Ανέστησες τον πεθαμένο! (ή αλλιώς από καμπίνα στα σκουπίδια, ΜΑΜΕ arcade) WIP

Σχεδόν ποτέ δεν χωράει εκτός αν αφήσεις τρελό περιθώριο που θα δείχνει χάλια.
 
Ο καιρός γάρ εγγύς τέκνα μου:

2013-12-27 16.51.57.jpg

Είναι στερεωμένη πρόχειρα προς το παρόν, για να δω την τελική της θέση.

2013-12-27 16.51.57.jpg
 
Ο καιρός γαρ εγγύς:

Προβολή συνημμένου 93338

Δεν είναι στερεωμένη στο κάτω μέρος ακόμα, work in progress :)

Σήμερα επίσης ήρθε από Κίνα και το τελευταίο κομμάτι του παζλ:

2013-12-27 17.21.52.jpg

Ναι, δεκάρικα θα παίρνει. Γιατί έτσι :p

2013-12-27 16.51.57.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άντε και κοντεύεις :)
 
Τέλος η οθόνη, νομίζω ότι ήταν από τα δυσκολότερα κομμάτια, ασήκωτη η ρημάδα :p Τέτοιες γωνίες έβαλα και ήρθαν μια χαρά.

2013-12-27 19.03.33.jpg

Και μια πίσω όψη. Από ότι βλέπετε έβαλα μια τάβλα για να στερεώνεται το board της τηλεόρασης, το board θα βιδωθεί στο ξύλο για να μη κουνιέται προφανώς.

2013-12-27 19.03.17.jpg

Α, έβαλα και κουμπάκια στα πλάγια για pinball. Το καλό του να πέρνεις περισσότερα κουμπιά από όσα χρειαζόσουν :)

2013-12-27 19.03.45.jpg

Έχει βάλει κανείς coin selector στην καμπίνα του; Αν ναι, τι να συνδέσω που;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος! Δε μας λες, ο κερματοδέκτης σου ρυθμίζεται για διάφορα μεγέθη κερμάτων ή είναι στάνταρ; Εγώ είχα παρει εναν αλλα πού να φανταστώ ότι ο μηχανισμός του θα ήταν τόσο μα τόσο μεγαλος. Δε χωρούσε στην υπαρχουσα θέση της καμπίνας μου γιατί η τρύπα του ήταν κατω από το χειριστήριο με αποτέλεσμα ο μηχανισμός να βρίσκει πανω στα κουμπιά. Τεσπα, τουλάστιχον δεν είχα δώσει πολλά, τον είχα παρει 5 ευρώ :D .
 
η οθονη ηρθε και εκατσε κουτι....τουμπανιαζει επικινδυνα!
 
Rygar είπε:
Ωραίος! Δε μας λες, ο κερματοδέκτης σου ρυθμίζεται για διάφορα μεγέθη κερμάτων ή είναι στάνταρ; Εγώ είχα παρει εναν αλλα πού να φανταστώ ότι ο μηχανισμός του θα ήταν τόσο μα τόσο μεγαλος. Δε χωρούσε στην υπαρχουσα θέση της καμπίνας μου γιατί η τρύπα του ήταν κατω από το χειριστήριο με αποτέλεσμα ο μηχανισμός να βρίσκει πανω στα κουμπιά. Τεσπα, τουλάστιχον δεν είχα δώσει πολλά, τον είχα παρει 5 ευρώ :D .
Είναι στάνταρ, το μοντέλο λέγεται GD-100F και είναι το κλασσικό κινέζικο: http://www.aliexpress.com/item/1-piece-Free-Shipping-Arcade-Coin-Selectors-Coin-Game-Machine-Toy-Vending-Machine-Poker-Computer-Cabinet/1390267603.html
Τώρα θέλω να δω πώς θα τον ρυθμίσω να παίρνει τα κέρματα που θέλω, εννοείται δεν είχε οδηγίες χρήσεως μαζί. Είναι υπεράνω οι Κινέζοι από κάτι τέτοια :p Ευτυχώς υπάρχουν κάτι καλοί άνθρωποι που τον πουλάνε στο ebay και έχουν βάλει στοιχειώδεις οδηγίες. :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στείλε ένα mail στον πωλητή - δε χάνεις τίποτα... Εγώ χρειάστηκε να αγοράσω κάτι για τη δουλειά & μου το στείλαν χωρίς οδηγίες.

Έστειλα mail σε έναν ευγενέστατο πωλητή, ο οποίος αφού απολογήθηκε για το λάθος, μου έστειλε τις οδηγίες συνημμένες σε .pdf! :)
 
Kombatant είπε:
Ακριβώς έτσι ήταν κι ο δικός μου κερματοδεκτης :D , όπως βλεπεις ο μηχανισμός ειναι τεραστιος. Υπαρχουν και μικρότεροι αλλα παίρνουν στανταρ κερματα.
 
Rygar είπε:
Ακριβώς έτσι ήταν κι ο δικός μου κερματοδεκτης :D , όπως βλεπεις ο μηχανισμός ειναι τεραστιος. Υπαρχουν και μικρότεροι αλλα παίρνουν στανταρ κερματα.
Για αυτό και δε θα τον βάλω στην κλασσική θέση κάτω από τα πλήκτρα, αλλά θα ανοίξω τρύπα ακριβώς πάνω από πορτάκι που έχει κάτω αριστερά, για να μην έχω τέτοια θέματα.
Εντιτ: Έστησα Hyperspin σήμερα και νομίζω θα το κρατήσω. Το μόνο που χρειάστηκε να κάνω είναι να βάλω και το joy2key γιατί έχει bug με το joystick και όταν πάω να κάνω πάνω-κάτω το μοχλό για να διαλέξω game από το wheel κάνει scroll για πάντα χωρίς σταματημό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
We wish you a Merry Christmas, we wish you a Merry Christmas, we wish you a Merry Christmas!......

....and a happy New Year! :D :D :D

(πιο όμορφα κι από τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια! ;) )
 
Ωραιος ο φιλος το ομορφοτερο δωρο ever!!!
 
Και άμα σκεφτείτε από τι ξεκίνησε η όλη φάση.. εντωμεταξύ ο κινέζος με κοψοχόλιασε χτες, βάζω τα λαμπάκια να δουλέψουν και απο τα 24 τα 9 δεν άναβαν. Λέω την πατήσαμε σαν αρχάριοι. Αλλά μετά μου ήρθε η έμπνευση και κοίταξα τα LED, και ναι, ο κινέζος τα είχε συνδέσει ανάποδα για αυτό δεν άναβαν. Τελικά μόνο ένα καμμένο είχα, που θα το αντικαταστήσω οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Για USB encoder έχω πάρει αυτό:

$(KGrHqFHJEgFEnN9muSZBRJ5E8c0U!~~60_3.JPG

Επειδή υπάρχει σοβαρή περίπτωση η μια από τις δυο πλακέτες να μας άφησε χρόνους, ξέρει μήπως κανείς μαγαζιά εδώ Ελλάδα ή Ευρώπη που μπορώ να παραγγείλω μια και να μη πάρει ένα μήνα να έρθει; Στείλτε ένα ΠΜ αν γίνεται γιατί έχω ξενερώσει τώρα με τη γκαντεμιά :(
 
Αυτα ειναι.... :D

Γειτονα....αψογος!!!!!!! :bow:

Καλη Χρονια και καλοπαιχτη η καμπινουλα!!!!! :thumbup:
 
Αχ άλλοι προχωράνε και άλλοι μένουΜε στα λόγια.
 
2014-01-02 12.25.16.jpg

Ωραία είναι να παίζεις Bubble Bobble σε καμπινούλα :) Το μόνο πρόβλημα όπως προείπα είναι ότι ο ένας USB encoder δε δουλεύει πια, οπότε θα χρειαστεί να πάρω άλλον. Συνεπώς τα διπλά και οι μάχες στην καμπίνα θα αργήσουν λίγο :p Κάτα τα άλλα όμως η καμπίνα δουλεύει μια χαρά, βρήκα και κόλπο ώστε όταν ανοίγει ο υπολογιστής η τηλεόραση να γυρνάει σε AV mode αυτόματα. Για όσους ενδιαφέρονται, χρειάζονται 12 volt στο pin 8 του Scart. Μένει να βάλω τον κερματοδέκτη τώρα για να πω ότι τελείωσα με τις κατασκευές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτελους την τελειωσες φιλε και ηρθε η ωρα να γουσταρεις.Καλοπαικτη σε ευχομαι :thumbup:
 
Τελεια ειναι καλο gaminggggggggg
 
Πίσω
Μπλουζα