Γιατί η μάνα μου μπορεί και δουλεύει Ubuntu..

Το οποιο Ubuntu ή το Mint ή οποιοδηποτε Linux, ειναι ενα μονο ;)
 
Saulot είπε:
Ρίχτου και ένα καθάρισμα, πολλές φορές η σκόνη τα κάνει αυτα.Και προς θεού, όχι Ubuntu, βάλε Mint καλλιτερα...
Την είχα καθαρίσει την σκόνη, γενικά δεν τον αφήνω να πιάνει. Αυτός κοπανήθηκε στην μετακόμιση ή τον έφαγε ο Δρακουμέλ, δεν παίζει. :(
priest1.gif


Mint λες ε; Ubuntu είναι λίγο ζόρι για νεους;

Μήπως οι αρχάριοι να ξεκινάμε με Puppy?
images.jpg


Paspartoo είπε:
Το οποιο Ubuntu ή το Mint ή οποιοδηποτε Linux, ειναι ενα μονο ;)
Μα πόσα έχουνε βγάλει;
 
Αφου θα κανεις φορματ, κανε το διαχωρισμο του δισκου πριν (ή κατα) την εγκατασταση των 7. Εγκαταστησε τα στο ενα διαμερισμα, και μετα εγκαταστησε το Λινουξ στο αλλο

Εχουν βγει εκατονταδες "γευσεις" Λινουξ. Το Ουμπουντου δεν το βρισκω τοσο χαλια ωστε να αποτρεψω καποιον να το βαλει λεγοντας "προς θεου", αλλα απο οσο διαβαζω, το Mint εχει αρκετες βελτιωσεις

ΥΓ. Η Shakti εσκισε στο τελος του Clone Wars :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Αφου θα κανεις φορματ, κανε το διαχωρισμο του δισκου πριν (ή κατα) την εγκατασταση των 7. Εγκαταστησε τα στο ενα διαμερισμα, και μετα εγκαταστησε το Λινουξ στο αλλο
ΥΓ. Η Shakti εσκισε στο τελος του Clone Wars :D
E ναι, μάλλον κακώς το κουράζω το θέμα. Και μάλλον έχετε δίκιο, πιο ελαφριά πράγματα για αρχή.

Φυσικά και έσκισε, δεν ήταν μια τυχαία Torguta που έγινε Jedi Master άλλωστε, αλλά αν αρχίσω να μιλάω γι αυτή θα κολλήσω τελείως! Αν ήξερα να κάνω cosplay και να φτιάχνω κοστούμια, θα ήταν η πρώτη επιλογή! :flower: (τελείως sci fi geek λέμε! :p )
 
Shakti είπε:
....Εν το μεταξύ μα το Θεό παιδιά, τις προάλλες που είχε γενέθλια ο Μητσοτάκης, εμένα μου χάλασε ο υπολογιστής!
BMK_01.gif
Μου κάνει διαρκείς επανεκκινήσεις οι οποίες κόβονται μάλιστα στην μέση και δεν βλέπει οθόνη, οπότε δεν έχω ιδέα αν μου έχει χτυπήσει μητρική, κάρτα γραφικών, ή μου τα παιξε το τροφοδοτικό. Πρέπει να τον κοπάνησα στην μετακόμιση.

Θέλω μόλις ξελασκάρω και τελειώσω με το σπίτι, να κάτσω να τον ανοίξω, να δω αν έχει ξεκουμπώσει τίποτα, να βάλω, να βγάλω, ουφ...
2070.gif


...

Χαζοαναποδιές τώρα... :cool:
Χμμμ... 2-3 πρόχειρες, χαζές ιδέες που μου 'ρθανε διαβάζοντας το ποστ σου:

- Αν έφταιγε το τροφοδοτικό, κατά 99% δεν θα άνοιγε καθόλου (2 φορές το έχω πάθει αυτό - σε pc βέβαια που δουλεύανε 24x7 για 6-7 χρόνια, με λίγα μικρά διαλείμματα στις διακοπές μου. Ε, πόσο ν' αντέξουν!).

- Έλεγξε στα γρήγορα τα καλώδια της οθόνης. Μήπως έχει φύγει κάτι από τη θέση του; Ελπίζω να μην έχει πάθει κάτι η οθόνη σου! Δοκίμασες να τη συνδέσεις με το laptop σου να δεις αν είναι κι αυτή οκ;

- Αντιβιοτικούλη; έχουμε; μήπως μας βρήκε καμιά γρίππη; κάποιος ιός;

(Αυτά πολύ γρήγορα, στα πεταχτά! ;) )
 
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Paspartoo

Το οποιο Ubuntu ή το Mint ή οποιοδηποτε Linux, ειναι ενα μονο ;)

Μα πόσα έχουνε βγάλει;
Εννοουσα οτι ειναι ουδετερο Ενικου και οχι πληθυντικου :)
 
snoopy είπε:
Χμμμ... 2-3 πρόχειρες, χαζές ιδέες που μου 'ρθανε διαβάζοντας το ποστ σου:- Αν έφταιγε το τροφοδοτικό, κατά 99% δεν θα άνοιγε καθόλου (2 φορές το έχω πάθει αυτό - σε pc βέβαια που δουλεύανε 24x7 για 6-7 χρόνια, με λίγα μικρά διαλείμματα στις διακοπές μου. Ε, πόσο ν' αντέξουν!).

- Έλεγξε στα γρήγορα τα καλώδια της οθόνης. Μήπως έχει φύγει κάτι από τη θέση του; Ελπίζω να μην έχει πάθει κάτι η οθόνη σου! Δοκίμασες να τη συνδέσεις με το laptop σου να δεις αν είναι κι αυτή οκ;

- Αντιβιοτικούλη; έχουμε; μήπως μας βρήκε καμιά γρίππη; κάποιος ιός;

(Αυτά πολύ γρήγορα, στα πεταχτά! ;) )
Τα έκανα όλα Snoopy μου και τα έχω ήδη αποκλείσει, κάτι μου χτύπησε. Η οθόνη είναι μια χαρά. Υποψιάζομαι κυρίως μητρική και ίσως κάρτα γραφικών. Κυρίως μητρική βασικά, είναι MSI βλέπεις και έχει κλείσει 3ετία. Μάλλον έφαγε τα ψωμάκια της.
priest1.gif
Άσχετο, εχθές αποφάσισα να ανοίξω το UPS μου. ΠΟΛΥ βρώμα λέμε, τι έβγαλα απο εκεί μέσα Θεέ μου...

Δεν είμαι να πληρώνω ούτε τον αέρα που αναπνέω, όχι να αλλάζω μητρικές. Στην ανάγκη θα κάνω δίκτυο στο Acer και θα τον αφήσω έτσι αν είναι να τα στάξω μέχρι να έρθει η ώρα να βρω δουλειά.

Φανταστείτε αυτά που συζητάμε να τα διάβαζαν πχ πολύ αρχάριοι χρήστες επάνω σε pc (καλά όχι οτι είμαι και εγώ γκουρού, ένα μέσο επίπεδο έχω) ή τίποτα μαμάδες μας και γραμματείς που περιορίζονται στα απολύτως απαραίτητα. Ανασταλτικός παράγοντας. Τα λατρεύω αλλά ώρες ώρες είναι πραγματικά μεγάλος μπελάς.

Paspartoo είπε:
Εννοουσα οτι ειναι ουδετερο Ενικου και οχι πληθυντικου :)
Α, δηλαδή είναι ΤΟ;

Καλά λέω εγώ να ξεκινήσω απο Puppy... :shake:

Θαυμάστε διάλογο εγώ και η ηρωική μαμά μου:

Έχω κάνει dual boot τα Σβηστα και τα Xp. Πάω να περάσω σε Xp και βλέπω πως μου έχουν κρασάρει οριστικά και αμετάκλητα. (Ναι, ναι, επέζησαν τα Σβήστα και ψόφησαν τα Xp). Αποφασίζω λοιπόν να τραβήξω ένα format και να περάσω μόνο Σβήστα βλέπω όμως πως ο υπολογιστής δεν βλέπει το cd για να το μπουτάρει κλπ κλπ.

Έρχεται η μάνα μου.

Ακολουθεί πραγματικός διάλογος:

Μάνα Shakti (πως λέμε μάνα ρέιβερ; :rofl: ): - Τι κάνεις εκεί;

Shakti: - Παιδεύομαι ρε μαμά δεν βλέπεις; Άσε με, έχω δουλειά.

ΜS: - ΤΙ δουλειά; Τι έπαθε ο υπολογιστής;

S: - Χριστιανή μου και να σου πω θα καταλάβεις;

MS (πικαρισμένη): - ΝΑΙ θα καταλαβω! Πες μου τι έγινε;

S:- Ωραία λοιπόν, είχα κάνει partition και είχα εγκαταστήσει Xp και Vista, και τα Xp κρασάρησαν και πήγα να κάνω format και είδα οτι δεν μπουτάρει απο το cd οπότε τώρα πρέπει να μπω στα Bios, εντάξει;

Σιωπή...

MS: - Ε και γιατί δεν λες στον Τάσο να στα φτιάξει, ΣΚΑΡΤΟ ΠΡΑΜΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕ;;;

Σιωπή, αποχωρεί θριαμβευτικά...

confused-smiley-013.gif
blink.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Στο Τάσο το'πες?"

Θυμηθηκα την φατσα του πατέρα μου όταν είδε το war dance αφου κετάφερα να περάσω arch την πρώτη φορά...

Priceless
 
Saulot είπε:
"Στο Τάσο το'πες?"Θυμηθηκα την φατσα του πατέρα μου όταν είδε το war dance αφου κετάφερα να περάσω arch την πρώτη φορά...

Priceless
Priceless δεν λες τιποτα, που να έβλεπες το δικό μου ύφος. Μα το Θεό αυτός ήταν ο διάλογος. Ο Τάσος ήταν ο φίλος που είχα πάει στο μαγαζί του και τον είχαμε φτιάξει μαζι, σκάρτο πράμα μου δώσε λέει! :rofl:
 
Shakti είπε:
...Θαυμάστε διάλογο εγώ και η ηρωική μαμά μου:

Έχω κάνει dual boot τα Σβηστα και τα Xp. Πάω να περάσω σε Xp και βλέπω πως μου έχουν κρασάρει οριστικά και αμετάκλητα. (Ναι, ναι, επέζησαν τα Σβήστα και ψόφησαν τα Xp). Αποφασίζω λοιπόν να τραβήξω ένα format και να περάσω μόνο Σβήστα βλέπω όμως πως ο υπολογιστής δεν βλέπει το cd για να το μπουτάρει κλπ κλπ.

Έρχεται η μάνα μου.

Ακολουθεί πραγματικός διάλογος:

Μάνα Shakti (πως λέμε μάνα ρέιβερ; :rofl: ): - Τι κάνεις εκεί;

Shakti: - Παιδεύομαι ρε μαμά δεν βλέπεις; Άσε με, έχω δουλειά.

ΜS: - ΤΙ δουλειά; Τι έπαθε ο υπολογιστής;

S: - Χριστιανή μου και να σου πω θα καταλάβεις;

MS (πικαρισμένη): - ΝΑΙ θα καταλαβω! Πες μου τι έγινε;

S:- Ωραία λοιπόν, είχα κάνει partition και είχα εγκαταστήσει Xp και Vista, και τα Xp κρασάρησαν και πήγα να κάνω format και είδα οτι δεν μπουτάρει απο το cd οπότε τώρα πρέπει να μπω στα Bios, εντάξει;

Σιωπή...

MS: - Ε και γιατί δεν λες στον Τάσο να στα φτιάξει, ΣΚΑΡΤΟ ΠΡΑΜΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕ;;;

Σιωπή, αποχωρεί θριαμβευτικά...

confused-smiley-013.gif
blink.gif
lol

Εγώ πάντως την έχω εκπαιδεύσει τη μανούλα. Κι όποτε κολλήσω κάπου και δεν μπορώ να βρω λύση, ούτε μπορεί κανείς άλλος να βοηθήσει την κατάσταση, ούτε καν στο internet δεν βρίσκω άκρη, ε τότε τηλεφωνώ στη μανούλα για να της πω τον πόνο μου. Της λέω ποιο το πρόβλημα, τι χτύπησε, πού κόλλησα, ό,τι συμβαίνει αναλυτικότατα. Εκείνη με ακούει με προσοχή και πού και πού κάνει και καμιά ερώτηση τύπου: τι είπες; δεν το κατάλαβα, για ξαναπές μου το αυτό το τελευταίο.

Ε λοιπόν, επειδή της έχω πει αναλυτικότατα και με τον πιο απλό τρόπο τι ακριβώς γίνεται (or should I say: δεν γίνεται), στο 99% των περιπτώσεων προτού καλά-καλά τελειώσω την περιγραφή, έχω ήδη βρει και τη λύση ή κάποια καλύτερα keywords για να ψάξω στο internet ή ένα καλό workaround κ.ο.κ. Μετά από τόση ανάλυση πια, πώς να μην σκεφτώ κάτι περισσότερο; :p

Συνήθης κατάληξη της συνομιλίας; "Χαίρομαι παιδί μου που σε βοήθησα. Άντε τελείωνε τώρα και μην κάτσεις πάλι μέχρι αργά στη δουλειά!"

Θεά η μανούλα! :worship: :animlaugh: :animlaugh:

(Οριακά on topic μιας και το... μισό θέμα είναι για τη μαμά αλλά δεν μπορούσα ν' αντισταθώ και να μην γράψω τι τραβάει η κακομοίρα η μάνα από μένα! #) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Ελληνίδα μάνα είναι server της Nasa!
emoticon-on-the-phone.gif


Και εδώ κλείνω την παρένθεση του πως καταφέραμε να συσχετίσουμε τα πισιά με τις μαμάδες, μην βγούμε τελείως εκτός θέματος, απο τέτοια έχω να πω άλλα τόσα περιστατικά. :D :p
 
Paspartoo είπε:
Εννοουσα οτι ειναι ουδετερο Ενικου και οχι πληθυντικου :)
Καλα, το Λινουξ μονο ένα δεν είναι :)

snoopy είπε:
προτού καλά-καλά τελειώσω την περιγραφή, έχω ήδη βρει και τη λύση
Αυτο ισχυει γενικως, με οποιο προβλημα κι αν εχεις, σε οποιον κι αν μιλας :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα, το Λινουξ μονο ένα δεν είναι :)
Και ομως μεταξυ σοβαρου και αστειου - το λειτουργικο συστημα GNU/Linux ειναι ενα.
Αποτελειται απο τον linux kernel, τα gnu tools και το xorg.

Tα υπολοιπα - packaging system, Desktop managers κλπ κλπ - αυτα που βλεπουν δηλαδη κατα κυριο λογο οι χρηστες και πραγματι διαφερουν απο διανομη σε διανομη - δεν ειναι το πραγματικο λειτουργικο.
 
Paspartoo είπε:
Και ομως μεταξυ σοβαρου και αστειου - το λειτουργικο συστημα GNU/Linux ειναι ενα.
Αποτελειται απο τον linux kernel, τα gnu tools και το xorg.

Tα υπολοιπα - packaging system, Desktop managers κλπ κλπ - αυτα που βλεπουν δηλαδη κατα κυριο λογο οι χρηστες και πραγματι διαφερουν απο διανομη σε διανομη - δεν ειναι το πραγματικο λειτουργικο.
Και ένας νέος χρήστης δηλαδή πως θα καταλήξει να αποφασίσει ποια διανομή να χρησιμοποιήσει; Πόσα υπάρχουν πια; :cry:

Και τελικά είναι ΤΟ Linux σαν βασικό λειτουργικό και οι διανομές τους, ή ΤΑ Linux εννοώντας τις ξεχωριστές διανομές; (ζαλίστηκα...)
 
Shakti είπε:
Και ένας νέος χρήστης δηλαδή πως θα καταλήξει να αποφασίσει ποια διανομή να χρησιμοποιήσει; Πόσα υπάρχουν πια; :cry:
Και τελικά είναι ΤΟ Linux σαν βασικό λειτουργικό και οι διανομές τους, ή ΤΑ Linux εννοώντας τις ξεχωριστές διανομές; (ζαλίστηκα...)
Α-μπε-μπα-μπλομ!!!

Tip: διαλέγει κάποια που να ξέρει και κάποιος άλλος ώστε να έχει καλή υποστήριξη μέχρι να φτάσει στην τελική διαμόρφωση...
 
Shakti είπε:
Και ένας νέος χρήστης δηλαδή πως θα καταλήξει να αποφασίσει ποια διανομή να χρησιμοποιήσει; Πόσα υπάρχουν πια; :cry:
Δεν ειναι τοσο δυσκολο. Οι πιο διασημες και δημοφιλεις διανομες ειναι κατα κοινη λογικη και οι πιο απλες και καλα υποστηριγμενες. Το Ubuntu πχ. ειναι μια καλη επιλογη. Δεν ξερει κανενας αν για καποιον ειναι η καλύτερη αλλα μπορει ανετα να επιβιωσει για καποιο καιρο

Αλλες εχουν ονομα οτι ειναι για επαγγελματιες ή χομπίστες που ψάχνονται, οπως Slack, Arch. Σε καμια περιπτωση αρχάριος δε θα κληθει να ξεκινησει με Arch.

Και τελικά είναι ΤΟ Linux σαν βασικό λειτουργικό και οι διανομές τους, ή ΤΑ Linux εννοώντας τις ξεχωριστές διανομές; (ζαλίστηκα...)
Ο κοσμος τελευταια συνηθως αποκαλει ολα τα λειτουργικα συστηματα στον πληθυντικό, επειδή ετσι εχει συνηθίσει απο τα Windows. Ετσι ακουγεται συχνα για τα DOS, τα Mac, τα Λινουξ, τα Ubuntu. Αυτο ομως ειναι λαθος.

Προσωπικα ομως, αν και ξεκινησε ως λαθος, δεχομαι να ακουω για Λινουξ στον πληθυντικο, ακριβως επειδη κυκλοφορει σε τοσες παραλλαγές.

Εχω την επιγνωση φυσικα οτι ο αρχάριος που αναφερεται στα Λίνουξ, δεν αναφέρεται στις διανομές, αλλα στην αντίληψη οτι ειναι κάτι όπως "τα Windows".

Paspartoo είπε:
Tα υπολοιπα - packaging system, Desktop managers κλπ κλπ - αυτα που βλεπουν δηλαδη κατα κυριο λογο οι χρηστες και πραγματι διαφερουν απο διανομη σε διανομη - δεν ειναι το πραγματικο λειτουργικο.
Σιγουρα, αλλα αφου αναφερομαστε σε Ubuntu Linux, Arch Linux, Mandriva Linux, μιλαμε στην ουσια για κλωνους του Λινουξ... οποτε το ενα, γινεται πολλα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
snoopy είπε:
Α-μπε-μπα-μπλομ!!!
Tip: διαλέγει κάποια που να ξέρει και κάποιος άλλος ώστε να έχει καλή υποστήριξη μέχρι να φτάσει στην τελική διαμόρφωση...
Κάτι μου λέει οτι θα περάσει πολύυυς καιρός ακόμα πριν μιλήσουμε για πραγματική διεισδυτικότητα του/των Linux στον αρχάριο και μέσο χρήστη. Προκύπτει πάλι το αιώνια γνωστό ζήτημα.

Rakeesh οκ. :)
 
Δεν έχεις δίκιο, μερικές user friendly διανομές έχουν γίνει απλά γελοία εύκολες και απλές στην εγκατάσταση...

Προσωπικά έχω βάλει ubuntu σε 3 πανάσχετα άτομα που θέλαν το πισί μόνο για τα βασικά εδώ και 2+ χρόνια. (8.04 hardy)

O ένας μόνο ήρθε πίσω πριν κάνα μήνα με καμμένο τροφοδοτικό.

Κανένας τους δεν με έχει ενοχλήσει από τότε για να ρωτήσει το παραμικρό.

Οι 2 έβαλαν κάμερα και εκτυπωτή μετά και δεν χρειάστηκαν τίποτα.

Μιλάμε για απλή καθημερινή χρήση χωρίς παιχνίδια.

Η ευκολία του είναι πάρα πολύ μεγάλη αν και δυστυχώς μειρκές φορές δεν την γλυτώνεις την κονσόλα.

Για όποιον ψάχνει ποιά είναι η ποιό «trendy» διανομή μπορεί να κοιτάξει εδώ: http://distrowatch.com/ πάντως.
 
Δεκτόν φίλε μου, αλλά εγώ στην προκειμένη περίπτωση θέτω θέμα διεισδυτικότητας, η οποία τελικά που την χάνουμε που την βρίσκουμε, πάντα κάπου σκαλώνει και δεν φταίνε πιστεύω για όλα τα Windows.

Γιατί όπως είπες και όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενα μηνύματα, εσύ τα έβαλες, δεν τα έβαλαν απο μόνοι τους. Άρα παρατηρείται το φαινόμενο πάλι, να βλέπουμε χρήστες που δύσκολα αποφασίζουν να προχωρήσουν αν δεν το κάνει κάποιος μαζί τους. Και οι διάφορες διανομές για έναν εξοικειωμένο χρήστη μπορεί να είναι καλύτερες γιατί ξέρει, και ακριβώς επειδή ξέρει, "παίζει". Για όσους ξεκινάμε τώρα όμως, χάνουμε τ' αβγά και τα πασχάλια.

Λέω δηλαδή πως οι πεπειραμένοι χρήστες Linux που το δουλεύουν πραγματικά το λειτουργικό, επειδή κινούνται σε άλλη φιλοσοφία πλέον, μοιραία με το πέρασμα του χρόνου "ξεχνάνε" αν μπορώ να το πω έτσι το πως βλέπει το Linux ένας...παραθυράς! :D

Και δεν κάνω ιδιαίτερα απλή χρήση, κάνω βαριά επεξεργασία γραφικών απο σχεδιασμό μέχρι φωτογραφία, βίντεο, games κλπ. Οπότε εδώ τι γίνεται;
sweat-drop.gif
Υπάρχει διαφορά στις ανάγκες απο τον χρήστη που έτσι και αλλιώς δεν έκανε πολλά ούτε στα Windows;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα