Γρηγόριος Ξενόπουλος-μυθιστορήματα, διηγήματα και θεατρικά

Αύριο ή real , δίνει το φάντασμα , παιδιά αξίζει , είναι καλό ως βιβλίο; Να το αγοράσω;
 
Domenica μάλλον το βιβλίο που θυμάσαι είναι το "Οι σύζυγοι της Νίνας" που η bambi αναφέρει ως αγαπημένο της. Η νεαρή Νίνα που παντρεύεται σε πρώτο γάμο τον φίλο του πατέρα της, κουράζεται από τη ζωή δίπλα στον μεγαλύτερο άντρα, παρασύρεται από το ερωτικό πάθος για έναν νεαρό, χωρίζει και τον παντρεύεται για να επιστρέψει τελικά, απογοητευμένη από την "περιπέτειά" της στον πρώτο σύζυγο.

Σύρος καλή μου δεν παίζει στον Ξενόπουλο εκτός από το "Λίζα":). Τα μυθιστορήματα του Ξενόπουλου διαδραματίζονται σχεδόν όλα στη Ζάκυνθο ή στην Αθήνα. Εξαιρούνται "Το μαρτύριο μιας νέας αγίας" (μικρή επαρχιακή πόλη που δεν κατονομάζεται αλλά είναι της ηπειρωτικής Ελλάδας, μάλλον κάπου στη δυτική Πελοπόννησο), το "Ο αρραβωνιαστικός μου" (το πρώτο μισό στην Κωνσταντινούπολη), "Το κορίτσι που αγάπησε" (ένα μέρος νομίζω στην Κεφαλονιά), το "Δεν ήταν γραφτό" (ανώνυμο νησί που φέρνει για Βόρειο Αιγαίο), τα τέσσερα βιβλία της "Παυλίνας" (πάλι εν μέρει σε ανώνυμο νησί στυλ Μυτιλήνη, Σάμος, Χίος), το "Χωρίς Τίποτα" (Πάτρα νομίζω) και "Φοιτηταί και Αρσακειάδαι" (τελειώνει στην Πάτρα). Ούτε καν η Κέρκυρα παίζει ως μέρος ζωής ή διακοπών των ηρώων :p . Η περηφάνια του Ζακυνθινού για τον τόπο του φαντάζομαι ;) .

Οι ήρωες ζουν κι εργάζονται στην Ζάκυνθο ή στην Αθήνα (που και που αναφέρεται ότι κάποιος δευτεραγωνιστής ταξίδεψε για δουλειά ή αναψυχή σε Αλεξάνδρεια, Κωνσταντινούπολη, Κέρκυρα και πιο συχνά Ιταλία και Παρίσι). Η Ελλάδα περιορίζεται στην Πελοπόννησο, στα Επτάνησα και σε μερικά νησιά του Αιγαίου. Στερεά και Θεσσαλία αναφέρονται μόνο στον "Πόλεμο" που μιλά για τους Βαλκανικούς Πολέμους. Η Θεσσαλονίκη ως όνομα μόνο, πάλι στον "Πόλεμο" (τη μέρα που μπήκε εκεί ο ελληνικός στρατός) και στον "Ουρανοκατέβατο" (απλά και μόνο γιατί ο ήρωας επιστρέφει από εκεί με το πρωτοεμφανιζόμενο αεροπλάνο). Κρήτη, Μακεδονία, Ήπειρος, απλά δεν υπάρχουν :D .

Όντως και η "Στέλλα Βιολάντη" και ο "Ποπολάρος" και ο "Κόκκινος Βράχος" είναι και μυθιστορήματα και θεατρικά έργα. Ο Ποπολάρος μόνο διαφέρει στην πλοκή. Στο μυθιστόρημα το τέλος είναι δραματικό, στο θεατρικό ευτυχές :p . Για να χαρούν κι οι "ποπολάροι" Αθηναίοι ότι ο Ζέπος κατάφερε να παντρευτεί την κοντεσίνα :p . Νομίζω πως πρώτα γραφτήκαν τα βιβλία και μετά τα θεατρικά αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Με τρελή πιθανότητα να ξεχνάω μερικά, άλλα θεατρικά που στηρίχτηκαν σε βιβλία του είναι:

1.Καβαλερία Ποπολάνα (από το διήγημα "Η γυναίκα του αντρειωμένου")

2.Μαριτάνα (από το "Ο αρραβωνιαστικός μου")

3.Το ζευγάρωμα (από τη νουβέλα "Σαν τα πουλάκια")

4.Το μυστικό της κοντέσας Βαλέραινας (από το ομώνυμο διήγημα)

5.Ραχήλ (αρκετά παραποιημένο και με δραματικό τέλος αλλά στηρίζεται στο "Μεγάλη Περιπέτεια")

6.Φοιτηταί (από το "Φοιτηταί και Αρσακειάδαι")

Ανεξάντλητος ο Ξενόπουλος. Τι να πρωτοπείς ... :cool:

Ας κλείσω συμφωνώντας με την bambi ότι το "Η παρούσα ώρα" ήταν απίστευτη μπαρούφα. Όπως και το "Τα πνεύματα", "Φωτεινή", "Από την κουζίνα στο χαρέμι", "Ο ουρανοκατέβατος", "Η νύχτα του εκφυλισμού", η τετραλογία της Παυλίνας και τόσα άλλα... Γενικώς, όσο πλησιάζουμε στο τέρμα της σειράς των εκδόσεων Βλάσση, τα έργα χάνουν φοβερά σε αξία. Βλέπετε, εξαιτίας του μπαμ που είχε κάνει την δεκαετία του 90΄ ο Ξενόπουλος (πουλιόταν στα σταντς των σταθμών, κοντά στα Άρλεκιν και στα Bell μια εποχή ;) ), οι εκδότες είχαν ξεθάψει και εκδόσει κάτι απίστευτες συνέχειες σε εφημερίδες και περιοδικά που μάλλον κι ο ίδιος θα ήθελε να έχει ξεχάσει :p
Δεν βλέπω το φάντασμα στην λίστα της ρετροφαν οπότε να πάω ή να μην πάω, βρέχει πολύ ρε παιδιά και θέλω μισή ώρα να βρω περίπτερο με εφημερίδες / έχω πρόβληματα λέμε χα χα , είναι καλό ή όχι; Να τον πάρω τον περιπτερά να του πω να μου το κρατήσει; Με τρώει ή αγωνία !

Παιδιά χαμός έγινε με το φάντασμα σήμερα , χαμός, δεν έμεινε real news για real news και όλα αυτά για την σειρα του 84'
 
Παιδιά χαμός έγινε με το φάντασμα σήμερα , χαμός, δεν έμεινε real news για real news και όλα αυτά για την σειρα του 84'
Η σειρα ηταν του 1990 κι αν ειναι να σου αγοραζουν την εφημεριδα για το δωρο που εβαλες, κατι δεν παει καλα....:)
 
Η σειρα ηταν του 1990 κι αν ειναι να σου αγοραζουν την εφημεριδα για το δωρο που εβαλες, κατι δεν παει καλα....:)
Ναι μπαμπι του 90' οκ , γραφανε σε μία ομάδα ότι ήταν του 84'! Ναι μπαμπι από τις 1 εξαντλήθηκε σε συγκεκριμένο πρακτορείο που πάω και στο φεις σε ομάδα με βιβλία όλοι το πήραν λόγω της σειράς και λόγω πως ήταν από τα πιο σπάνια του Ξενοπουλου να βρεθει .
 
Κρίμα που δεν το αγόρασες, να μας έλεγες αν είναι ωραίο, γιατί δεν το έχω διαβάσει.... Ούτε έχω ακούσει την υπόθεση...
 
Μου το κράτησαν καλέ πήρα τηλ.ευτυχως δηλ.πανω στην ώρα ένα είχε μείνει είχε χριστουγεννιάτικες μάσκες μεσα
 

Συνημμένα

  • IMG_20210104_105214.png
    IMG_20210104_105214.png
    546,8 KB · Προβολές: 5
Α, μπράβο! Διάβασέ το και πες μας αν σου αρέσει... :)
 
Α, μπράβο! Διάβασέ το και πες μας αν σου αρέσει... :)
Είναι εξαιρετικό δεν το αφήνεις από τα χέρια σου αλλα είναι άλλο τόσο φοβερό δηλ.δεν το χω πάθει ούτε με τους ξένους συγγραφείς θριλερ τυφλά να χει ο Κινγκ και ο Κονελι
 
Γκρρρρ ειχε δημοσιευτει οτι θα το εκανε η Νόρα αυτό...Κρίμα γιατι είχε πολλή πορνεία μεσα απ ότι ξερω...


Ναι ναι πρέπει να διαβάσω Αναδυομένη και Μυστικούς Αρραβώνες! :) :)
Οι Μυστικοί Αρραβώνες δόθηκαν πριν από μερικές εβδομάδες μαζί με μία εφημερίδα. Δεν τους διάβασα ακόμη. Εμένα μου άρεσαν οι Πλούσιοι και οι Φτωχοί (όπου ο ήρωας έχει ένα δραματικότατο τέλος), τα δύο βιβλία της "Παυλίνας", καθώς και αυτά που την εποχή του αποκαλούσαν "έργα με θέση", δηλ. έργα που είχαν ας πούμε διδακτικό σκοπό. Ο Κατήφορος στον οποίον αναφέρεσαι είναι ένα τέτοιο "έργο με θέση". Το διάβασα, έχει αρκετή πορνεία, όπως και άλλα όμως έργα του συγγραφέα και ένα δραματικό φινάλε. Ωραία είναι επίσης η "Τρίμορφη Γυναίκα", η οποία έχει ως θέμα μια νεαρή Αθηναία που πάει κόντρα στον συντηρητισμό της εποχής και καταλήγει να παντρευτεί έναν φερέλπιδα νέο αρχιτέκτονα που γοητεύεται από αυτήν. Και σ' αυτό υπάρχει πορνεία και μάλιστα εδώ η "τσατσά" είναι μία άσκημη μεσόκοπη που παριστάνει μάλιστα και τη μορφωμένη, ενώ υπάρχει επίσης και ένας καλλιτέχνης (ένας μουσικός) που στο τέλος τρελαίνεται, θυμίζοντας στους τότε αναγνώστες (αλλά και στους σημερινούς μελετητές και υποψιασμένους αναγνώστες) το τραγικό τέλος του Γεωργίου Βιζυηνού. Μου άρεσε επίσης και το "Απ' την κουζίνα στο χαρέμι" που μιλάει για το πώς μια νεαρή υπηρέτρια έγινε σπουδαία ηθοποιός που, παρά τις ηθικές της παρεκτροπές, στο τέλος καταλήγει να παντρευτεί ένα μεσόκοπο ηθοποιό, τον Μύρα (ίσως εννοεί κάποιο μέλος της οικογένειας Μυράτ) και πεθαίνει στη γέννα, λαμβάνοντας την τελική της κάθαρση. Και μια και μιλάμε για θέατρα και ηθοποιούς, μπορώ να πω ότι ενδιαφέρων είναι και ο "Σύζυγος της Θεατρίνας"... Εγώ τον ανακάλυψα χάρη.... σε ένα μάθημα Νέων Ελληνικών στη Φιλολογία. Πάντως κολλάει κανείς μαζί του, έστω κι αν είναι...ρετρό. Αυτά από μένα
 
Είναι εξαιρετικό δεν το αφήνεις από τα χέρια σου αλλα είναι άλλο τόσο φοβερό δηλ.δεν το χω πάθει ούτε με τους ξένους συγγραφείς θριλερ τυφλά να χει ο Κινγκ και ο Κονελι
Θρίλερ ο Ξενόπουλος? Δεν παραξενεύομαι... Ήταν πραγματικά πολυτάλαντος... Αν προσέξεις και στην Τερέζα Βάρμα-Δακόστα που δεν είναι αυτό το θέμα, εκεί που η ηρωίδα αγριεύει, αγριεύεις κι εσύ μαζί της και παράλληλα νιώθεις το φόβο του ήρωα... Εκείνες τις στιγμές, έχει τέτοιου είδους στοιχεία.... Ένας Χίτσκοκ, θα το έκανε πολύ ωραίο ατμοσφαιρικό θρίλερ... Ήταν εκπληκτικός στο να ζωντανεύει τις καταστάσεις με τέτοιο τρόπο που να τις βλέπεις να συντελούνται μπροστά σου... Ωραία, ωραία... Κάπου θα το πετύχω... Ευχαριστώ Αριάδνη.... :)
 
Θρίλερ ο Ξενόπουλος? Δεν παραξενεύομαι... Ήταν πραγματικά πολυτάλαντος... Αν προσέξεις και στην Τερέζα Βάρμα-Δακόστα που δεν είναι αυτό το θέμα, εκεί που η ηρωίδα αγριεύει, αγριεύεις κι εσύ μαζί της και παράλληλα νιώθεις το φόβο του ήρωα... Εκείνες τις στιγμές, έχει τέτοιου είδους στοιχεία.... Ένας Χίτσκοκ, θα το έκανε πολύ ωραίο ατμοσφαιρικό θρίλερ... Ήταν εκπληκτικός στο να ζωντανεύει τις καταστάσεις με τέτοιο τρόπο που να τις βλέπεις να συντελούνται μπροστά σου... Ωραία, ωραία... Κάπου θα το πετύχω... Ευχαριστώ Αριάδνη.... :)
Ξέρεις γιατί ή ιστορία είναι τόσο φοβερή γιατί είναι πολύ αληθινή και δεν την κατέγραψε ο Ξενοπουλος την ανασκευασε απλά , την είχε καταγράψει ένας Σικελος περιηγητής κάποιος Ξαβιερος ως αληθινή και ίσως να υπάρχει και ντοκουμέντο στην Βενετια διότι ανακατεύτηκε και ο νόμος και έτσι έγινε γνωστή.
 
Με πείραξε άσχημα το βιβλίο δεν το ξαναπιανω στα χέρια μου και είναι εξαιρετικά γραμμένο, κρίμα. Να φανταστείτε ότι διάβασα το νησί των καταραμένων με τον Ντι Καπριο και έτσι δεν επαθα. Ίσως επειδή εχει μαύρη μαγεία, σκοτάδι, βρυκολακα κτλ. Μπαμπι καλά μου ειπες εσύ πως θα φοβηθω! Δεν σε άκουσα
 
Άκουσα ότι την επόμενη εβδομάδα, η εφημερίδα θα έχει την "Αναδυομένη" . Όποιος δεν την έχει, ας σπεύσει...
 
Aξιζει; Να το αγοράσω σήμερα;
Κοίτα... Εμένα μου αρέσει πολύ... Αλλά δεν είμαι αντικειμενική... Τα περισσότερα του Ξενόπουλου μου αρέσουν... Άλλο πιο λίγο, άλλο πιο πολύ.... Ακόμα και τα όχι τόσο πετυχημένα του... :)
 
Κοίτα... Εμένα μου αρέσει πολύ... Αλλά δεν είμαι αντικειμενική... Τα περισσότερα του Ξενόπουλου μου αρέσουν... Άλλο πιο λίγο, άλλο πιο πολύ.... Ακόμα και τα όχι τόσο πετυχημένα του... :)
Eιναι εύκολα να βρεθεί ή Αναδυομενη και στην βιβλιοθήκη θα δω
 
Eιναι εύκολα να βρεθεί ή Αναδυομενη και στην βιβλιοθήκη θα δω
Ε, ναι... Λόγω και του περίφημου και λατρεμένου σήριαλ, φαντάζομαι ότι είναι από τα εύκολα να βρεθεί...
 
Ε, ναι... Λόγω και του περίφημου και λατρεμένου σήριαλ, φαντάζομαι ότι είναι από τα εύκολα να βρεθεί...
Και δεν είναι εποχές να ξοδευουμε πολλά πολλά ! Αχ δεν το δα ποτέ το σήριαλ
 
Και δεν είναι εποχές να ξοδευουμε πολλά πολλά ! Αχ δεν το δα ποτέ το σήριαλ
Αχ, τα ξενοπουλικά σήριαλ είναι από τις ωραιότερές μου τηλεοπτικές αναμνήσεις... Αυτό, οι Μυστικοί Αρραβώνες, η Αφροδίτη, η Απερίγραπτη, η Λάουρα, ο Κόσμος κι ο Κοσμάς, το μεταγενέστερο Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες (υπάρχει και στο Youtube αυτό, αν ενδιαφέρεσαι ψάξτο)... ¨Εχω ακόμα σκηνές από αυτά τα σήριαλ στο κεφάλι μου... Είναι καταγεγραμμένα στο σκληρό δίσκο.... Εννοείται βέβαια ότι θυμάμαι πολύ λίγα αλλά είναι αρκετά... :)
 
Πίσω
Μπλουζα