Δίσκοι Βινυλίου

Των "Αντί" που παίζουν punk εε; Ωραία μπάντα. Εγώ με το βινύλιο ασχολούμαι αρκετά χρόνια αλλά έχω πολύ λίγα μαζεμένα μέχρι στιγμής (γύρω στους 320 δίσκους+40 7ιντσα). Τα CDs που δεν τα γουστάρω κι όλας είναι πολύ περισσότερα (γύρω στα 600) αν και τα μισά είναι από περιοδικά rock και metal (κυρίως) μουσικής. Πλέον βέβαια ακούω διάφορα και όχι μόνο αυτά τα είδη οπότε μαζεύω και διάφορα. Ακριβό hobby σίγουρα αλλά ο λόγος που τα τελευταία χρόνια τα έχω "παγώσει" είναι επειδή είναι κι άλλα χόμπι στη μέση όπως περιοδικά (συγκεκριμένων θεμάτων), κόμικς, ταινίες (DVDs πλέον) και σειρές που τα σκάω κάθε μήνα. Που να μείνει για δίσκο; Πέρα απ'το ότι πλέον έχω απογοητευτεί απ'τις τιμές του κάθε εμποράκου και το μόνο που μου μένει είναι να πρέπει να ψαχτώ απ'το εξωτερικό (επιτέλους). Έχω επικοινωνήσει βέβαια (με γράμματα ή ΦΑΞ τότε) με διάφορες εταιρίες/αποθήκες/καταστήματα στο παρελθόν αλλά δεν έκανα κίνηση μόνος μου για παραγγελία. Βλακεία μου γιατί όσες φορές κανόνισα μέσο φίλου που παρήγγειλε κι έβαλα κι εγώ πράγματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν κι εκεί τα πράγματα πλέον δεν είναι πολύ καλύτερα...

Το βινύλιο πλέον έχει πάρει πάλι τα πάνω του όπως προανέφεραν κάνα-δυο φίλοι με τιμές άλλοτε ακριβές και άλλοτε φθηνότερες. Ούτε τα 15 ευρώ είναι εκτός πραγματικότητας που είπε ο ένας ούτε τα 30-40 που είπε ο άλλος. Εξαρτάται τι παίρνεις, από που και ποιά εταιρία το έβγαλε ή το διανέμει. Η ένστασή μου είναι τόσο στις ακριβές τιμές των καινούργιων κυκλοφοριών (ή παλαιών επανακυκλοφοριών) που βγαίνουν σε βινύλιο 180 γραμμαρίων και δε συμμαζεύεται. Καλό το βινύλιο των 180, δε λέω! Και πιο ανθεκτικό και καλύτερης ποιότητας! Αλλά αναλογικά η τιμή δεν βγαίνει σε σχέση με την ποιότητα. Κερδισμένος είναι μόνο ο έμπορος. Αν θέλουν λοιπόν να μην πέσει ξανά σε "λήθαργο" η νέα αυτή προσπάθεια προώθησης των πικάπ και των βινυλίων θα πρέπει να σοβαρευτούν λίγο. Όσο για τους παλιούς/συλλεκτικούς δίσκους μεν αλλά μεταχειρισμένους δε ισχύει το ίδιο ακριβώς. Επειδή σήμερα η λέξη "συλλεκτικό" έχει ευτελισθεί στην Ελληνική και όχι μόνο κοινωνία, σε οποιοδήποτε αντικείμενο (από αεροπλάνο μέχρι..χαρτοπετσέτα!), θα πρέπει να αναλογιστούμε και να δούμε με μια όσο γίνεται καλύτερη κριτική ματιά αν αξίζει έναν δίσκο που παίρναμε πριν 8 χρόνια στις 10.000 δρχ. να τον αγοράζουμε σήμερα στα 60-65 ευρώ. Μα αυτός που πέρναμε τότε 10.000 δρχ. πριν 3-4 χρόνια ήταν πάλι πιο ακριβός (γύρω στις 15.000) και είδαν πως δεν "έπιασε" κάτι τέτοιο με αποτέλεσμα να τις ρίξουν. Και τώρα κρύβονται πίσω απ'το ευρώ και τον πληθωρισμό (+την άγνοια του κόσμου με τις απότομες αλλαγές των τιμών) για να πουλήσουν ακριβότερα; Δεν θα τους περάσει το χατηράκι. Πολλοί φίλοι και γνωστοί απέχουν πλέον απ'το σπορ για τον ίδιο ακριβώς λόγο κι απ'ότι ακούω γενικά αυτό συμβαίνει. Βέβαια δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες αλλά όταν για παράδειγμα βλέπω έναν "Hammerfall" στα 30 ευρώ, ένα μίνι LP των Ελλήνων Epidemic στα 35 (!) και κάποιους "Arckanum" (ούτε που τους ξέρω) με διπλό βινύλιο αλλά κυκλοφορία του 2004 παρακαλώ στα 80 ευρώ, ε τότε είναι που μου γυρίζει το άντερο. Δεν θα πάω παραπέρα αλλά ΟΣΟ καλή κατάσταση κι αν είναι ένας μεταχειρισμένος δίσκος, ακόμη και MINT (τέλειος) θα έλεγα ή και σφραγισμένος (ss = still sealed) δεν τον πληρώνεις 80 ευρώ επουδενί αν πρόκειται για κυκλοφορία του 2004. Να δώσεις και χίλια ευρώ για έναν πραγματικά σπάνιο της δεκαετίας του '70, για να μην πάω σε μερικές χιλιάδες και πιο πίσω δεκαετία ακόμη, το καταλαβαίνω. Βέβαια ανάλογα ορισμένους παράγοντες πάλι... Αλλά το ότι κάποιος δυστυχής θα κάνει το λάθος να πληρώσει 30 ευρώ για το "Glory To The Brave" με συγχωρείτε αλλά είναι απατεωνιά.

Όσο για τις 78 στροφές φίλε Playmover επειδή είδα πως το αναφέρεις δύο φορές ας επαναφέρουμε την τάξη λέγοντας πως υπάρχουν μια χαρά δίσκοι και για πικάπ (turn table) όσο και οι 16 στροφές. Ένας φίλος έχει 35 χρονών πικάπ και έχει και για τις 4 στροφές ρύθμιση. Βέβαια δεν έχει 78 στροφών δίσκο (νομίζω) αλλά υπάρχουν κανονικά και δεν είναι αποκλειστικότητα των γραμμοφώνων. Αναφέρεις ακόμη: "Αν κάποιος γνωρίζει τίποτα για τα 16 rpm και έχει καμία φωτογραφία ας βοηθήσει την κατάσταση γιατί έχω μεσάνυντα, παρότι έχω ένα πικάπ βαλίτζα αρχαίο που μπορεί να παίξει και τέτοιους.". Τι διαφορά θα δεις από κάποια φωτογραφία; Δεν έχω δει αλλά φαντάζομαι πως είναι ένα κανονικό 7ιντσο. Οι ίντσες δεν διαφέρουν κι απλά ενώ αντίστοιχα οι 33 είχαν παλαιότερα τις 16, έτσι και οι 45 είχαν τις 78. Επίσης να πούμε πως το βινύλιο χωράει γύρω στα 45 λεπτά μπρος και πίσω. Δεν έχω πετύχει ποτέ μου δίσκο που να μην χωράει σε 60άρα κασέτα και να περισσεύει κι όλας. ;) Γι'αυτό και ορισμένοι δίσκοι βγαίνουν σε διπλούς και τριπλούς (έχω πετύχει και 4πλό σε box set), για να χωρέσουν όλα τα κομμάτια. Εικάζω πως αυτός είναι και ο κύριος λόγος που βγαίναν τα maxi singles, τα EP κτλ. Για να συμπληρωθούν επιπλέον κομμάτια. Δεν αποκλείουμε φυσικά τις περιπτώσεις που είπε ένας φίλος παραπάνω, του να μπαίνει ένα κομμάτι διαφορετικού ύφους σε κάθε δίσκο! Επίσης τις περιπτώσεις που αναφέρει πιο πάνω ακόμη ένας άλλος φίλος (έχασα τα nicks γμτ...), πως υπήρχαν κομμάτια με άλλα remixes που εξυπηρετούσαν τους DJs και την δουλειά τους. Αυτό όμως προφανώς μόνο στην ηλεκτρονική μουσική. Στην rock και την heavy metal υπάρχουν ναι μεν διαφορετικά remixes που μπορεί κάλλιστα να βγαίναν σε κάποια EP και maxi singles αλλά όχι να τα τραβάνε από τ'αυτιά για να μπορεί ο DJ να κάνει τα "κόλπα" του. Απλά διαφορετικές εκτελέσεις.

Τέλος μια λίστα που βρήκα τυχαία και μπορεί να εξυπηρετήσει κόσμο στην αναζήτηση βινυλίου θα βρείτε εδώ. Καλές αγορές! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης να ενημερώσουμε τους φίλους για τους κακούς επαγγελματίες του είδους. Fokionos-records...

Ουδεμία τιμή στο site. Πήρα τηλ για τιμή κάποιων cds (του κιλού cds όχι κάτι ιδιαίτερο) και μου απάντησε ως εξής:

-"Καλημέρα θα ήθελα να μάθω τιμή για τα ...."

-"Δεν έχουν τιμή. Αναλόγως όπως κάτσει και κατά πόσο τα θέλει κάποιος. Μπορεί να του θυμίζουν τα παιδικά του χρόνια. Δεν βλέπεις τι γίνεται στο internet;"

-"Δηλαδή δεν έχετε στο μαγαζί σας τιμές στα είδη;"

-"Όχι δεν έχουμε. Όποιος δώσει περισσότερα. Είναι σαν δημοπρασία."

H απατεωνιά σε όλο της το μεγαλείο. Επαγγελματίες που αγοράζουν δίσκους και cds με το κιλό και εκμεταλλεύονται τις retroαναμνήσεις μας.

Ίσως η εφορία τον κανονίσει. Να δούμε και τα τιμολόγια βρε αδερφέ... Μιας και οι επαγγελματίες τα έχουν όλα σε τάξη. Άντε και καλά ξεμπερδέματα.
 
Πολύ γέλιο.

Νταξ όταν βλέπω να γράφουν "τηλεφωνήστε για τιμή" είναι σα να λένε "θα σε κόψω και όπου σε βρω θα σου ρουφήξω το αίμα" χαχαχαχα

Τεσπά.

Σήμερα πέρασα από Σόλωνος και Μασσαλίας και είδα πολύ και φτηνό πράμα. Δύο Savatage, ένα Sabbath κι ένα Meatloaf (το τελευταίο)...18 εόυρα.

Να πω επίσης ότι στο υπαίθριο σαβουροπαζάρι που γίνεται στην Πειραιώς κάθε Κυριακή πρωί, θα βρείτε αρκετούς πωλητές που μεταξύ άλλων, έχουν και κανα-δυο κούτες με δίσκους ,που τους πουλάνε όλοι, 3 ευρώ το κομμάτι και 5 ευρώ τους διπλούς.

Το τελευταίο τρίμηνο πρέπει να χω πάρει καμιά εκατοστή...η φτήνια τρώει τον παρά χαχαχα
 
Aπο βινυλια, οτι μπορω να θυμηθω οτι υπαρχει στην βυνηλιοθηκη κατω απο το Amstrad Studio (το γνωστο hifi-ολα-σε-ενα-επιπλο-και-τζαμι!) πρεπει να υπαρχουν ακομα:

Scorpions - Savage Amusement (ο πρωτος δισκος που αγορασα - H πρωτη κασσετα που αγορασα ηταν το Garage Days Re-revisited απο Metallica)

Queensryche - Empire (ο δευτερος δισκος που αγορασα)

Running Wild - Under Jolly Roger (o τελευταιος δισκος που αγορασα απο αντιδραση που δεν ειχα CD player!)

Megadeth - Countdown To Extinction (χωρις εξωφυλλο καθως πηρε χαμπαρι η μαμα τα λειψανα!)

Alice In Chains - Dirt (κερδισμενος απο ραδιοφωνικη εκπομπη)

Whitesnake - Slip Of The Tongue (κερδισμενος απο ραδιοφωνικη εκπομπη)

Faith No More - The Real Thing (κερδισμενος απο την ραδιοφωνικη εκπομπη Rock Time που ηταν ο μονος σταθμος στον Βολο που επαιζε metal/hard-rock)

Pretty Maids - Jump The Gun (αγορασμενος το 1990 με το μουντιαλ καθως την ιδια μερα ειχα παρει και το Italy 1990 της Grandslam! Φυσικα μονο ενα προιον ηταν γνησιο ;) )

Sodom - Tapping The Vein (blind αγορα)

Deep Purple - In Rock (Μy Holy Grail! Με folding διπλη θηκη αλλα με μονο δισκο οπως κυκλοφορουσε, διασωθεν απο παλιο δισκαδικο που ειχε ενας θειος μου οταν το εκλεισε)

Sex Pistols - Floging a Dead Horse (παλι απο το δισκαδικο του θειου)

Rolling Stones - Some Girls (δισκαδικο του θειου και παλι, με το γνωστο εμπριμε εξωφυλλο)

Cliff Richard - Rock 'n' Roll Juvenile (παλι απο το δισκαδικο του θειου)

Πρεπει να υπαρχουν και αλλοι αλλα η μνημη μου δεν καταφερε να ανασυρει τιποτα αλλο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βινύλιο ποτέ δεν θα πεθάνει!Ας προχωρήσει όσο θέλει η καταραμένη η τεχνολογια,τα δισκάκια θα βγαίνουν για πάντα!! (Και μετά ξύπνησα) :D

btw ξέρει κανείς αν αυτα είναι γνήσια ή μούφες?Πάντως είναι πολύ εντυπωσιακά στο σαλόνι μου! :p

picture.php


picture.php


να και μια πανοραμική απο τον θυσαυρό μου...επιλεγμένα όλα ένα και ένα,δισκάρες.

picture.php
 
αλητακια.....

...ειχα (στο πικ..)2000 βυνιλια,τα οποια σιγα-σιγα μειωθηκαν στα 500..οτι επαιρνα cd ,πουλαγα βινυλιο..θα με κανετε παλι να τρεχω σε παζαρια κ δισκαδικα?πως την βλεπετε???? :D :D
 
Dragon_K. είπε:
Σήμερα πέρασα από Σόλωνος και Μασσαλίας και είδα πολύ και φτηνό πράμα. Δύο Savatage, ένα Sabbath κι ένα Meatloaf (το τελευταίο)...18 εόυρα.
Να πω επίσης ότι στο υπαίθριο σαβουροπαζάρι που γίνεται στην Πειραιώς κάθε Κυριακή πρωί, θα βρείτε αρκετούς πωλητές που μεταξύ άλλων, έχουν και κανα-δυο κούτες με δίσκους ,που τους πουλάνε όλοι, 3 ευρώ το κομμάτι και 5 ευρώ τους διπλούς.
Επειδή αναφέρετε συνέχεια το "Σόλωνος Και Μασσαλίας" (είμαι από επαρχία και το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω) θέλω να ρωτήσω αν οι δίσκοι είναι σε καλή κατάσταση. Ή μήπως παίρνετε γουρούνι στο σακί; Οι τιμές ακούγονται πολύ φτηνές!! Βέβαια γι'αυτά που ψάχνω εγώ (κυρίως μαζεύω δύσκολα κομμάτια και έχω παραμελήσει τα πιο mainstream...) δύσκολο να έβρισκα κάτι αλλά κουβέντα να γίνεται.

pitsunami όπως το'πες είναι. Απ΄την στιγμή που το πικάπ μου ζει και βασιλεύει οι δίσκοι δεν πρόκειται να πεθάνουν ποτέ. Άλλωστε παλιατζούρες αγοράζω περισσότερο (70s και 80s) οπότε δε μ'απασχολεί αν θα σταματήσει ή όχι (που δεν πρόκειται, ίσα ίσα υπάρχει αναβίωση, λέμε, τώρα!). Οι δίσκοι σου στον τοίχο φαίνονται πραγματικοί. Όσο για τους υπόλοιπους καλά τους έχεις στολίσει αλλά σ'εξυπηρετεί έτσι που βρίσκονται αραιά μεταξύ τους; Όπως κάθε συλλεκτικό κομμάτι από κάποια στιγμή και μετά χρειάζονται αρχειοθέτηση κατά αλφαβητική σειρά, κατά είδος κτλ. Εμένα δεν θα με βόλευε πάντως αλλά όπως συνηθίζει κανείς. ;)

don_dokken ΠΑΡΕ Coca Cola!! ΠΑΡΕ Coca Colla!! ΠΑΡΕ Coc..βινύλιο!! ΠΑΡΕ βινύλιο!! :diablotin: Παρεμπιπτόντως σας είδαμε (Dokken) πρόπερσι στα μέρη μας! :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Επειδή αναφέρετε συνέχεια το "Σόλωνος Και Μασσαλίας" (είμαι από επαρχία και το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω) θέλω να ρωτήσω αν οι δίσκοι είναι σε καλή κατάσταση. Ή μήπως παίρνετε γουρούνι στο σακί; Οι τιμές ακούγονται πολύ φτηνές!! Βέβαια γι'αυτά που ψάχνω εγώ (κυρίως μαζεύω δύσκολα κομμάτια και έχω παραμελήσει τα πιο mainstream...) δύσκολο να έβρισκα κάτι αλλά κουβέντα να γίνεται.
Τους βγάζεις από τη θήκη και τους βλέπεις πριν τους αγοράσεις.
 
Σαφώς και μπορείς να τους δεις βγάζοντάς τους! Εγώ ρωτάω εσάς, εμπειρικά, μέχρι τώρα με τις πολύ καλές τιμές που αναφέρετε, οι δίσκοι σε τι κατάσταση βρίσκονται; Για να δω γενικά τι παίζει. Η ίδια ερώτηση ισχύει και για τα εξώφυλλα, φυσικά!
 
Δισκάκι των Olympians , πρέπει να είναι πριν το 1970.

'Ολα τα λεφτά, το ορθογραφικό λάθος. Δείτε ποιος είναι ο τραγουδιστής (στο Vocal)

picture.php
 
XAXAXAXAXA

Μηπως τραγουδαει ντουετο με τον Αγκωνα?
 
Το βινύλιο των Olympians 2 τραγούδια έχει?Τα τραγούδια αυτά μπήκαν μετά και σε ολοκληρωμένο δίσκο?Ο πατέρας μου έχει πολλά τέτοια,ελληνικά και ξένα...Από ελληνικά θυμάμαι ένα το οποίο στην Α Πλευρά έχει το "Μες στης πόλης το χαμάμ" και στη Β Πλευρά ένα κομμάτι με τίτλο "Ο Στρατός".Αλλά δεν θυμάμαι από ποιον τραγουδιστή είναι!
 
μιας και μπήκα πρόσφατα και εγώ στο μαγικό χώρο του βινυλίου (με πρώτη αγορά το iron maiden somewhere back in time [picture disc vinyl edition]) ποιούς,heavy metal πάντα,δίσκους θα μου προτείνατε για πρώτες αγορές ?(περισσότερο με ενδιαφέρουν αυτήν τη περίοδο ελληνικά συγκροτήματα του 80-90)
 
Σε περίπτωση που δεν το 'εχεις καταλάβει, διάλεξες ένα πολύ ακριβό...sport:) :) :) όσο για το ...

krem13 είπε:
ποιούς,heavy metal πάντα,δίσκους θα μου προτείνατε για πρώτες αγορές ?(περισσότερο με ενδιαφέρουν αυτήν τη περίοδο ελληνικά συγκροτήματα του 80-90)
έχει να κάνει με το τι ακριβώς θες, πάντως τα Ελληνικά βινύλια της περιόδου εκείνης...τσούζουν :)
 
krem13 είπε:
(περισσότερο με ενδιαφέρουν αυτήν τη περίοδο ελληνικά συγκροτήματα του 80-90)
Φανταζομαι εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις αρκετα για τριτοκοσμικες μουφες... :p
 
εννοώ τους δίσκους των "μεγάλων" εκείνης της εποχής,δεν θα ψάξω ακόμα για πιο underground ή καλτ μπάντες,αλλά,βασικά δεν βιάζομαι οπότε πείτε αν γίνεται κάποιους (κι ας είναι ελαφρώς αλμυροί).

από απλή περιέργεια,το mythology (αλλά και το northcomin) των northwind,πόσο περίπου κάνουν?
 
Τιμές θέλεις να προτείνουμε ή δίσκους; Γιατί οι τιμές παίζουν από δισκάδικο σε δισκάδικο και αν βρεθούν και πότε... Οι συγκεκριμένοι δύο, πάντως, πιστεύω πως θα είναι ακριβοί. Είναι δισκάρες παρόλα αυτά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για δίσκους θέλω μερικές προτάσεις,το τελευταίο που έγραψα (για τιμές κατά μέσο όρο) αφορούσε μόνο τους 2 δίσκους των northwind.
 
krem13 είπε:
για δίσκους θέλω μερικές προτάσεις,το τελευταίο που έγραψα (για τιμές κατά μέσο όρο) αφορούσε μόνο τους 2 δίσκους των northwind.
Οι συγκεκριμένοι δίσκοι τιμώνται από 100 έως 150 εάν είναι σε άψογη κατάσταση.

Σε τέτοια επίπεδα τιμών πάντως, ακόμη και μια ψιλοφθορά ρίχνει την τιμή κάτα 20 ευρώ. :) :)

Δεν ξέρω τι ακούς αλλά οι δίσκοι εκείνης της περιόδου είναι μετρημένοι στα δάχτυλα των δύο χεριών. Μιλάμε φυσικά για Hard & Heavy γιατί με το death black στα 90ς χάνεται η μπάλα.

Έχουμε και λέμε κατά αξιολογική σειρά κατ' εμέ

Spitfire - First Attack (το είδα πρόσφατα σε πολύ καλή τιμή)

Crush - Kingdom of the kings

Rust - Shoot them higher

Raw Silk - Silκ under the skin

Trade mark - Fatal blues )κι αυτό το είδα αλλά ψιλοακριβά)

υπάρχουν κι άλλοι δίσκοι βέβαια αλλά για μένα αυτός είναι ο "αφρός"
 
Πίσω
Μπλουζα