Γιατί linux. 10 λόγοι.

Όσον αφορά το θέμα ευχρηστίας: Κάποιες διανομές είναι αρκετά εύχρηστες και προσελκύουν πολλούς νέους χρήστες που κάνουν τη μετάβαση από το ένα λειτουργικό στο άλλο. Γιατί τα Ubuntu είναι η πιο δημοφιλής διανομή; Γι αυτό ακριβώς το λόγο.

Έχουν γίνει αρκετά βήματα μπροστά. Σίγουρα χρειάζονται και άλλα.

Προσωπικά όμως πιστεύω οτι η μετάβαση από Windows σε Linux είναι κυρίως θέμα συνήθειας.
 
Saulot είπε:
Εχετε υπ όψιν σας οτι για κάθε λύση (πχ wine, ruby scripts) που βρίσκετε σε αυτες τις συνήθως πλαστές αναγκες εγραλείων, είναι γιατί κάποιος hobbyστας έκατσε και το έκανε για το κέφι του χωρίς να πληρωθεί? Και όταν σας δίνει την βοήθεια που μπορεί (και βοηθάνε παρα την παραπληροφόρηση που βλέπω να προσπαθούν να περάσουν καποιοι πιό πάνω) το κάνει απο ξοδέυοντας χρόνο απο τον ελευθερο του?Περαν απο τις χιουμοριστικές απαντήσεις που με έκανα και χαμογέλασα (αρα

Και γενικά αν δέν θελει καποιος να ασχοληθεί - πειραματιστεί - ξοδεψει χρόνο, ποιόν λόγο έχει να βάλει linux?
πραγματικα ειναι αξιοθαυμαστη η προσπαθεια τετοιων ανθρωπων,προκειται για κατι σπουδαιο,εψαξα λιγο και για τη Gnu φιλοσοφια,αναρωτιεμαι ποιοι ειναι αυτοι που αφιερωνουν τοση ενεργεια,κατι λεει σε κατι εισαγωγικα εγχειριδια του ubuntu ,θα το ψαξω και αλλο.

σιγουρα θελει και το χρονο του και αυτο εχει και τη γοητεια του γιατι μαθαινεις και 5 πραγματα για τους υπολογιστες που παντα με ενδιεφεραν οχι με τον επιδερμικο τροπο των windows,οχι οτι και ετσι ειναι κακο,ε κι αν φανει οτι γκρινιαζουμε,αμα βρισκεις κατι ενδιαφερον λες και κατι παραπανω αλλιως αν δε μας ενδιεφερε δε θα ασχολουμασταν καν

συμφωνω και με τον Arielis,πιστευω και ισως να μην ειναι ετσι ,εσεις γνωριζετε περισσοτερα πραγματα οτι το wubi heron θα συμβαλλει πολυ ,αν ισχυσουν αυτα που ακουω,στη διαδοση του Linux γενικοτερα

αυτα.
 
Βρε, σαν το Mac OS δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ! Πάρτε Mac, θα σωθείτε!!!

(Βεβαίως υπάρχει και η εναλλακτική - περάστε Mac OS σε ένα generic Η/Υ! Επίσης θα σωθείτε!)
 
kaly13 μάθε οτι, αυτή η θεματική ενότητα αφορά το λογισμικό "ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ" και το σχόλιό σου δεν έχει καμία θέση εδω μέσα...... γι' αυτό, λοιπόν.............. :ban:

:tease: :D
 
kaly13 είπε:
Βρε, σαν το Mac OS δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ! Πάρτε Mac, θα σωθείτε!!!
(Βεβαίως υπάρχει και η εναλλακτική - περάστε Mac OS σε ένα generic Η/Υ! Επίσης θα σωθείτε!)
lolsrsly0011180205669tc1.jpg
 
kaly13 είπε:
Βρε, σαν το Mac OS δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ! Πάρτε Mac, θα σωθείτε!!!(Βεβαίως υπάρχει και η εναλλακτική - περάστε Mac OS σε ένα generic Η/Υ! Επίσης θα σωθείτε!)
kaly13,αυτό όντως δεν είναι σχόλιο που να κολλάει στην,αλλά και να προάγει την,συζήτηση περί Linux...

Απέφευγε τέτοιοιυ είδους posts,καθώς μόνο σε hijacking φέρνουν και τίποτα παραπάνω κι άλλη φορά πρέπει να σου πω ότι θα τα σβήνω επιτόπου....

(αυτό δεν το έσβησα καθώς φαντάζομαι,ή θέλω να πιστεύω ότι,δεν έγινε επίτηδες...)
 
αν και δε ξερω τι ειναι generic υπολογιστης,αυτο που ξερω οσο ασχολουμαι με υπολογιστες και οσο εχω ασχοληθει με λινουξ,που μπορω πια να εχω μια πιο καλη και σφαιρικη αποψη,ειναι οτι κανενα λειτουργικο δε σε σωζει.

μπορει ομως να σε βοηθησει προς οποια κατευθυνση επιδιωξεις κατι που σαφως πετυχαινει το λινουξ γιατι σε υποψιαζει σε σχεση με τον υπολογιστη σου και σε και σε κανει πιο συνηδειτοποιημενο χρηστη με ολα τα ωφελη που μπορει να συνεπαγεται αυτο.θελει να επενδυσεις χρονο,αλλα σε ολα γινεται αυτο.

συνεπως περα απο οποια πλεονεκτηματα εχουν τα unix λειτουργικα ακομη και bsd ας πουμε εναντι των win,πρεπει να βαζεις και εσυ το χερακι σου, ας πουμε σε θεματα ασφαλειας,εστω και σε μικροτερο βαθμο (αρκετο θα ελεγα)εναντι των win.

απο εκει και περα αν και βλεπω τους τουριστες(και τουριστριες :) )να εχουν ολοι απο ενα mac,εγω δε βλεπω το λογο αν δε σε ενδιαφερει η εκτυπωση η εισαι ειδικευμενος επαγγελματιας να αγορασεις mac.(εχουν σημαντικο κοστος,μη το ξεχναμε)

ακομη και επαγγελματιες του χωρου,αρκετοι pc εχουν,τωρα πια.
 
Καλό το Ubuntu 8.04 αλλα και αυτο δυστυχώς ξεγευγει απο το KIS (keep it simple).

Πλέον παίζω με Arch και έχω ρίγη συγκινησης πάνω στην κονσόλα.
 
Δηλαδή το Archlinux είναι πιο απλό; :confused:
 
πιο απλο δεν ειναι ,απευθυνεται σε πιο εμπειρους χρηστες ,που απο οτι φαινεται κυριαρχει ολο και περισσοτερο στις προτιμησεις τους.

το αξιολογουν με πολυ θετικα σχολια και ενιοτε το προτεινουν και σε αρχαριους,αν και ειναι μεγαλη μανουβρα και θα πρεπει να διαθεσει κανεις το σχετκο χρονο, τουλαχιστον στην εγκατασταση.

οι πιο παλιοι χρηστες θα ξερουν περισσοτερα να πουν.

ανηκει στα επονομαζομενα rolling repos,αν δε κανω λαθος ,κατι που αποτελει πλεονεκτημα απο οτι φαινεται.

καλο ειναι και το ubuntu 8.04,αλλα πολυ το τρεχουν,στην αναπτυξη του εννοω.

keep it simple δεν εννοει απλοτητα στη χρηση με τη συνηθισμενη εννοια πχ μπορει να περιλαμβανει επεμβαση σε μη γραφικο περιβαλλον,κατι που ξενιζει ισως καποιον αρχαριο.

νομιζω το slackware aντιπροσωπευει πολυ αυτην την εννοια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
starsky είπε:
keep it simple δεν εννοει απλοτητα στη χρηση με τη συνηθισμενη εννοια πχ μπορει να περιλαμβανει επεμβαση σε μη γραφικο περιβαλλον,κατι που ξενιζει ισως καποιον αρχαριο.
Ok, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση :)
 
Συμφωνει κανενας να γραψουμε ενα ποστ 'Γιατι Windows και όχι Λίνουξ. 10 λόγοι;' :Ρ
 
εδω που τα λεμε και το παρον thread θα μπορουσε να λεγεται οχι 10 ,αλλα 100 λογοι για λινουξ,οπως επισης 100 λογοι για τη ταδε διανομη ,οπως θα μπορουσε να πει το ιδιο καποιος 100 λογοι για bsd ,100 λογοι για win,100 λογοι για mac,100 λογοι opensolaris κτλ,ειναι οπως το βλεπει κανεις.

αν καποιος το σκεφτεται να βαλει λινουξ,ισως αυτα απο τα πολλα που υπαρχουν να τον βοηθησουν:

να παρατηρησω οτι στο πρωτο δε βγαινει το Mint σε καποιες επιλογες οπως θα περιμενα.

http://www.zegeniestudios.net/ldc/

http://www.cyberciti.biz/tips/select-best-linux-desktop-distribution.html

απο οτι διαπιστωνω παντως το wubi ειναι απλα μεσο γνωριμιας οχι κατι μονιμο γιαυτο και δε θα το συστηνα ως ετσι και οι developer αυτο λενε,ισως γιατι δε θελουν κατι που να υποκαθιστα 100% μια κανονικη εγκατασταση, ετσι ωστε τελικα να προχωρας σε μια τετοια ,αν το θελεις.
 
Πάντως το να θελήσεις να ασχοληθείς με το linux από ότι βλέπω, προϋποθέτει να μπεις στο τριπάκι του ψαξίματος από την πρώτη κιόλας στιγμή που θα πάρθεί μια τέτοια απόφαση, με την έννοια πως πρώτα από όλα θα πρέπει να ψάξεις/διαλέξεις /κατασταλάξεις σε κάποια διανομή...
 
Θα με τρελανετε...περσι σας ελεγα για το Archlinux και πεφταν φαπες, φετος θεωρειται απο την μεγαλη πλειοψηφια των Linux users ως κορυφαια (αλλα δυσκολη) διανομη. Πως αλλαζουν οι καιροι...

Saulot χαιρομαι που αφησες επιτελους τα Ubuntoειδη για μια πραγματικη διανομη - ευγε !!!

Φιλε Kaly13, η παραμετροποιηση του Gnome εχει φτασει σε τετοιο σημειο - που σε 5 λεπτα μπορω (αν θελω) να εχω ολη την ευκολια αλλα και την εμφανιση του Leopard στο Linuxοκουτο μου χωρις να παραβιασω κανενα copyright, χρησιμοποιωντας αποκλειστικα προγραμματα ανοικτου κωδικα και με μηδενικο κοστος.

Αν ειναι να σωθω πληρωνοντας πολλαπλασια για να παρω mac hardware ή το λειτουργικο και τα προγραμματα του στο υπαρχον pc μου ή παραβιαζοντας οτι νομο υπαρχει για να τα "προμηθευτω" απο το internet - καλυτερα να μην σωθω ποτε. ;)
 
@Telamonas

Αναλογως τι θες το Μακ. Συνηθως Μακ αγοραζεις επειδη δουλευεις στον τυπο η στο CAD, οχι για το περιβαλλον...

Στο Λινουξ μπορεις να βαλεις ο,τι εχει το περιβαλλον του Μακ, αλλα οσον αφορα αυτο τον τομεα (για τον οποιον συνηθως παιρνεις Μακ :Ρ), τα χερια σου δενονται. Πχ αντι να εχεις την επιλογη (να αγορασεις βεβαιως) μεταξυ Photoshop και Photopaint, Illustrator και CorelDraw, Indesign και Quark, στο Λινουξ θα τη βγαλεις με (δωρεαν βεβαιως) φτωχοτερα και δυσχρηστα υποκαταστα οπως το Gimp και το Inkscape

Και φυσικα δεν υπαρχει Flash
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο TallMan ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα του λινουξ και ταυτοχρονα το δυνατο και αδυνατο σημειο του ,οτι θελει ψαξιμο,γιατι πλεον σου τρωει χρονο να μαθεις και προγραμματα που σε ενδιαφερουν.

@Telamonas.stokos

δε θυμαμαι να εχει πει κανεις κατι αρνητικο για το Arch, σιγουρα εχει καλη φημη ,αλλα αυτη προερχεται απο τις παλιες καραβανες,δε νομιζω πολλοι νεοι να εχουν μπει σε διαδικασια ενασχολησης μαζι του,αλλωστε θυμαμαι που ελεγες οτι ειναι για προχωρημενους χρηστες.

επισης γιατι ακυρωνεις τα ubuntu(ubuntu,kubuntu,xubuntu,mint και οτι τελος παντων αλλο)?

αλλωστε απο οτι εχω δει εδω μεσα τα υποστηριζατε αρκετα,γιατι τετοια αλλαγη τωρα?

εγω νομιζω οπως βλεπω και αλλου οτι το μονο προβλημα τους ειναι οτι οπως λενε βασιζεται σε debian unstable,οτι και αν συνεπαγεται αυτο ,οποτε γιατι να μη περασει κανεις σε debian οχι stable αναγκαστικα,αλλα στο ενδιαμεσο.

επισης απο οτι βλεπω στην cannonical ,ακολουθουν μια στρατηγικη αναπτυξης που μπορει να τη φερει σε δυκολη θεση καποια στιγμη,απο την αποψη οτι κανει καποια πολυ γρηγορα βηματα εμπρος ,που τη πανε ομως μερικα βηματα πισω.

παντως ευθυνεται πολυ για την διαδοση του λινουξ.

και το mandrivaκι καλο ειναι ομως.

καλα οχι οτι υπαρχει μονο το debian ,μπορει και προσωπικα να μου ταιριαζει κατι αλλο,αλλα εδω κολλαει και αυτο που λεγαμε για το ψαξιμο.

ενδιαφερον θα ειχε να οριστει τι αποτελει πραγματικη διανομη,εκτος και αν οδηγησει σε παρεξηγησεις και flames οποτε το ξεχναμε.
 
starsky είπε:
επισης γιατι ακυρωνεις τα ubuntu(ubuntu,kubuntu,xubuntu,mint και οτι τελος παντων αλλο)?αλλωστε απο οτι εχω δει εδω μεσα τα υποστηριζατε αρκετα,γιατι τετοια αλλαγη τωρα?
Γιατί οι Linuxάδες το έχετε στο αίμα σας να τσακώνεστε,οπότε,αν δε βρείτε "παιδιά της M$" να τσακωθείτε,πολύ απλά θα τσακωθείτε ΚΑΙ μεταξύ σας,θα το δούμε κι αυτό..!!! :D :D :D :D :D

(Τι κακός που γίνομαι ώρες ώρες ε ; :D :D :D )
 
Rakeesh, το σχολιο του Kaly13 ηταν πολυ γενικο και λιγο προκλητικο - η απαντηση μου ηταν επισης πολυ γενικη και λιγο προκλητικη - μα πανω απο ολα ηταν προσωπικη.

Προσωπικα δεν θα με σωσει κανενα mac ή PC μηχανακι - αν τωρα καποιος εχει επαγγελματικη αναγκη και μπορει να διαθεσει τα 10.000 ευρω που κοστιζουν τα προγραμματα που ανεφερες τοτε ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να προτιμησει μια πλατφορμα που θα τρεχουν - αλλα με το ζορι σωτηρες, οχι στο δικο μου box.

Starsky - το ubuntu και τα παιδια του ειναι μια χαρα διανομες - το σχολιο για τον Saulot πηγαινε απλα στον Saulot.

Μαλλον πρεπει να το ριξω στα pms και να κοψω το γραψιμο σε αυτο το sub - να μην ανησυχει και ο Μανος για πιθανους καυγαδες.
 
κακος δεν εισαι, μια χαρα εισαι ,οπως μπορω να πω το ιδιο και για τα αλλα παιδια εδω,υπαρχει καλο κλιμα και αν νομιζετε οτι αν κατι λεω το χαλαει,δε θελω να παρερμηνευομαι ,δεν εχω τετοια προθεση.

καταλαβαινω οτι καποια παιδια εδω ειναι σε μεγαλυτερο βαθμο εμπλεκομενα με αυτη την ιστορια και περισσοτερο καιρο παρεα με αυτο το λειτουργικο και σιγουρα το πονανε και δε το βλεπουν απλα με εντονο ενδιαφερον οπως εγω.

αν ρωταω κατι το κανω επειδη εχετε βαθια γνωση του πραγματος,ας πουμε η απαντηση που μου ειχε δωσει ο telamonas για το automatix ηταν η πιο πληρης και κατατοπιστικη ,απο οσα φορουμ 5-6 που παρακολουθω,που εχω δει.

αν ηθελα να τσακωθω που δε βλεπω το λογο ουτε με ενδιαφερει κατι τετοιο ,υπαρχουν συγκεκριμενα φορουμ για τα οποια γινεται λογος τελευταια(δε μιλαω μονο για ενα) ,τα οποια αν και ειναι σοβαρη πηγη γνωσης ,με ατομα που το κατεχουν σε σημαντικο βαθμο το αθλημα,βλεπω να το μπερδευουν τελικα το πραμα.

οντως τους αρεσει να πλακωνονται :) ,αλλα ετσι ειναι ο Ελληνας :) σε δουλεια να βρισκονται.

παντως δε το ρωταω σα καποιος που του θιχτηκε η διανομη.

απο παλια μου αρεσαν οι υπολογιστες,επι amstrad ,εφτιαχνα καποια προγραμματακια απο το μανουαλ,ειχα παρει και ενα βιβλιο για assembly (μαυρο εξωφυλλο με τον amstrad σε διαγωνια θεση),αλλα δεν ειχα και πολυ τυχη με αυτο.

ειχα ακουσει και για το λινουξ,αλλα σχετικα τελευταια πηρα την αποφαση να δραστηριοπηειθω(παει η ορθογραφια)κατι που θα γινοταν ουτως η αλλως ,δεν εχει σχεση με τα παιδια εδω.

απλα ας πουμε εχω ακουσει για το debian οτι με το compile στον υπολογιστη σου ,επειδη ειναι στο δικο σου μηχανημα και οχι γενικα compile απο πριν,εχει καλυτερη αποδοση ,κατι που με ενδιαφερει,οποτε σε αυτο το θεμα,αν πρεπει να ξερω κατι περισσοτερο στις διανομες ,να στραφω μια και καλη σε μια αλλη διανομη και να επενδυσω απο τωρα τις προσπαθειες μου εκει,αυτο ειναι ολο.

γιατι δηλαδη ,οταν να λεμε κατι ,το λεμε δηλαδη με σκοπο να τσακωθουμε?δε το καταλαβαινω αυτο.

μετα ειδα το ποστ σου απο το δικο μου :)

να γραφεις γιατι εισαι πιο σοβαρη πηγη γνωσης απο κατι αλλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα