Βαθμολογήστε τους ηθοποιούς

Στο σημείο αυτό ήθελα να πω μερικά πράγματα σχετικά. Με την άδεια όλων σας και συμπαθάτε με.
Ζήτησα την άδεια να βάλω και γω μερικά ονόματα, όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί βρήκα το θέμα τρομερά ενδιαφέρον και ήθελα, λόγω και επαγγελματικής διαστροφής, να μάθω τη γνώμη σας σχετικά με συγκεκριμένους ηθοποιούς.
Σίγουρα κάποιοι και κάποιες "δυσανασχετίσατε" με μερικά θύματα και ίσως αναρωτηθήκατε "μας δουλεύεις ρε φίλε; Η Βασιλειάδου;" Και όμως, έβαλα τα ονόματα που έβαλα, για συγκεκριμένο λόγο: ήθελα να αναρωτηθούμε γιατί η Λάσκαρη θεωρείται σέξι αλλά όχι η Αρώνη ή ακόμα και η Βασιλειάδου; Γιατί θεωρείται σέξι ο Κομνηνός αλλά όχι και ο Παράβας;
Πόσων χρόνων ήταν η Λάσκαρη όταν ξεκίνησε να παίζει; 19 αν θυμάμαι καλά; Μικρότερη; Είδαμε πως ήταν η Βασιλειάδου στα 19 της; Στα 25 της; Φταίει η ηλικία; Φταίει το κορμί; Φταίνε οι ρόλοι; Μήπως τελικά η εικόνα που έχουμε για τους ηθοποιούς, άντρες τε και γυναίκες, επηρεάζεται σε υπερβολικό μερικές φορές βαθμό από αυτό που βλέπουμε στην οθόνη; Η Λάσκαρη ήταν και στο σπίτι της σέξι; Και στα 50 της; Και πού ξέρουμε τι τσαλίμια έκανε η Βασιλειάδου με τον άντρα της. Ναι οκ, το ξεφτίλισα, αλλά θέλω να πω, τί είναι "σέξι"; Μην είναι κάτι της στιγμής; Μην είναι απλά μια εικόνα και μάλιστα φτιαχτή;
Δεν περιμένω απαντήσεις ούτε φυσικά να αντιπαρατεθώ με τα μέλη. Απλά θέτω ερωτήματα και απαντήσεις στο γιατί έβαλα και ηθοποιούς που δεν θεωρούνται κλασικά σέξι.
Αυτά. Περιμένω νέα θύματα.
 
Μήπως τελικά η εικόνα που έχουμε για τους ηθοποιούς, άντρες τε και γυναίκες, επηρεάζεται σε υπερβολικό μερικές φορές βαθμό από αυτό που βλέπουμε σ
Θεωρώ πως οι απαντήσεις που έχουν δοθεί μέχρι στιγμής απαντούν στον προβληματισμό σου. Απ ότι ανέδειξε ξεκάθαρα το θέμα, όχι μάλλον δεν επηρεαζόμαστε σε υπερβολικό βαθμό. Απόδειξη πως ενώ κλασικοί γοητες όπως ο Μπάρκουλης κινήθηκαν σ ένα μεγάλο εύρος βαθμολογίας, άλλοι όπως ο Νίκος Τσαχιριδης θριάμβευσαν με ευκολία κιόλας.
Τώρα το να συγκρίνουμε τη Βασιλειάδου που την γνωρίσαμε στην τρίτη ηλικία με τη δροσερή και υπέρ καλλονή Ζωή Λάσκαρη το θεωρώ άτοπο.
Κανείς στα όνειρα του δεν είναι γέρος που έλεγε και κάποιος.
Πάντως διαβάζοντας προσεκτικά τις απαντήσεις εγώ έχω καταλάβει πως περί ορεξεως κολοκυθόπιτα.
 
Γιατί θεωρείται σέξι ο Κομνηνός αλλά όχι και ο Παράβας;
Ο Παράβας ας πούμε μιας που τον ανέφερες μια χαρά βαθμολογίες πήρε από τις κοπέλες που απάντησαν. Μέχρι 9ρι χτύπησε. Οπότε μια χαρά σέξι θεωρείται.
 
Αλλο πραγμα η ομορφια, αλλο ο ερωτισμος. Οταν συνδυαζονται αυτα τα δυο, εννοειται πως εχουμε...ατυχηματα. :)
Προσωπικα δεν πιστευω και πολυ στο υποκειμενικο της ομορφιας. Διεπεται και αυτη απο κανονες και μαλιστα μαθηματικους. Πρεπει να υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες μαθηματικες αναλογιες στο ανθρωπινο προσωπο και σωμα για να θεωρουνται ωραια.
Οσο για το σεξ απηλ, αποτελει μυστηριο οπως και ο θανατος.
 
Εγώ ας πούμε αν ζούσα εκείνη την εποχή θα είχα ερωτευτεί το Σταυρό Ξενιδη :')
Ήταν ωραίος; Ήταν σέξι; Μάλλον τίποτα απ' όλα. Ε εμένα Μ αρέσει αυτός ο άνθρωπος όπου τον βλέπω τον χαζεύω
 
Εγώ ας πούμε αν ζούσα εκείνη την εποχή θα είχα ερωτευτεί το Σταυρό Ξενιδη :')
Ήταν ωραίος; Ήταν σέξι; Μάλλον τίποτα απ' όλα. Ε εμένα Μ αρέσει αυτός ο άνθρωπος όπου τον βλέπω τον χαζεύω
Υπεροχος ηταν ο Ξενιδης στα νιατα του. Μου αρεσει τρομερα στο Καλημερα Αθηνα που εχει το μαλλι του φυλλαριστο κοντοκουρεμενο, ακριβως οπως το θελω σε εναν αντρα, ασχετως αν του το βαψανε ξανθογκρι, δεν ξερω γιατι.
 
Σέξι είναι ή Μονικα Μπελουτσι και πολύ όμορφη επίσης αλλά και ή σαρλιζ Θερον είναι πολύ όμορφη , δεν είναι όμως τόσο σέξι όσο η μονικα και περνά σε πολύ δεύτερη μοιρα!
 
Σίγουρα κάποιοι και κάποιες "δυσανασχετίσατε" με μερικά θύματα και ίσως αναρωτηθήκατε "μας δουλεύεις ρε φίλε; Η Βασιλειάδου;" Και όμως, έβαλα τα ονόματα που έβαλα, για συγκεκριμένο λόγο: ήθελα να αναρωτηθούμε γιατί η Λάσκαρη θεωρείται σέξι αλλά όχι η Αρώνη ή ακόμα και η Βασιλειάδου; Γιατί θεωρείται σέξι ο Κομνηνός αλλά όχι και ο Παράβας;
Πόσων χρόνων ήταν η Λάσκαρη όταν ξεκίνησε να παίζει; 19 αν θυμάμαι καλά; Μικρότερη; Είδαμε πως ήταν η Βασιλειάδου στα 19 της; Στα 25 της; Φταίει η ηλικία; Φταίει το κορμί; Φταίνε οι ρόλοι; Μήπως τελικά η εικόνα που έχουμε για τους ηθοποιούς, άντρες τε και γυναίκες, επηρεάζεται σε υπερβολικό μερικές φορές βαθμό από αυτό που βλέπουμε στην οθόνη; Η Λάσκαρη ήταν και στο σπίτι της σέξι; Και στα 50 της; Και πού ξέρουμε τι τσαλίμια έκανε η Βασιλειάδου με τον άντρα της. Ναι οκ, το ξεφτίλισα, αλλά θέλω να πω, τί είναι "σέξι"; Μην είναι κάτι της στιγμής; Μην είναι απλά μια εικόνα και μάλιστα φτιαχτή;
[/QUOTE]

Να σου πω κάτι? Βαθμολογούμε αυτό που βλέπουμε. Πώς είναι δυνατόν να ξέρουμε πώς είναι ο κάθε ηθοποιός σπίτι του? Αν είναι καλός χαρακτήρας, πώς φιλιέται και πώς κάνει έρωτα? Αν είναι φωνακλάς ή κουτσομπόλης? Κρίνουμε ό,τι βλέπουμε με βάση τις ταινίες. Πώς θα μπορούσε να είναι διαφορετικά? Πώς είναι δυνατόν να συγκρίνω τη Βασιλειάδου με τη Λάσκαρη? Ο κινηματογράφος είναι απλά μια εικόνα. Μια πολύ όμορφη εικόνα που σε κάνει να ονειρεύεσαι και να ξεφεύγεις. Μοιραία, κάποιοι σου αρέσουν και κάποιοι όχι, όπως γίνεται και στην πραγματική ζωή.

Να σου πω ένα παράδειγμα για τον Παράβα. Παρόλο που δεν είναι όμορφος στο "Μάγκα με το τρίκυκλο" με αυτό το μαλλί και τη μουστάκα, η στιγμή που βουτάει την Καζιάνη από το μπράτσο και της λέει "Από καιρό περίμενα αυτή την ευκαιρία" για να της εξομολογηθεί τον έρωτά του, εγώ λιώνω... Είναι άκρως ερωτικός... Αυτό βαθμολογώ... Αν τον είχα δει μόνο στο ρόλο του Φίφη, δεν νομίζω ότι θα τον είχα προσέξει καν....

Σέξι είναι ή Μονικα Μπελουτσι και πολύ όμορφη επίσης αλλά και ή σαρλιζ Θερον είναι πολύ όμορφη , δεν είναι όμως τόσο σέξι όσο η μονικα και περνά σε πολύ δεύτερη μοιρα!

Καλά εσύ τώρα το πήγες σε άλλη διάσταση.... :D :D :D :D :D

Εγώ ας πούμε αν ζούσα εκείνη την εποχή θα είχα ερωτευτεί το Σταυρό Ξενιδη :')
Ήταν ωραίος; Ήταν σέξι; Μάλλον τίποτα απ' όλα. Ε εμένα Μ αρέσει αυτός ο άνθρωπος όπου τον βλέπω τον χαζεύω

Πάντως η θεία μου τον λάτρευε τον Ξενίδη. Τον θεωρούσε πολύ γοητευτικό και αριστοκρατικό άντρα.

Σίγουρα κάποιοι και κάποιες "δυσανασχετίσατε" με μερικά θύματα και ίσως αναρωτηθήκατε "μας δουλεύεις ρε φίλε; Η Βασιλειάδου;" Και όμως, έβαλα τα ονόματα που έβαλα, για συγκεκριμένο λόγο: ήθελα να αναρωτηθούμε γιατί η Λάσκαρη θεωρείται σέξι αλλά όχι η Αρώνη ή ακόμα και η Βασιλειάδου; Γιατί θεωρείται σέξι ο Κομνηνός αλλά όχι και ο Παράβας;
Πόσων χρόνων ήταν η Λάσκαρη όταν ξεκίνησε να παίζει; 19 αν θυμάμαι καλά; Μικρότερη; Είδαμε πως ήταν η Βασιλειάδου στα 19 της; Στα 25 της; Φταίει η ηλικία; Φταίει το κορμί; Φταίνε οι ρόλοι; Μήπως τελικά η εικόνα που έχουμε για τους ηθοποιούς, άντρες τε και γυναίκες, επηρεάζεται σε υπερβολικό μερικές φορές βαθμό από αυτό που βλέπουμε στην οθόνη; Η Λάσκαρη ήταν και στο σπίτι της σέξι; Και στα 50 της; Και πού ξέρουμε τι τσαλίμια έκανε η Βασιλειάδου με τον άντρα της. Ναι οκ, το ξεφτίλισα, αλλά θέλω να πω, τί είναι "σέξι"; Μην είναι κάτι της στιγμής; Μην είναι απλά μια εικόνα και μάλιστα φτιαχτή;

Να σου πω κάτι? Καλά έκανες και έβαλες τους ηθοποιούς που ήθελες. Εδώ απλά παίζουμε. Αλλά εννοείται ότι βαθμολογούμε αυτό που βλέπουμε. Πώς είναι δυνατόν να ξέρουμε πώς είναι ο κάθε ηθοποιός σπίτι του? Αν είναι καλός χαρακτήρας, πώς φιλιέται και πώς κάνει έρωτα? Αν είναι φωνακλάς ή κουτσομπόλης? Κρίνουμε ό,τι βλέπουμε με βάση τις ταινίες. Πώς θα μπορούσε να είναι διαφορετικά? Πώς είναι δυνατόν να συγκρίνω τη Βασιλειάδου με τη Λάσκαρη? Ο κινηματογράφος είναι απλά μια εικόνα. Μια πολύ όμορφη εικόνα που σε κάνει να ονειρεύεσαι και να ξεφεύγεις. Μοιραία, κάποιοι σου αρέσουν και κάποιοι όχι, όπως γίνεται και στην πραγματική ζωή. Και σου αρέσουν για διαφορετικούς λόγους. Άλλος γιατί σε κάνει να γελάς, άλλος γιατί σε κάνει να ξεφεύγεις και να ονειροπολείς....

Να σου πω ένα παράδειγμα για τον Παράβα. Παρόλο που δεν είναι όμορφος στο "Μάγκα με το τρίκυκλο" με αυτό το μαλλί και τη μουστάκα, η στιγμή που βουτάει την Καζιάνη από το μπράτσο και της λέει "Από καιρό περίμενα αυτή την ευκαιρία" για να της εξομολογηθεί τον έρωτά του, εγώ λιώνω... Είναι άκρως ερωτικός... Αυτό βαθμολογώ... Αν τον είχα δει μόνο στο ρόλο του Φίφη, δεν νομίζω ότι θα τον είχα προσέξει καν....
[/QUOTE]
 
Ρε συ ο παραβας στο ο μάγκας με το τρίκυκλο είναι άκρως ερωτικός και σέξυ!!!! Δηλώνει ευθέως τον έρωτα του για μα γυναίκα τι πιο σεξυ, κατάθεση ψυχής εννοείται πως από οθόνης και συ θα τον ερωτευτεις
 
Κι εμενα μου αρεσει ο Παραβας, το στυλ του, η φωνη του και τα εχω γραψει αυτα και εδω και αλλου μεσα στο φορουμ.
Οχι ομως στον Μαγκα με το τρικυκλο. Τον βρισκω απαισιο εκει. Ο Παραβας που θελω ειναι ασπρομαυρος, κοντοκουρεμενος και συνηθως υπαλληλος του Χατζηχρηστου στο Δημο απ' τα Τρικαλα και μελος της ορχηστρας στο Οταν λειπει η γατα.
Παραβα με μαλλουρα και μουστακι, ουτε που να τον ξερω.
 
Από που να αρχίσω..Έχει τεθεί ένας εξαιρετικός προβληματισμός και θέλω και ΄γω να πω τη γνώμη μου.
Ξεκινάω όμως από την βαθμολογία (πάντα με γνώμονα τα δικά μου γούστα.Και εννοείται πως είμαι λίγο αυστηρός στους βαθμούς.Ίσως γιατί πιστεύω πως αυτές που ξεχωρίζουν θετικά είναι πάντα λίγες,όπως λίγες είναι και αυτές που ξεχωρίζουν αρνητικά.Και οι περισσότερες είναι μέτριες.Όπως είναι και στην καθημερινότητα μας,όχι μόνο στον κόσμο του θεάματος..Άλλωστε,σωστά έγραψε και η karapiperim:..περί ορέξεως..):

Χέλμη : Μέτρια στην ομορφιά και ελάχιστα σέξι..Υπερφουσκωμένα χείλη,μεγάλο στόμα,τεράστια μάτια,όλα τα χαρακτηριστικά της.Εμένα δεν μου αρέσουν.Ειδικά στο "η Αγάπη μας", είναι μετριότατη.Που πιστεύω,πως σ'αυτή την ταινία,αναδεικνύεται ο μέσος όρος της πραγματικής Χέλμης (για την εξωτερική εμφάνιση γράφω πάντα,μην ξεχνιόμαστε).Από ομορφιά λοιπόν της βάζω ένα 6..Και από σεξαπίλ ένα 4..Δεν με "ενθουσίαζε" (το ενθουσίαζε σε αποσιωπητικά γιατί δεν μπορώ να γράψω την κατάλληλη λέξη περί συναισθήματος σεξαπίλ) ούτε όταν την έβλεπα να συνομιλεί με τον Διαμαντόπουλο,ούτε όταν έπρεπε να δείχνει σέξι στα "Κόκκινα φανάρια",ούτε όταν ήταν η κακιά και στριμμένη στο "η Αγάπη μας"..Γιατί και "κακιά" να γίνεις,το σεξαπίλ είναι κάτι που δεν χάνεται!..π.χ. η Lena Headey, που είχε έναν από τους τοπ villains χαρακτήρες σε μια πρόσφατη γνωστή σειρά, το σεξαπίλ της δεν χάθηκε στιγμή!..Δεν είναι η πανέμορφη γυναίκα,απλά όμορφη είναι,αλλά το σεξαπίλ της ήταν πάντοτε στο 10!.Είτε όταν ήταν μες στα πανέμορφα φορέματα της,είτε όταν γινόταν κακιά,είτε όταν έκλαιγε,είτε όταν περιφερόταν στους δρόμους,σε σκηνή "δημόσιου εξευτελισμού", βασανισμένη και βρώμικη.Το σεξαπίλ της παρέμενε στο 10!..Η Χέλμη,δεν είναι έτσι.Γι αυτό γράφω,πως αυτό που βλέπουμε στο "Η Αγάπη μας",για μένα,είναι η "πραγματική της εξωτερική εμφάνιση".Ο μέσος όρος της δηλαδή.Αυτή είναι η αντιπροσωπευτική "ομορφιά και το σεξαπίλ" της.Και για μένα είναι το μέτριο..Σύνολο για τη Χέλμη : 5.
Κωνσταντάρου : Δεν επηρεάζομαι από τους ρόλους..Δεν είναι άσχημη,δεν είναι πανέμορφη.Το ίδιο και για το σεξαπίλ της..Και έχει και δεν έχει..Σύνολο : 5.
Στυλιανοπούλου: Από ομορφιά 2.Δεν είναι από τις όμορφες .Δεν μου αρέσει.Κάτω από το μέτριο.Ούτε και σέξι γυναίκα είναι..Ναι,"έβγαζε" το σέξι όταν το επιδίωκε ο ρόλος,όπως έγραψαν και οι παραπάνω συμφορουμίτες. Όπως στο "Αχ αυτή η γυναίκα μου",ή στο "Κορόιδο γαμπρέ"..Όχι και κάποιο τρελό σεξαπίλ να μας πέσουν τα σαγόνια,αλλά έβγαζε.Οπότε 4..Στο σύνολο λοιπόν : 3.

Τώρα για τα άλλα θέματα που θίξατε,θα κάνω μία παύση και επανέρχομαι.
 
Κι εμενα μου αρεσει ο Παραβας, το στυλ του, η φωνη του και τα εχω γραψει αυτα και εδω και αλλου μεσα στο φορουμ.
Οχι ομως στον Μαγκα με το τρικυκλο. Τον βρισκω απαισιο εκει. Ο Παραβας που θελω ειναι ασπρομαυρος, κοντοκουρεμενος και συνηθως υπαλληλος του Χατζηχρηστου στο Δημο απ' τα Τρικαλα και μελος της ορχηστρας στο Οταν λειπει η γατα.
Παραβα με μαλλουρα και μουστακι, ουτε που να τον ξερω.

Και στο "Δέκα μέρες στο Παρίσι" που κάνει τον άτακτο αδελφό των Φόνσου και Λάζου και στο "Άλλος για το εκατομμύριο" που κάνει τον αρραβωνιαστικό που κάνει νερά στην Ανουσάκη.... :) :)
 
Σέξι είναι ή Μονικα Μπελουτσι και πολύ όμορφη επίσης αλλά και ή σαρλιζ Θερον είναι πολύ όμορφη , δεν είναι όμως τόσο σέξι όσο η μονικα και περνά σε πολύ δεύτερη μοιρα!
Όχι βρε αριαδνη..Όχι,όχι,οχι..Η Σαρλίζ μου,είναι πανέμορφη,είναι σέξι,έχει κορμάρα,έχει αέρα,έχει ύφος,είναι έτσι,είναι αλλιώς,είναι "εξωπραγματική"!..Δεν υπάρχει περίπτωση να συγκριθούν μεταξύ τους..Η Μόνικα είναι απλά μία όμορφη μελαχρινή σαν όλες τις όμορφες μελαχρινές που υπάρχουν..
Αν η σύγκριση μεταξύ τους,ήταν ένας αγώνας δρόμου,η Σαρλίζ μου θα την είχε αφήσει πίσω ένα γύρο!..Ποιον ένα γύρο?..Η Μόνικα θα έτρεχε και η Σαρλίζ μου θα ήταν ήδη στο ντους και θα ετοιμαζόταν να βγούμε έξω για δείπνο!..
(φυσικά όπως κατάλαβες,τα κριτήρια μου είναι αντικειμενικά και ουδέτερα! )
 
Όχι βρε αριαδνη..Όχι,όχι,οχι..Η Σαρλίζ μου,είναι πανέμορφη,είναι σέξι,έχει κορμάρα,έχει αέρα,έχει ύφος,είναι έτσι,είναι αλλιώς,είναι "εξωπραγματική"!..Δεν υπάρχει περίπτωση να συγκριθούν μεταξύ τους..Η Μόνικα είναι απλά μία όμορφη μελαχρινή σαν όλες τις όμορφες μελαχρινές που υπάρχουν..
Αν η σύγκριση μεταξύ τους,ήταν ένας αγώνας δρόμου,η Σαρλίζ μου θα την είχε αφήσει πίσω ένα γύρο!..Ποιον ένα γύρο?..Η Μόνικα θα έτρεχε και η Σαρλίζ μου θα ήταν ήδη στο ντους και θα ετοιμαζόταν να βγούμε έξω για δείπνο!..
(φυσικά όπως κατάλαβες,τα κριτήρια μου είναι αντικειμενικά και ουδέθτερα! )
Έτσι πιστεύω και γω αλλά μόνο οι δύο εμείς το πιστεύουμε οπότε αστο ( μην το πεις πουθενά θα γελανε)! χαστακ υπάρχει μόνο για την μονικα στο τουιτερ ότι είναι ή προσωποποίηση της ομορφιάς για την Θερον τίποτα. Βέβαια μην βγαίνουνε εκτός θέματος εδώ μιλάμε για τις δικές μας ηθοποιους! Μπαμπι τον παραβα τον ερωτεύτηκα στον μάγκα για μένα έτσι πρεπει να ναι ο άνδρας , τα δίνει όλα για αυτήν που αγαπα
 
Κατσε, Αριαδνη....Μιλας για εμφανιση η για χαρακτηρα και συμπεριφορα; Γιατι αν μιλας για χαρακτηρα, ειμαι απολυτα συμφωνη.
Η εμφανιση με χαλαει.
 
Καλέ, τι χαρακτήρα και εμφάνιση μου λέτε? :D :D Ο τρόπος που βουτάει την Καζιάνη είναι όλα τα λεφτά.... Το γύρισμα της φωνής του από εκεί που μιλάει χαζά, πώς αλλάζει και γίνεται άκρως βαθιά κι αισθησιακή.... Αμάν! Τελικά, ορισμένα πράγματα είναι σταθερές αξίες.....
 
Καλέ, τι χαρακτήρα και εμφάνιση μου λέτε? :D :D Ο τρόπος που βουτάει την Καζιάνη είναι όλα τα λεφτά.... Το γύρισμα της φωνής του από εκεί που μιλάει χαζά, πώς αλλάζει και γίνεται άκρως βαθιά κι αισθησιακή.... Αμάν! Τελικά, ορισμένα πράγματα είναι σταθερές αξίες.....
Οπότε δεν χρειάζεται να είσαι ο Αλκης Γιαννακας για να αρεσεις σε μία γυναίκα!
 
Οπότε δεν χρειάζεται να είσαι ο Αλκης Γιαννακας για να αρεσεις σε μία γυναίκα!

Πάντοτε κατά τη γνώμη μου, η εμφάνιση παίζει ρόλο στην πρώτη εντύπωση... Γιατί είναι αυτό που βλέπεις.... Από εκεί κι ύστερα, το σεξ απήλ είναι τελείως διαφορετική ιστορία....
 
Να φανταστώ δηλαδή,τύπους σαν τον Hugh Grant στο "Μια βραδιά στο Νότινγκ Χιλ",ο τύπος που κεκεδίζει όταν μιλάει στον κρυφό του έρωτα, ή τύποι σαν τους ρόλους του δικού μας Βουλγαρίδη, ούτε να τους "φτύσετε"?
 
Πίσω
Μπλουζα