκόβουν τις πετσοκομένες για να μετατραπούν σε 16:9 ;

The Kopanoi - 1987.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gifra είπε:
Τους τελευταίους μήνες η 'Γιώργος Καραγιάννης & Σια' (ή οπως λέγεται) έχει 'δώσει' κάποιες ταινίες της στον ΑΝΤ1 και στον ALPHA. Δυστυχώς (προφανώς η εταιρία και όχι τα κανάλια διότι σε ταινίες άλλων παραγωγών δεν συμβαίνει κάτι ανάλογο) η εικόνα έχει κοπεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μετατραπεί σε 16:9
Εδώ βάζω 2 παραδείγματα από τις κινηματογραφικές ταινίες 'The...Κόπανοι' και 'Περάστε φιλήστε τελειώσατε'

Από την μια έχω την εικόνα όπως κυκλοφόρησε σε DVD ή βιντεοκασσέτα (από το youtube) και από την άλλη η εικόνα από τα 2 κανάλια (κλικ για μεγέθυνση)

Προβολή συνημμένου 83039Προβολή συνημμένου 83040

Αυτές οι ταινίες για να παίξαν στους κινηματογράφους πρέπει να ήταν σε widescreen εικόνα. Τις είχαν πετσοκόψει για να τις μετατρέψουν σε 4:3 (για να παίζονται στις παλιές τηλεοράσεις) και τώρα πετσοκόβουν τις πετσοκομένες για να μετατραπούν σε 16:9 ;
δεν νομίζω να τραβήχτηκαν αυτές οι ταινίες σε wide screen αν δεν κάνω λάθος εκτός από αυτές του νέου ελληνικού κινηματογραφου και 8-9 τις δεκαετίας του 60 δεν έχουμε άλλες widescreen.

Πιθανώς στο παλιό telecine έχουν κάνει κάποιο είδος ζουμ ενω στο καινούριο με το κανονικό πλάτος κάψανε το πάνω κάτω!

Πάντως ποιοτικα είναι πολύ κάλο Telecine στις ταινίες που δείχνει ο alpha! με ζωντανά χρώματα και καθαρή εικόνα, έτσι θα επρεπε να ήταν και του συνονόματου καρατζοπουλου για να μην πω οτι θα έπρεπε να ήταν όπως στο frame by frame restoration τις graal στα films στης finos
 
vasilismf είπε:
δεν νομίζω να τραβήχτηκαν αυτές οι ταινίες σε wide screen αν δεν κάνω λάθος εκτός από αυτές του νέου ελληνικού κινηματογραφου και 8-9 τις δεκαετίας του 60 δεν έχουμε άλλες widescreen.Πιθανώς στο παλιό telecine έχουν κάνει κάποιο είδος ζουμ ενω στο καινούριο με το κανονικό πλάτος κάψανε το πάνω κάτω!

Πάντως ποιοτικα είναι πολύ κάλο Telecine στις ταινίες που δείχνει ο alpha! με ζωντανά χρώματα και καθαρή εικόνα, έτσι θα επρεπε να ήταν και του συνονόματου καρατζοπουλου για να μην πω οτι θα έπρεπε να ήταν όπως στο frame by frame restoration τις graal στα films στης finos
Τις δεκαετίες 50-60 λογικά οι περισσότερες ταινίες είχαν γυριστεί σε 4:3

Την δεκαετία του 80 όμως φαντάζομαι θα γυρίστηκαν σε widescreen.

Η Καραγιάννης-Καρατζόπουλος πρέπει να έχει κάνει την τρομερή ανοησία και στην τελευταία επεξεργασία των ταινιών της, τις έχει κόψει ΟΛΕΣ σχεδόν πάνω-κάτω. Όλες σχεδόν οι ταινίες (το έχω παρατηρήσει) αυτής της εταιρίας που παίζονται, τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, σε ANT1-Alpha είναι κομμένες.

Π.χ. σήμερα ο ΑΝΤ1 έπαιξε την ταινία Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος.

Κοίτα εδώ εικόνα (κλικ για μεγέθυνση). Δίπλα η εικόνα από το youtube (που προέρχεται μάλλον από dvd). Λείπει το πάνω και κάτω μέρος της ταινίας. Και έβαλε και ο ΑΝΤ1 αυτό το άθλιο λογότυπο που διαφημίζει την καινούργια του σαπουνόπερα.

 
την δεκαετία του 60 μόνο 10 ταινίες είναι σε cinemascope (βλεπε κοριτσια για φιλιμα κτλπ)

καλά οκ η κατακρεουργηση των ταινιών της ΚΚ δεν παίζεται, εδώ η finos θα τις διανέμει σε hd και αυτοί πετσοκόβουν το φορμα και μπορεί εκεί που βλέπεις την Αλικη να περνάει διπλά και ένα ταξί του 2005
 
Προσφατα επεσα πανω στην ταινια "ο τζιτζικας και ο μερμηγκας", με Αυλωνιτη και Ριζο, οπως και στις τανιες που εχετε αναφερει πιο πανω, τιτλοι αρχης και τελους κλασικα πειραγμενοι,

το εχω δει πολλες φορες που πλεον δεν μου κανει εντυπωση, αλλα ρε παιδια ο Ζαμπετας στο 0:49:00 με τη φαβοριτα και το λουλουδατο πουκαμισο σε κανει να θες να τραβηξεις τα μαλλια σου!!!

ΕΛΕΟΣ!
 
Δυστυχώς οχι μονο οι ταινίες του ΚΚ αλλα και οσες ταινίες ειναι συμπαραγωγή FF Δαμασκηνός εχουν περάσει στα χέρια της ΚΚ με τα γνωστα θλιβερα αποτελέσματα.

Μου κανει εντύπωση αυτο σε οτι εχει να κανει με τις παραγωγές του Δαμασκηνου Μηχαιλιδη γιατι απο οτι εχω διαβάσει στο παρελθον η μετεξέλιξη αυτης της εταιρείας ειναι η σημερινή Odeon που θα μπορουσε κάλλιστα να προστατεψει αυτες τις ταινίες.
 
Epsilon είπε:
Μου κανει εντύπωση αυτο σε οτι εχει να κανει με τις παραγωγές του Δαμασκηνου Μηχαιλιδη γιατι απο οτι εχω διαβάσει στο παρελθον η μετεξέλιξη αυτης της εταιρείας ειναι η σημερινή Odeon που θα μπορουσε κάλλιστα να προστατεψει αυτες τις ταινίες.
Η Odeon φίλε μου έχει ξεσκίσει υπερπαραγωγές και υπερπαραγωγές, στις εγχώριες ταινίες θα κρατούσε χαρακτήρα; Και εκτός αυτού είναι και είρωνες όταν τους παίρνεις τηλέφωνο και τους κάνεις παράπονα ή όταν τους στέλνεις e-mail, για προϊόν τους που δεν είναι σωστό και έχεις χρυσοπληρώσει (!!!!!!!!!).

Δυστυχώς είναι τυχεροί που δεν υπάρχουν οι ταινίες αυτές εκτός Ελλάδας, αλλιώς για τις υπόλοιπες που είναι διανομείς ας είναι καλά τα διαδικτυακά καταστήματα του εξωτερικού...
 
Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι οι αλλοιώσεις στις ταινίες (όταν είναι μικροαλλοιώσεις, και όχι κραυγαλέα πράγματα, βέβαια) μπορούν να γίνονται σκόπιμα για την αποφυγή αντιγραφής; Όπως συμβαίνει στους οδικούς χάρτες, όπου η κάθε εταιρία αναφέρει ότι σκόπιμα υπάρχουν λάθη για τη διασφάλιση της γνησιότητας;

Πάντως εγώ αν είχα στην ιδιοκτησία μου τέτοιες ταινίες, κι εφόσον στην τηλεόραση δεν υπάρχει ποτέ μήνυμα όπως εκείνο στους δίσκους και κασέτες ("Απαγορεύεται η χωρίς άδεια δημόσια εκπομπή κλπ..."), είτε τις διένειμα σε περιοδικά είτε τις νοίκιαζα για προβολή στην τηλεόραση, θα αφαιρούσα ένα μικρό μέρος (δευτερόλεπτα) της συνολικής διάρκειας, δηλαδή μερικά καρέ σαν να λέμε, με μια επίσης αναγραφή στην αρχή ότι "Η ταινία που θα παρακολουθήσετε έχει απομειωμένη διάρκεια για λόγους προστασίας των πνευματικών δικαιωμάτων του γνήσιου αντιγράφου, που φυλάσσεται στην ταινιοθήκη της Ελλάδας". Λέμε τώρα, αλλά πραγματικά για αρκετές ταινίες έχω διαβάσει εδώ μέσα 3, 4 και 5 διάρκειες ! Όσο θέλει ο καθένας σφάζει ! Όπως όμως η δισκογραφική εταιρία δε θα βγάλει ποτέ προς τα έξω το original master, ως πνευματική της ιδιοκτησία, αλλά "κάτι 99,9% παραπλήσιο", έτσι θα έπρεπε να συμβαίνει και με τις ταινίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το <<Δημήτρη μου, Δημητρη μου>> και οι <<Διπλοπενιές>> κατα την αποψη μου εχουν υποστεί τη μεγαλύτερη αλλοιωση. Ειδικά στις Διπλοπενιές έχουν αλλαξει εντελως τη ροή των σκηνων. Για παραδειγμα το τραγουδι "Υπομονή" που τραγουδουν στους δρόμους Πλακας, απο την αρχή περιπου της ταινίας μεταφερθηκε στο τελος. Η σκηνή των τίτλων οπου ο Δημήτρης τρεχει να προλαβει το λεωφορειο για να παει στη δουλεια του μεταφερθηκε μεσα στην ροη της ταινίας.

Οι λοιπες προσθηκες με σκηνες έχουν αναφερθει ήδη και για τις δυο ταινίες....

Πάντως στο youtube υπάρχουν οι αυθεντικοί τίτλοι για τις Διπλοπενιές εδω
 
CI53914614430369111.jpg

Οι δυο παραπανω εικονες προερχονται απο το dvd της ταινιας "Ο Μπλοφατζης", το οποιο βασιζεται στη τηλεοπτικη εκδοση 2003-2004.Η πρωτη εικονα ειναι απο την αρχη της ταινιας και η δευτερη απο ενα φλας μπακ.Στο φλας μπακ υπαρχει μια εμφανης αλλαγη του χρωματος προς το μπλε.Η αλλαγη αυτη υπηρχε ανεκαθεν η αποτελει προσθηκη της τηλεοπτικης εκδοσης?

CI192852344030369110.jpg
 
Πάντως για ακόμα μια φορά καταλήγω στο συμπέρασμα, και με την βοήθεια του Κ. Καρατζόπουλου,

οτι τελικά στον κλασικό ελληνικό κινηματογραφο ποιοτικές παράγωγες έκανε μόνο η finos films όπως και ποιοτικό σήμερα digital restoration.

Δεν υπάρχει δικαιολογία του στιλ τρέμουν οι τίτλοι αρχής, πάντα τρέμανε δεν χάλασαν τώρα για να τους αλλάξει.

Τρεμουλιαστούς τους θέλουμε, το ότι εγώ στις διπλοπενιές βλέπω ταξί του 2005 και τσόντα στο Δημήτρη μου Δημήτρη μου,

δεν είναι διόρθωση αλλά κατακρεουργηση!

Το να βλέπω ψηφιακά εφέ φτηνής cult παραγωγής του 1999 σε κλασική ταινία του 1965 δεν νομίζω ότι ούτε βοηθάει στην

βελτίωση της ταινίας άλλα στην γελοιοποίηση της, αλλά και στην ασεβεια προς τους εκλιπόντες δημιουργούς!

Το αντί να κάνω ένα remaster σε ένα τραγούδι του Τσιτσανη, αλλά να κάνω ένα remix του δεν νομιζω ότι έτσι θα το διασώσω!

Νομίζω ότι η finos και η gral απόδειξαν ότι (όπως και όλα τα μεγάλα στούντιο του εξωτερικού) ότι αυτό που μετράει είναι η original ταινία

σε σημερινή ποιότητα εικόνας!

Η gral σκαναρε σε 4K τις ταινίες, έκανε διορθώσεις μόνο σε χρώματα ήχο και λεκέδες του film και θα βγάλει και τις ταινίες σε bluray το 2015.

Ακόμα μπόρεσαν και διόρθωσαν ταινίες τις περιόδου 1940-1955 όποτε το ότι δεν μπορούσαν να έχουν καλό telecine

(άκου τελεσινε εν ετη 2014) ταινίες του 1970 μου ακούγετε αστείο! Το ότι μπήκαν μέσα ταξί του 2005

δεν δειχνει ότι δεν μπορούσε να γίνει κάλο telecine.

[EDITED:Προσωπικες κρισεις - εκτος κλιματος του φορουμ]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Αν για τον χ - ψ λόγο υπάρχει διαφωνία για το edit παρακαλώ κάνε χρήση του πμ. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζετε η κουβέντα μέσα στο θέμα [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vasilismf είπε:
Δεν υπάρχει δικαιολογία του στιλ τρέμουν οι τίτλοι αρχής, πάντα τρέμανε δεν χάλασαν τώρα για να τους αλλάξει. Τρεμουλιαστούς τους θέλουμε
Δεν τους θέλουμε ;)

Απλά να πω ότι όλες οι ταινίες γυρισμένες σε φιλμ έχουν τρεμούλιασμα σε κάποια σημεία, κάποιες φορές είναι αρκετά εμφανές κάποιες καθόλου, ένα καλό digital restoration το διορθώνει εύκολα αυτό.
 
εστω αυτό! εννοω ότι δεν υπάρχει λόγος αντικατάστασης τους από καινούργιους κατωτέρας ποιοτητας!

ζητώ συγνώμη και από το φόρουμ για τους τόνους μου!
 
Μόλις διάβασα τη συνέντευξη του κου Καρατζόπουλου και έφριξα! Δικαιολογίες και εξηγήσεις που δεν ευσταθούν - κατά την άποψή μου - σε κανένα σημείο. Φυσικά δικές του είναι οι ταινίες και μπορεί να τις κάνει ό,τι θέλει, αν γουστάρει μπορεί στην ταινία "Γάμος αλά ελληνικά" να προσθέσει και πλάνα από το αποκριάτικο πάρτι του "Ρετιρέ" (αν τα βρει με το mega). Αλλά μην έχει την απαίτηση να μας αρέσει κιόλας το αποτέλεσμα.

Αλήθεια, αυτά τα τεχνουργήματα γιατί δεν τα 'χουν κάνει και στις ταινίες του Charlie Chaplin ή των Hardy-Laurel; Μήπως γιατί το αυθεντικό είναι ταυτόχρονο και ιερό, ακριβώς επειδή η αξία του έγκειται και στην παλαιότητά του;

[edit] Ξεφεύγουμε αρκετά! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Ο άνθρωπος θέλησε να σας εξηγήσει στέλνοντάς μας ένα email γιατί προχώρησε στις αλλαγές. Αυτό έγινε είτε σας/μας αρέσει, είτε όχι.

Από κει και ύστερα σεβαστή γνώμη σας αλλά όχι με χαρακτηρισμούς, ειρωνείες και επιθετικά σχόλια πίσω από ένα nickname. Αυτά μπορείτε να τα κάνετε όπου αλλού θέλετε αλλά όχι στο Retromaniax.
 
Πίσω
Μπλουζα