Γιατί linux. 10 λόγοι.

Ένας απλός user δεν ξέρει από αυτά και πολλές φορές δεν θέλει να μάθει, θέλει απλός να δουλεύει.Θέλει plug and play όχι plug and pray. Και μιλάω για όλα τα λειτουργικά.
Σε γενικες γραμμες ενα καλοστημενο Linux συστημα δεν χρειαζεται επεμβασεις - αλλα ομως απαντησε μου, δουλεψες/ασχοληθηκες ποτε με κατι χωρις να χρειαστει να το μελετησεις λιγο (λιγες ωρες εστω) ? Εμαθες να χειριζεσαι τα windows απο την πρωτη φορα ? Αν ναι οκ δεν επιμενω :D , αν οχι ομως, γιατι θες να δουλεψεις με ανεση ενα λειτουργικο τοσο μα τοσο διαφορετικο απο τα windows χωρις να ασχοληθεις λιγο ?

Οσο για το plug n pray (που σαφως θα θυμασαι οτι ως εκφραση προερχεται απο τα WIN95), δοκιμασε να συνδεσεις εναν εξωτερικο δισκο φορμαρισμενο σε ext3 στα windows #) (απλα θελω να πω οτι ναι μεν το Linux ζοριζεται με καποια hardware περιφερειακα, που δεν φτιαχτηκαν καν γιαυτο, αλλα η αντιπερα οχθη δεν μπορει καν να τα "δει")

Ειναι θεμα επιλογης παντως - για να καλυψω και τους προηγουμενους συνομιλητες μου εδω - αν θες να δεις κατι αλλο, κατι πολυ διαφορετικο, κατι ελευθερο - του δινεις την ευκαιρια που του αξιζει. Αλλιως μενεις σε αυτα που σε κανουν να νιωθεις ανετα και δεν τρεχει τιποτα. Παλι φιλοι θα μαστε ολοι.
 
Telamonas.stokos είπε:
Ειναι θεμα επιλογης παντως - για να καλυψω και τους προηγουμενους συνομιλητες μου εδω - αν θες να δεις κατι αλλο, κατι πολυ διαφορετικο, κατι ελευθερο - του δινεις την ευκαιρια που του αξιζει. Αλλιως μενεις σε αυτα που σε κανουν να νιωθεις ανετα και δεν τρεχει τιποτα. Παλι φιλοι θα μαστε ολοι.
ετσι ειναι ,οτι πιστευει κανεις...
 
αλλου πχ λενε βαλε automatix και αλλου οχι ειναι επικινδυνο κτλ
Το automatix ειναι απλα ενα script εγκαταστασης καποιων συστατικων (προγραμματων, codecs κλπ) που εχουμε μαθει να θεωρουμε απαραιτητα. Την ιδια δουλεια θα μπορουσες να την κανεις αν προσθεσεις τις καταλληλες repositories στο Synaptic και εγκαθιστουσες τα προγραμματα που ηθελες απο κει.
Γενικα κανει τη "ζωη" στο Ubuntu πιο ευκολη - αλλα δουλευει ως script, και αυτο κρυβει παντα ενα μικρο κινδυνο της μη "σωστης" εγκαταστασης. Δηλαδη μπορεις εσυ να βαλεις την Java αλλα ισως το Synaptic να δειξει οτι δεν την εχεις βαλει - παρολα αυτα ΕΧΕΙΣ Java και δουλευει αλλα οταν πας να εγκαταστησεις ενα αλλο προγραμμα απο το Synaptic που να χρειαζεται Java - θα σου πει οτι ΔΕΝ εχεις εγκατεστημενη Java και δεν στο εγκαθιστα. (Ακραιο παραδειγμα μεν αλλα υπαρκτος κινδυνος δε)

Μιας και εισαι χρηστης του Ubuntu - αυτο δεν ειναι τεραστιο προβλημα - μιας και καθε 6 μηνες περιπου, ολοι οι χρηστες του, παιρνουν ενα καλο backup και εγκαθιστουν την νεα εκδοση. Σε αλλες διανομες ομως που δεν εχουν εκδοσεις (ανανεωνονται καθε μερα πχ) το να χαλασεις τη δομη του Synaptic (του Packaging Management System δηλαδη) ειναι πολυ κακο. Αυτοι ειναι κυριως που φωναζουν και αντιτιθονται στη χρηση "scripts".

Εγω στη θεση σου, θα σου ελεγα να το δοκιμασεις - δεν χανεις τιποτα - προσωπικα δεν θα το ακουμπουσα (λογω της διανομης μου).
 
οκ ,αφου δε χανω τιποτα θα του δωσω μια ευκαιρια,αλλωστε και να μην παει καλα σκεφτομαι να περασω (ξεχωριστα ,για δικους μου λογους) και το heron σε κανα μηνα περιπου και οποιο μου καθεται καλυτερα θα κρατησω γιατι upgrade του gutsy δε προκειται να κανω,ουτως η αλλως αυτα που κανω εχουν αναγκη τα windows ως βασικο λειτουργικο,προς το παρον τουλαχιστον,οποτε και να πειραματιστω καπως δε θα με χαλασει απλα φοβομουν καποιο σοβαρο προβλημα
 
Γειά σου ρε Ηρακλάρα! Γι' αυτό μ'αρέσεις. Γιατί δεν επιβάλεις τίποτε. Η πόρτα είναι ανοιχτή και όποιος αρέσκεται μπαίνει.

BTW η M$ τελικά άρων άρων έδωσε στην κυβέρνηση της ΟΥΣΑ την πρώτη "έκδοση" των Windows 7 που το 2010 θα αντικαταστήσουν τα Svista. Ακόμα και 14 μήνες μετά την κυκλοφορία τους δεν μπορούν να πείσουν, ούτε καν μετά την έλευση του πρώτου Service Pack. Κίνηση πανικού από την M$;

Πάντως παρόλο το "νταβατζιλίκι" (βλέπε: θες laptop; Πάρτο με Vista και μόκο) τα vista ΔΕΝ έπιεσαν και ούτε και θα πιάσουν ποτέ.

Αν το Linux δεν πείσει και τώρα, νομίζω (προσωπικά) ότι θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να πείσει τα επόμενα χρόνια.
 
@Telamonas. Δεν είπα ότι είναι περισσότερο ελεύθερο, απλά ότι είναι καλύτερο, δηλαδή ότι έχει καλύτερη ασφάλεια από το Linux, ενώ είναι περισσότερο Unix. Επιπλέον, το ports, το οποίο είναι ένα συστηματάκι εγκατάστασης και update, το θεωρώ καλύτερο από τα αντίστοιχα του Linux. Τις προάλλες παιδευόμουν με το Ubuntu... και αναρωτιόμουν τι παίζει με το apt-get και δεν δούλευε όπως περίμενα (έπρεπε να χρησιμοποιήσω το synaptic). Τέλος προτιμώ την λογική ανάπτυξης του freebsd από αυτή του linux, είναι πιο δομημένη και λιγότερο άναρχη από αυτή του linux, το οποίο βέβαια, σίγουρα, έχει και τα κακά του.
 
Telamonas.stokos είπε:
Σε γενικες γραμμες ενα καλοστημενο Linux συστημα δεν χρειαζεται επεμβασεις - αλλα ομως απαντησε μου, δουλεψες/ασχοληθηκες ποτε με κατι χωρις να χρειαστει να το μελετησεις λιγο (λιγες ωρες εστω) ? Εμαθες να χειριζεσαι τα windows απο την πρωτη φορα ? Αν ναι οκ δεν επιμενω :D , αν οχι ομως, γιατι θες να δουλεψεις με ανεση ενα λειτουργικο τοσο μα τοσο διαφορετικο απο τα windows χωρις να ασχοληθεις λιγο ?
Οσο για το plug n pray (που σαφως θα θυμασαι οτι ως εκφραση προερχεται απο τα WIN95), δοκιμασε να συνδεσεις εναν εξωτερικο δισκο φορμαρισμενο σε ext3 στα windows #) (απλα θελω να πω οτι ναι μεν το Linux ζοριζεται με καποια hardware περιφερειακα, που δεν φτιαχτηκαν καν γιαυτο, αλλα η αντιπερα οχθη δεν μπορει καν να τα "δει")

Ειναι θεμα επιλογης παντως - για να καλυψω και τους προηγουμενους συνομιλητες μου εδω - αν θες να δεις κατι αλλο, κατι πολυ διαφορετικο, κατι ελευθερο - του δινεις την ευκαιρια που του αξιζει. Αλλιως μενεις σε αυτα που σε κανουν να νιωθεις ανετα και δεν τρεχει τιποτα. Παλι φιλοι θα μαστε ολοι.
Telamonas δεν πέρνω το μέρος κανενός λειτουργικού διότι εδώ και 20 χρόνια που ασχολούμε με το άθλημα, έχω δει πολλά και έχω ακούσει υποσχέσεις πολλές.

Απλά θέλω να πω ότι το linux δεν είναι ακόμα η καλύτερη επιλογή για desktop για έναν απλό μέσο χρήστη.

Εμείς που είμαστε πιο σκληροπυρηνικοί χρήστες θα την βρούμε την άκρη και θα το φέρουμε στα μέτρα μας.

Αλλά να ξέρεις πως δεν είναι τυχαίο ότι οι φανατικοί linux user στρέφονται όλο και πιο πολύ προς BSD και τους κλόνους του.

Ακόμα προς ενημέρωση σου, στα windows υπάρχει η εφαρμογή CaptenNemo η οποία διαβάζει τα ext3 partition απροβλημάτιστα και χωρίς να χρειάζεται να φορτώσουμε drivers στον πυρήνα (π.χ. paragon ntfs, ntfs-3g κτλπ).

Εγώ πάντος χρησιμοποιώ για workstation (photoshop) το Leopard το οποίο από κάτω τρέχει BSD!!!

Έχω έναν video server που τρέχει windows xp.

Έναν ubuntu server για να κατεβάζω...

Ένα mikrotik server για router.

Και ένα fluxbuntu media server για να βλέπω ταινίες και mame στο σπίτι.

Και φυσικά ένα ΧΒΟΧ 360 για να παίζω παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Telamonas.stokos είπε:
Γιατι (τελικα σου απανταω LoL) αν προκειται για USB Εξωτερικο - το σωστο directory για να τσεκαρεις που ειναι ο σκληρος σου ειναι ή το /media ή το /mnt
Οπως ειπα: χτες υπηρχε, σημερα δεν υπαρχει. Αν βρισκοταν σε μερος που 'δεν ηξερα' που ειναι, ουτε χτες θα το εβλεπα, ετσι δεν ειναι; οποτε το προβλημα δεν ειναι οτι βρισκεται σε αγνωστο μερος, αλλα το οτι χαθηκε απο εκει που ηξερα οτι ηταν :)

Γνωστο προβλημα: οι αλτρουιστες που προτιθενται να με βοηθησουν δεν καταλαβαινουν τις ερωτησεις μου η δε διαβαζουν ολο το κειμενο :Ρ

Για την ιστορια, ειναι πartition εσωτερικου σκληρου IDE, /dev/hda2. Χτες υπηρχε αυτο το αρχειο, σημερα ΔΕΝ υπαρχει. Γραφω ls /dev/hda2 και επιστρεφει τιποα. Γραφω ls /dev/hda* και βγαζει μονο hda και hda1

Ολο το χρονικο ειναι εδω, για οποιον ενδιαφερεται https://answers.launchpad.net/ubuntu/+question/24536, οπως βλεπετε συζητηση που εμεινε στη μεση

Ευχαριστω για το χρονο σου εινγουει
 
Εν ταχει και με πολυ χαρουμενη διαθεση, μιας και εχουμε να κουβεντιασουμε για το GNU/Linux καμποσο καιρο σε αυτο το forum.

@ChrisTOS

Το FreeBSD κουβαλαει την πειρα των χιλιαδων εγκαταστασεων του σε πολυ νευραλγικα και σοβαρα sites και servers. Μιλαμε φυσικα για nongui εγκαταστασεις - αν τυχον ως απλος χρηστης "στησεις" ενα desktop (KDE πχ) pc με FreeBSD (ή με OpenBSD , DesktopBSD, Dragonfly κλπ) θα εχεις ενα συστημα το ιδιο ασφαλες οσο και το Ubuntu του φιλου μας του Starsky. Τιποτα παραπανω. Στο σημειο αυτο, το Linux προσφερει το πλεγμα SELinux που μπορει εφοσον δεν χαθεις στο configuration του να σεταρεις ενα desktop Linux συστηματακι με πολλαπλασια ασφαλεια απο το αντιστοιχο ενος FreeBSD.

Οσον αφορα τα ports - δεν προκειται να αρνηθω οτι ειναι εξαιρετικο pms - αλλα οι συνδιασμοι apt-get + rolling system (Debian) ή το pacman + rolling system του Archlinux ειναι πολυ πιο σταθεροι, συμπαγεις και ευκολοι στη χρηση. Φυσικα ολα ειναι θεμα προσωπικης οπτικης γωνιας.

Τελος συμφωνω για την "αναρχια" του Linux - αλλα δεν υπηρχε αλλη επιλογη αν επρεπε (που θα επρεπε) να βγει σε "πολεμο" με τα "παραθυρια". Αυτο το τελευταιο το γλυτωσε το FreeBSD και του εχει βγει σε καλο.

@maxcomgr

Σε καταλαβαινω για τις "υποσχεσεις" που λες - το 77 πρωτοπαιξα με υπολογιστη και το πρωτο μου πτυχιο προγραμματιστη ηταν το 86 - και δεν εχω καμια διαφωνια σε αυτο.

Αλλά στα άλλα διαφωνουμε :D

Κανεις Gnu Monk ή Linux geek δεν προκειται ποτε να παιξει με BSD , αυτο το ξερω απο "μεσα" και στο υπογραφω. Αν τωρα προκειται απλα για χρηστες "παραθυρικους" , ισως ναι , αλλα αυτοι μπορει και να ξαναγυρισουν στα windows - δεν ειναι "φανατικοι" με την πραγματικη εννοια του ορου.

Για το Captain Nemo που μου γραφεις - ναι υπαρχει και δουλευει αλλα απλα διαβαζει ext2 και ext3 partitionς - δεν γραφει πανω τους. Αντιθετα το ntfs-3g και διαβαζει και γραφει. Και φυσικα δεν χρειαζεται να εγκατασταθει στον πυρηνα αφου δεν υπαρχει πυρηνας στα Παραθυρια :D

Και μια ψιλοενσταση για το "τρεχει απο κατω BSD" - το MacOSX ειναι ενα "πραγματικο" λειτουργικο με τη εννοια οτι εχει πυρηνα. Αυτος ο πυρηνας σχεδιαστηκε με βαση τον αντιστοιχο του BSD - δεν ειναι σε καμια περιπτωση ο ιδιος (εχει δεκαδες προσθετα modules μεσα - οπως ακριβως και ο Linux πυρηνας) και ο λογος που δεν χρησιμοποιηθηκε εξαρχης ο ελευθερος πυρηνας του Linux ειναι οτι η Apple χρονια τωρα ειναι απλα ενα υποκαταστημα της Microsoft και ακολουθει οδηγιες δυστυχως. (Μεγαλο θεμα - αν θελετε καποια στιγμη μιλαμε γιαυτο).

Οσο για τα configurations σου - το οτι εχεις fluxbox για media αναπαραγωγες και gaming, ειναι απιστευτο (και θετικοτατο) :thumbup:

Οπως ειπα: χτες υπηρχε, σημερα δεν υπαρχει. Αν βρισκοταν σε μερος που 'δεν ηξερα' που ειναι, ουτε χτες θα το εβλεπα, ετσι δεν ειναι; οποτε το προβλημα δεν ειναι οτι βρισκεται σε αγνωστο μερος, αλλα το οτι χαθηκε απο εκει που ηξερα οτι ηταν :)
Γνωστο προβλημα: οι αλτρουιστες που προτιθενται να με βοηθησουν δεν καταλαβαινουν τις ερωτησεις μου η δε διαβαζουν ολο το κειμενο :Ρ
και εγω σε ευχαριστω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρά είναι το Linuxάκι. Εγώ έχω ένα και μόνο λόγο που δεν ασχολούμαι, έστω και ερασιτεχνικά. Είχα ξεκινήσει με Slackware το 1996, καθότι ηταν(ηταν, δεν ξέρω τώρα τί παίζει) η μόνη που δεν είχε τίποτα μα τίποτα στημένο. Ξεκινούσες από το 0. Μόλις είχα προσληφθεί στη νέα μου δουλειά, άπειρος, είχα και μπόλικο χρόνο στο σπίτι. Στην πορεία αποκτουσα εμπειρίες από τη δουλειά, άρχισα να παιρνω δουλειά και στο σπίτι, δουλειά "παραθυρικού" περιεχομένου, οπότε ο χρόνος ενασχόλησής μου με το Linux άρχισε να μειώνεται. Πλέον έχω πάνω από 6 χρόνια να το εγκαταστήσω σε πισί. Ο λόγος; Απλά δεν καλύπτει επ'ουδενί το αντικείμενο της δουλειάς μου, καλώς ή κακώς. ΑΥΤΟΣ είναι και ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που δεν έχω Linux. Ειδάλλως, έχει ένα κάρο free εργαλεία για να κάνεις παπάδες, μέχρι και του σπανού τα γένια....

Δράττομαι της ευκαιρίας να σχολιάσω λέγοντας, ότι θα πρέπει και οι λινουξάδες και οι Windows users να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας όταν πρόκειται να μιλήσουμε για την άλλη πλευρά. Οι μεν (λινουξάδες) ξέρουν (άσχετα από το ότι δεν το παραδέχονται με τίποτα) ότι τα Windows κάνουν ΣΑΦΩΣ περισσότερα πράγματα (το πόσο σταθερά ή αξιόπιστα, είναι άλλο θέμα, το οποίο όμως όχι ότι τίθεται κι όλας), οι δε ξέρουν ότι για κάποια πράγματα, όπως π.χ. για τον SQL Server, θα πρέπει να πληρώσουν ή να τον αποκτήσουν παράνομα, ενώ υπάρχει μια ωραία Mysql και PHP που δουλεύει άψογα στο Linux και υπάρχει έκδοση για τα Windows τιμής ένεκεν, πρέπει να πληρώσουν για ακριβή Server έκδοση για να έχουν έναν σταθερό web server, την ώρα που ο Απάτσης είναι free. Και διάφορα άλλα....
 
Rygar είπε:
Μια χαρά είναι το Linuxάκι. Εγώ έχω ένα και μόνο λόγο που δεν ασχολούμαι, έστω και ερασιτεχνικά. Είχα ξεκινήσει με Slackware το 1996, καθότι ηταν(ηταν, δεν ξέρω τώρα τί παίζει) η μόνη που δεν είχε τίποτα μα τίποτα στημένο. Ξεκινούσες από το 0.
νομιζω linux from scratch το λενε τωρα.
 
Οχι το Linux from scratch ειναι εντελως αλλο πραγμα. Το Slackware ειναι διανομη (εχει τη φημη της πλεον σκληροπυρηνικης και δυσκολης)

Το LFS δεν ειναι διανομη, αλλα απλα ('απλα';;;; ) μια μεθοδολογια δημιουργιας (compile) λινουξ απο το 0

Για να πουμε την αληθεια ενας τομεας στον οποιο το Λινουξ εχει πολυ δρομο ακομα μπροστα του για να κατακτησει, ειναι οι γραφιστικες εφαρμογες, Flash, Indesign, Quark και τετοια, δεν υπαρχουν αντιστοιχα. Σε αλλους τομεις, κουτσα στραβα κατι μπορει να κανει με υποκαταστατα (Gimp αντι Πhotoshop, Nvu αντι για Dreamweaver κλπ) τα οποια κακα τα ψεμματα, ειναι φτωχα ξαδελφια

(Δεν ξερω κατα ποσο το LateX μπορει να καλυψει τη δουλεια της σελιδοποιησης που κανει το Quark)
 
ναι ,ετσι το εννοουσα ,κυριολεκτικααπο το μηδεν, με προγραμματισμο,δε ξερω και πολλα βεβαια

οσον αφορα το gimp η και το cinepaint ,ας βαλουν κανονικη cmyk υποστηριξη και θα εκτοξευτουν.
 
To Slackware ηταν η πρωτη Linux διανομη που κυκλοφορησε ποτε - ηταν αργη, κακοτροπη αλλα ηταν η μονη που υπηρχε - το Debian κυκλοφορησε κανα εξαμηνο μετα.

Σημερα τα πραγματα ειναι διαφορετικα - το Slackware ειναι το ιδιο φιλικο οσο και οι περισσοτερες διανομες. Το σημερινο σκληροπυρηνικο προτυπο, ειναι το Archlinux το οποιο στην core εκδοση (η μονη που υπαρχει βασικα) εγκαθιστα μονο τον πυρηνα και το GNU και τιποτα (μα τιποτα) αλλο.

Τωρα για τα προγραμματα, φυσικα και το Gimp δεν ειναι Photoshop, αλλα δεν το παιζει οτι ειναι κιολας. Δουλευει παντως εξαιρετικα σταθερα και καλυπτει με το παραπανω την οποια αναγκη του μεσου χρηστη. Το αντιστοιχο του Quark ειναι το Scribus και οχι το LaTex (btw προγραμμα σαν το LaTex δεν υπαρχει στα windows) - το οποιο εχει (οπως και το Gimp) εκδοση για windows και ειναι ευκολο να το γνωρισει ο οποιοσδηποτε.
 
πολυ ενδιαφερον ειναι και το blender,αν και δεν ειναι σα τα εμπορικα και δε νομιζω να γινει και ποτε ετσι που παει η autodesk,εχει καλες δυνατοτητες ομως ,παιζει και σε win ,εχει καλα tutorial και ειναι αξιοπρεπεστατη λυση για free προγραμμα

το interface αποθαρρυνει καπως απο οτι μου λενε,αν και του max δεν ειναι λιγοτερο πολυπλοκο
 
BTW...Νικο o Microsoft SQL Server Xpress 2005 ειναι εξαιρετικος και δωρεαν (εχει καποια limitations οπως το οτι δεν επιτρεπει replication,το μεγιστο μεγεθος ανα βαση ειναι 5GB κτλ...)
 
Wally η άδεια χρήσης του SQL Server σου δίνει το δικαίωμα χρήσης του σήμερα υπό τους όρους της Microsoft σήμερα. Κανένας δεν σοιυ εγγυάται ότι θα είναι και αύριο δωρεάν. Φαντάσου τώρα εσύ να ξεκινήσεις να φτιάξεις μια εφαρμογή να την πουλήσεις σε 1-2 πελάτες και αύριο να έρθει η ώρα να σου ζητήσουν χρήματα (το πιο πιθανό per core). Εσύ τι θα κάνεις μετά? Θα πηγαίνεις στους πελάτες και θα τους ζητάς extra χρήματα, θα τα βάλεις από την τσέπη σου ή απλά θα τους έχεις παράνομους?

Ακριβώς την ίδια πολιτική έχει και η Oracle που δίνει τη δική της βάση "δωρεάν". Εγώ δεν αναλαμβάνω κανένα ρίσκο. Αν υπάρχει πελάτης που δεν θέλει να πληρώσει άδεια για βάση θα του δώσω κάτι που θα είμαι σίγουρος και αύριο ότι δεν θα με κυνηγάει κανένας να μου ζητάει τα ρέστα, κοινώς θέλω να είμαι καλυμμένος,

Και για να μην παρεξηγηθώ ο SQL Server πόσο μάλλον η Oracle Express (η οποία υπάρχει και για Linux) είναι έτη φωτός μπροστά από τις υλοποιήσεις της MySQL και της Postgress απλά για μένα δεν είναι για commercial χρήση, εκτός αν έχεις κάνει κάποια συμφωνία με τον πελάτη.

Τώρα κατά πόσο θα δεχτεί στο συμβόλαιο όρο να πληρώσει εκείνος αύριο κάτι για το οποίο δεν ξέρει σήμερα το ποσό και τα ψιλά γράμματα της Microsoft είναι άλλο θέμα :)
 
Αντώνη, πιστεύω θα ήταν υπερβολή για την MS να αρχίζει να χρεώνει ΚΑΙ τον Express. Aλλιώς ποιό το νόημα υπάρξής του; Αλλωστε ως προϊόν υπάρχει από το 2000 με τον MSDE2000 και ουδέποτε άφησε εχμές για τιμολόγησή του. Δεν τη συμφέρει άλλωστε. Γνωρίζει ότι το παιχνίδι παίζεται με τα εν γένει free εργαλεία. Ο ευρύς κόσμος των developers, και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που εργάζονται ή κατέχουν εταιρείες παραγωγής software, αλλά στους ανεξάρτητους (εσένα κι εμένα π.χ.), δεν έχει το μπαγιόκο να αγοράζει τα πάντα. Στον αντίποδα υπάρχει και το Linux με τα πάντα free. Τουλάχιστον τα δυνατά προγράμματα που η MS χρεώνει κανονικά, εκεί είναι free. Οπότε δίνει κάποια εργαλεία της πλέον χωρίς χρέωση. Πιστεύω ότι ήταν μια πολύ καλή κίνηση να δώσει ελεύθερα το Visual web developer Express που σε συνδυασμό με το SQL Express μπορείς να κάνεις πολύ ωραία πράματα. Πιστεύω επίσης ότι η MS εξωθήθηκε σε αυτή την κίνηση, δηλαδή να δώσει κάποια βασικά πράγματα ως free (έστω και σε κομμένη έκδοση), βλέποντας τί συμβαίνει στην αντίπερα όχθη και αναλογιζόμενη το γεγονός ότι τον απλό χρήστη ΔΕΝ τον έχει κερδίσει.
 
Telamonas δεν μπορείς να φανταστείς με πόσες διανομές παιδεύτικα μέχρι να βρω μια έκδοση ελαφριά και γρήγορη για να κάνω ένα παλιό pc media center.

Όντος η Microsoft και η Apple είναι κολητάρια, αλλά ο Bill είναι πάντα ένα βήμα πίσω, στο λειτουργικό τουλάχιστον.

Και μια καθαρά προσωπική άποψη.

Αυτή η διαμάχη των λειτουργικών μου θυμίζει το Ελληνικό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

Η microsoft είναι ο Ολυμπιακός της Ελλάδος, όλοι τον βρίζουν όλοι ξέρουν πόσο χάλια είναι αλλά πάντα παίρνει το πρωτάθλημα.

Ενώ οι Linuxάδες με τις διανομές τους είναι σαν τις υπόλοιπες ομάδες που σκοτώνονται μεταξύ τους και τελικά αφήνουν τον Bill να κάνει κουμάντο.

!!!Προσοχή δεν είμαι οπαδός καμμίας ομάδος.!!!

Και κάτι ακόμα, η adobe κάνει port το photoshop σε Linux.

Telamonas.stokos είπε:
Τωρα για τα προγραμματα, φυσικα και το Gimp δεν ειναι Photoshop, αλλα δεν το παιζει οτι ειναι κιολας. Δουλευει παντως εξαιρετικα σταθερα και καλυπτει με το παραπανω την οποια αναγκη του μεσου χρηστη. Το αντιστοιχο του Quark ειναι το Scribus και οχι το LaTex (btw προγραμμα σαν το LaTex δεν υπαρχει στα windows) - το οποιο εχει (οπως και το Gimp) εκδοση για windows και ειναι ευκολο να το γνωρισει ο οποιοσδηποτε.
Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ο κόσμος ενώ χρειάζεται στην ουσία ένα απλό πρόγραμμα για να κάνει την δουλιά του, πάει και χρησιμοποιεί τις πιο βαριές σουίτες.

Δηλαδή ενώ χρειάζεται να κάνει ένα resize , λίγο να κόψει την εικόνα ή απλός να αλλάξει λίγο τα χρώματα. Πάει και βάζει Photoshop ενώ και με το Gimp ή και άλλα παρόμοια μπορεί να κάνει την δουλιά του.

Πάνε και βάζουν όλο το office ενώ στην ουσία χρησιμοποιούν μόνο το 1 τις εκατό των δυνατοτήτων του.

Άλλοι πάνε και στήνουν exchange για 10 mailbox.

Άσε που έχω δει να στήνουν 2003 server enterprise για 5 χρήστες.

Ήμαρτον πια!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντος η Microsoft και η Apple είναι κολητάρια, αλλά ο Bill είναι πάντα ένα βήμα πίσω, στο λειτουργικό τουλάχιστον.
Δεν ειναι απλα κολληταρια - ειναι βασικα το ιδιο μαγαζι.Εχω σκοπο καποια στιγμη (μολις συγκεντρωσω τα αρθρα των περιοδικων εκεινης της εποχης) να γραψω αναλυτικα το τι παιζει και το πως "αγοραστηκε" η Apple απο την M$ πριν 12 χρονια.

καποια αρχικα links απο το μακρινο 1997,για μελετηρους

Microsoft Rescues Apple

MS to invest $150 million in Apple | CNET News.com

Microsoft gives Apple a bite of the action | Independent, The (London) | Find Articles at BNET.com

Δεν ειναι απλος συνειρμος το οτι η Apple περασε σε Intel αρχιτεκτονικη, χτυπωντας την αιωνια αντιπαλο (IBM) της M$. Δεν ειναι τυχαιο το οτι στο desktop η M$ δειχνει σχετικα "αδυναμη", μπας και πουλησει η Apple το Leopard. Δεν ειναι τυχαιο οτι ενω μιλαμε για τους 2 lead ανταγωνιστες στο desktop computing, συμπεριφερονται σαν να ειναι φιλαρακια. Και ας αναρωτιουνται καποιοι (με οχι τοσο δυνατο μνημονικο) γιατι συμβαινει πχ αυτο.

Τωρα, οσον αφορα το Photoshop - καμια αντιρρηση θα ειναι μια μεγαλη κινηση για την adobe, αλλα γιατι ? Το Photoshop ηδη τρεχει κανονικα με wine στο Linux - απλα επειδη δεν ειναι GPLed δεν το προτιμουν οι Linuxαδες (Gimp FTW!!). Βεβαια αν ειναι να φερει κοσμο τοτε καλως να γινει - ομως μην ξεχναμε τη διαφορα φιλοσοφιας αναμεσα στους 2 κοσμους, και μια κυκλοφορια ενος (εστω εξαιρετικου) εμπορικου προιοντος στο Linux μπορει να λυνει τα χερια αυτων που το χρειαζονται επαγγελματικα - αλλα δεν προσφερει κατι στην ιδεα του GNU. (Αν η Adobe κυκλοφορουσε μια εκδοση Photoshop σε GPL τοτε θα το βουλωνα μια και καλη :D )

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ο κόσμος ενώ χρειάζεται στην ουσία ένα απλό πρόγραμμα για να κάνει την δουλιά του, πάει και χρησιμοποιεί τις πιο βαριές σουίτες.Δηλαδή ενώ χρειάζεται να κάνει ένα resize , λίγο να κόψει την εικόνα ή απλός να αλλάξει λίγο τα χρώματα. Πάει και βάζει Photoshop ενώ και με το Gimp ή και άλλα παρόμοια μπορεί να κάνει την δουλιά του.

Πάνε και βάζουν όλο το office ενώ στην ουσία χρησιμοποιούν μόνο το 1 τις εκατό των δυνατοτήτων του.

Άλλοι πάνε και στήνουν exchange για 10 mailbox.

Άσε που έχω δει να στήνουν 2003 server enterprise για 5 χρήστες.

Ήμαρτον πια!!!!
Εδω συμφωνουμε 100%
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα