Γιατί η μάνα μου μπορεί και δουλεύει Ubuntu..

Μιας και ξεκινησαμε για παραπονα του στυλ 'τι κανουν τα Παραθυρα που το Λινουξ δεν μπορει', ας πω ενα μικρο μου προβλημα που ως τωρα δεν εχω λαβει απαντηση :D

Οταν προσπαθω να κανω αρχειοθετηση-διαχειριση αρχειων στο Γνωμο, δε με βολευει καθολου το Λινουξ γιατι με καθε μετακινηση-αντιγραφη, ανανενωνει τα tags της ημερομηνιας.

Πχ αν σημερα μετακινησω ενα αρχειο που τελευταια φαινεται οτι πειραξα περσι, απο δω και μπρος θα φαινεται οτι το πειραξα σημερα.

Αυτο δε βολευει καθολου εφοσον μιλαμε για αρχειοθετηση και πρεπει στο μελλον να ξερω την "πραγματικη" εποχη οπου ανηκει το καθε αρχειο. Ειναι κριμα γιατι κατα τα αλλα το Λινουξ εχει εφαρμογες που βολευουν σε merging φακελων, σε ευρεση κλπ, που δεν υπαρχουν στα Παραθυρα

Ξερει κανενας απο που μπορω να ρυθμισω να μη γινεται αυτη η 'ανανεωση';
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Μιας και ξεκινησαμε για παραπονα του στυλ 'τι κανουν τα Παραθυρα που το Λινουξ δεν μπορει', ας πω ενα μικρο μου προβλημα που ως τωρα δεν εχω λαβει απαντηση :D
Οταν προσπαθω να κανω αρχειοθετηση-διαχειριση αρχειων στο Γνωμο, δε με βολευει καθολου το Λινουξ γιατι με καθε μετακινηση-αντιγραφη, ανανενωνει τα tags της ημερομηνιας.

Πχ αν σημερα μετακινησω ενα αρχειο που τελευταια φαινεται οτι πειραξα περσι, απο δω και μπρος θα φαινεται οτι το πειραξα σημερα.

Αυτο δε βολευει καθολου εφοσον μιλαμε για αρχειοθετηση και πρεπει στο μελλον να ξερω την "πραγματικη" εποχη οπου ανηκει το καθε αρχειο. Ειναι κριμα γιατι κατα τα αλλα το Λινουξ εχει εφαρμογες που βολευουν σε merging φακελων, σε ευρεση κλπ, που δεν υπαρχουν στα Παραθυρα

Ξερει κανενας απο που μπορω να ρυθμισω να μη γινεται αυτη η 'ανανεωση';
Ποια tags εννοείς ακριβώς γιατί εδώ δουλεύει μια χαρά όπως ακριβώς το θέλεις σε gnome 2.24 κοιτώντας στην καρτέλα Ιδιότητες/Βασικό ή με ls -l από κονσόλα
 
Ε λοιπόν και η δική μου μάνα θα χρησιμοποιεί Linux!

Είχα συναντηθεί με τους γονείς μου για τραπέζι και μου πετάει τη "βόμβα": θέλει laptop για να μπαίνει στο internet και να κάνει ψώνια (ήμαρτον!)

Να πω ότι όλα αυτά τα χρόνια που έμενα με τους γονείς μου είχαν μπει ένα κάρο υπολογιστές στο σπίτι. Παρόλα αυτά δεν είχε δείξει ποτέ το παραμικρό ενδιαφέρον. Δηλαδή είναι τελείως άσχετη με την τεχνολογία.

Φυσικά σκέφτηκα να της πάρω το Eee PC 701 που κάνει γύρω στα 190 Ευρώ. Για αυτό που θέλει δεν χρειάζεται τίποτα ακριβότερο. Και εφόσον μιλάμε για online αγορές νομίζω ότι προέχει η ασφάλεια, άρα το Linux μοιάζει ως η καλύτερη λύση.

Λόγω λοιπόν της πλήρους ασχετοσύνης της μάνας μου τουλάχιστον δεν θα έχει πρόβλημα μετάβασης από τα Windows στο Linux, είναι τελείως "παρθένα περιοχή".

Έχει κανείς εμπειρία με το Xandros να μου πει εντυπώσεις; Από ότι είδα μπορεί να εξελληνιστεί.
 
Ε λοιπόν και η δική μου μάνα θα χρησιμοποιεί Linux!
Ε αυτο αποδεικνυει περιτρανα οτι το 2009 θα ειναι καλη χρονια :thumbup:
Το Xandros ειναι μια αρκετα "παραθυριζουσα" διανομη - ιδανικη για οσους θελουν να νιωσουν ανετα μεταβαινοντας απο τον εναν κοσμο στον αλλο. Εχει και το mode 2 που παρουσιαζει τα πραγματα ακομα πιο απλα για εναν νεο χρηστη - κατα τα αλλα δεν ειναι κατι φοβερο.

Μια επιλογη που εχεις βεβαια ειναι να βαλεις στο eeepc το linpus linux lite που χρησιμοποιει το Acer - εκει το easy mode του ειναι απολαυση για καποιον που δεν εχει κατσει ποτε μπροστα σε pc.

SANY0002.jpg


SANY0010.jpg


SANY0011.jpg


SANY0014.jpg


Το καλο ειναι οτι οπως ειπες και εσυ, εχεις "παρθενο" εδαφος μπροστα σου οποτε και το τελικο αποτελεσμα θα πρεπει να ειναι ενας ακομα χαρουμενος χρηστης. Καλη επιτυχια Leon :thumbup:
 
Ευχαριστώ Telamonas, πολύ ωραίο φαίνεται το Linpus και από ότι είδα είναι και πολύ ελαφρύ. Ελληνική έκδοση υπάρχει;
 
Προλαβαίνεις να το μεταφράσεις Ηρακλή? :D
 
Γιατί να μην κρατήσεις το προεγκατεστημένο λειτουργικό του eeepc; Παρόμοιο με αυτό του acer είναι, τα χρώματα αλλάζουν (βασικά ακριβώς το ανάποδο αφού πρώτα βγήκε το asus).

Screenshot από ένα βιαστικό google:


 
To Xandros δεν είναι το προεγκαταστημένο Linux;
 
Ναι το eeepc εχει το Xandros προεγκατεστημενο και πραγματι το Mode2 που ανεφερα πιο πανω ειναι η εικονα που postαρε ο φιλος gapan. Απλα προτεινα και το linpus ως πιο καινουργιο προιον, δεν τα χαλαμε εκει.

@ Shock... Οχι Αντωνη :D
 
Οι τελευταιες περιπετειες του Wally με το kubuntu, με εβαλαν σε σκεψεις και αποφασισα να δοκιμασω κ'εγω το Linux. Επειδη ομως απ'ο,τι διαβαζω το Ubuntu ειναι λιγοτερο μπελαλιδικο, σκεφτηκα να δοκιμασω μ'αυτο. Ποια εκδοση να κατεβασω? Παρακαλω να λαβετε υποψη σας οτι δεν εχω ξαναεγκαταστησει ποτε Linux, αρα μην μου αρχισετε τα "αυτο κανει αυτα και το αλλο τα αλλα"...θελω μια συμβουλη για την απλουστερη λυση.
 
Μαρια ως φρεσκος θα σου ελεγα να βαλεις Ubuntu 8.10 και μετα να ριξεις manually to KDE.

Απλα διαβασε το thread ωστε να αποφυγεις κακοτοπιες που θα σε καθυστερησουν (πχ ξεκινα με DHCP, βαλε Opera , βαλε στο VLC ως output το X11, τσεκαρε τι παιζει με τη καρτα γραφικων σου και αν μπορεις να βαλεις proprietary drivers κτλ)
 
Wally είπε:
Μαρια ως φρεσκος θα σου ελεγα να βαλεις Ubuntu 8.10 και μετα να ριξεις manually to KDE.Απλα διαβασε το thread ωστε να αποφυγεις κακοτοπιες που θα σε καθυστερησουν (πχ ξεκινα με DHCP, βαλε Opera , βαλε στο VLC ως output το X11, τσεκαρε τι παιζει με τη καρτα γραφικων σου και αν μπορεις να βαλεις proprietary drivers κτλ)
Aν και ολα αυτα ακουγονται greek to me ;) ...θα τα δοκιμασω. Σκεφτομαι να εγκαταστησω το Linux σε ενα desktop που εχω για πειραματισμο και οχι στο λατρεμενο laptop μου. Υπαρχει πιθανοτητα να καταστρεψω τις ρυθμισεις του router μου? Θελω να μπορω να μπαινω στο internet με το laptop μου :cry:

Μαλλον επρεπε να ειχα προσεξει περισσοτερο οταν ενας παλιος φιλος και φανατικος λινουξας (εδω και 10+ χρονια) προσπαθουσε ματαια να μου εξηγησει ολα τα σχετικα :p
 
domniki είπε:
Οι τελευταιες περιπετειες του Wally με το kubuntu, με εβαλαν σε σκεψεις και αποφασισα να δοκιμασω κ'εγω το Linux. Επειδη ομως απ'ο,τι διαβαζω το Ubuntu ειναι λιγοτερο μπελαλιδικο, σκεφτηκα να δοκιμασω μ'αυτο. Ποια εκδοση να κατεβασω? Παρακαλω να λαβετε υποψη σας οτι δεν εχω ξαναεγκαταστησει ποτε Linux, αρα μην μου αρχισετε τα "αυτο κανει αυτα και το αλλο τα αλλα"...θελω μια συμβουλη για την απλουστερη λυση.
8.10 gnome το λιγοτερο μπελαλιδικο εαν αυτο σε ενδιαφερει...κde για μια δυο περιπετειες παραπανω.

τωρα για 32 η 64 bit ας πει καλυτερα καποιος αλλος,παλιοτερα οταν πρωτοξεκινουσα εγω μαλλον 32 bit για πρωταρη θα ελεγαν.

ευκολη ειναι η εγκατασταση στο 95% των περιπτωσεων..για να φτασεις στο 100%

πρωτα καις σωστα το δισκακι στη χαμηλοτερη δυνατη ταχυτητα:

https://help.ubuntu.com/community/BurningIsoHowto

μετα δοκιμαζεις το livecd να δεις αν παιζουν ολα καλα και επειτα διαχωριζεις το δισκο σου.

επισης κατεβαζεις για καλο και για κακο και ενα alternate cd ,αχρειαστο να ειναι.

επειτα οτι βολευει απο αυτα:

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=2358&st=0&sk=t&sd=a#p22229

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Intrepid

http://www.howtoforge.com/the-perfect-desktop-ubuntu-8.10

αν ειναι να εγκαταστησεις kde ,πηγαινε καλυτερα κατευθειαν απο την αρχη να το κανεις,οχι μετα.

το ρουτερ δε νομιζω να επηρεαστει ,καλυτερα να διαχωρισεις το δισκο απο την αρχη να το πω αλλη μια φορα και μετα να πας για εγκατασταση.
 
starsky είπε:
8.10 gnome το λιγοτερο μπελαλιδικο εαν αυτο σε ενδιαφερει...κde για μια δυο περιπετειες παραπανω.τωρα για 32 η 64 bit ας πει καλυτερα καποιος αλλος,παλιοτερα οταν πρωτοξεκινουσα εγω μαλλον 32 bit για πρωταρη θα ελεγαν.

ευκολη ειναι η εγκατασταση στο 95% των περιπτωσεων..για να φτασεις στο 100%

πρωτα καις σωστα το δισκακι στη χαμηλοτερη δυνατη ταχυτητα:

https://help.ubuntu.com/community/BurningIsoHowto

μετα δοκιμαζεις το livecd να δεις αν παιζουν ολα καλα και επειτα διαχωριζεις το δισκο σου.

επισης κατεβαζεις για καλο και για κακο και ενα alternate cd ,αχρειαστο να ειναι.

επειτα οτι βολευει απο αυτα:

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=2358&st=0&sk=t&sd=a#p22229

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Intrepid

http://www.howtoforge.com/the-perfect-desktop-ubuntu-8.10

αν ειναι να εγκαταστησεις kde ,πηγαινε καλυτερα κατευθειαν απο την αρχη να το κανεις,οχι μετα.

το ρουτερ δε νομιζω να επηρεαστει ,καλυτερα να διαχωρισεις το δισκο απο την αρχη να το πω αλλη μια φορα και μετα να πας για εγκατασταση.
Σ'ευχαριστω starsky! Τα links ειναι πολυ χρησιμα. Θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα της εγχειρησης (επλιζω το Pc μου να επιζησει).
 
θα επιζησει,απλα παρε backup των σημαντικων αρχειων που εχεις ,αν μπορεις .

αν περαστει στα σωστα partition που θα εχεις για ευκολια διαχωρισει απο πριν,λογικα θα απλα θα βρεθεις με ενα επιπλεον λειτουργικο.

αν για οποιο λογο τωρινο η μελλοντικο γινει κανα μπερδεμα με το mrb(πχ διακοπει η εγκατασταση σε σημειο που δε πρεπει),εχεις και αυτο για βοηθεια,σε περιπτωση που εχεις dual boot.

http://www.supergrubdisk.org/
 
starsky είπε:
θα επιζησει,απλα παρε backup των σημαντικων αρχειων που εχεις ,αν μπορεις .
Αυτό δεν δίνει και ιδιαίτερο κουράγιο στο να προχωρήσεις νομίζω.

Αν το έβλεπε η μάνα μου, σίγουρα θα ξέχναγε κάθε σκέψη για Ubuntu. ;)
 
/hijack mode on.

Πάντως τα 7, φυσάνε στο msi wind.......

ΟΚ, ok. Καλά και θεϊκά τα Ubuntu, μακάρι και περισσότεροι να τα υιοθετούσαν. Ότι σπάει τα μονοπώλια είναι θεμιτά και καλοδεχούμενα.
 
Πίσω
Μπλουζα