Γιατί δεν εργάζομαι σε τεχνική υποστήριξη!!!

pooky(1) είπε:
...Παλιότερα, πρόσφερα κάποια βοήθεια σε μερικούς γνωστούς, χωρίς να απαιτώ χρήματα. Αλλά όταν το κινητό σου χτυπάει 4 τα χαράματα από συγκενή που του "κόλλησε ο υπολογιστής" ή "δεν του έκανες καλή δουλειά" επειδή μπήκε σε τσοντοσελίδες με χρέωση και πάτησε "κλικ" στα πάντα, αποφασίζεις να φορέσεις μια μπλούζα που λέει "NO, I WILL NOT FIX YOUR COMPUTER" .

To κερασάκι στην τούρτα ήρθε πριν από δυο μέρες όταν έφτιαξα ένα κατεβαστήρι για τον κουμπάρο μας. Ήθελε το απόλυτα αθόρυβο μηχάνημα. Όταν το πήρε στο σπίτι τηλεφωνεί και μου λέει το επικό: "Καλά τώρα νομίζεις ότι μου έστησες μηχάνημα; Δεν ξεκινάει"

Όταν του είπα να το φέρει από εδώ, είδα ένα κουτί στραβωμένο, όταν τον ρώτησα τι έγινε μου απάντησε "μου έπεσε από τη σκάλα και κατέβηκε δυο ορόφους......"

NO COMMENT. Από σήμερα, δεν ξέρω να βάλω USB mouse σε υποδοχή.

Με αφορμή όλα αυτά, καταθέστε και τυχόν δικές σας εμπειρίες.....
Γι' αυτό κι εγώ δεν δέχτηκα ποτέ να ανακατευτώ με τους υπολογιστές φίλων, συγγενών, γνωστών και λοιπών και λοιπών!

Όχι απλά δεν θ' ακούσεις ευχαριστώ αλλά θα σε βρίσουν κι από πάνω.

Τι τους λέω όταν με ρωτάνε; "ανοίξτε 1-2 περιοδικά, πηγαίνετε σε 1-2 μαγαζιά και πείτε τους τι θέλετε να κάνετε και πόσα χρήματα διαθέτετε. Αυτοί θα σας πούνε τι σας ταιριάζει. Και μη νομίζετε (τους λέω) κι εγώ αυτό κάνω. Το παίρνω έτοιμο για να έχω και τις δικές τους εγγυήσεις". Ετσι τους λέω. Και πιάνει. Κι έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.

ΟΚ, 1-2 φορές έχω βοηθήσει κάποια ξαδέλφια μου που δεν μπορούσανε να συνδεθούνε στο ίντερνετ και ο πάροχός τους τους έλεγε άλλα αντί άλλων. Ή/και τον γαμπρό μου που άλλαξε 3 routers για να δουλέψει το wi-fi στα windows 7 όταν άλλαξε πάροχο. Και τελικά το μόνο που χρειαζότανε ήταν έναν καινούργιο driver στα 7. Κι η τεχνική υποστήριξη (του νέου, ξανατονίζω, παρόχου του) δεν το 'ξερε αυτό. Ήξερε όμως να του χρεώσει τους επιπλέον routers...

Ναι, σε τέτοιες ακραίες καταστάσεις - κι εφόσον έχουνε απευθυνθεί στους "επίσημους ειδικούς" και λύση δεν είχανε - τότε θα κάνω ό,τι μπορώ για να δώσω τα φώτα μου. Αλλά μέχρις εκεί. Για τα υπόλοιπα; να πάνε στους... "ειδικούς". Εγώ δεν ξέρω τίποτα! :p
 
Εγώ πάλι, λόγο παλαιού επαγγέλματος «φροντίζω» όλα τα πισί και φορητά φίλων, συγγενών, φίλων των συγγενών, συγγενών των φίλων, κλπ κλπ κλπ. :)

Δεν τους αρνούμαι ποτέ και τίποτα και πάντα όταν με καλούν τρέχω ΑΛΛΑ με το αζημίωτο, όχι τρελά πράματα αλλά ένα ποσό σχετικά χαμηλότερο από όσα θα δίνανε σε έναν ξένο τεχνικό για να έρθει σπίτι και να φτιάξει το πισί.

Με αυτόν τον τρόπο έχω καταφέρει να με πέρνουν τηλέφωνο ΜΟΝΟ όταν τα πράματα σοβαρέψουν πάρα πολύ, όχι για ψύλλου πήδημα και φυσικά όχι σε περίεργες ώρες. ;)

Και από την άλλη φροντίζω και εγώ πάντα να ολοκληρώνω την δουλειά και να τους παραδίδω το μηχάνημα 100% λειτουργικό αφού για αυτό θα πληρωθώ.

Σε μερικούς μάλιστα που ήταν παντελώς άσχετοι έχω εγκαταστήσει Ubuntu linux συνοδευόμενο από ένα σχετικά μικρό, εύκολο και ελληνικό οδηγό χρήσης που έχω βρεί και για κάποιον «περίεργο» λόγο είναι οι μόνοι που δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ από τότε... :)
 
dpol είπε:
[...]Σε μερικούς μάλιστα που ήταν παντελώς άσχετοι έχω εγκαταστήσει Ubuntu linux συνοδευόμενο από ένα σχετικά μικρό, εύκολο και ελληνικό οδηγό χρήσης που έχω βρεί και για κάποιον «περίεργο» λόγο είναι οι μόνοι που δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ από τότε... :)
έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να το βγάλανε σε 1 εβδομάδα και να μη σε ξανακαλέσανε μπας και τους το εγκαταστήσεις πάλι;

αχχαχαχαχαχαχαχαχ
 
Πλάκα πλάκα το ubuntu, είναι η μόνη διανομή που είναι προσιτή σε απλούς χρήστες. Παρόλο αυτά, και εκεί δεν θα δουλέψουν πάντα όλα. Επειδή, όμως έχω δει πολλά δεν θα το συνιστούσα. Εδώ, οι χρήστες δεν μπορούν να προσαρμοστούν σε απλές αλλαγές, όπως του ότι 'γιατί το scroll bar είναι οριζόντιο και όχι κάθετο' ή γιατί τα γράμματα είναι μεγάλα ενώ ήταν μικρά πριν (άλλαξε η ανάλυση). Που να τους αλλάξεις και το λειτουργικό.

Προσφάτως, βρήκα τον μπελά μου και εγώ επειδή φρέσκαρα την εγκατάσταση του αρχαίου Η/Υ του θείου, ο οποίος δεν λέει να πάρει νέο, παρά μόνο όταν σκάσει αυτό που έχει. Και βρήκα τον μπελά μου. Ακόμα τηλέφωνο με παίρνει μια εβδομάδα μετά!!
 
alkis21 είπε:
Αυτό κι αν είναι κλασσικό! Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να εξηγήσω στον κόσμο πως γίνεται το πτυχίο μου να γράφει Ηλεκτρολόγος Μηχανικός τη στιγμή που δεν μπορώ να πιάσω κατσαβίδι χωρίς να αυτοτραυματιστώ... η ίδια μου η γυναίκα με λέει "μαϊμού ηλεκτρολόγο"! Κι όλα αυτά επειδή για κακή μου τύχη στην Ελληνική γλώσσα χρησιμοποιούμε την ίδια λέξη τόσο για τον επιστήμονα όσο για τον τεχνικό...
ok περάσανε 2 χρόνια από το post που σχολιάζω, αλλά

ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ alkis21

Και αν ξανακούσω κανένα φιλόλογο να μου λέει για τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας και το υπέροχο λεξιλόγιο της, θα τον κλωτσήσω και θα τον λακτίσω!

Δεν γίνεται αυτή η γλώσσα να έχει τουλάχιστον 2 λέξεις για την κλωτσιά-λάκτισμα και να μην μπορεί να ξεχωρίσει ο επιστήμονας μηχανικός από τον γκαραζιέρη-μηχανικό, ή ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης από τον ηλεκτρολόγο μηχανικό που έφαγε 6-7 χρόνια για να μπει στο πολυτεχνείο και να βγει διπλωματούχος (και που έπρεπε να λύσει τόσες εξισώσεις με παραγώγους, μετασχηματισμούς fourier, και επικαμπύλια ολοκληρώματα, όσες χρειάστηκαν να λυθούν από την NASA και τους υπεργολάβους της στο πρόγραμμα ΑΠΟΛΛΩΝ).

Στην κατά τα άλλα απλοϊκή αγγλική γλώσσα υπάρχει ξεχωριστή λέξη για τον mechanic και ξεχωριστή για τον engineer.

Και αυτό χωρίς καμία διάθεση να θίξω ή να μειώσω άλλα επαγγέλματα ή άλλους επαγγελματικούς τίτλους. Ο καθένας είναι χρήσιμος και για τον λόγο αυτό απόλυτα σεβαστός, εφόσον κάνει σωστά τη δουλειά του.

Πάντως για να γυρίσουμε στο θέμα του thread, εγώ το έχω λύσει λέγοντας ότι δεν ασχολούμε με τέτοια θέματα (format, service κλπ) και ότι βάζω άλλους να το κάνουν - λέγοντας ότι και ο Shumacher ξέρει από αυτοκίνητα, αλλά δεν αλλάζει αυτός λάστιχα στα pit-stops.

Πιστεύω ότι φταίμε όμως όλοι εμείς που από αγάπη για τους υπολογιστές και την τεχνολογία, κάνουμε δωρεάν τους χαμάληδες σε γνωστούς, φίλους, συγγενείς, μπατζανάκια και συμπολεμιστές. Όπως μου αρέσει να λέω σε αντίστοιχες περιπτώσεις, πολύ πιο εύκολα θα βρεις κάποιον να σου περάσει windows στον υπολογιστή, παρά λαστιχάκι στην βρύση. Και στον δεύτερο, θα του πεις ευχαριστώ και θα τον πληρώσεις κιόλας (με αισθήματα ευγνωμοσύνης).

Με τόσους υπολογιστές και τέτοια χαζοχαρούμενη συμπεριφορά από τους χρήστες, θα έπρεπε κανονικά όσοι έχουν γνώσεις να παρέχουν υπηρεσίες υποστήριξης να έχουν ταυτόχρονα λύσει το οικονομικό τους ζήτημα, με θεμιτούς και χρήσιμους για το κοινωνικό σύνολο τρόπους. Αντί αυτού όμως, πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί φίλοι μας που έχουν αυτές τις γνώσεις, υπάρχει η ανάγκη για της υπηρεσίες τους στην κοινωνία, αλλά αυτοί είναι άνεργοι.

Μήπως κάθε φορά που κάνουμε κάτι "στο τζάμπα" αδικούμε όλους αυτούς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
npac είπε:
ok περάσανε 2 χρόνια από το post που σχολιάζω, αλλά
ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ alkis21

Και αν ξανακούσω κανένα φιλόλογο να μου λέει για τον πλούτο της ελληνικής γλώσσας και το υπέροχο λεξιλόγιο της, θα τον κλωτσήσω και θα τον λακτίσω!

Δεν γίνεται αυτή η γλώσσα να έχει τουλάχιστον 2 λέξεις για την κλωτσιά-λάκτισμα και να μην μπορεί να ξεχωρίσει ο επιστήμονας μηχανικός από τον γκαραζιέρη-μηχανικό, ή ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης από τον ηλεκτρολόγο μηχανικό που έφαγε 6-7 χρόνια για να μπει στο πολυτεχνείο και να βγει διπλωματούχος (και που έπρεπε να λύσει τόσες εξισώσεις με παραγώγους, μετασχηματισμούς fourier, και επικαμπύλια ολοκληρώματα, όσες χρειάστηκαν να λυθούν από την NASA και τους υπεργολάβους της στο πρόγραμμα ΑΠΟΛΛΩΝ).

Στην κατά τα άλλα απλοϊκή αγγλική γλώσσα υπάρχει ξεχωριστή λέξη για τον mechanic και ξεχωριστή για τον engineer.

Και αυτό χωρίς καμία διάθεση να θίξω ή να μειώσω άλλα επαγγέλματα ή άλλους επαγγελματικούς τίτλους. Ο καθένας είναι χρήσιμος και για τον λόγο αυτό απόλυτα σεβαστός, εφόσον κάνει σωστά τη δουλειά του.
Κι εγώ έχω πρόβλημα ταυτότητας.έχω τελειώσει ΤΕΙ ηλεκτρολογίας εδώ στο Ηράκλειο, και το πτυχίο μου λέει:"Πτυχιούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ", η άδεια μου γράφει υπομηχανικός, ενώ φυσικά ο κόσμος με φωνάζει μάστορα, το οποίο προτιμάω και θεωρώ οτι με κολακέυει (άλλωστε λίγοι είναι οι απόφοιτοι ΤΕΙ οι οποίοι ασχολούνται με εγκαταστάσεις, αν και μαθαίνουμε πρακτικά διάφορα πράγματα, εργαστήρια κλπ.). Ούτως ή άλλως με το που παίρνεισ το πτυχίο πρέπει να δουλέψεις βοηθός μέχρι να μάθεισ την δουλειά στην πράξη. τέλοσ οφ τοπικ.

Εγώ φυσικά δεν επιδιορθώνω υπολογιστές άλλων γιατί είναι μεγάλη ευθύνη και δεν έχω και ανάλογο πτυχίο, αλλά τον δικό μου τον έχω αναλάβει, κάνω φορμάτ όταν χρειαστεί, τρέχω το msconfig, και γενικά δεν έχω ποτέ χρειαστεί βοήθεια στα 5 χρόνια που τον έχω.
 
@npac: Μόλις βλέπω τον Σουμάχερ να εγκαταλείπει στην F1 από υδραυλικά! :D Άσχετο!

Λοιπόν, η ενασχόλησή με τα Mac απέδωσε άγρια. Η δικαιολογία - ψωμοτύρι είναι "ασχολούμαι με Mac και δεν έχω επαφή με τα pc, έχει αλλάξει η τεχνολογία και δεν τη παρακολουθώ. " Βρήκα την υγειά μου. Φυσικά σε συγγενείς και αγνώστους, δεν έχω όρεξη να τρέχω για να φτιάξω το κάθε παλιόπισο του κάθε ενός για να σου κάνουν παζάρι το 20ευρο που θα ζητήσεις στο τέλος.

ΤΕΛΟΣ. Δεν περιγράφω άλλο. Άναψε και ένα λαμπάκι "num lock" στο πληκτρολόγιο και σβήνω το pc μη πάθει καμιά βλάβη! Θα πάρω τη DELL αύριο να έρθουν να το φτιάξουν, δε ξέρω από μηχανές του διαόλου...... :p
 
pooky(1) είπε:
@npac: Μόλις βλέπω τον Σουμάχερ να εγκαταλείπει στην F1 από υδραυλικά! :D Άσχετο!
"Έλα Μιχάλη καλησπέρα. Ναι το είδα, η ......! η πτέρυγα του drs κόλησε... Κρίμα! Όχι ρε Μιχάλη, δεν ασχολούμε με τέτοια πράγματα, όχι... πάρε mac να βρεις την υγειά σου. Κλείσε τώρα, να μη χρεώνεσε από Καναδά...".

Φανταστικός διάλογος, αλλά έχουν συμβεί και αντίστοιχα πράγματα στο παρελθόν. Εμένα μου έτυχε να είμαι στην Ινδονησία, στο μήνα του μέλιτος στο Μπαλί, και ο άλλος ο κερατάς να με ρωτάει γιατί δεν δουλεύει το μαραφέτι του...

pooky, το κακό είναι αν λες ότι αχολείσαι με mac, ότι θα σε φορτωθούν όλοι οι γνωστοί - φίλοι - συγγενείς που έχουν iPhone !!! Την τελευταία φορά που έφαγα κάποιο "χώσιμο" ήταν από κάποιο γνωστό που είχε iphone και ήθελε να μεταφέρει τραγούδια και να τα κάνει ringtones!!! Με βρήκε "μπόσκο" έψαξα πως γίνεται και του το έκανα (sorry).

Οπότε, μάλλον και η δική σου στρατηγική έχει κενά.

Uskoke, το ξέρω πολύ καλά το πρόβλημα της ονοματοδοσίας και τα ευτράπελα του... Στο τέλος αρκεί κανένας να είναι καλός στη δουλειά που λέει ότι ξέρει να κάνει, και να την κάνει με αγάπη και συνέπεια.

Αυτά τα "Μηχανικός ΤΕ" που κόλλησαν τα ΤΕΙ στην ονομασία των πτυχίων τους, είναι μια σαχλαμάρα. Δηλαδή το παιδί που είχε γράψει πανελλαδικές τους διπλάσιους βαθμούς (με ότι αυτό σημαίνει) και ζορίστικε διπλά για να τελειώσει το Μετσόβιο ή το Πολυτεχνείο του ΑΠΘ (και του πήρε τουλάχιστον 1-2 χρονάκια παραπάνω), το έκανε απλά για να πάρει ένα τίτλο σπουδών με 2 γράμματα λιγότερο (άντε 3, μαζί με το spacebar πριν το ΤΕ);

Συμφωνώ πάντως ότι τίποτα καλύτερο από το "μάστορας" (έχει και αναφορά στο "master" !) ή το "δάσκαλος". Στην Ιταλία πάντως, αντίστοιχη χρήση έχει και το "enginierro" (που χρησιμοποιείται καταχρηστικά για να χαρακτηρίσει αυτόν που έχει βαθιά γνώση ενός αντικειμένου).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
npac παραδόξως κανένας από τους κατόχους iphone δεν μου κολλάει, μια και δεν έχω το συγκεκριμένο "τηλέφωνο" σε λειτουργία και έχω μόνο ένα κινέζικο πάμφθηνο δίκαρτο μαζί μου.

Ευτυχώς οι περισσότεροι κάτοχοι iphone δεν ΞΕΡΟΥΝ τι εστί iMac και MAC OS και φυσικά δεν αναφέρω πουθενά τη λέξη Apple. Κανά δυο μου είπαν πώς να το κάνουν jailbreak, τους απάντησα ότι δεν ξέρω, δεν γνωρίζω, δεν ενδιαφέρομαι και μάλλον θα τους κολλήσω τη τηλέφωνο οπότε και με παράτησαν ήσυχο.

Συμφωνώ με τη συζήτηση περί engineer δυστυχώς στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλαίας ακόμα και στην ονοματοδοσία πτυχίων και ειδικοτήτων πάσχουμε ανίατον νόσον. Και μετά θέλουμε και "ανάπτυξη" . Αλλά τι περιμένεις; Σε χώρα που κάνουν θραύση διαφημίσεις με Κίτσους και "γαϊδούρια με ΤΣΙΠΙΕΣ" καταλαβαίνεις το target group που απευθύνονται τα "σμάρτφόνες" και τα "άειφόνια" , περιμένεις να ενδώσουν στην έννοια engineering;
 
Δεν έχω πιάσει το θέμα από την αρχή, αλλά ξεκινάω με "γκολ από τ' αποδυτήρια"! Εγώ, εργάζομαι σε τεχνική υποστήριξη!!! (εν πλήρη αντιθέση με τον τίτλο του θέματος! :D )

Οπότε, όπως αντιλαμβάνεστε, αντιμετωπίζω ευτράπελα του στυλ "αφού ασχολείσαι με Η/Υ, μπορείς να προγραμματίσεις το βίντεο / να ξεμπλοκάρεις το φωτοτυπικό / να φτιάξεις το aircondition / να διορθώσεις το καζανάκι" κτλ....

(και ναι, τα 3 πρώτα μου τα έχουν πει!)

Γενικά, τείνω να συμφωνήσω με τον npac -η νοοτροπία που επικρατεί στην Ελλάδα για τη μηχανογράφηση, αγγίζει πολλές φορές τα όρια του παραλόγου. Και αυτό, για 2 λόγους:

α) Διότι με πολύ χαμηλό κόστος, οι μικρές / μεσαίες εταιρίες κοιτάζουν να βρουν κάποιον που να μπορεί να τα κάνει όλα (εκ των πραγμάτων δε γίνεται - στο εξωτερικό & στις σοβαρές εταιρίες, τα I.T. departments αποτελούνται από ένα σωρό άτομα: άλλος για hardware, άλλος για s/w, άλλος για network supporting, άλλος για user supporting κτλ)

β) Γενικά έχει επικρατήσει το σκεπτικό πως οτιδήποτε εμπεριέχει χρήση υπολογιστών, αυτομάτως καθιστά τη δουλειά αυτή, δουλειά μηχανογράφησης (ακόμα κι αν αυτό αφορά την πληκτρολόγηση μιας επιστολής σε Word - ναι, μη γελάτε! Κι όμως, συμβαίνει!)

Όσο για τους τίτλους... Έχω τελειώσει μηχανικός πληροφοριακών συστημάτων... Το ότι πιάνουν τα χέρια μου & έχω μεγάλο μέρος του hardware supporting, ξέρετε τι συνεπάγεται! Αν σας χαλάσει ο αποκωδικοποιητής της τηλεόρασης, με φωνάζετε!....
 
Είναι θέμα τύχης (με ποιους μπλέκεις βασικά). Πλάκα είχε ο υδραυλικός τις προάλες, που ενώ συζητούσαμε για το χαλασμένο ps3 μου την είπε: "μα καλά, ασχολείσε με υπολογιστές και δε μπορείς να φτιάξεις το πλεϊστέισον;"... Άλλαξα θέμα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Δεν έχω πιάσει το θέμα από την αρχή, αλλά ξεκινάω με "γκολ από τ' αποδυτήρια"! Εγώ, εργάζομαι σε τεχνική υποστήριξη!!! (εν πλήρη αντιθέση με τον τίτλο του θέματος!
tinysmile_fatgrin_t2.png
)...
...Το ότι πιάνουν τα χέρια μου & έχω μεγάλο μέρος του hardware supporting, ξέρετε τι συνεπάγεται! Αν σας χαλάσει ο αποκωδικοποιητής της τηλεόρασης, με φωνάζετε!....




Πόσο δίκιο μπορεί να έχεις!!!
 
D@redevil είπε:
Δεν έχω πιάσει το θέμα από την αρχή, αλλά ξεκινάω με "γκολ από τ' αποδυτήρια"! Εγώ, εργάζομαι σε τεχνική υποστήριξη!!! (εν πλήρη αντιθέση με τον τίτλο του θέματος! :D )
Οπότε, όπως αντιλαμβάνεστε, αντιμετωπίζω ευτράπελα του στυλ "αφού ασχολείσαι με Η/Υ, μπορείς να προγραμματίσεις το βίντεο / να ξεμπλοκάρεις το φωτοτυπικό / να φτιάξεις το aircondition / να διορθώσεις το καζανάκι" κτλ....

(και ναι, τα 3 πρώτα μου τα έχουν πει!)

Γενικά, τείνω να συμφωνήσω με τον npac -η νοοτροπία που επικρατεί στην Ελλάδα για τη μηχανογράφηση, αγγίζει πολλές φορές τα όρια του παραλόγου. Και αυτό, για 2 λόγους:

α) Διότι με πολύ χαμηλό κόστος, οι μικρές / μεσαίες εταιρίες κοιτάζουν να βρουν κάποιον που να μπορεί να τα κάνει όλα (εκ των πραγμάτων δε γίνεται - στο εξωτερικό & στις σοβαρές εταιρίες, τα I.T. departments αποτελούνται από ένα σωρό άτομα: άλλος για hardware, άλλος για s/w, άλλος για network supporting, άλλος για user supporting κτλ)

β) Γενικά έχει επικρατήσει το σκεπτικό πως οτιδήποτε εμπεριέχει χρήση υπολογιστών, αυτομάτως καθιστά τη δουλειά αυτή, δουλειά μηχανογράφησης (ακόμα κι αν αυτό αφορά την πληκτρολόγηση μιας επιστολής σε Word - ναι, μη γελάτε! Κι όμως, συμβαίνει!)

Όσο για τους τίτλους... Έχω τελειώσει μηχανικός πληροφοριακών συστημάτων... Το ότι πιάνουν τα χέρια μου & έχω μεγάλο μέρος του hardware supporting, ξέρετε τι συνεπάγεται! Αν σας χαλάσει ο αποκωδικοποιητής της τηλεόρασης, με φωνάζετε!....
ΚΑΛΑ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΞΕΦΥΓΕΙ;;;

Και εγώ, όπως η Daredavil πιο πάνω, εργάζομαι σε τμήμα τεχνικής υποστήριξης!!!

ΓΙα την ακρίβεια, σε κάτι ακόμα χειρότερο... ΣΕ ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ...

O Pooky μάλλιστα που έχει ανοίξει το θέμα... είναι ένα από τα άτομα που με έχουν πάρει τηλέφωνο για να δηλώσουν βλάβη...

(εγώ ο "γάτος" τον αναγνώρισα, από το nickname του, όταν παρέλαβα στα χέρια μου τον υπολογιστή του! χαχαχα)

Λοιπόν...δεν μπορείτε να φανταστείτε ΤΙ ακούω κάθε ημέρα!

Ειδικά από κάτι παππούδες- γιαγιάδες, που στα 60φεύγα τους, αποφάσισαν να τη δουν computerάδες...

Άσε με αυτό το ρημάδι το Facebook, που ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που το φτιάξανε, και δύο φορές ανάθεμα την ώρα που ασχολήθηκαν οι παππούδες μαζί του!!!

Και φυσικά, το οτι είμαι τεχνικός Η/Υ...δεν παίζει κανένα ρόλο... αφού με παίρνουν και ρωτούν για οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε...

Από ΝΒ και Smartphones, μέχρι... TV, αποκωδικοποιητές, και οτιδήποτε άλλο μπορεί να πουλάει η εταιρεία...

Το θέμα είναι οτι κλείνουμε και ραντεβού για τεχνικούς On-Site... που πηγαίνουν δηλαδή στον χώρο τον πελατών...

Εκεί να δείτε, τί βλέπουν τα μάτια τους...

Κάποτε το έκανα και εγώ αυτό... για μεγάλο διάστημα πήγαινα και εγώ στο χώρο των πελατών, όταν ήμουν νέος στην εταιρεία...πριν 14 χρόνια...

Ήταν δουλειά με τα "τυχερά" της :D , αλλά και με στιγμές... που δεν θα ήθελα να τις ξαναζήσω... (μπλιαχ! :precry: )
 
Μην μας αφήνεις έτσι, ρε συ...

...Stanfromgreece, γράψε και καμιά λεπτομέρεια, από περιστατικά που σου έτυχαν, αφού "πεινάμε" για κάτι τέτοια!
 
Ace είπε:
...Stanfromgreece, γράψε και καμιά λεπτομέρεια, από περιστατικά που σου έτυχαν, αφού "πεινάμε" για κάτι τέτοια!
Από... τηλεφωνικά περιστατικά... ή στο χώρο του πελάτη;;;
 
Δεν...

...με δουλεύεις, έτσι δεν είναι;

Μα, όποια περιστατικά θεωρείς εσύ, ότι έχουν πλάκα, είναι ευπρόσδεκτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως στην ζωη μου μεχρι τωρα 3 γκομενες εχω βγαλει που δουλευαν σε τηλεφωνικη τεχνικη υποστηριξη ;)
 
D@redevil είπε:
Οπότε, όπως αντιλαμβάνεστε, αντιμετωπίζω ευτράπελα του στυλ "αφού ασχολείσαι με Η/Υ, μπορείς να προγραμματίσεις το βίντεο / να ξεμπλοκάρεις το φωτοτυπικό / να φτιάξεις το aircondition / να διορθώσεις το καζανάκι" κτλ....

(και ναι, τα 3 πρώτα μου τα έχουν πει!)
Για καποιο λογο δεν αμφιβαλλω καθολου οτι τουλαχιστον για το βιντεο και τα φωτοτυπικα "το εχεις". Ασχετα αν οφειλεις η οχι.

Ιδιαιτερα σπαστικο μου φαινεται οταν ορισμενοι αναφερονται στους IT γενικως ως "προγραμματιστες".

Παντως για τον ορο engineering δεν νομιζω οτι ειναι καταχρηση. Στην Αγγλικη (οπως και στην Ιταλικη που αναφερθηκε πιο πανω) ο ορος ειναι ιδιαιτερα ευρυς.
 
Stanfromgreece είπε:
[...]Ειδικά από κάτι παππούδες- γιαγιάδες, που στα 60φεύγα τους, αποφάσισαν να τη δουν computerάδες...Άσε με αυτό το ρημάδι το Facebook, που ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που το φτιάξανε, και δύο φορές ανάθεμα την ώρα που ασχολήθηκαν οι παππούδες μαζί του!!![...]
Που ν' αγιάσουν τα πεθαμένα σου, λέμε!

Όταν οι πλέον ηλικιωμένοι συνάδελφοι (ένα κλικ πριν βγουν στη σύνταξη) αρχίζουν τις ερωτήσεις για το Facebook, δεν ξέρω τι να προφασιστώ για να γίνω καπνός. Μάταια προσπαθώ να εξηγήσω ότι δεν κατέχω από Facebook - δεν ασχολούμαι!

Όχι, εγώ η κακιά, που ξέρω και δεν θέλω να τους πω, για να έχουν την ανάγκη μου!!!

Και το πιο αστείο ποιο είναι! Στα θέματα που γνωρίζω, βοηθάω χωρίς 2η σκέψη! (κι εμένα κάποιοι με βοήθησαν - δεν μου ήρθε η επιφοίτηση...)

Όταν με λένε ότι "ξέρω και δε θέλω να βοηθήσω", τρελαίνομαι!

Όντως, όταν ακούω Facebook βγάζω φλύκταινες - όχι αστεία! (Stan θα τους στέλνω σε σένα! :D )

bspus είπε:
Για καποιο λογο δεν αμφιβαλλω καθολου οτι τουλαχιστον για το βιντεο και τα φωτοτυπικα "το εχεις". Ασχετα αν οφειλεις η οχι.
Μεταξύ μας και μη φύγει παραέξω: αν είναι Sharp & Xerox, ναι, τα έχω λύσει, έχω καθαρίσει την εμπλοκή (Χριστέ μου, δε μπορείτε να φανταστείτε πού ήταν χωμένα τα κομμάτια του χαρτιού!) και τα έχω ξανασυναρμολογήσει...

Χαίρουν άκρας υγείας και λειτουργούν άψογα! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
...με δουλεύεις, έτσι δεν είναι;
Μα, όποιο περιστατικά θεωρείς εσύ, ότι έχουν πλάκα, είναι ευπρόσδεκτα!
Λοιπόν... στις... τηλεφωνικές περιπτώσεις, έχουμε έναν "στάνταρ" πελάτη, που παίρνει τηλέφωνο κάθε τρεις και λίγο...

Είναι 50αρης, μπαίνει σε τσοντισάιτ... και φοβάται οτι τον παρακολουθούν...

Μόλις δεί κάτι "παράξενο" στον υπολογιστή, καλεί αμέσως για να μας το πεί..

Μία ημέρα χτυπάει το τηλέφωνο...

Απαντάω εγώ με το γνωστό "ποιηματάκι" που λέμε στην αρχή...

Με το που ξεκινάει εκείνος να μιλάει του λέω...

"Τί έγινε Κε "τάδε"; Πάλι πρόβλημα; (κατάλαβα την φωνή του)

"Όχι", μου λέει εκείνος, "απλά, πήρα να σας πώ, ότι όλα πάνε καλά! σας κάλεσα για να μην ανησυχήσετε που δεν σας πήρα!!!"

Ένας άλλος πελάτης, έχει "πάθος" με έναν τεχνικό μας...

Παίρνει σχεδόν ΚΑΘΕ μερά τηλέφωνο, και ζητάει να μιλήσει μαζί του...

Μια ημέρα, παίρνει και μας λέει

"Σας παρακαλώ, πείτε στον κο "τάδε" σήμερα να μην με πάρει τηλέφωνο"

Περνάνε 3-4 ώρες, και ξαναπαίρνει...

"Τί έγινε; Σήμερα ο Κος "τάδε" δεν με πήρε!"

Μια συνάδελφός μου του απαντά "Μα καλά, εσείς δεν μας πήρατε και μας είπατε να μην σας καλέσει;"

Και ο πελάτης "τώρα άλλαξα γνώμη!"

(μιλάμε και 60φεύγα άτομο!)

Από τα παλιά, "καλά" όταν πήγαινα εγώ σε πελάτες...

Καλοκαιράκι, και μου έρχεται μία "κλήση" να πάω να ρυθμίσω έναν νέο υπολογιστή, κάπου στο κέντρο της Αθήνας...

Πάω, χτυπάω την πόρτα... και μου ανοίγει μία "ξανθιά ύπαρξη" φορόντας ΜΟΝΟ ένα κίτρινο, ημιδιάφανο φανελάκι!!!

Δεν ήταν Ελληνίδα... απ'ότι μου είπε ήταν φοιτήτρια (ναι, καλά... το πίστεψα!), και ήταν έτσι ντυμένη, γιατι την προηγούμενη ημέρα, ο ήλιος της είχε κάψει την πλάτη...

Με το στήσιμο του υπολογιστή, τελειώσαμε σε 15 λεπτά... έφυγα μετά από 2 ώρες... :p

(ήταν εποχές, που ούτε τη γυναίκα μου δεν είχα γνωρίσει ακόμα).

Μία άλλη, μου είχε ανοίξει την πόρτα, με κάτι δερμάτινα στο στυλ της Elvira... Το σπίτι, μέσα με μεγάλες κολώνες, και κουρτίνες...σαν αρχαιοελληνικό...

Σε μία φάση, φωνάζει στην κόρη της... "Ετοίμασες τα κεριά σου;;;"

Εγώ, τελείωσα με τον υπολογιστή... και εξαφανίστηκα... (το παλιοβαμπίρ!!!)

Από τα άσχημα, ήταν ένας τύπος που ζούσε με καμιά 20αρια σκυλιά... το σπίτι μέσα στη βρώμα. Δεν μπορούσες να αναπνεύσεις από την τρίχα.

Ο αέρας, να μην πω πως βρόμαγε! Ο τύπος, δεν άνοιγε το σπίτι, για να μην τον κλέψουν λέει...

Του εγκατέστησα τον εκτυπωτή, και έφυγα σε χρόνο DT...

Ένας άλλος αηδιαστικός, χοντρός, και λιγδιασμένος, είχε τον υπολογιστή ΜΟΝΟ για τσόντες...

Στο σπίτι είχε και μία Φιλιπινεζούλα... την οποία μου την παρουσίασε για γυναίκα του... μόνο που είχαν καμία 30ρια χρόνια διαφορά...

Εκεί, μου ήρθε να φωνάξω την αστυνομία!

Υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλές ιστορίες... 14 χρόνια είναι αυτά... λογικό να έχω να πώ πολλά...

D@redevil είπε:
Που ν' αγιάσουν τα πεθαμένα σου, λέμε!
Όταν οι πλέον ηλικιωμένοι συνάδελφοι (ένα κλικ πριν βγουν στη σύνταξη) αρχίζουν τις ερωτήσεις για το Facebook, δεν ξέρω τι να προφασιστώ για να γίνω καπνός. Μάταια προσπαθώ να εξηγήσω ότι δεν κατέχω από Facebook - δεν ασχολούμαι!

Όχι, εγώ η κακιά, που ξέρω και δεν θέλω να τους πω, για να έχουν την ανάγκη μου!!!

Και το πιο αστείο ποιο είναι! Στα θέματα που γνωρίζω, βοηθάω χωρίς 2η σκέψη! (κι εμένα κάποιοι με βοήθησαν - δεν μου ήρθε η επιφοίτηση...)

Όταν με λένε ότι "ξέρω και δε θέλω να βοηθήσω", τρελαίνομαι!

Όντως, όταν ακούω Facebook βγάζω φλύκταινες - όχι αστεία! (Stan θα τους στέλνω σε σένα! :D )

Μεταξύ μας και μη φύγει παραέξω: αν είναι Sharp & Xerox, ναι, τα έχω λύσει, έχω καθαρίσει την εμπλοκή (Χριστέ μου, δε μπορείτε να φανταστείτε πού ήταν χωμένα τα κομμάτια του χαρτιού!) και τα έχω ξανασυναρμολογήσει...

Χαίρουν άκρας υγείας και λειτουργούν άψογα! ;)
Ει, ψιτ... και εγώ το σιχαίνομαι! Δεν έχω λέμε... και δεν με πιστεύουν κιολάς...

Είχα δημιουργήσει κάποτε βλέπεις ένα λογαριασμό, για κάτι δοκιμές που κάναμε στη δουλειά, τον οποίο τον έχω απενεργοποιήσει, αλλά ο ρημάδης υπάρχει...

Και όλο με ρωτάνε "καλά...στο Facebook δεν μπαίνεις;;; 300 μυνήματα σου έχω στείλει"... βρε ουστ!

edit:

μερικές περιπτώσεις που θυμήθηκα...

Κάποια στιγμή, μου είχαν δώσει μαζί , όταν πήγαινα στους πελάτες, έναν νέο συνάδελφο για να τον... "εκπαιδεύσω"...

Πάμε λοιπόν μαζί σε κάποια ραντεβού...

Ραντεβού πρώτο... πήγαμε σε ένα δικηγορικό γραφείο στο κέντρο...

Ήταν ακόμα εποχή του modem και της "απλης" σύνδεσης στο internet...

Το πρόβλημα "ένας υπολογιστής, δεν μπαίνει στο internet"

Ο λόγος του προβλήματος; Είχε βγεί το τηλ. καλώδιο από το Modem!

Φυσικά το είδα αμέσως, όπως και ο συνάδελφος, όμως κάτσαμε 15 λεπτάκια περίπου, για να δικαιολογήσουμε τουλάχιστον τα λεφτά που θα εισπράταμε...

Όταν μας ρώτησαν τί είχε ο υπολογιστής... είπαμε... "τίποτα το σοβαρό, κάτι ρυθμίσεις ήταν, τόρα όλα είναι οκ"

Ραντεβού δεύτερο... πήγαμε μαζί σε μία φοιτητηκή εστία...

Έπρεπε να δούμε έναν υπολογιστή.

Ο υπολογιστής ήταν μίας κοπέλας, φοιτήτριας της γυμναστικής ακαδημίας...

Εκεί που έφτιαχνα τον υπολογιστή, μου έρχεται η "φλασιά"... "μήπως είδες τον συνάδελφό μου που ήρθαμε μαζί;"

η κοπέλα "μάλλον πρέπει να είναι με την συγκάτοικό μου... δεν τους βλέπω πουθενά!"... τους βρήκαμε μετά από μία ώρα!!! :D

Κάποια στιγμή, άρχισε να πηγαίνει και μόνος του σε πελάτες...

Μία ημέρα με παίρνει τηλέφωνο στο κινητό

"Έλα Σταμάτη, μήπως είσαι κοντά στο Παγκράτι; Έχω έρθει να συνδέσω έναν εκτυπωτή και έχω πρόβλημα"...

Ημουν κοντά, και έτσι πετάχτηκα να τον βοηθήσω...

Σε 15 λεπτά, ήμουν εκεί...

Χτυπάω το κουδούνι, και μου ανοίγει ο συνάδελφος!!!

Με πάει στον υπολογιστή, και κάθομαι να τον φτιάξωωωωω...

Ξάφνικά, περνάει η πελάτισσα... η οποία βγήκε από το μπάνιο μόνο με μία πετσέτα!!!

Αυτό το παιδί... μόνο για τεχνικός δεν έκανε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα