Αποκλειστική συνέντευξη του ΝΙΚΟΥ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗ στο RetroManiaX

petran79

Retro Member
Αντιδράσεις
60
joe είπε:
Παμε δεν παμε τον Μαστορακη, οφειλουμε να αναγνωρισουμε οτι επαιξε μεγαλο ρολο στην διαμορφωση της ελληνικης τηλεορασης. Δεν ξερω αν ηταν ο απολυτος θεος οπως διατεινεται. Αλλα οσο σαλτσα και να βγαλεις η ουσια ειναι πως υπηρξε σημαντικος και κυριως ηθελε την δημιουργια μιας πραγματικης τηλεορασης στα ξενα προτυπα. Σε πολλα μπορει να εχω ενστασεις, απο την αισθητικη μεχρι τις στεγνες αντιγραφες ξενων σειρων χωρις καμια προσαρμογη στην ελληνικη κουλτουρα. Ομως το πιο σημαντικο ειναι πως εδειξε προς την σωστη κατευθυνση. Αν υπηρχαν ανθρωποι με οραμα και αληθινο ταλεντο, θα επιαναν το μηνυμα και ισως η ελληνικη τηλεοραση να ηταν πολυ καλυτερη και με καλυτερες και πρωτοτυπες αυτη την φορα ιδεες.
Μπραβο στα παιδια που με τις ερωτησεις τους εδωσαν τον τονο και ετσι εχουμε ισως την πιο σοβαρη συνεντευξη του Μαστορακη ως σημερα, με απιστευτο πλουτο πληροφοριων. Το GoldTV ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια και αποτελει ενα δειγμα για το τι θα μπορουσε να ειναι το αντιστοιχο πολυδιαφημισμενο αρχειο της ΕΡΤ.

Προσωπικα αν και δεν μου αρεσει ο τυπος του, του αναγνωριζω το θαρρος σε βαθμο θρασσους και την ευστροφια να ελλισεται σε δυσκολες καταστασεις δημιουργωντας πραγματα που πριν απλα δεν υπηρχαν. Αν ηταν στο χερι μου, δεν θα δισταζα να τον χρισω διευθυντη της κρατικης τηλεορασης με εντολη να καθαρισει την κοπρο του Αυγεια χωρις ελεος.
η καλυτερη περιοδος της ΕΡΤ (της ΕΡΤ, οχι της ΥΕΝΝΕΔ) θεωρειται αυτη που διευθυντης προγραμματος ηταν ο Ροβηρος Μανθουλης και στο ραδιοφωνο ο Μανος Χατζηδακης. Αμφοτεροι παραιτηθηκαν μιας και το σαμποταζ εντος και εκτος ηταν εντονο.

Ο πρωτος εγραψε και ενα διαφωτιστικο βιβλιο για αυτο το ζητημα.

Καποιους τους ξενισε η γαλλικη παιδεια του

Βεβαια στην οικτρη κατασταση που εφτασε η ΕΡΤ ο Μαστορακης σημερα θα της εκανε για διευθυντης.

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
2.670
Ο Μαστορακης εκανε προσφατα, στο Life & Style, μια εξιστορηση των τηλεοπτικων και οχι μονο πεπραγμενων της εποχης Ιωαννιδη.

Αξιζει να την διαβασετε στο προσωπικο του blog.

Συνεχιζω να πιστευω οτι πηρε (ή καλυτερα του φορτωσαν) ολες τις "αμαρτιες" της εποχης, τη στιγμη που πολλοι εμμισθοι της περιοδου εκεινης πηραν υψηλες θεσεις στο μετεπειτα μεταπολιτευτικο καθεστως. Ετσι ειδαμε ανεπαγγελτους να γινονται επαγγελματιες πολιτικοι, συνεργατες της 7ετιας να γινονται κατηγοροι της και υπερασπιστες της δημοκρατιας (της μεταπολιτευσης), ετσι παρακολουθησαμε την χλιδατη κατρακυλα της χρυσοπληρωμενης κρατικης TV, ετσι ειδαμε την ΕΡΤ να φτανει τους 3500 μονιμους και να στηριζεται σχεδον αποκλειστικα σε εξωτερικες παραγωγες(!!)

Ο Μαστορακης ανεβασε το αρχειο του στο διαδικτυο, χωρις να ζητησει φραγκο απο τους λογαριασμους της ΔΕΗ, απο το κρατικο προυπολογισμο, απο σπονσορες και χωρις να απασχολησει 300 υπαληλους που τους πληρωνε αλλος.

Domenica

Banned
Αντιδράσεις
10
Μπράβο παιδιά κάνατε εξαιρετική δουλειά! Πολλά ευχαριστώ.

Τωρα για τον ιδιο το Μαστοράκη, σε ολα οσα λετε έχει ο καθενας το δικιο του, αλλά σιγουρα ειναι ρετρό φυσιογνωμια και αξιζει να ακουστεί. Τα αλλα οντως θα τα κρινει η ιστορια.

Προσωπικά δεν τον συμπάθησα ποτέ και οχι μονο για τα οσα του εσερναν στο σπιτι (καθε φορά που το έβλεπαν οι δικοι μου στο γυαλι ακουγα νιοστή φορά για την περιφημη εκπομπη στην ΥΕΝΝΕΔ) αλλά και για δικά του απειρα αμαρτηματα (τι να πρωτοθυμηθεί κανεις αλλά ας σταθώ στις ταινίες του για να μην πιάσουμε τις σειρες και τα παιχνιδια). Το Radio Gold θα μπορουσε να ηταν διαμάντι αν δεν υπηρχαν διαρκώς οι διαφημισεις για να αγοράσεις τις συλλογες με την κάπως ενοχλητική φωνή του Ν. Μαστοράκη. Θυμάμαι πως ξαναζωντάνεψε τον θεσμο των καλιστειων επισης.

washcloud

Retro Member
Αντιδράσεις
3
...μιας και, έστω έναν χρόνο μετά, πρόσεξα πως το παρακάτω

Wally είπε:
Ο Μαστορακης ειχε διαθεση να βοηθησει και σας διαβεβαιωνω οτι βοηθα.Φυσικα και δεν μπορουσε ο χριστιανος να δει ενα site και να δινει στην ψύχρα ντοκουμεντα ή αναμνησεις του χωρις να γνωρισει συντελεστες, κινητρα και φιλοσοφια!

Αυτα τα περι ψευτογκλαμουριας...να σας πω οτι ηταν απο τους πιο "απλους" και ευγενεις "επωνυμους" ανθρωπους που εχω πετυχει και με εξαιρετικη χρηση της Ελληνικης γλωσσας (σπανιο πλεον).

Ο ανθρωπος εκανε πρωτος τα παντα στην Ελληνικη TV (scifi σηριαλς που δεν ξαναγιναν απο τοτε, σειρες θριλερ, τηλεοπτικες συναυλιες, ζωντανα σοου και τηλεπαιχνιδια κτλ κτλ) και οπως βλεπουμε στο goldtv ειχε τη νοημοσυνη να περισωσει κομματι απο αυτα.

Τωρα αυτα περι κινηματογραφικης σκηνοθεσιας, ο ανθρωπος απαντησε στη συνεντευξη. Εκανε εως εκει που εφτανε το budget. Εχει κανει αξιολογες ταινιες (Zero Boys, Blood Tide, Nightmare at Noon κτλ) και εχει χρησιμοποιησει ηθοποιους που αργοτερα εγιναν μεγαλοι σταρς. Εν πασει περιπτωσι ειναι ενας Ελληνας σκηνοθετης που ξεφυγε απο τα στενα πλαισια της χωρας μας, χωρις κρατικες επιδοτησεις και τετοια και καταφερε μια καριερα στο εξωτερικο.
αναφερόταν σε πρότερα δικά μου γραφόμενα, μου ήρθε η επιθυμία να σχολιάσω (τώρα που με..."ξύπνησε" το mail notification), ότι :

Όχι ότι δίνω και τόσο πολύ βάρος στην τότε επισήμανσή μου, σχετικά με το ότι "θα μπορούσε να είχε ήδη αυτο-προσφερθεί, για συνδρομή στην βελτίωση της DB" (...άλλωστε, και μόνο που το έκανε, έστω και μετά τη συνέντευξη, τον τιμά) - αλλά για χάριν "της κουβέντας μας", να σχολιάσω ως εξής : τί κι αν δεν γνώριζε το φόρουμ από μέσα...Νομίζω πως η εικόνα της DB είναι μοναδικά ενδεικτική για την ποιότητα, την συνέπεια, το μεράκι και την ορθότητα της. Σε βαθμό που όποιος έχει υλικό να προσφέρει, και δεν τρέχει ο ίδιος να σας βρει, να τελεί ΕΣΤΩ...εγκληματική αμέλεια. Κι ας ακόμα θεωρητικά ήσασταν οι χειρότεροι παλιοχαρακτήρες (που κάθε άλλο παρά είσαστε), το έργο σας είναι σούπερ.

...Διόρθωση : δεν είχα γράψει πως ο ΙΔΙΟΣ είναι "ψευτογκλάμουρας". Και, εννοείται, ούτε καν τίθεται θέμα της χρήσης της γλώσσας από μέρους του, της γνώσης του περί Ιστορίας (καλλιτεχνικής και όχι μόνο), κτλ... Αυτό που έγραψα ήταν πως ήταν από τους κύριους υπέυθυνους της εισαγωγής της ΚΙΤΣΟ-γκλαμουριάς στα τηλεοπτικά του τόπου, τη δεκαετία του '90. Και για την ακρίβεια, αυτό ακριβώς είναι που με χάλαγε, παν' απ' όλα, με τον Μαστοράκη : εισήγαγε ΑΚΡΙΒΩΣ το "επίπεδο" της Αμερικανικής (και έμμεσα και της Ιταλικής) τηλεοπτικής κουλτούρας του τότε. Φρέσκα πράμματα, πούλησαν στον κόσμο, ΑΛΛΑ από ποιότητα και βάθος........Δ Ε Ν. Γι' αυτό και δεν αμφισβητώ πως το ό,τι έκανε, το έκανε ευσυνείδητα (και δυστυχώς και ενσυνείδητα), αψόγως επαγγελματικά - αλλά μέχρι εκεί. Ήταν ένας καλός έμπορος ο Μαστοράκης. Σα να πούλησε Κοκακόλα. Η οποία ναι μεν είναι ουάου, αλλά οι γιατροί λένε μακρυά της.

...Και γενικά, στα υπέρ του ήταν η "διορατικότητα", ήξερε να βλέπει ευκαιρίες και να τις αρπάζει και χωρίς χρονοτριβές να τις βάζει στην πράξη να δουλεύουν, ήξερε να "κλέβει" πιασάρικες ιδέες, να μη μασάει στην προτοτυπία, και, και......Δεν αρκεί όμως η ευστροφία και η καπατσοσύνη για να "αξίζεις". Σίγουρα άνοιξε νέες αγορές, πολλοί έφαγαν ψωμάκι "εξ' αιτίας" του (...και μερικοί πολύ περισσότερα από ψωμάκι), ηθοποιοί, τεχνικοί, στούντιο, καναλάνθρωποι, σκηνοθέτες και όοοολοι οι είτε άμεσα-είτε έμμεσα σχετικοί, ΑΛΛΑ υπέθαλψε, την "αποχαύνωση μιας ολόκληρης δεκαετίας". Την Γκρηκ Τζενερέισιον Εξ. Μεγάλη δύναμη το γυαλί και η εικόνα που περνάει, ας μη κοροϊδευόμαστε, σχετικά με την κατεύθυνση συνειδήσεων... Στο μέτρο που του αναλογεί λοιπόν, ήταν διακριτά υπεύθυνος για τον...χομοκαταναλωτικισμό του '90. Κι αν δεν ήταν αυτός, θα ήταν άλλοι στη θέση του βέβαια, και θα 'ταν και πιο κιτς. Αλλά αυτό δεν τον δικαιώνει.

...Περί "ταινιών" και μπάτζετ : Άμα το 'χεις, και με ...παξίμαδα κάνεις παπαδοταινίες. Αλλά ΕΙΔΙΚΑ αναφορικά με one-on-one στη σκηνοθεσία, ε, νομίζω Η Τέχνη δεν του οφείλει και πολλά. Και για την ακρίβεια, διεκπεραιωτικός ήταν. Και τέτοιοι, υπάρχουν μιλιούνια. Οι δε ηθοποιοί -δεν ξέρω καν σε ποιούς αναφέρεσαι- δε νομίζω πως "μεγαλούργησαν", επειδή..."θήτευσαν" στο "σχολείο" του.......Κι εγώ κάποτε έσφιξα το χέρι του Γκάλη, αλλά δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι τα καλάθια τα έβαζε εξ' αιτίας μου.

Τέλος, όσο για το ότι δεν έφυγε εξωτερικό και χρεωκόπησε, συμφωνώ πως δεν είναι κατά του. Και μπράβο του για την πάρτη του. Και σίγουρα δεν ήταν λαμόγιο και δηθενατζής. Δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι πως δεν είναι χασομέρης σαν άνθρωπος. Για εργατικότατο τον κόβω. Αλλά όλο αυτό, απέχει πολύ από το να δρέψει δα και δάφνες, για την σκηνοθετική προσφορά του και μην τον συγκρίνουμε με τα χείριστα παραδείγματα του είδους, γι' άλλη μια φορά.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

ToKefali

Banned
Αντιδράσεις
0
A1200 είπε:
συν οτι στον radiogold μου την έδεινε που έβγαζε τηλέφωνα κονσερβα τους ακροατές-οσοι άκουγανε ξέρουν για τι μηλάω.
Αυτο ηταν το concept της εκπομπης, δεν σου το παρουσιαζε για live ;)

Τελος παντων, γραφτηκα για να πω ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια για τη συνεντευξη τους, ηταν απολαυστικοτατη.

Οσο για το μενος καποιων προς το Μαστορακη και την ποιοτητα της δουλειας του, απορω αν λενε τα ιδια και στα threads με συνεντευξεις απο σταρ βιντεοταινιων. Χωρις να θελω να μειωσω την αξια τους βεβαια. Το retro μπορει ειναι τα παντα - και trash και cult και ποιοτικο. Οποτε χαλαρωστε.

pacman

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
εκπληκτική συνέντευξη, ΜΠΡΑΒΟ!!

Domenica

Banned
Αντιδράσεις
10
Επειδη διαβασα προσφατα ενα σχετικο ποστ-ισως να μην ηταν οτι πιο καταλληλο φορουμ να μιλησει για αυτο, αλλα νομιζω πως ποτε και πουθενα δεν εξηγησε τι ακριβως ειχε γινει με την περιφημη συνεντευξη που ουσιαστικα τον εξορισε απο την Ελλαδα. Τωρα βεβαια αυτο ισως να μην εχει σχεση με τα αλλα που εκανε. Θυμαμαι παντως πως εκτος απο τα καλλιστεια που τα ανανεωσε αυτος εισηγαγε το χειροκροτημα κονσερβα στις σειρες.

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
4.761
Domenica είπε:
Εκτος απο τα καλλιστεια που τα ανανεωσε, αυτος εισηγαγε το χειροκροτημα κονσερβα στις σειρες.
Απιστευτα ταλαντουχος ανθρωπος και με μεγαλη προσφορα στην ελληνικη τηλεοραση, αλλα και τη διεξαγωγη των καλλιστειων και το χειροκροτημα κονσερβα του τα καταλογιζω στα αρνητικα. Ηταν αμερικανιες που ευτυχως δεν επιασαν.

Εδω ειναι Ελλαδα.

prisma

RetroMasteR
Αντιδράσεις
98
Eπειδή τώρα βρήκα χρόνο να διαβάσω τη συνέντευξη, ένα μεγάλο μπράβο. Πολύ καλή δουλειά και έμαθα και αρκετά πράγματα!

Funky_Axl

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2
Σπουδαια η συνεισφορα του στην τηλεοραση και οχι μονο.

Δυστυχως η ελληνικη τηλεοραση εχει πεθανει μετα τα 90's, και προσωπικα την απεχθανομαι πλεον.

Gryzor

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
24
Τι ειρωνεία, λοιπόν, που η ελληνική τηλεόραση είναι εδώ και χρόνια ακριβώς αυτό που "οραματιζόταν" ο Μαστοράκης... αποβλακωτικά σήριαλ και γελοία τηλεπαιχνίδια, γκόμενες, πρωινάδικα και αποχάυνωση...

Funky_Axl είπε:
Σπουδαια η συνεισφορα του στην τηλεοραση και οχι μονο. 

Δυστυχως η ελληνικη τηλεοραση εχει πεθανει μετα τα 90's, και προσωπικα την απεχθανομαι πλεον.

Funky_Axl

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2
Gryzor είπε:
Τι ειρωνεία, λοιπόν, που η ελληνική τηλεόραση είναι εδώ και χρόνια ακριβώς αυτό που "οραματιζόταν" ο Μαστοράκης... αποβλακωτικά σήριαλ και γελοία τηλεπαιχνίδια, γκόμενες, πρωινάδικα και αποχάυνωση...
Δεν βλεπω καμια ειρωνεια και δεν νομιζω οτι ο Μαστορακης ειχε στο νου του την σημερινη τηλεοραση οπως ειναι, οχι οταν εχει προσφερε τοσα σπουδαια προγραμματα και σειρες.

Η σημερινη τηλεοραση ειναι σκουπιδι και δεν πρεπει να την συγκρινουμε με τις πολυ ανωτερες εκεινες εποχες.

Gryzor

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
24
Έχω την εντύπωση πως αν δεν βλέπεις την ειρωνεία βλέπεις πολλή τηλεόραση...

[edited]

Ο Μαστοράκης ήταν όντως μπροστά από την εποχή του: ταιριάζει κάλλιστα με τον [edit] ας μη θίγουμε άλλα δημόσια πρόσωπα [edit] και όλη την αισθητική του IQ ραδικιού που αναπτύχθηκε. Κι αν έκανε ένα-δυο καλά πράγματα (; ;) έθεσε όντως τις βάσεις για την αποβλάκωση της τηλεόρασης σήμερα.

Funky_Axl

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2
Gryzor είπε:
Έχω την εντύπωση πως αν δεν βλέπεις την ειρωνεία βλέπεις πολλή τηλεόραση...
[edited]

Ο Μαστοράκης ήταν όντως μπροστά από την εποχή του: ταιριάζει κάλλιστα με τον [edit] ας μη θίγουμε άλλα δημόσια πρόσωπα [edit] και όλη την αισθητική του IQ ραδικιού που αναπτύχθηκε. Κι αν έκανε ένα-δυο καλά πράγματα (; ;) έθεσε όντως τις βάσεις για την αποβλάκωση της τηλεόρασης σήμερα.
Σε πληροφορω οτι δεν βλεπω καθολου τηλεοραση πλεον οποτε μαλλον εχεις μπερδεψει τα αυγα κ τα πασχαλια.

Ο Μαστορακης δεν εχει καμια σχεση με την σημερινη Trash Tv.

caprice

RetroMasteR
Αντιδράσεις
72
Όποιος κόπτεται για το επίπεδο της τηλεόρασης (τότε και τώρα) καλό θα ήταν να κρατάει ο ίδιος πρώτα από όλα ένα επίπεδο σε όσα γράφει.

Έχουμε επαναλάβει ουκ ολίγες φορές ότι οι πολιτισμένες διαφωνίες εφόσον δεν θίγουν την άλλη πλευρά επί προσωπικού είναι καλοδεχούμενες και προάγουν την κάθε συζήτηση.

Σε διαφορετική περίπτωση τα σχόλια / οι απόψεις κ.τ.λ. θα διαγράφονται. Επίσης συμβαίνει καμιά φορά να διαφεύγουν της προσοχής των διαχειριστών / συντονιστών (κυρίως λόγω του όγκου των μηνυμάτων σε καθημερινή βάση) μηνύματα τα οποία δεν συνάδουν με το επίπεδο του forum.

Εφόσον υπέπεσαν έστω και αργά στην αντίληψή μας, θα γίνουν και οι απαραίτητες ενέργειες.

Ευχαριστώ

Funky_Axl

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2
caprice είπε:
Όποιος κόπτεται για το επίπεδο της τηλεόρασης (τότε και τώρα) καλό θα ήταν να κρατάει ο ίδιος πρώτα από όλα ένα επίπεδο σε όσα γράφει.
Έχουμε επαναλάβει ουκ ολίγες φορές ότι οι πολιτισμένες διαφωνίες εφόσον δεν θίγουν την άλλη πλευρά επί προσωπικού είναι καλοδεχούμενες και προάγουν την κάθε συζήτηση.

Σε διαφορετική περίπτωση τα σχόλια / οι απόψεις κ.τ.λ. θα διαγράφονται. Επίσης συμβαίνει καμιά φορά να διαφεύγουν της προσοχής των διαχειριστών / συντονιστών (κυρίως λόγω του όγκου των μηνυμάτων σε καθημερινή βάση) μηνύματα τα οποία δεν συνάδουν με το επίπεδο του forum.

Εφόσον υπέπεσαν έστω και αργά στην αντίληψή μας, θα γίνουν και οι απαραίτητες ενέργειες.

Ευχαριστώ
Πιστευω οτι ο καθενας μπορει να εχει οπιοα γνωμη θελει για το επιπεδο της τηλεορασης χωρις να χρειαζεται υποδειξεις απο καποιον αλλον.

Και επισης αν βλεπεις κατι προσβλητικο, σβηστο.

Funky_Axl

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2
Χα μου αρεσει που σβησατε το σχολιο μου, ωραια τακτικη εχετε. ΜΠΡΑΒΟ.

Σβηστε και αυτο.

Funky_Axl

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2
Οπως εσβησες τα μηνυματα μου εδω σβησε και τα παραπανω σε παρακαλω.

Kambia

Retired Admin
Αντιδράσεις
968
Funky_Axl

Δεν καταλαβαίνω το λόγο που έχεις θιχτεί. Τα οff topic πάντα διαγράφονται. Αν θέλεις κάποια άλλη διευκρίνηση σε παρακαλώ με πμ.

Μπλουζα