Γιατί δεν εργάζομαι σε τεχνική υποστήριξη!!!

@stan: Stan δεν θα σε έπρηζα, αλλά είχα επέκταση εγγύησης από την εταιρεία σας και μου είπαν να μην το ανοίξω μόνος μου. Τη δεύτερη φορά το άνοιξα, σιγά μη σας ξανάπρηζα για λίπανση ανεμιστήρα!!!!!

@Daredevil: Αφού ξέρεις, γιατί το *μπλιπ* num lock άναψε και δεν σβήνει; Στη Dell γέλαγαν...... :p Πες με σε λέω θα καραφλίασω! Έχει και ένα φουτάκ' που αναβουσβήν΄και κάν' κλικι - κλίκι απου μέσ΄ προγκάει τ' άτιμ' το λαπιτόπ΄και φουβάμ' μη σκάσ και σκούξω.

Και για να σε δώσω να καταλάνεις:

Καπ' καπ' απ' κατ' κατ' καν γκαπ' - γκαπ' ! :p
 
pooky(1) είπε:
@stan: Stan δεν θα σε έπρηζα, αλλά είχα επέκταση εγγύησης από την εταιρεία σας και μου είπαν να μην το ανοίξω μόνος μου. Τη δεύτερη φορά το άνοιξα, σιγά μη σας ξανάπρηζα για λίπανση ανεμιστήρα!!!!!
@Daredevil: Αφού ξέρεις, γιατί το *μπλιπ* num lock άναψε και δεν σβήνει; Στη Dell γέλαγαν...... :p Πες με σε λέω θα καραφλίασω! Έχει και ένα φουτάκ' που αναβουσβήν΄και κάν' κλικι - κλίκι απου μέσ΄ προγκάει τ' άτιμ' το λαπιτόπ΄και φουβάμ' μη σκάσ και σκούξω.

Και για να σε δώσω να καταλάνεις:

Καπ' καπ' απ' κατ' κατ' καν γκαπ' - γκαπ' ! :p
Χαχαχα... ωραίος φίλε!

με αυτό το καπ καπ γκαπ γκαπ... έσκασα στα γέλια λέμε!

Ξέρεις πόσες φορές με έχουν πάρει τηλέφωνο...και δεν καταλαβαίνω Χριστό από αυτά που λένε;;;
 
Τη φράση αυτή την έχω "κλέψει" από μηχανικό της ΤΟΥΟΤΑ μια και ήταν πάνω σε χαρτί στο παρπριζ αυτοκινήτου που είχαν αφήσει για επισκευή. Κλασσική ατάκα πια!

Δυστυχώς φίλε Stan, έχω παραδείγματα παλιών καλών μου φίλων που η ενασχόληση με τεχνική υποστήριξη αποδείχτηκε καταστροφικότερη του τσιγάρου για την υγεία τους. Στο λίγο διάστημα που είπα να αλλάξω δουλειά και να ξεφύγω από τα σκυλάδικα και τα ξενυχτάδικα, βίωσα τόσο έντονο στρες και άγχος που δεν έχω ξαναδεί. Οπότε και γύρισα στα "παλιά" και όλα καλά.

14 χρόνια ρε θηρίο; Χαράς στα νεύρα και το κουράγιο σου Σταμάτη. Respect.
 
pooky(1) είπε:
Τη φράση αυτή την έχω "κλέψει" από μηχανικό της ΤΟΥΟΤΑ μια και ήταν πάνω σε χαρτί στο παρπριζ αυτοκινήτου που είχαν αφήσει για επισκευή. Κλασσική ατάκα πια!
Δυστυχώς φίλε Stan, έχω παραδείγματα παλιών καλών μου φίλων που η ενασχόληση με τεχνική υποστήριξη αποδείχτηκε καταστροφικότερη του τσιγάρου για την υγεία τους. Στο λίγο διάστημα που είπα να αλλάξω δουλειά και να ξεφύγω από τα σκυλάδικα και τα ξενυχτάδικα, βίωσα τόσο έντονο στρες και άγχος που δεν έχω ξαναδεί. Οπότε και γύρισα στα "παλιά" και όλα καλά.

14 χρόνια ρε θηρίο; Χαράς στα νεύρα και το κουράγιο σου Σταμάτη. Respect.
...και 5 by pass... πού τα πας αυτά;;; αντέχω όμως ακόμα (μάλλον!!!)
 
Stanfromgreece είπε:
Ένας άλλος πελάτης, έχει "πάθος" με έναν τεχνικό μας...Παίρνει σχεδόν ΚΑΘΕ μερά τηλέφωνο, και ζητάει να μιλήσει μαζί του...

Μια ημέρα, παίρνει και μας λέει

"Σας παρακαλώ, πείτε στον κο "τάδε" σήμερα να μην με πάρει τηλέφωνο"

Περνάνε 3-4 ώρες, και ξαναπαίρνει...

"Τί έγινε; Σήμερα ο Κος "τάδε" δεν με πήρε!"

Μια συνάδελφός μου του απαντά "Μα καλά, εσείς δεν μας πήρατε και μας είπατε να μην σας καλέσει;"

Και ο πελάτης "τώρα άλλαξα γνώμη!"
Ωραία δουλεία... Θα μπορείς να βγάζεις και έξτρα εισόδημα γράφοντας βιβλιαράκια με ανέκδοτα :p
 
Stanfromgreece είπε:
...και 5 by pass... πού τα πας αυτά;;; αντέχω όμως ακόμα (μάλλον!!!)

Ρε συ ήξερα ότι είχες κάποια επιπλοκή με ζάχαρο!!!!! :( Όχι για κάτι τέτοιο! Σιδερένιος ρε φίλε και ποτέ μη ξανασουτύχει το παραμικρό κακό.......
 
pooky(1) είπε:
Ρε συ ήξερα ότι είχες κάποια επιπλοκή με ζάχαρο!!!!! :( Όχι για κάτι τέτοιο! Σιδερένιος ρε φίλε και ποτέ μη ξανασουτύχει το παραμικρό κακό.......
Ευχαριστώ πολύ φίλε...
 
npac είπε:
Uskoke, το ξέρω πολύ καλά το πρόβλημα της ονοματοδοσίας και τα ευτράπελα του... Στο τέλος αρκεί κανένας να είναι καλός στη δουλειά που λέει ότι ξέρει να κάνει, και να την κάνει με αγάπη και συνέπεια.

Αυτά τα "Μηχανικός ΤΕ" που κόλλησαν τα ΤΕΙ στην ονομασία των πτυχίων τους, είναι μια σαχλαμάρα. Δηλαδή το παιδί που είχε γράψει πανελλαδικές τους διπλάσιους βαθμούς (με ότι αυτό σημαίνει) και ζορίστικε διπλά για να τελειώσει το Μετσόβιο ή το Πολυτεχνείο του ΑΠΘ (και του πήρε τουλάχιστον 1-2 χρονάκια παραπάνω), το έκανε απλά για να πάρει ένα τίτλο σπουδών με 2 γράμματα λιγότερο (άντε 3, μαζί με το spacebar πριν το ΤΕ);

Συμφωνώ πάντως ότι τίποτα καλύτερο από το "μάστορας" (έχει και αναφορά στο "master" !) ή το "δάσκαλος". Στην Ιταλία πάντως, αντίστοιχη χρήση έχει και το "enginierro" (που χρησιμοποιείται καταχρηστικά για να χαρακτηρίσει αυτόν που έχει βαθιά γνώση ενός αντικειμένου).
Kαι όχι μόνο αυτό, η ανωτατοποίηση των ΤΕΙ, η ακύρωση της ανωτατοποίησης των ΤΕΙ από το συμβούλιο της επικρατείας, οι αέναες προσπάθειες της ΕΕΤΕΜ για τα "επαγγελματικά δικαιώματα" (λες κι εγώ μπορώ να κάνω μελέτες και γενικώς ότι κάνουν οι μηχανικοί, πολεοδομίες επίβλεψη κλπ.). Αυτό που κάνει τα πράγματα πιο μπερδεμένα είναι ότι πχ στην Αμερική το ΤΕΙ λέγεται college, ο τίτλος που δίνει λέγεται major (in electrical engineering) και οι απόφοιτοι engineers. Που να κάθομαι να εξηγώ στην ξαδέρφη μου στον Καναδά τι γίνεται στην χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, αυτή νομίζει ότι έχω τελειώσει trade school (το αντίστοιχο των σχολών του ΟΑΕΔ). Και για την ιστορία, εμείς και διαφορικές εξισώσεις κάνουμε, και διπλά ολοκληρώματα, και μιγαδικό λογισμό, και διάφορα δύσκολα μαθήματα ηλεκτρολογίας (πχ ΠΜΔΗΕ-παραγωγή, μεταφορά και διανομή ηλεκτρικής ενέργειας) στο οποίο λύνεις μια άσκηση, και αν κάνεις λάθος στο τέταρτο δεκαδικό ψηφίο, βγαίνει λάθος όλη ή άσκηση. Τώρα, γιατί οι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν καταδέχονται να γίνουν εγκαταστάτες, είναι ευνόητο... Στον τοπικό μας σύνδεσμο (www.shenh.gr) είναι 450 μέλη και ζήτημα είναι να είναι 4-5 μέλη από ΤΕΙ. Αφού ο πρόεδρος μας δεν ήξερε ότι παίρνουμε την άδεια χωρίς εξετάσεις μόνο με το πτυχίο και με ρώτησε πότε έδωσα εξετάσεις!
 
επειδη η δουλεια μου ειναι ηλεκτρονικος θα σας πω τα πιο ακυρα που μου εχουν τυχει

-γιαγια μεγαλη σε ηλικια και ολιγον βαρυκοη αγοραζει τηλεφωνο με αναγνωριση κλησεως μετα απο 2 μερες τηλεφωνο :ποιος ειναι αυτος ο 210 που με παιρνει συνεχεια τηλεφωνο και δεν μιλαει??

-παππους φερνει τηλεοραση παιρνει τηλεφωνο μετα απο 2 μερες και την ειχα ανοιχτη (περιμενα ανταλακτικα) :τι εγινε η τηλεοραση??-ειναι ανοιχτη περιμενω ανταλακτικα και αρχιζει να βριζει και να μ λεει θελω να δω κατι τ...ες το βραδυ και δεν μπορω

-κυριος μπαινει στο μαγαζι :γεια σας θελω μια λαμπα 42 βολτ του λεω θα την βαλετε σε κηπο??οχι θελω να κανω οικονομια!!!!

-κυριος μεγαλος σε ηλικια :γεια σας θελω εναν τεμπελη -εναν τι θελετε??-εναν τεμπελη παιδι μου για να μην σηκωνομαι να αλλαζω καναλια απο την τηλεοραση (τηλεκοντρολ εννοουσε)
 
Παρ' όλο το χάλι που έχει ακόμα η κατάσταση, δηλώνω ότι συνεχίζω ακάθεκτος στην Τεχνική Υποστήριξη για δέκατο χρόνο και συνεχίσω! Αν και πολλές φορές το σκέφτηκα ν' αλλάξω επάγγελμα, σε ο,τιδήποτε να μου προσφέρει λιγότερο άγχος (πόσο ν' αγχωθεί ένας πιτοτυλιχτής;; ;) , ακόμη συνεχίζω σαν μέγας βιτσιόζος :p .

Στους φίλους και γνωστούς έχω κόψει την υποστήριξη βερεσέ με άλλο τρόπο. Με καλούν σήμερα για ένα επείγον θέμα και πηγαίνω μετά από 1 μήνα (σοβαρά..). Ή δεν αναφέρουν πάλι κάτι, ή προτιμούν να "λαδώσουν". Ούτως ή άλλως, τους έχω δηλώσει πως προτεραιότητα έχουν όσοι πληρώνουν (ξεδιάντροπα)!
 
Να σας πώ και εγώ μια ιστορία.

Το αντικείμενό μου είναι τα φωτοβολταϊκά.

Πέρνει κάποιος αρκετά ταραγμένος τηελέφωνο και η κουβέντα πάει ως εξής:

- Παρακαλώ....

- Ναι κ. Σπύρο είμαστε εδώ με την ΔΕΗ και προσπαθούμε να ενεργοποιήσουμε τον φ/β....δεν ξέρω αλλά κάτι δεν πάει καλά.....ο Inverter δεν ανάβει....δεν ενεργοποιείτε...δεν ανάβουν λαμπάκια....η ΔΕΗ με απειλεί ότι θα σηκωθεί αν φύγει....καντε κάτι είστε ο μόνος.....

- Ηρεμήστε σας παρακαλώ πολύ.....

- Κάντε κάτι σας πάρακαλώωωωω!!!

- Λοιπόν πείτε μου..... (αφού κάνω 2 3 κρίσιμες ερωτήσεις ούτως ώστε να δώ αν υπάρχει πρόβλημα, διαπυστώνω ότι είναι όλα ΟΚ, ρωτώ τον άνθρωπο........

- Το manual το έχετε μαζί σας.

- ΝΑΙ ΝΑΙ ΤΟ ¨ΕΧΩ

- Την διαδικασία ενεργοποίησης(όλοι οι Inverter έχουν) την κάνατε?

- ΟΧΙ...πειράζει? :cool:
 
dkssprs είπε:
.....- Το manual το έχετε μαζί σας.

- ΝΑΙ ΝΑΙ ΤΟ ¨ΕΧΩ

- Την διαδικασία ενεργοποίησης(όλοι οι Inverter έχουν) την κάνατε?

- ΟΧΙ...πειράζει? :cool:

Γι αυτό δίνουν το εγχειρίδιο χρήσης μαζί ρε κεφτέ, έπρεπε να του πεις. :p
 
RTFM και δεν το μεταφράζω.

mimidon respect και σε σένα φίλε, αν και η αντιμετώπισή σου σε "γνωστούς" είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει - δει - συναντήσει. Έξαιρετική τακτική.

Φυσικά σπάνε τα νεύρα σου όταν στις 11 το βράδυ χτυπάει κουδούνι και βλέπεις ξάδερφο να κρατάει λάπτοπ στα χέρια με βλάβη έξω από το σπίτι σου, ξέρεις τον ίδιο ξάδερφο που είχες να τον δεις από τότε που το αγόρασε και σε φώναζε να του εγκαταστήσεις πρόγραμμα για "τζάμπα νόβα" "να κατεβάζει καμιά ταινία" κτλπ κτλπ.

Να πάει στο μήντια μαρκτ να του το φτιάξει ο "τσάμπας". Να παίζει και "κατσάμπα" στην έναρξη. Τσακιδόν από μας, τσακιδόν.....
 
Άσε και στην αρχή τ' άκουγα και από πάνω! "Έλα ρε άνθρωπε, θυμήθηκες να κατέβεις;;", "ωχ, ήρθε το φάντασμα να φτιάξει τον υπολογιστή", "τι; θα σου φτιάξει τον υπολογιστή; καλά, περίμενε το καλοκαίρι να εμφανιστεί σπίτι σου!" Πρώτο όνομα στην πιάτσα είχα φτιάξει, αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις, χαχαχα!
 
mimidon είπε:
Άσε και στην αρχή τ' άκουγα και από πάνω! "Έλα ρε άνθρωπε, θυμήθηκες να κατέβεις;;", "ωχ, ήρθε το φάντασμα να φτιάξει τον υπολογιστή", "τι; θα σου φτιάξει τον υπολογιστή; καλά, περίμενε το καλοκαίρι να εμφανιστεί σπίτι σου!" Πρώτο όνομα στην πιάτσα είχα φτιάξει, αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις, χαχαχα!
Lol! Αυτό μου το λένε στη δουλειά! :D

Είναι η απαίτηση του ν' αφήσω τη δουλειά μου (π.χ. μια βλάβη), για να στοιχίσω μια επιστολή στο Word! Ε, πηγαίνω όταν και αν τελειώσω αυτό που κάνω και ακούω τέτοιες "ελπιδοφόρες" ατάκες.

Πλέον, δε μπορώ να καλύψω την ταυτόχρονη ζήτηση πελατών & ενδοεταιρικών χρηστών, οπότε εδώ κι αρκετό καιρό έχω αρχίσει να λέω "δε μπορώ". Δε φαντάζεστε πώς με κοιτάνε!....
 
... οκ το πιασα το υπονοούμενο... όταν εχω πρόβληματα με τον υπολογιστή θα ζηταω βοήθεια από άλλον...

Δεν πιστευω να είναι κανείς σας ο Νίκος!!! ε;;;
 
mimidon είπε:
..."Έλα ρε άνθρωπε, θυμήθηκες να κατέβεις;;", "ωχ, ήρθε το φάντασμα να φτιάξει τον υπολογιστή"...
Δεν ήρθα για τον υπολογιστή σου! Για φραπέ από το κουζινάκι δίπλα ήρθα! : ))))))))
 
D@redevil είπε:
Πλέον, δε μπορώ να καλύψω την ταυτόχρονη ζήτηση πελατών & ενδοεταιρικών χρηστών, οπότε εδώ κι αρκετό καιρό έχω αρχίσει να λέω "δε μπορώ". Δε φαντάζεστε πώς με κοιτάνε!....
Σειρά προτεραιότητας, και όπως είπε κάποιος νωρίτερα... ο τζάμπας στην Media Markt!
 
Εμένα οι δικοί μου γνωστοί και "φίλοι" ξέρουν ότι τους έχω καταλάβει πως με θυμούνται μόνο όταν τους χαλάει ο υπολογιστής. Γι αυτό όταν με παίρνουν τηλέφωνο αρχίζουν τα τυπικά. "Έλα ρε, τι νέα?" "καλά είσαι?" "χαθήκαμε" "κανένα νέο?" (με ρωτούν για νέα 2-3 φορές) "η μάνα σου καλά?" "ο πατέρας σου?".... οπότε μετά από όλα αυτά περνούν στο ψητό αλλά σιγά σιγά... "Ήθελα να σου στείλω και στο facebook" (τι ακριβώς δεν μου λέει). "Αλλά προσπαθώ να μπω και μου βγάζει κάτι μηνύματα...." Οπα εδώ είμαστε! Την συνέχεια την γνωρίζετε.
 
Imgema είπε:
Εμένα οι δικοί μου γνωστοί και "φίλοι" ξέρουν ότι τους έχω καταλάβει πως με θυμούνται μόνο όταν τους χαλάει ο υπολογιστής... ...Την συνέχεια την γνωρίζετε.
Αυτό το τραγικό παράδειγμα μην το θυμίζεις καθόλου... :xm:

Και μιας και συγχύστηκα, θυμήθηκα ένα τραγικό περιστατικό. Στο δρόμο για την (πρώην) κοπελιά μου, Σάββατο απόγευμα (έτος 2008..) με καλεί ο κολλητός μου και λέει ότι το φορητό έχει πάθει ζημιά, δεν φορτώνει Windows, κτλ, καίγεται γιατί έχει κάποιες δουλειές να κάνει (aka FB) και πρέπει να πάω ΑΜΕΣΑ, ΑΒΑΔΙΣΤΑ, ΑΒΙΑΣΤΑ!

Ε, καλώ την κοπέλα και της λέω ότι θα κάνω μια παράκαμψη (γρρρρ, πρώτη γκρίνια), και όταν λέμε παράκαμψη, εννοώ πως μένω Δυτικά, η κοπέλα Βορειοανατολικά, ο κολλητός Νότια κι εγώ είμαι ήδη Κέντρο... Ε, πάω σπίτι του, εφ όσον έφαγα και λίγη κίνηση παραπάνω και τι βλέπω; Τον πατέρα του να με περιμένει και ο κολλητός να έχει εξαφανιστεί γιατί είχε ραντεβού με κοπέλα!!! Περιττό να πω ότι εκτός των νεύρων μου, είχα και της πρώην (ναι, δεν την είδα τελικά εκείνο το βράδυ)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα