Αναγνωστικό 1ης δημοτικού (1980)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Το ξέθαψα μέσα από το "κουτί σχολικών αναμνήσεων" που διατηρώ, και σας παρουσιάζω μερικές σελίδες ...

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε ειναι το μονο σχολικο βιβλιο που μου "λειπει" (τα υπολοιπα δεν θελω ουτε να τα βλεπω) και θελω να εντοπισω ωστε να εχει θεση στη βιβλιοθηκη μου.

Εγραψες!
 
Πολυ ομορφο βιβλιο.

Υ.Γ. αυτα τα αναγνωστικα της 1ης Δημοτικου, εχουν μια ιδιαιτερη συγκινηση που δεν την εχει κανενα αλλο σχολικο βιβλιο
 
Μπράβο exetlaios.

Φοβάμαι πλέον να κοιτάξω το σημερινό αναγνωστικό. Οι ελληνικές σημαίες και τα ευζωνάκια μάλλον θα έχουν φύγει.
 
Πολύ όμορφες εικόνες Exetlaie!!! (αν και δεν το πρόλαβα... είμαι της γενιάς του Μίμη... :p )

Κρίμα που δεν κυκλοφορεί όπως κάποια από τα προηγούμενα... :( Να στέλναμε γράμμα στις Εκδόσεις Καλοκάθη να το επανατύπωναν;;; :xm:
 
Alucard είπε:
Φοβάμαι πλέον να κοιτάξω το σημερινό αναγνωστικό. Οι ελληνικές σημαίες και τα ευζωνάκια μάλλον θα έχουν φύγει.
Συμφωνώ. Και εγώ, όσο βλέπω τα παλιά βιβλία μας, συνειδητοποιώ πόσο "σκληροπυρηνική" γενιά είμασταν ! χα χα !
 
Γεια σας παιδιά! Μόλις προχτές ανακάλυψα το φόρουμ σας και το διάβασα σχεδόν όλο μονοκοπανιά! Με μεγάλη συγκίνηση, και νοσταλγία... Είναι το πρώτο μου μήνυμα και πιστεύω να συνεχίσω να γράφω, καθώς είμαι κι εγώ σειρά με τους αρκετούς εδώ μέσα (1976).

Το αναγνωστικό το είχα κι εγώ βέβαια, και επειδή ήταν μακρόστενο και ξεκολλούσαν τα φύλλα, θυμάμαι τον παππού μου που του έκανε βιβλιοδεσία με σπάγγο...
 
dimitris261 είπε:
Γεια σας παιδιά! Μόλις προχτές ανακάλυψα το φόρουμ σας και το διάβασα σχεδόν όλο μονοκοπανιά! Με μεγάλη συγκίνηση, και νοσταλγία... Είναι το πρώτο μου μήνυμα και πιστεύω να συνεχίσω να γράφω, καθώς είμαι κι εγώ σειρά με τους αρκετούς εδώ μέσα (1976). Το αναγνωστικό το είχα κι εγώ βέβαια, και επειδή ήταν μακρόστενο και ξεκολλούσαν τα φύλλα, θυμάμαι τον παππού μου που του έκανε βιβλιοδεσία με σπάγγο...

Καλως ηρθες στην ρετροπαρεα μας Δημητρη!!!

Ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται να ξεκολλας απο εδω!!!

Οσο για αυτο που λες θυμαμαι και εγω την βιβλιοδεσια με σπαγγο οπου μας εκανε ο δασκαλος στο Δημοτικο σχολειο οταν τα φυλλα ξεκολλουσαν!
 
Αξέχαστο.....

Χαίρομαι που έχω κρατήσει και τα 2 τεύχη! :) :) :)
 
Απλα ΤΕΛΕΙΟ!!!!! Με αυτο το βιβλιο μεγαλωσε και η γενια 1974 αξεχαστο!!!
 
Κι εμείς του 1973 αυτό είχαμε! Απίστευτο, είχα να το δω από τότε!! :cry: :cry:
 
ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ...
 
Alketa, καλώς ήλθες στην παρέα μας και καλά ποστ.

Να σε ενημερώσω πως εδώ δε γράφουμε με μεγάλα γράμματα... μοιάζουν σαν να φωνάζουμε για κάτι. ;)

Μιάς και έκανες τον κόπο να γραφτείς, πέρασε μιά βόλτα και από τους κανονισμούς... :)
 
Απο απορία... η σελίδα με τα παιδάκια που λένε ΟΧΙ έχει υποστεί κάποια επεξεργασία? Τα όχι στις "φούσκες" μου φαίνονται πολύ καθαρά !
 
Tywien είπε:
Απο απορία... η σελίδα με τα παιδάκια που λένε ΟΧΙ έχει υποστεί κάποια επεξεργασία? Τα όχι στις "φούσκες" μου φαίνονται πολύ καθαρά !

Είναι επειδή το βροντοφωνάζουν... Ξέρεις.. μπολντ :p , μεγάλη γραμματοσειρά, κεφαλαία... :D

Πάντως εμένα μου φαίνεται για αυθεντικό... :xm:
 
Αυθεντικότατα είναι τα "όχι".

Δεν είναι αυτά έντονα, εμείς ξεθωριάζουμε ...
 
Ἀλφαβητάριο Α' Δημοτικοῦ 1979-1981

Ἡ ἀφορμὴ γιὰ νὰ μπῶ σὲ αὐτὸ τὸ φόρουμ ἦταν τὸ Ἀναγνωστικὸ βιβλίο τῆς Α' Δημοτικοῦ ποὺ εἴχαμε τὰ παιδιὰ ποὺ περάσαμε τὸ κατώφλι τοῦ δημοτικοῦ σχολειοῦ μεταξὺ τῶν ἐτῶν 1979-1981, δηλαδὴ τὰ παιδιὰ ποὺ γεννηθήκαμε ἀπὸ τὸ 1973 ἕως καὶ τὸ 1975 (καὶ τὰ '76αρια ποὺ κερδίζανε χρονιά. Ἂν δὲν κάνω λάθος, τὰ παιδιὰ ποὺ πρωτοπῆγαν σχολειὸ τὸ 1982, τὰ «κανονικὰ» 76άρια δηλαδή, εἶχαν ἄλλο βιβλίο, ἀλλὰ δὲ βάζω τὸ χέρι μου στὴ φωτιά).

Αὐτὸ τὸ καταπληκτικὸ δίτομο ἀναγνωστικὸ τὸ ἔχω σπίτι σὰν κειμήλιο, ἂν καὶ φοβᾶμαι ὅτι λείπουν κάποιες σελίδες ἀπὸ τὸν πρῶτο τόμο λόγω τῆς χαλαρῆς βιβλιοδεσίας του. Ἕνας ἀπὸ τοὺς λόγους ποὺ γράφω σὲ πολυτονικὸ εἶναι καὶ αὐτός: γιὰ νὰ ἐκφράζομαι γραπτὰ μὲ τὰ σωστὰ ἑλληνικὰ ποὺ διδαχτήκαμε τότε ἀπὸ τὸ ὑπέροχο ἀναγνωστικὸ ἐκείνης τῆς ἐποχῆς: σὲ ἁπλὴ δημοτική χωρὶς γλωσσικὲς ἀκρότητες, γιατὶ αὐτὴ εἶναι ἡ γλώσσα τοῦ λαοῦ μας ποὺ συνᾶμα σέβεται καὶ τὴν ἱστορία καὶ τὸ παρελθὸν κρατῶντας τὰ πνεύματα καὶ τοὺς τόνους.

Ἀπὸ ἐκείνη τὴν ἐποχή ἔχω μόνο εὐχάριστα πράγματα νὰ θυμᾶμαι, ὄχι μόνο γιατὶ ἤμουνα παιδί, ἀλλὰ γιατὶ ὑπῆρχε γενικὰ μιὰ ἀθωότητα στὸν κόσμο ποὺ σήμερα ἀπουσιάζει. Ἀναμφίβολα ὑπῆρχε καὶ κακογουστιὰ σὲ πολλὰ πράγματα (κουρέματα, χτενίσματα, ροῦχα!) καὶ ὁ κόσμος τότε δὲν ἦταν κοινωνία ἀγγέλων, ἀλλὰ πιστεύω ὅτι σ' ἐκείνη τὴν ἐποχὴ ὑπῆρχε περισσότερος αὐθορμητισμός. Ἡ ζωὴ μπορεῖ νὰ ἦταν ἁπλή, σίγουρα καθόλου χλιδάτη, ἀλλὰ ἦταν νόστιμη.

Σύντομα θὰ σαρώσω ἀρκετὲς σελίδες τοῦ βιβλίου καὶ θὰ τὶς ἀνεβάσω. Γιὰ τὴν ἱστορία, ἔψαξα παντοῦ στὰ βιβλιοπωλεῖα τῆς Ἀθήνας νὰ τὸ βρῶ, ἀλλὰ δυστυχῶς δὲν ὑπάρχει. Πῆγα καὶ στὸν ΟΕΔΒ καὶ τοὺς χιλιοπαρακάλεσα νὰ ἀγοράσω ἕνα ἀντίτυπο, τίποτε… Τέτοια δυσκαμψία δὲν τὴν περίμενα. Λὲς καὶ ζητοῦσα καμιὰ ἐκδούλευση ἢ κάτι τὸ παράλογο…

Τέλος πάντων. Θὰ ἐπιστρέψω δριμύτερος στὸ θέμα! Εὐχαριστῶ τὰ παιδιὰ ποὺ ἀνακίνησαν τὸ ἐνδιαφέρον γιὰ 'κεῖνο τὸ βιβλίο καὶ τὸ φίλο ποὺ φωτογράφισε μερικὲ σελίδες. Ἡ λέξη χαρὰ εἶναι λίγη!
 
Χαιρομαι να διαβαζω σωστα Ελληνικα (και το λεω εγω που ηλεκτρονικως γραφω ΔΥΣΤΥΧΩΣ ατονα).

Καλως ηρθες αγαπητε!
 
Joy-toy είπε:
Ἕνας ἀπὸ τοὺς λόγους ποὺ γράφω σὲ πολυτονικὸ εἶναι καὶ αὐτός: γιὰ νὰ ἐκφράζομαι γραπτὰ μὲ τὰ σωστὰ ἑλληνικὰ ποὺ διδαχτήκαμε τότε ἀπὸ τὸ ὑπέροχο ἀναγνωστικὸ ἐκείνης τῆς ἐποχῆς: σὲ ἁπλὴ δημοτική χωρὶς γλωσσικὲς ἀκρότητες, γιατὶ αὐτὴ εἶναι ἡ γλώσσα τοῦ λαοῦ μας ποὺ συνᾶμα σέβεται καὶ τὴν ἱστορία καὶ τὸ παρελθὸν κρατῶντας τὰ πνεύματα καὶ τοὺς τόνους.
Σωστα και χωρις ακροτητες ειναι τα ολα τα επισημα ελληνικα και αυτα που επιλεγεις να χρησιμοποιεις, και τα προηγουμενα που επελεγαν πο προγονοι σου και τα τωρινα που επιλεγουν οι συγχρονοι και τα επομενα που θα επιλεγουν οι μεταγενεστεροι. Καλο το παρελθον, καλυτερο το παρον και ακομα καλυτερο το μελλον.

Η χρηση της υπογεγραμμενης η η εξαλλειψη της περισπωμενης δε μας κανει περισσοτερο η λιγοτερο ιστορικα ασεβεις. Μη ξαναχωριζουμε τον κοσμο σε "μαλλιαρους" δημοτικιστες και "λογιους" καθαρευουσιανους.

(Η δε δικη μου ατονια στη γραφη χρειαζεται βιταμινες και υπνο για να στρωσει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα