Απόκριες! Τί ντυθήκατε όταν ήσασταν μικροί;

Γενικά στις απόκριες για τα κοριτσάκια αλλά και τις κυρίες υπάρχουν μόνο δυο τάσεις η αστεία (ντομάτα,πατάτα, κοτόπουλο, άντρας) και η μοιραία-χαριτωμένη (καμπαρετζού, βασίλισσα, νεράιδα, χανούμισσα, γατούλα, λουλοὐδι, ξωτικό). Γρήγορα τα κοριτσάκια καταλαβαίνουν πως το δεύτερο είναι σαφώς καλύτερο από το πρώτο! Εμένα ως κοριτσάκι με έντυναν πάντα με διάφορα χαριτωμένα όπως μπαλαρίνα,αμαζόνα, πριγκίπισσα, νεράιδα. Ειχα πάρει και μια στολή που έγραφε ᾽᾽Φιορούλα᾽᾽ σε στυλ 19ου αιώνα και δεν ήξερα τι είναι αποτελούταν από ένα πράσινο μακρύ φόρεμα με βολάν και δαντέλες και αντίστοιχο καπέλο. Την φόραγα σερί 4 χρόνια σε ολο σχεδον το Δημοτικο! Μετά μεγάλωσα και πέτυχα βιβλίο του Ξενόπουλου όπου λένε Φιορούλα μια ηρωίδα, κοίτα να δεις έμπνευση οι τότε ελληνικές βιοτεχνίες!Μετά άρχισα να φτιάχνω στολές μόνη μου με ότι έβρισκα από ρούχα που είχε φέρει ο ναυτικός μπαμπάς συν κάποιες διορθώσεις από μαμά και μοδίστρα.

Επιτυχείς στολές

1. Τσιγγάνα

Κλαρωτή φούστα, μαντίλι και πουκάμισο όλα από Ινδία με χαριτωμένη λεπτομέρεια ντέφι και γαρίφαλλο στα αυτί.

2. Γιαπωνέζα

Αυθεντική ρόμπα και βεντάλια από Ιαπωνία, βελόνες πλεξίματος στον κότσο και λευκή κάλτσα με ξύλινη σαγιοναρα με κόκκινες υφασμάτινες ταινίες (ήταν στην μόδα ένα φεγγάρι)

3. Εξωγηινη (κάπου στο ᾽89)

Κολλάν ροζ-ασημι, κορμάκι γυμναστικής μπλε-ασημί, μπότες σκέτο ασημί με τακουνάκι, χρυσή ζώνη και πλαστικές πορτοκαλί κεραίες. Μεικάπ ουράνιο τόξο. Μεγάλη επιτυχία!

4. Καρμεν (κάπου στο ᾽93)

Κοκκινο,μακρύ συνθετικό φουστάνι αγορασμένο 200δρχ από την λαική πιασμένο στο υψος του γόνατου με καρφιτσα - υφασμάτινο λουλουδι, γοβάκια με φιογκο και διχτυωτό καλτσόν.

Αποτυχημένες εμφανίσεις

1. πολιτικός

Ανδρικό κουστούμι και μάσκα γνωστού κακορίζικου και αντιπαθητικού πολιτικού. Φρίκη.

2. μάγισσα

Μαυρη φουστα,μπλουζα και σάλι,μυτερό καπέλο και γκόθικ μεικ απ. Μαλλι το φυσικο πλην αχτένιστο. Λουκ υπερβολικά κοντά στο φυζίκ μου!

3. Πειρατης

Το μονο κακό ήταν πως ειχα ντυθεί πειρατης και όχι πειρατινα πράγμα που διορθώθηκε βγάζοντας το ψευτικο γενι και την τάπα στο μάτι αλλά το υπόλοιπο δεν ήταν αρκετά εντυπωσιακό ειδικά όταν στο ιδιο πάρτυ υπήρχαν κάμποσες ᾽᾽μαρκησίες᾽᾽ και ᾽᾽καμπαρετζούδες᾽᾽!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Έπειτα καρδινάλιος (κάτι σαν Ρισελιέ) με μουστάκα και μουσάκι .
Ομολογώ οτι ουδέποτε το έχω ακουσει ,ουτε το έχω δει για αγορι. Εαν το κανες στα μέσα των 1980ς(που μαλλον τοτε το κανες),σύγουρα ειταν κατι το πολυ διαφορετικό των αποκριών.(θα περιτρυγηριζόσουνα απο νιντζα, σουπερμαν ,καουμποιδες ,μπατμαν κτλ κτλ).

Εμενα το αποθυμένο μου μικρος είταν να ντιθώ Λάιονο(απο τους Thandercats)αλλά οι γονεις μου δεν μου καναν ποτε το χατίρι.

Εαν γνωρίζει κανένας συνφορουμήτης τετοια περιπτωση σε ρετρο αποκριες ασ το πει μέσα απο το thread(διλαδη να έχει ντυθεί ή να έχει δει καποιον με τη συγκεκριμένη αμφίεση)
 
Domenica είπε:
Επιτυχείς στολές

1. Τσιγγάνα

Κλαρωτή φούστα, μαντίλι και πουκάμισο όλα από Ινδία με χαριτωμένη λεπτομέρεια ντέφι και γαρίφαλλο στα αυτί.

2. Γιαπωνέζα

Αυθεντική ρόμπα και βεντάλια από Ιαπωνία, βελόνες πλεξίματος στον κότσο και λευκή κάλτσα με ξύλινη σαγιοναρα με κόκκινες υφασμάτινες ταινίες (ήταν στην μόδα ένα φεγγάρι)

3. Εξωγηινη (κάπου στο ᾽89)

Κολλάν ροζ-ασημι, κορμάκι γυμναστικής μπλε-ασημί, μπότες σκέτο ασημί με τακουνάκι, χρυσή ζώνη και πλαστικές πορτοκαλί κεραίες. Μεικάπ ουράνιο τόξο. Μεγάλη επιτυχία!

4. Καρμεν (κάπου στο ᾽93)

Κοκκινο,μακρύ συνθετικό φουστάνι αγορασμένο 200δρχ από την λαική πιασμένο στο υψος του γόνατου με καρφιτσα - υφασμάτινο λουλουδι, γοβάκια με φιογκο και διχτυωτό καλτσόν.

Αποτυχημένες εμφανίσεις

1. πολιτικός

Ανδρικό κουστούμι και μάσκα γνωστού κακορίζικου και αντιπαθητικού πολιτικού. Φρίκη.

2. μάγισσα

Μαυρη φουστα,μπλουζα και σάλι,μυτερό καπέλο και γκόθικ μεικ απ. Μαλλι το φυσικο πλην αχτένιστο. Λουκ υπερβολικά κοντά στο φυζίκ μου!

3. Πειρατης

Το μονο κακό ήταν πως ειχα ντυθεί πειρατης και όχι πειρατινα πράγμα που διορθώθηκε βγάζοντας το ψευτικο γενι και την τάπα στο μάτι αλλά το υπόλοιπο δεν ήταν αρκετά εντυπωσιακό ειδικά όταν στο ιδιο πάρτυ υπήρχαν κάμποσες ᾽᾽μαρκησίες᾽᾽ και ᾽᾽καμπαρετζούδες᾽᾽!
Δεν αντέχω!!! Πραγματικά όμως!!!! 'Εχω πέσει ξερή. Μπράβο :bow:
 
dolly77 είπε:
Λοιπόν σίγουρα πρέπει να έχω ξανακάνει παράπονα σχετικά με την αδυναμία που είχαν οι γονείς μου στον αδελφό μου.... ε οι απόκριες ήταν το αποκορυφωμα και το μεγάλο μου παράπονο.... Βλέπετε ποτέ δεν μου πήραν μια κοριτσίστικη στολή (πχ πεταλούδα, Μαρία Αντουανέτα, νεραίδα)που ντύνονταν τα υπόλοιπα κορίτσια της ηλικίας μου... Η στολή που φορούσα κυρίως σε όλο το δημοτικό με μερικές μετατροπές ήταν του Ρομπέν των Δασών (που παρεπιμπόντως ανήκε αρχικά σε ένα μεγαλύτερο ξαδελφό μου) και όταν βαρέθηκε ο αδελφός μου του Ζορρό.... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:Α βρε τι τραύματα κουβαλάμε..... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
μια χαρά θα μου έκανε να ντυθώ Μαριαν και να πέσω στην αγκαλιά του Ρομπεν...που να υπερασπίζεται το δικιο,χι, χι, ντολλυ πραγματικά σε βρίσκω πολυ τυχερό κοριτσάκι, αντε και στο Σεργουντ!! μην κουβαλάς κανένα τραυμα το αντίθετο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα πάντα όλα είχα ντυθεί μικρός από άσπρος/κόκκινος power ranger μέχρι ninja spiderman και superman.
 
Και γω εχω ντυθει σχεδον τα παντα.Το πιο πετυχημενο ηταν με παρεα που ειχαμε ντυθει ο νταβαζης και τα ''κοριτσια'' του για ναν διαγωνισμο και ειχαμε κερδισει το πρωτο βραβειο.
 
Λίγο εκτός εποχής, αλλά έπεσα τυχαία στο θέμα μετά το bump του Λευτέρη από πάνω :p .

Από την αποκριάτικη γιορτή στο νηπιαγωγείο:

IMG_0591 (Custom).jpg
 
δυο στολες εβαλα ολες κι ολες: η πρωτη (απο καπου την ειχαμε δανιστει) ηταν στολη ινδιανας,μονο το ινδιανικο καπελο με τα φτερα ηταν δικο μου

και η δευτερη(αυτη την αγορασε η μαμα μου πολυ αργοτερα,νομιζω στην 4η δημοτικου) ηταν μια ροζ στολη αλλα δε θυμαμαι το ονομα,ισως "κυρια των τιμων"
 
στις λιγες φορες που ειχα ντυθει μικρος ηταν η νιντζα η καουμποι
 
Batman ντυνόμουν συνήθως στο δημοτικό!Στο νηπιαγωγείο ινδιάνος ή φάντασμα!
 
Κλασικά Σερίφης (για πολλά χρόνια) Ζορό και κάποια φορά Κοζάκος, καταπληκτική στολή, έχασα το καπέλο στο καρναβάλι της Νάουσας.
 
Εκτός από τα κλασικά, καμπόης ( σικ ), λοκατζής κτλ, η αγαπημένη μου στολή ήταν του Μαρκ από τη "Μάχη των Πλανητών". Θα παω στο πατρικό μου να ψάξω μπας και υπάρχει καμιά φωτογραφία. Πραγματικά τη λάτρευα αυτήν τη στολή!
 
H πιο χαρακτηριστική μου μεταμφίεση ήταν ...Αραφάτ. Επίσης ντύθηκα άρρωστος (φορώντας την ρόμπα του νονού μου και μια κουβέρτα). Καουμπόυς, κλασσικά, επίσης είχα ντυθεί και κουτί, νομίζω (είχα μπει μέσα σε ένα αρκετά μεγάλο κουτί).
 
Πάντα ήξερα τι θα ντυθώ τις απόκριες, γιατί κληρονομούσα τις στολές από τις αδερφές μου. :p Αγαπημένη στολή -που έχω και φωτογραφία -ήταν της μαρκησίας, με μακρύ κίτρινο φόρεμα εποχής και άναλογο καπέλο με λουλούδια.
 
Μιας και ειμαστε στο κλιμα της αποκριας...

οριστε και οι δικες μου μεταμφιεσεις! :)

Σεριφης
attachment.php


Με την διαφορα οτι το αστερι αντι για το στηθος,ηταν στο καπελο!!! :eek:

(Δεν θελω σχολια για την καραμουζα...καλω το Ιππικο...:biglaugh:)

attachment.php


Μαγος
attachment.php


Με αυτοσχεδια στολη. :)

attachment.php


Κινεζος
attachment.php


Το μπολακι με το ρυζι λειπει.... :D

attachment.php


Ινδιανος
attachment.php


Το βελος οπως βλεπετε εχει ηδη παρει πορεια...για τα γυαλικα της μανας μου... :takethat:

attachment.php


Τις πιο πετυχημενες μεταμφιεσεις ομως τις εκανα

ως μεγαλυτερο παιδακι.... :D :D

Την πρωτη οταν ειχα ντυθει Darth Vader...
attachment.php


attachment.php


Και την δευτερη οταν ειχα ντυθει Darkman

απο την ομωνυμη ταινια.... :D

attachment.php
 
εγώ θα μείνω στην πρώτη σου φωτογραφία Σταύρο....ξέρεις που κόλλησα μόλις την είδα....ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΖΗΤΑ ΕΛΛΑΣ!!!!με έστειλες.είχα πολλά χρόνια να τα δώ....απο μεταμφιέσεις..καουμπόι,ζορο,σουπερμαν.....πρόπερσι ο τσαολιάς της Ελληνφρένιας πέρσι ο ανπέρβλητος Τσακ Νορρις!!! και φέτος ....Πάππας Φραγκίσκος Α' *habemus pappas* χαχχαχα
 
BETTY BOOP είπε:
-Πιτσιρίκα με είχαν ντύσει Σπανιόλα -Α Δημοτικού νούφαρο

-Β-Γ Δημοτικού κλόουν

-Δ Δημοτικού άνοιξη

-Ε Δημοτικού χανούμισα

-ΣΤ Δημοτικού μάλλον δεν είχα ντυθεί κάτι...

Ήθελα να ντυθώ τίγρης μια χρονιά

Επίσης μου άρεσαν και οι αγορίστικες στολές νίντζα,μπάτμαν, superman,καράτε κιντ,χελωνονιντζάκι κλπ...
Με τη στολή ''Νούφαρο'' φορούσα μακρυμάνικο μπλουζάκι και καλσόν (!) επειδή ήταν χειμώνας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω ντυθει καου μπου, He-Man, ζορο, σουπερμαν, ινδιανος, καρατε κιντ... να ρωτησω και την μανα μου μπας και θυμαται κατι παραπανω γιατι δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο τωρα... :xm:
 
Όσο πιο καλά θυμάμαι με σειρά: διαβολάκι, τιγράκι, τσαγκάρης, Ζορρό, Ρομπέν των Δασών, Σούπερμαν, σεϊχης, μεξικάνος, Φαντομάς, χούλιγκαν, και ρομπότ. Την τελευταία την είχα φτιάξει μόνος μου, είχα βάλει και διακόπτες που άναβαν φωτάκια μπροστά. Είχα πάει ντυμένος με αυτή σε πάρτυ της Σούπερ Κατερίνας, και στο διαγωνισμό για τις καλύτερες στολές είχα πάρει μια από τις 10 θέσεις. Κέρδισα ρούχα από τον Πανταζώνα και διπλό δίσκο συλλογή Veghera 2, και βγήκα και φωτογραφία στο περιοδικό. Πιο ρετρό πεθαίνεις!
 
Στο νηπιαγωγείο Ζορρό, κάποια στιγμή Κάουμποϋ, στην Πέμπτη δημοτικού Νίντζα με μαύρη στολή που μου είχε ράψει η μάνα μου και είχα και ένα άσπρο σπαθί (!!) και η καλύτερη για μένα στην Έκτη δημοτικού που ντύθηκα μαζί με ένα φίλο μου πανκ! Πήρα τζην παντελόνι και το έσκισα σε διάφορα σημεία σχημάτισα κεραυνούς επάνω, έγραψα KISS με τή χαρακτηριστική γραμματοσειρά και φυσικά έβαψα μαλλί και μούτρα. Ήταν όλα τα λεφτά!

Ποιος να το περίμενε ότι το σκισμένο τζην τώρα είναι και στη μόδα...

Θύμήθηκα επίσης ότι μια αποκριά είχαμε κατάληψη στο Λύκειο. Εκεί να δείτε. Αμφιεσμένοι τύποι να μην αφήνουν τους καθηγητές να μπουν στο σχολείο και από πίσω να ετοιμάζονται σουβλάκια και να ακούγονται αποκριάτικα τραγούδια. Ακόμη στην 1η Λυκείου το

1997 κάποιοι από την 3η τάξη, γνωστοί "καμικάζι" του σχολείου, είχαν φορέσει τις στολές τους κράνη κτλ και εισέβαλλαν στο προαύλιο με τα καθαρόαιμα τους. Ο περίβολος γέμισε ΚΤΜ, Honda και Yamaha να κάνουν σούζες μαρσαρίσματα κτλ. Σαν σκηνή από ταινία δεκαετίας '80 είμασταν. Φυσικά οι καθηγητές κόντεψαν να πάθουν εγκεφαλικό. Ήταν και μεγάλοι άνθρωποι βλέπεις...

Αααχ εποχές!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα