Ανέστησες τον πεθαμένο! (ή αλλιώς από καμπίνα στα σκουπίδια, ΜΑΜΕ arcade) WIP

Ρε παιδιά όταν ζητούσα βοήθεια εγώ γιατί δεν εμφανιζόταν κανείς; Βρωμάνε τα πόδια μου σας είπαν;

Έλεγα και για χρήματα...

Τέσπα. Δεν πειράζει κάθε εμπόδιο σε καλό.
 
Μαζεύτηκαν τα δυτικά προάστεια :)

Έστειλα σε 2 μαγαζιά με mail τις διαστάσεις του panel και τους ρώτησα πόσο θα κοστίσει πληροφοριακά να μου κάνουν εκτύπωση σε plexiglass, για να δούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NLS είπε:
Ρε παιδιά όταν ζητούσα βοήθεια εγώ γιατί δεν εμφανιζόταν κανείς; Βρωμάνε τα πόδια μου σας είπαν;Έλεγα και για χρήματα...

Τέσπα. Δεν πειράζει κάθε εμπόδιο σε καλό.
2 πράγματα που σίγουρα έπαιξαν ρόλο.

α) έχεις ένα υπερφιλόδοξο σχέδιο που ίσως "τρομάζει" και σίγουρα απαιτεί και πολύ "ψαγμένες" γνώσεις. Δεν έχω δει παλιότερα εδώ να ζητάνε τόσο "πολύπλοκη" κατασκευή όσο αυτή που σκέφτεσαι.

β) το να πληρωθείς για μια δουλειά σημαίνει και ότι είσαι σίγουρος ότι μπορείς να την φέρεις εις πέρας. Αν φυσικά είσαι στοιχειωδώς αξιοπρεπής. Αμφιβάλλω αν κάποιος έχει τόση εμπειρία σε κατασκευή καμπινών χωρίς να είναι ήδη επαγγελματίας του χώρου και επομένως να είναι ήδη δεδομένο ότι θα πληρωθεί. (άρα πάμε πάλι στο α...πόσοι χομπίστες με τέτοια εμπειρία να υπάρχουν παγκοσμίως; )

ΥΓ: δεν έχουμε πληροφόρηση ότι βρωμάνε τα πόδια σου. :)
 
Ίσως έχεις δίκιο εν μέρη.

Πάντως "φαίνεται" φιλόδοξο, όσο το έψαξα δεν το βρήκα ιδιαιτέρως δύσκολο (και θα αποδειχθεί αυτό αρκεί να πάρω το οκ).

Σε βαθμό να πιστεύω ότι θα το αναλάβω εξολοκλήρου μόνος μου, πλην της συνδρομής του (όποιου) ξυλουργού.

Χρονοβόρο ναι.

Οι ιδιαιτερότητες πάντως είναι λίγες. Το συζητάμε στο thread μου αν είναι, μη χαλάμε πάντως αυτό εδώ.
 
Σημερινά updates: πήγα και πήρα ακροδέκτες και καλώδιο για να συνδέσω τα LED των κουμπιών μεταξύ τους, 26mm flat τρυπάνι για ξύλο, καθώς και το κομμάτι plexiglass που θα τοποθετήσω πάνω από τον control panel της καμπίνας. Αυτό που θέλω τώρα είναι να βρω μαγαζιά που θα μου φτιάξουν το αυτοκόλλητο βινύλιο για το control panel στις διαστάσεις που θέλω, χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω με το τετραγωνικό. Έστειλα email σε 2 εδώ στη Νίκαια και περιμένω να δω αν θα απαντήσουν.

Τώρα περιμένω μοχλούς, USB πλακέτες και Coin Selector από Κίνα (με το Coin Selector μάλλον να είναι αυτό που θα αργήσει πιο πολύ από όλα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kombatant έχεις πάρει controller για τα led?
 
Σκεφτόμουν απλά να τα συνδέσω στο τροφοδοτικό του PC. Όταν μου λες controller εννοείς για να μπορώ να παίξω με LEDBlinky κτλ;
 
Ναι, για αρχή. Το LEDBlinky θα πάει στη version 2.0 ^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Τώρα που ήρθα σπίτι συνειδητοποίησα ότι ενώ το ξύλο πρέπει να τρυπηθεί με 26mm τρυπάνι, το plexiglass θέλει 28mm γιατί τα κουμπιά έχουν ένα μεγαλύτερο δακτύλιο στην αρχή τους. Και δεν είναι ξύλο να ανοίξω λίγο την τρύπα γύρω γύρω με το τρυπάνι και να χωρέσει (ή είναι; Έχει κανείς εμπειρία; Θα θολώσει το plexi στο σημείο αυτό; )
 
Kombatant είπε:
Ναι, για αρχή. Το LEDBlinky θα πάει στη version 2.0 ^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Τώρα που ήρθα σπίτι συνειδητοποίησα ότι ενώ το ξύλο πρέπει να τρυπηθεί με 26mm τρυπάνι, το plexiglass θέλει 28mm γιατί τα κουμπιά έχουν ένα μεγαλύτερο δακτύλιο στην αρχή τους. Και δεν είναι ξύλο να ανοίξω λίγο την τρύπα γύρω γύρω με το τρυπάνι και να χωρέσει (ή είναι; Έχει κανείς εμπειρία; Θα θολώσει το plexi στο σημείο αυτό; )
Προτεινω να βρεις καποιον που ασχολειται με plexiglass να το κοψει/τρυπησει γιατι θα παιδευτεις και ισως κανεις και ρωγμες/θολουρες..

Αν εισαι απο αυτους που γουσταρουν να παιδευονται κανε δοκιμες σε αχρηστα κομματια.

Ισως τα καταφερεις με εργαλεια ξυλου. Υπαρχουν ρασπες για δραπανο που ισως σε βοηθησουν για την τρυπα. Το βαζεις στο δραπανο(θα βοηθησει αν εχεις και βαση για δραπανο) και το τρως σιγα-σιγα

Εγω εχω αυτο το σετ...

http://www.toolstore.gr/wolfcraft-2540000-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF-5%CF%84%CE%BC%CF%87-p-5949.html
 
Kombatant είπε:
Τώρα που ήρθα σπίτι συνειδητοποίησα ότι ενώ το ξύλο πρέπει να τρυπηθεί με 26mm τρυπάνι, το plexiglass θέλει 28mm γιατί τα κουμπιά έχουν ένα μεγαλύτερο δακτύλιο στην αρχή τους. Και δεν είναι ξύλο να ανοίξω λίγο την τρύπα γύρω γύρω με το τρυπάνι και να χωρέσει (ή είναι; Έχει κανείς εμπειρία; Θα θολώσει το plexi στο σημείο αυτό; )
Mπορεις να τρυπησεις με ποτηροτρυπανα σαν και αυτα εδω.

Αν δεν εχεις ριξε μια ματια εδω κι εδω . ;)
 
stayros είπε:
Mπορεις να τρυπησεις με ποτηροτρυπανα σαν και αυτα εδω.Αν δεν εχεις ριξε μια ματια εδω κι εδω . ;)
Ειναι αυτο μια λυση αλλα δεν το προτεινα γιατι πολλες φορες ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια την ωρα που κοβει.

Ισως το λιωσει και το παραμορφωσει.

Με δοκιμη....
 
Ένα τέτοιο 26άρι έχω εγώ. Λετε να το επιχειρήσω στο plexi; Σε ποτηροτρύπανο έχω 25άρι δυστυχώς μόνο.

107165634_720.jpg
 
Kombatant είπε:
Ένα τέτοιο 26άρι έχω εγώ. Λετε να το επιχειρήσω στο plexi; Σε ποτηροτρύπανο έχω 25άρι δυστυχώς μόνο.Προβολή συνημμένου 91930
Το καταλαβα οτι εννοεις τετοιο τρυπανι. Οπως ειπα....κανε δοκιμες και με τα δυο!!!

Για να δεις τι κανουν στο υλικο....
 
Εγώ έχω τρυπήσει plexi με ποτηροτρύπανο. Δεν έπαθε τίποτα. Απλά όχι πολύ γρήγορες στροφές γιατί λιώνει (καλά μη φανταστείς και τίποτα το ιδιαίτερο). Μετά με σβουράκι γυαλόχαρτου το κάνεις από μέσα και είσαι οκ ;)
 
Και εγω με

Τρυπάνι φτερού ειχα κανει τις τρυπες αλλα ειχα 2 ξυλα και στην μεση το plexi αν το κανεις ετσι μην φοβασαι τιποτα!.Προβολή συνημμένου 91933



IMG-1352559289-V.jpg
 
τα κουμπια που πηρες ειναι σαν αυτα?http://www.ebay.com/itm/8-X-TRANSLUCENT-ILLUMINATED-ARCADE-BUTTON-1-BLUE-/370554547294?pt=UK_Video_Games_Coin_Operated_MJ&hash=item5646c5ac5e
 
άντε κάντε εσείς τα πειράματα να μου πείτε τα τελικά μην κουράζομαι να ψάχνω :)
 
Πίσω
Μπλουζα