Γιατί linux. 10 λόγοι.

Ηey,I was just kidding guys...!!!

(Μάλλον το χιούμορ μου δεν είναι εύκολα διακριτό...! )

Ρε παίδες,μια πλάκα κάναμε,μην το πάρετε σοβαρά και πάει αλλού το thread,συνεχίστε την ωραία κουβέντα σας....

(θα αργήσω να ξανακάνω χιούμορ,that's for sure ! )
 
Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι χρήσης του linux για μένα αλλά ένας είναι ο κυριότερος και έχει άμεση σχέση μ'αυτό το forum: Μου δίνει την ίδια ευχαρίστηση, το ίδιο excitement όπως αυτό που είχα με το πρώτο μου PC το '87.

Όσο για την επιλογή της διανομής, είμαι 100% προκατειλημένος αφού είναι (και) δικό μου παιδί. (βλ. υπογραφή) :D
 
gapan είπε:
Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι χρήσης του linux για μένα αλλά ένας είναι ο κυριότερος και έχει άμεση σχέση μ'αυτό το forum: Μου δίνει την ίδια ευχαρίστηση, το ίδιο excitement όπως αυτό που είχα με το πρώτο μου PC το '87.
Όσο για την επιλογή της διανομής, είμαι 100% προκατειλημένος αφού είναι (και) δικό μου παιδί. (βλ. υπογραφή) :D
οπωσδηποτε μια ενδιαφερουσα διανομη.
 
Telamonas.stokos είπε:
Starsky - το ubuntu και τα παιδια του ειναι μια χαρα διανομες - το σχολιο για τον Saulot πηγαινε απλα στον Saulot.
Γενικα ο Τελ, με βλέπει σαν το μαθητουδι του σε θέματα λίνουξ και χαίρεται οταν εντρυφώ παραπάνω στο λειτουργικό αντι να μένω σε ολοκληρωμένες out of the box διανομές.

Απο την πλευρά μου :bow: στο μεγαλείο του και ακολουθώ τις συμβουλές του (άσχετα αν έχουμε τις διαφωνίες μας σαν Master and appr... εχμ, δασκαλος και μαθητης.)

Darth Saulotus
 
μπα,καλο ειναι να εχεις βοηθεια,απλα ασχετως πλεονεκτηματα -μειονεκτηματα καθε διανομης,νομιζω καλυτερα να μην τις βαζουμε σε κατηγοριες περαν του καθε επιπεδου ευκολιας που εχει η καθεμια,γιατι αρχιζει μετα και οπαδοποιειται πολυ το πραγμα,χωριζονται αλλοι απο εδω ,αλλοι απο εκει και μπερδευεται στο τελος το πραμα.

αλλιως πολυ καλο ειναι να εχεις τη δυνατοτητα να προχωρας παρανω σε καποια πραγματα ,εφοσον σε ενδιαφερουν.
 
Εχεις δικιο Starsky οταν μιλας για οπαδισμο - εχουμε δυστυχως πολλα κακα παραδειγματα στο χωρο του Ελ/λακ. Το κακο ομως ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα δεν μπορεις να μην κανεις διαχωρισμους και κατηγοριοποιησεις.

Το Ubuntu ειναι μια παρα πολυ καλη διανομη - απο μια εταιρεια που ασχολειται οσο καμια αλλη με την ουσια του - αλλα δεν παυει να ειναι μια ετοιμη "out of the box" λυση που προοριζεται για ολους τους πιθανους χρηστες.

Ειναι κακο αυτο ? ΟΧΙ βεβαια

Απλα μετα απο 4 σχεδον χρονια χρησης του Linux (βλεπε τον Darth Saulotus LoL) και αφου το παληκαρι στηνει δικτυα και servers με το αριστερο του χερι (με το δεξι πινει φραπε..) ειναι τουλαχιστον ατυχες να δουλευει μια διανομη η οποια στην προσπαθεια της να δειχνει απλη και φιλικη σε ολους τελικα κρυβει πολυ απο την πραγματικη δυναμη του λειτουργικου.

Στο σημειο που εφτασε πχ ο Saulot θα επρεπε να "πιασει" μια αλλη διανομη πιο "καθετη" - ισως την "Compile to Death" Gentoo ή την "Just Core" Archlinux - και μιας και τον εχω πρηξει να το κανει, χαρηκα (παντα σε προσωπικο επιπεδο) που προχωρησε στο κοσμο του pacman (Package Manager του Archlinux).

Κατα τα αλλα ειμαι παντα οπαδος του οτιδηποτε σου κανει καλα κανεις και το χρησιμοποιεις και δεν υποτιμω ποτε καμια απο τις διανομες. Αυτες (ολες τους) ειναι που εχουν διαδωσει το αγαπημενο μου λειτουργικο ετσι και αλλιως :)
 
αγαπητε Telamonas.stokos να σου ζητησω συγγνωμη καταρχας(και χωρις κανα ιχνος κολακειας,μη το παρεξηγησει κανενας αλλος) και εξηγουμαι γιατι ,εχω στειλει και σχετικο pm στον Shock και στον Saulot)

επειδη δε πολυμπαινω στο νετ και δεν εχω αντιληφθει σε βαθμο οπως αλλοι το οτι οταν λες καποια πραγματα ,αν τα πεις οπως σε μια παρεα με ατομα που ξερεις καιρο σε προσωπικο επιπεδο,οχι κολληταρια απαραιτητα ,αλλιως εκλαμβανεται, απο οτι στο νετ με ατομα, που εδω που τα λεμε μονο σε ηλεκτρονικο :) επιπεδο σας γνωριζω,καμμια φορα μιλαω λιγο με πολυ φορα.

υπο αυτην την εννοια θεωρω οτι καποια πραγματα που ειπα για το λινουξ ηταν με ακομψο τροπο χωρις νατο θελω και λιγο ακυρα απεναντι σε ατομα που τα βλεπουν με μεγαλυτερη αγαπη απο οτι εγω.

αυτο το καταλαβα οταν σε αλλο site ειδα να λενε κατι σχετικα με τη δικο μου αντικειμενο,οχι με κακια βεβαια ,αλλα μου την εσπασε ειναι η αληθεια.

σκεφτηκα οτι και εγω αθελα μου φερθηκα ισως ετσι-ελλειψη τακτ,δεν εννοουσα κατι τετοιο,γιαυτο,οχι οτι ελεγα και τιποτα τρομερο τροποποιησα καποια ποστ μου.

στο μελλον θα ειμαι πιο προσεκτικος σε ζητηματα που για καποια μελη ειναι πιο ευαισθητα απο οτι για μενα ,που απλα ειναι πολυ ενδιαφεροντα.

παμε στο θεμα μας λοιπον,που πολυ μου αρεσουν οι συζητησεις για λινουξ. :thumbup:

κακο δεν ειναι να γινεται κατηγοριοποιηση η να εντρυφεις βαθυτερα σε κατι.

αυτο το πιστευω απολυτα σε αυτο που καθοριζει πολλα πραγματα σε μενα:σχεδιο και οτι αλλο συνεπαγεται αυτο.

σε καποια πραγματα μοιαζει πολυ με τη φιλοσοφια του λινουξ.

καταλαβαινω τη διαθεση με την οποια χαρακτηρισες την επιλογη του Saulot και ειναι κατι θετικο στη περιπτωση του που εχει τετοια ευκαιρια και δεν ειναι περιορισμενος.

και εγω που ειχα ξαναγραψει για το debian να προχωρουσα σε αυτη την επιλογη,η διαθεση μου ειναι γιατι να μη παω στη πηγη(οπως και στο σχεδιο-σου λεω μοιαζει η φιλοσοφια σε αυτο)

οποτε απορησα καπως οταν ειδα το ποστ σου,γιατι δε καταλαβα ακριβως πως το εννοουσες,μου φανηκε σα να μη πιστευες οτι ειχε να δωσει κατι η διανομη παραπανω(ισως και να γινομαι και εγω ubuntu φαν :) ,οχι fanboyι παντως)

το κακο που βλεπω εγω στην πραγματικοτητα στη κοινοτητα ειναι οτι σε αλλο φορουμ,που μου ειχες συστησει και συμμετεχω και πολυ καλο ειναι,μου φανηκε ενας ειδους ελιτισμος(μερικοι παραθετουν και σχολια του torvalds)

ενταξει το εχουν ξεκαθαρισει τα παιδια βεβαια σαφεστατα,δε τιθεται τετοιο θεμα και ισως να πηρα στα σοβαρα διαθεσεις καποιων που μπορει να τα λενε στο πνευμα -καφενειο η ηλεκτρονικη βουλη.

οκ εκει δεν υπαρχει προβλημα ,αλλα γενικοτερα σε καποιους χρηστες(οχι εσενα)υπαρχει μια τετοια νοοτροπια.

ποιο ειναι το κακο σε αυτη την περιπτωση?

οτι το λινουξ ,η καθε διανομη δεν ειναι μονο το λειτουργικο,αλλα και η καθε κοινοτητα.

μονο με το εγχειριδιο δε γινεται,οποτε πρεπει να στραφεις σε αυτη,οποτε θα ερθεις σε επαφη με αυτο το πνευμα.

στην αρχη πιστεψα οτι ηταν κατι ευρυτερο και αυτο με χαλασε να σου πω την αληθεια οτι καποιοι το βλεπουν το λινουξ σα το δικο τους αντικειμενο και οτι αφορα ενα συγκεκριμενο κλαμπ ανθρωπων.

αν το παραταγα θα ηταν ακριβως γιαυτο,αλλα οπως σου ειπα και απο απλια ειχα ενδιαφερον απο υπολογιστες επι amstrad και ,ως ατομα με δικη μας προσωπικοτητα δε πρεπει να αφηνουμε να επιρρεαζομαστε απο καποια ατυχη παραδειγματα.

απλα σκεφτομαι αν ειναι να προτεινω το λινουξ,σε αλλα ατομα πως να το κανω αν ειναι να πεσουν σε τετοια περιβαλλοντα.

ευτυχως ομως και δεν ειναι μονο ενα,υπαρχουν φορουμ φιλικα και με καλο πνευμα στους νεους.

εννοειται και το φορουμ που μου προτεινες

(θελει ομως να εχεις να διαβασει και λιγο και τα μαθηματα σου,δεν ειναι και 100 ανθρωποι να βοηθουν)

πολυ ιδιαιτερη διανομη το gentoo

παντως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ισα ισα που εγω πρεπει να ζητησω συγνωμη γιατι εκεινο το post μου που αναφερεσαι ηταν λιγο του Καφενειου και μιλουσα σε προσωπικο επιπεδο χωρις να εξηγω οτι το υφος του ηταν κατα βαση χιουμοριστικο.

Τωρα στο τελευταιο που λες - για το τι να προτεινεις σε καποιους οταν κινδυνευουν να βρεθουν σε καποια κοινοτητα "ελιτιστων" - εχεις δικιο ειναι περιεργη η ολη φαση.

Δεν μπορεις να προτεινεις καποια "δυσκολη" διανομη - πχ το Debian δεν εχει καν επισημο forum - δουλευουν με mail list, και σου λεω σοβαρα οτι πολλες φορες δεν καταλαβαινω γρι απο αυτα που γραφουν.

Ειναι μονοδρομος η επιλογη μιας ευκολης και διαδεδομενης διανομης (πχ Ubuntu, Madriva, OpenSuse κλπ) αλλα και παλι πρεπει να βρεις μια (Ελληνικη) κοινοτητα που να σε συμβουλευσει και να σε καθοδηγησει χωρις να σε ειρωνευτει για το επιπεδο γνωσης σου. Αυτο ειναι δυσκολο το παραδεχομαι.

Δεν εχουμε γεννηθει ολοι δασκαλοι - και μιας και δεν υπαρχουν helpdesks επι πληρωμη καποιοι (πρεπει να) αναλαμβανουν το ρολο του tutor. Μιλαμε φυσικα για εθελοντες οι οποιοι πρεπει να αφιερωνονται στην καθε απορια σαν να ηταν επαγγελματιες...καταλαβαινεις φανταζομαι ποσο δυσκολο ειναι αυτο.

Αν θυμαμαι καλα σου ειχα προτεινει το Hellug.gr το επισημο forum δηλαδη του συλλογου μας. Δεν ειναι το τελειο - δεν υπαρχει κατι τετοιο - αλλα ειναι ενα σημειο που γινεται δουλεια, οσο μπορει να γινει.

Και μιας και μιλαμε για το θεμα των νεοεισερχομενων να σου πω οτι ο μονος τροπος να χειριστεις το Linux οπως πρεπει ειναι να ...διαβασεις. Κανεις απο τους guru που σου κανουν τα νευρα τσαταλια στα διαφορα Linux fora δεν γεννηθηκε με τη γνωση. Ολοι τους διαβασαν, επαθαν και εμαθαν με τα χρονια.

Και το θεμα ειναι - υπαρχει λογος να το κανουμε αλλη μια για το Linux ? εχουμε χρονο να ασχοληθουμε ? ειναι απαραιτητο για τον μεσο χρηστη να μεταπιδησει σε μια νεα πλατφορμα που θα χρειαστει να διαβασει ξανα για να μπορεσει να την χρησιμοποιησει ?

Η απαντηση μου - αν και ισως υπεθετες κατι αλλο - ειναι οχι !

Αν το μονο που κανεις σε ενα pc ειναι να γραφεις στο word, να χειριζεσαι εναν mail client και εναν browser και δεν εχεις χρονο γιατι τιποτα - ποιος ο λογος να βρεθεις μπλεγμενος σε κατι νεο που θα απαιτησει απο σενα καποια ενασχοληση καποιο διαβασμα καποιο ψαξιμο ? Αν εχεις χρονο οκ - αλλα συνηθως κανεις μας δεν εχει.

Οπως πολυ σωστα λεει συχνα ο Shock - το Linux σε επιλεγει δεν το επιλεγεις εσυ - εννοωντας οτι δεν φτανει να θελεις, πρεπει και να μπορεις να ασχοληθεις μαζι του.

Ισως πηγα αλλου την κουβεντα - τελικα θα ελεγα (εστω χιουμοριστικα) να αφησεις τους φιλους σου και τους γνωστους σου στην ησυχια τους και στα "παραθυρα" τους :) αν βρεθουν βεβαια καποια στιγμη σε φαση "υποψηφιου" τοτε κανε την κινηση σου και καθοδηγησε τους. Μην ξεχνας οτι πολυ συντομα θα εισαι εσυ ο γνωστης και θα πρεπει να φερθεις αναλογα και οχι οπως μας φερθηκαν καποτε καποιοι οταν ημασταν newbies.

;-)
 
λες πολυ σωστα πραγματα.

και η hellug.gr βεβαια εχει αρχισει σημαντικο εργο.

θα κανω οπως λες,σε ευχαριστω για ολη τη βοηθεια ως τωρα :)
 
Telamonas.stokos είπε:
Αν το μονο που κανεις σε ενα pc ειναι να γραφεις στο word, να χειριζεσαι εναν mail client και εναν browser και δεν εχεις χρονο γιατι τιποτα - ποιος ο λογος να βρεθεις μπλεγμενος σε κατι νεο που θα απαιτησει απο σενα καποια ενασχοληση καποιο διαβασμα καποιο ψαξιμο ? Αν εχεις χρονο οκ - αλλα συνηθως κανεις μας δεν εχει.
Ακριβως γι'αυτο κ'εγω δεν εχω δοκιμασει ποτε το Linux :)
 
Μπορεις ομως καλλιστα να δοκιμασεις το εναλλακτικο λογισμικο και στα windows. Αντι για το m$ office τον ιnternet explorer και το outlook χρησιμοποιησε το OpenOffice τον Firefox και τον Thunderbird - ολοι μπορουν να συνεισφερουν στην απελευθερωση του computing απο τα μονοπωλεια.
 
Telamonas.stokos είπε:
....χρησιμοποιησε το OpenOffice τον Firefox και τον Thunderbird - ολοι μπορουν να συνεισφερουν στην απελευθερωση του computing απο τα μονοπωλεια.
Μαγική τριάδα...!

Τα χρησιμοποιώ 3 χρόνια τώρα και ούτε που σκέφτηκα να τ' αλλάξω...!
 
Telamonas.stokos είπε:
Μπορεις ομως καλλιστα να δοκιμασεις το εναλλακτικο λογισμικο και στα windows. Αντι για το m$ office τον ιnternet explorer και το outlook χρησιμοποιησε το OpenOffice τον Firefox και τον Thunderbird - ολοι μπορουν να συνεισφερουν στην απελευθερωση του computing απο τα μονοπωλεια.
Χρησιμοποιω Firefox και Τhunderbird. Για το Firefox εχω να πω τα καλυτερα (εχω να χρησιμοποιησω IE > 4 χρονια και πολυ το χαιρομαι - πριν χρησιμοποιουσα Νetscape), αλλα για το Thunderbird εχω πολλα παραπονα. Μεχρι που στο γραφειο αναγκαστηκα να επιστρεψω στο μισητο Outlook Express (οποία παρακμη!), γιατι ο,τι και να δοκιμασα με το Thunderbird, δεν ηθελε να παιξει. Eνω το χρησιμοποιουσα 3 χρονια, ξαφνικα αποφασισε να θεωρησει το δισκο μου write-protect :banghead: Στο σπιτι το Τhunderbird κανει corrupt κατα καιρους το Inbox μου, αλλα βαριεμαι να εγκαταστησω καποιον αλλο mail client (και να μεταφερω τα υπαρχοντα mail μου εκει), οποτε συνεχιζω να το χρησιμοποιω.

Οσο για το ΟpenOffice, δεν το εχω δοκιμασει. Το θεμα ειναι οτι αν εχω ηδη εγκαταστημενο το MsOffice, βαριεμαι να ασχοληθω με αλλο (απλα θεμα βαρεμαρας).

Παντως το GIMP που μου ειχες προτεινει ειναι πολυ καλο.

Παλια χρησιμοποιουσα το gaim, για online messenger, αντι για msn, yahoo, icq και δε συμμαζευεται.
 
παραδοξως αν κρινω απο μενα,αλλα φαινεται να ισχυει γενικοτερα,το οτι ασχολειται κανεις με το λινουξ σε ενα αλλο βαθμο,ναι,οντως θελει και περισσοτερο χρονο,αναλογα και με τη διανομη βεβαια,αυτο το χαρακτηριστικο του δηλαδη,να μαθεις τις ιδιομορφιες του,τις ιδιοτητες του,τα κολπα του αποτελει τελικα κολλημα ως ενα βαθμο και του δινει παραπανω ενδιαφερον.

αλλα αυτο οπως ειπαμε περναει μεσα απο το στοιχειο τι χρονο εχει κανεις και πως τον διαθετει.(οπωσδηποτε βεβαια υπαρχει το στοιχιο της καθημερινης desktop χρησης και υπαρχουν διανομες που προσανατολιζονται ολο και περισσοτερο σε αυτη τη κατευθυνση)

σιγουρα και εγω εχω διαφορα να κανω,αλλα φροντιζω να ξεκλεβω χρονο και να ασχολουμαι με το λινουξ και καποια στιγμη να πω οτι ξερω,οχι 100 αλλα καποια πραγματα αρκετα καλα,γιατι πολυ απλα με ενδιαφερει.

ο firefox ειναι πολυ καλη λυση και εχει πολυ καλα προσθετα,αξιζει να τα ψαξει κανεις.

το outlook περιεργως σε εμενα εχει κομπλαρει και αρνειται να συνεργαστει,οχι οτι το χρησημοποιουσα κιολας,αλλα με αφορμη τη συζητηση κατεβασα το thunderbird και για τα win.

το gimp για καποιον μη επαγγελματια ειναι υπεραρκετο,εχει και ενδιαφεροντα Filter που τα χρησημοποιω αρκετα.

http://www.klain.gr/

εδω εχει βαση creative commons καποια tutorial για το Gimp και για αλλα ενδιαφεροντα προγραμματα.

ελευθερη πηγη γνωσης λεει,δε νομιζω να εχουν καποιο συμφερον απο τη προσπαθεια τους και γιαυτο δινω το λινκ.

επισης υπαρχει το krita για υποστηριξη cmyk.

επισης αν καποιον τον κουραζει το πολυπαραθυρικο περιβαλλον του gimp,υπαρχει το gimpshop που εχουμε πει αν και εχει σταματησει να αναπτυσσεται νομιζω,καθως και ενα Thread στα Ubuntu forums που αναφερεται πως βελτιωνεται αυτο.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=516892&highlight=gimp+single+windows

http://malapetsasc.blogspot.com/2009/03/linuxellschool.html

μια ενδιαφερουσα προσπαθεια που ξεκιναει ,αν και δεν την εχω πολυπαρακολουθησει νομιζω οτι παει να γινει κατι σημαντικο.

επισης σε καποιο thread της hellug.gr διαβαζα οτι καποιος σχολιαζε το γεγονος οτι καποιος δασκαλος σκεφτοταν να περασει πειρατικα win στο σχολειο!για πιο λογο?αφου μπορει να γινουν και αλλιως τα πραγματα και μαλιστα ποσταρε εκει που το ειχε διαβασει το λινκ της hellug.gr για βοηθεια.

με αφορμη αυτο πιστευω οτι τι λινουξ ειναι μια κινηση που μπορει να φερει πολλες αλλαγες ,αν δεν διαστρεβλωθει και χειραγωγηθεο ο χαρακτηρας του(κατι που η ποικιλια των διανομων πιστευω οτι θα αποτρεψει)

οποτε πιστευω οτι μπορει να γινει το λινουξ και το opensource γενικοτερα κατι περισσοτερο απο μια εναλλακτικη σε καποιο μονοπωλιο η ολιγοπωλειο.

μπορει να δημιουργησει ενα καινουργιο περιβαλλον αναπτυξης και δυνατοτητων και ευκαιριων.

σιγουρα τα επαγγελματικα προγραμματα εχουν την ισχυ τους,αλλα ας παρουμε για παραδειγμα το blender.

ειναι ισχυρο και παει να γινει στο βαθος χρονου σπουδαιο.

οποτε με το που καποιος φοιτητης η σπουδαστης τελειωνει καποια σχολη,αυτοματως δεν γινεται εκ των πραγματων παρανομος ουτε δημιουργει κατι που δε μπορει να το αξιοποιησει.

οποτε γιαυτο και για αλλους λογους μπορει να γινει μοχλος αναπτυξης και δημιουργια ευκαιριων στο ψηφιακο περιβαλλον που πλεον ζουμε και αποκτα ολο και περισσοτερη σημασια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα