Βαθμολογήστε τους ηθοποιούς

1. Αιμιλία Υψηλάντη: Πανέμορφη γυναίκα στα νιάτα της, μεγάλωσε και καλά (την είδα και στο θέατρο πριν 3-4 χρόνια), τώρα για σέξυ? Χμμμ, υπάρχει κάτι μονίμως θλιμμένο στην όψη της, δεν είμαι καν σίγουρος ότι την έχω δει ποτέ να γελάει εγκάρδια. Επίσης πάντα πολύ σοβαρή. Και η φωνή της, αν και καλή για αφηγήσεις, μεταγλωττίσεις κλπ, και με απίστευτη άρθρωση μου έδινε την αίσθηση πολύ μεγαλύτερης γυναίκας, ακόμα και όταν ήταν νέα. Θα πάρει ένα 5, γιατί είναι όμορφη τουλάχιστον. Σημείωση: Μου αρέσει πολύ το γούστο του Γιώργου Λιάνη στις γυναίκες, αν κρίνω και από τη Λιζέτα Νικολάου
2. Νέλλη Γκίνη: Όχι ιδιαιτέρως όμορφη, αλλά τσαχπίνα, με μάτι που "έπαιζε" και ήξερε να γίνεται σέξυ. Μου άρεσε ομοίως πολύ το βλέμμα της, 7 από εμένα
3. Αλίκη Γεωργούλη: Όπου και να την είδα, και οπως και να μεταμορφωνόταν, ήταν σέξυ. Και σε σχετικά πιο ώριμη ηλικία, όπως εδώ https://www.athensvoice.gr/politismos/vivlio/687085/aliki-georgoyli-apo-ton-lenin-ston-versatse/ ή στο Θίασo του Αγγελόπουλου ήταν σέξυ! Από εμένα 9
4. Γκίκας Μπινιάρης: Σε γενικές γραμμές σέξυ δεν θα τον έλεγα, ούτε και ωραίο, αλλά με αυτόν συμβαίνει το εξής: του βγήκε το σεξαπήλ μετά τα 50/55 πιστεύω. Και επειδή μια ελαφρά σουγκαρνταντίαση την έχω :)
θα του βάλω ένα 5 για την εικόνα του στον Παύλο Μελά ή στη Χαραυγή της Νίκης, που έβγαζε ωραία αρρενωπότητα και λεβεντιά!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αιμιλία Υψηλάντη

Όμορφη, όχι πάρα πολύ βέβαια, οι ρόλοι της λίγο μελό, αυθορμητισμό δεν έβγαζε...5

Νέλλη Γκίνη

Τίποτε το ιδιαίτερο ούτε εμφανισιακά ούτε υποκριτικά, καλύτερη ως τραγουδίστρια χωρίς κι εκεί βέβαια να διεκδικεί δάφνες. 3

Αλίκη Γεωργούλη

Δεν την πολυθυμόμουν, έπρεπε λίγο να φρεσκάρω την μνήμη μου με φωτογραφίες της, μεγαλώνοντας γινόταν λίγο πιο όμορφη, μικρή δεν μου άρεσε. Από σεξ απήλ στον μέσο όρο. 5

Γκίκας Μπινιάρης

Πιο ποιοτικός ηθοποιός, όμορφος με την στενή έννοια δεν ήταν, στους άνδρες είναι κάπως διαφορετικά τα κριτήρια του σεξ απήλ, έβγαζε ανδρισμό και πιστεύω άρεσε στις γυναίκες. 6

υ.γ. Μπορώ να πάω και πιο πίσω στις αξιολογήσεις ; :) :)
 
Βεβαια, ειναι πολυ γνωστα τα καμωματα του Θοδωρακη εδω μεσα και, αν θυμαμαι καλα, τα σχολιασαμε και στο παρον θεμα.
Φταιει και η Καιτη βεβαια που δεν προσεξε και παντρευτηκε εναν τοσο σεξυ αντρα ενω θα μπορουσε να παρει εναν που δεν αρεσει καθολου, οπως ας πουμε ο Νικος Καζης.

Αν ξερετε κανενα καταφυγιο Αθηνων, Πειραιως και περιχωρων, να μου το πειτε γρηγορα γιατι προλαβαινω, δεν προλαβαινω.
συγνωμη γιατι μερμαροκολωνα η καιτη; και δεν ρωτω επειδη ηταν φιλη μου
για τον κυριο κατσαδραμη συμφωνω
 
συγνωμη γιατι μερμαροκολωνα η καιτη; και δεν ρωτω επειδη ηταν φιλη μου
για τον κυριο κατσαδραμη συμφωνω
Αν δεν ήταν η Καίτη μαρμαροκολώνα, ποιά ήταν; !
Νομίζω τον χαρακτηρισμό "μαρμαροκολώνα" τον άκουσα για πρώτη φορά στην ταινία "Ένα βότσαλο στη λίμνη". Τον απευθύνει ο Λογοθετίδης στην Λιβυκού.
Όσο για την Παπανίκα, η γυναίκα ήταν πανέμορφη και γυναικάρα (την θυμάμαι στην ταινία που παίζει την αεροσυνοδό και φοράει πολύ κοντό μίνι!). Ακόμα και στα μετέπειτα χρόνια, όταν είχε γεράσει, ήταν θεά! Ε, είναι ύβρις να την απατά ο Κατσαδράμης!

Παρεμπιπτόντως, θυμήθηκα μια ακόμα ηθοποιό που δήλωσε ότι χώρισε τον σύζυγό της, επίσης ηθοποιό, γιατί δεν άντεχε το "κέρατο". Είναι η Τιτίκα Στασινοπούλου, και ο πρώην σύζυγος είναι ο Γιώργος Παπαζήσης... και πάλι θα έλεγα ότι είναι ύβρις, αλλά δεν θα προσφωνούσα την Στασινοπούλου "μαρμαροκολώνα" :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν δεν ήταν η Καίτη μαρμαροκολώνα, ποιά ήταν; !
Νομίζω τον χαρακτηρισμό "μαρμαροκολώνα" τον άκουσα για πρώτη φορά στην ταινία "Ένα βότσαλο στη λίμνη". Τον απευθύνει ο Λογοθετίδης στην Λιβυκού.
Όσο για την Παπανίκα, η γυναίκα ήταν πανέμορφη και γυναικάρα (την θυμάμαι στην ταινία που παίζει την αεροσυνοδό και φοράει πολύ κοντό μίνι!). Ακόμα και στα μετέπειτα χρόνια, όταν είχε γεράσει, ήταν θεά! Ε, είναι ύβρις να την απατά ο Κατσαδράμης!

Παρεμπιπτόντως, θυμήθηκα μια ακόμα ηθοποιό που δήλωσε ότι χώρισε τον σύζυγό της, επίσης ηθοποιό, γιατί δεν άντεχε το "κέρατο". Είναι η Τιτίκα Στασινοπούλου, και ο πρώην σύζυγος είναι ο Γιώργος Παπαζήσης... και πάλι θα έλεγα ότι είναι ύβρις, αλλά δεν θα προσφωνούσα την Στασινοπούλου "μαρμαροκολώνα" :)

ζητω συγνωμη παιδια ,εγω ειχα στο νου μου οτι την λεγατε παγοκολωνα,σαφως και ηταν μαρμαροκολωνα
εγω νομιζα οτι διακολογητε τον κυριο κατσαδραμη και λεω τι γινεται εδω;
γυρησε ο κοσμος αναποδα;
 
Καίτη Πάνου
Για μένα κάπως αδιάφορη, μικρή ήταν καλούτσικη από το 70 και μετά όχι 5

Νίκη Τριανταφυλλίδη
Συμφωνώ με Bajar...για ταινίες τρόμου ότι πρέπει. Όπως κι η Όλγα Καρλάτου 4

Άννα Κυριακού
Την έχω δει μόνο σε μεγάλη ηλικία, χαρακτηριστική φιγούρα της τηλεόρασης στα 80ς, 90ς και 00 αλλά ούτε όμορφη, ούτε σέξυ ούτε τίποτε 2

Μαρία Αλιφέρη
Στα τετράγωνα των αστέρων πολύ καλή, πηγαία, αυθόρμητη, καλούτσικη στην εμφάνιση, μία πολύ καλή παρουσιάστρια πού την σχόλασαν όταν άλλαξαν οι καταστάσεις. Ως ηθοποιός έτσι κι έτσι, δεν την είδα και σε πολλά έργα ή σειρές 7

Κατερίνα Γιουλάκη
Μικρή ήταν συμπαθητική, χαρακτηριστική φωνή αλλά -χωρίς να είναι άσχημη-όχι ελκυστική ούτε σέξυ. Λίγο τσαχπίνα ίσως. Μετά πάχυνε για τα καλά κι έγινε στα να πάνε 5

Βύρων Πάλλης
Μεγαλύτερος κέρδιζε σε γοητεία, πάντα σοβαρός, σε δραματικούς ρόλους 7

Στέφανος Ληναίος
Κι αυτός σοβαρός, καλός ηθοποιός, τον πρωτοείδα στο θέατρο μαζί με την Έλλη, μικρός με τους γονείς μου εκεί στα τέλη του 70. Όμορφος άνδρας και ανέκαθεν αχτύπητο ζευγάρι με την Έλλη και στην ζωή και στα θεάματα. Απίστευτοι και οι δύο με τους χιουμοριστικούς, κοφτούς, καυστικούς διαλόγους στο ¨μιας πεντάρας νειάτα¨. Ίσως ότι καλύτερο έχω δει από τις ελληνικές κωμωδίες την δεκαετία του 60. 9
 
ζητω συγνωμη παιδια ,εγω ειχα στο νου μου οτι την λεγατε παγοκολωνα,σαφως και ηταν μαρμαροκολωνα
εγω νομιζα οτι διακολογητε τον κυριο κατσαδραμη και λεω τι γινεται εδω;
γυρησε ο κοσμος αναποδα;
Και παγοκολώνα να ήταν, ταίριαζε απολύτως στο στιλ της και το θεωρώ πολύ θετικό στην περίπτωση της
 
Τέτη Σχοινάκη 10'
Ναι σωστά, δέκα διακεκριμένο! Ίσως να μην είναι η πιο όμορφη αλλά αυτή η γυναίκα έχει κάτι το τόσο τραβηχτικό, αρχίζοντας από πρόσωπο, κορμί, φωνή, στυλ...και πιο ώριμη εξίσου, να μην πω και παραπάνω. Έκανε συμπρωταγωνίστριες της να μοιάζουν κοριτσάκια...

Μαριάνα Κουράκου 9
Αιθέριο πλάσμα, διαπεραστική ματιά, μελαγχολικό βλέμμα και καλούτσικη ηθοποιός τόσο στους δραματικούς, όσο και στους ανέμελους ρόλους. Μικρή ατέλεια (χαρακτηριστικό της όμως) η κάπως αεροδυναμική μύτη.

Ζωζώ 8
Μία είναι η Ζωζώ, συμμαθήτρια της μαμάς μου στο σχολείο, άνθρωπος όλο ενέργεια, όχι όμορφη αλλά η ζωντάνια της την έκανε και την κάνει όμορφη. Και την κρατάει νέα, μείνε όπως είσαι Ζωή για πολλά πολλά χρόνια ακόμα!

Κώστας Καζάκος 4
Κρύος και υπερτιμημένος ως ηθοποιός. Αυτό.

Πέτρος Φυσσούν 7
Μικρός αρκετά όμορφος(όχι σαν τον αδερφό του πού ήταν ασυναγώνιστος), όσο μεγάλωνε κέρδιζε μάλιστα σε γοητεία, κάπως ψυχρός αλλά του πήγαινε...

Χρήστος Ζορμπάς
Έπρεπε να γκουγκλάρω για να δω το πρόσωπο πού ανήκει στο συγκεκριμένο όνομα, συμπαθητική φυσιογνωμία, δεν τον γνωρίζω όμως σχεδόν καθόλου σε κινούμενη εικόνα για να εκφέρω γνώμη.
 
πάμε και πιο πίσω...

Κάτια Δανδουλάκη 8
Πολύ συμπαθής, αρκετά καλή ηθοποιός, πολύ γλυκιά με μία σεμνότητα ανέκαθεν, όχι ο κλασικός σέξυ τύπος αλλά ναι την έβρισκα και βρίσκω σέξυ

Μιράντα Κουνελάκη 5
Συμπαθής αλλά όχι σέξυ, μου θυμίζει λίγο την Ράντου(ή μάλλον η Ράντου θύμιζε εκείνη, ως πιο μικρή)

Γωγώς Ατζολετάκη 9
στα λίγα έργα πού την είδα να παίζει κόχλαζε από ερωτισμό, έκαιγε πραγματικά...και χωρίς να έχει κάποιο σούπερ πρόσωπο. Φυσική ομορφιά. Και από σώμα και κινήσεις...

Χρήστος Πολίτης 3
Ακόμη και με κάποια αντικειμενικά κριτήρια να κριθεί όμορφος, πάρα πολύ κρύος και φαντασμένος. Αυτός κι ο Λειβαδίτης

Ερρίκος Μπριόλας 8
όμορφος, ζεν πρεμιέ, εκφραστικά μάτια, σεξ απήλ ώριμου άντρα, πιο καλός μεγαλώνοντας

Αλέκος Αλεξανδράκης 7
έμοιαζε με τον από πάνω, ίσως και λίγο πιο όμορφος αλλά και πιο κρύος...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καίτη Παπανίκα 8
όμορφη και θελκτική

Μέμα Σταθοπούλου 10
Τί να πω εδώ, η εικόνα μιλάει( ή μάλλον μιλούσε) μόνη της

Ζέτα Αποστόλου 9
Την έχω δει αλλά δεν την θυμόμουν καλά, τώρα πού την ανακάλεσα στην μνήμη, μ´άρεσε αυτό πού είδα
Κατά τύχη(δεν ήξερα ότι έπαιζε) την είδα σήμερα στους ¨φτωχοδιάβολους¨, στην αρχή νόμισα ότι ήταν η Ελένη Ερήμου σε πολύ νέα ηλικία...

Θόδωρος Κατσαδράμης 6
Ααααχ ο ταξιτζής, τί ωραίες αναμνήσεις από την παιδική ηλικία...το ότι αλληθώριζε καθόλου δεν μ´ενοχλούσε, συμπαθής φυσιογνωμία, στον ¨ταξιτζή¨ ωραίος, λαϊκός τύπος αλλά βέβαια όχι σέξυ

Θάνος Λειβαδίτης 4
Κρύος ως τύπος, σ´αυτόν το αλληθώρισμα πιο πολύ μ´ενοχλούσε, βέβαια ούτε άσχημο δεν τον έλεγες. Νομίζω ¨το είχε και λίγο πάνω του¨

Παύλος Λιάρος 9
Αυτός μάλιστα, ήταν όμορφος, όσο πρέπει σκληρός στο πρόσωπο και μέχρι μια ηλικία κρατιόταν καλά
 
Τελευταία επεξεργασία:
και παρακάτω:

Βίνα Ασίκη 5
Ποτέ δεν μου άρεσε, δεν την θεωρούσα όμορφη, είχε σίγουρα κάτι σκερτσόζικο αλλά μέχρις εκεί

Ελένη Φιλίνη 9
Ζουμερή και αισθησιακή γυναίκα, μεγάλα εκφραστικά μάτια, ήξερε να κουνιέται και να χορεύει...τί παραπάνω να ζητήσω, ίσως λίγο ομορφότερο πρόσωπο

Βάνα Μπάρμπα 5
Εδώ βλέπω αντίθετα ένα όμορφο πρόσωπο με ψηλά ζυγωματικά πού θυμίζει Ιταλίδα ή Κεντροευρωπαία, καλοβαλμένο κορμί αλλά εάν η γυναίκα δεν ξέρει να κουνηθεί, στα βράστα...κρύα σαν μπετόν πού νότισε μετά από βροχή...το τώρα βέβαια ασχολίαστο !:eek:

Παύλος Ευαγγελόπουλος 9
Σούπερ από μικρός και ακόμα πιο σούπερ όπως διατηρείται τώρα. Παρόλο πού δεν είναι ψηλός ήταν πάντα αρρενωπός στην σωστή δόση. Και καλή φωνή.

Σταμάτη Γαρδέλης 6
Πολύ σοφτ για τα γούστα μου, σέξυ ίσως κάποτε για τις 16χρονες...επίσης καλό πρόσωπο πού τον έκανε σκληρότερο απ´ότι ήταν

Πάνος Μιχαλόπουλος 8
Μεγαλύτερος από τους άλλους δύο, έβγαζε πάντα και κάτι πιο ώριμο.
 
Πίσω
Μπλουζα