Δίσκοι Βινυλίου

Αυτό το Χορωδιακό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης που διοργάνωνε ο Ο.Τ.Ε., δεν έτυχε να ξανακούσω ποτέ την ύπαρξή του. Μάλλον δεν είχε σχέση με το φεστιβάλ τραγουδιού. Πολύ ωραίο το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του δίσκου του Φεστιβάλ 1978 (και χωρίς retromaniax.gr στη μέση) :p Το φεστιβάλ εκείνο επρόκειτο να γίνει στο Παλέ ντε Σπορ (Αλεξάνδρειο Μέλαθρο), όπως άλλωστε όλα τα φεστιβάλ από το 1964 ως τότε, όμως ήταν ολίγον σεισμόπληκτο (τρεις μήνες νωρίτερα, Ιούνιο '78, είχε γίνει μεγάλος σεισμός στη Θεσσαλονίκη) με αποτέλεσμα η πολεοδομία να μην δώσει άδεια για την διεξαγωγή του κι έτσι πραγματοποιήθηκε στο κατά πολύ μικρότερο σε χωριτικότητα «Ράδιο Σίτυ».
 
Dimitrissss είπε:
Αυτό το Χορωδιακό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης που διοργάνωνε ο Ο.Τ.Ε., δεν έτυχε να ξανακούσω ποτέ την ύπαρξή του. Μάλλον δεν είχε σχέση με το φεστιβάλ τραγουδιού. Πολύ ωραίο το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του δίσκου του Φεστιβάλ 1978 (και χωρίς retromaniax.gr στη μέση) :p Το φεστιβάλ εκείνο επρόκειτο να γίνει στο Παλέ ντε Σπορ (Αλεξάνδρειο Μέλαθρο), όπως άλλωστε όλα τα φεστιβάλ από το 1964 ως τότε, όμως ήταν ολίγον σεισμόπληκτο (τρεις μήνες νωρίτερα, Ιούνιο '78, είχε γίνει μεγάλος σεισμός στη Θεσσαλονίκη) με αποτέλεσμα η πολεοδομία να μην δώσει άδεια για την διεξαγωγή του κι έτσι πραγματοποιήθηκε στο κατά πολύ μικρότερο σε χωριτικότητα «Ράδιο Σίτυ».
Ευχαριστώ πολύ! Δεν τις γνώριζα τις πληροφορίες αυτές.

Το χορωδιακό φεστιβάλ του Ο.Τ.Ε. πρέπει να εμφανίστηκε πρώτη φορά το 1985. Γινόταν κατά κανόνα στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

Συμμετείχαν σχολικές χορωδίες (συμμετείχα τις χρονιές από 1990-95) και γενικότερα ελληνικά ονόματα κλασσικής μουσικής, καθώς και τμήματα από ωδεία.

Η διοργάνωση γινόταν συνήθως Δεκέμβριο.

Αν και χρονολογικά δε συμπίπτουν, αναρωτήθηκα μήπως το χορωδιακό φεστιβάλ ήταν κάποια μεταγενέστερη εξέλιξη του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ή αν προστέθηκε συμπληρωματικά στο υπάρχον Φεστιβάλ! :)
 
O πρώτος μου δίσκος ήταν το I love abba που πήρα από την Κοζάνη, τώρα έχω γύρω στους 300 δίσκους, ξένους και ελληνικούς. Έχω επίσης και αρκετές κασσέτες.
 


θα βγαλω και αλλες και θα τις ποσταρω.



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άτσα με το Αστέρι του Δαυίβ στον Vanilla Ice! ;)
 
Το Άστρο του Δαυίδ έχει 6 τρίγωνα. ;)
 
witch king ωραίες οι φωτογραφίες σου. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να τις ανεβάσεις σε άλμπουμ μέσα στο προφίλ σου γιατί είναι σε web-based υπηρεσία και φοβάμαι ότι μετά από λίγο καιρό, θα μας τις διαγράψουν και τα ποστ θα μείνουν κενά!

Ο οδηγός για τη δημιουργία άλμπουμ και ανέβασμα φωτογραφιών είναι εδώ Ότι βοήθεια χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου :)
 
Εμένα ο πρωτος μου δίσκος ηταν το 45άρι maxi single "Cheri, cheri lady" των Modern Talking.. το ειχα αγορασει οταν ημουν 16 ετων απο ενα δισκοπωλειο στο κεντρο της Αθηνας.. Η συλλογη των βινυλιων μου αποτελει περι των 250 κομματιών με ειδη απο italo disco-euro pop,(Modern Talking, Blue System,C.C.Catch,Gazebo,Falco και λοιπα) ελληνικη ποπ της δεκαετιας του '90 (M.Ρακιντζης, Μπίγαλης) ελληνικη ροκ απο 80's και 90's (Ριφιφί, Τερμιτες, Αφοι Κατσιμιχα, Πυξ λαξ) καθως και αρκετα soundtracks απο ταινιες του Ασιατικου κινηματογραφου πολεμικων τεχνων (Jackie Chan και Bruce Lee) Το βινύλιο που θελω διακαώς να αποκτώσω ειναι το άκρως σπανιότατο και πανάκριβο maxi single των Modern Talking με τιτλο "Locomotion tango" το οποιο κυκλοφορησε μονο σε 4 κομμάτια παρακαλώ, το 1988, λιγο καιρο μετά τη πρωτη διάλυση του συγκεκριμενου group..
 
Mandrake είπε:
Άτσα με το Αστέρι του Δαυίβ στον Vanilla Ice! ;)
H δισκογραφική SBK. Εκεί είχαν κυκλοφορήσει κάποια singles και οι Technotronic (αν θυμάμαι καλά τις Αμερικάνικες εκδόσεις...βαριέμαι να ψάχνω στη δισκοθήκη.)
 
Mερικά από τα βινύλια 7 ιντσών που έχω πρόχειρα.

Chris Isaak-Blue Hotel-Promo.jpg

Chris Isaak "Blue Hotel" Promo Only-Double A Side.

 


Foreigner-Urgent.jpg


Foreigner "Urgent" (1981).


 


Mike Oldfield-Shadow On The Wall.jpg


Mike Oldfield & Roger Chapman "Shadow on the Wall" (1983).


 


Tina Turner-Whats Love.jpg


Tina Turner "What's Love Got To Do With It" (1984). Aπό κάτω μέρος του εξώφυλλου.


 


Bee Gees.jpg


Βee Gees "Stayin' Alive". Στο B-side έχει το "If i Can't Have You".
 
prisma είπε:

Προβολή συνημμένου 49189



Tina Turner "What's Love Got To Do With It" (1984). Aπό κάτω μέρος του εξώφυλλου.
Το αγαπημένο μου τραγούδι της! Το είχα μικρος σε κασέτα και ακόμα και σήμερα το ακούω μια στις τόσες με τον ίδιο ενθουσιασμό και ανατριχίλα! Μακάρι να είχα πικαπ και το βινύλιο. Είσαι τυχερός που το έχεις!
 
nwntas είπε:
Το αγαπημένο μου τραγούδι της! Το είχα μικρος σε κασέτα και ακόμα και σήμερα το ακούω μια στις τόσες με τον ίδιο ενθουσιασμό και ανατριχίλα! Μακάρι να είχα πικαπ και το βινύλιο. Είσαι τυχερός που το έχεις!
Πικαπ πλέον δεν έχω ούτε εγώ. Βέβαια τα βινύλια είναι πλέον αποθηκευμένα, αλλά΄οτιδήποτε από αυτά (και όχι μόνο) υπάρχει σε cd. :cool:
 
prisma είπε:
Πικαπ πλέον δεν έχω ούτε εγώ. Βέβαια τα βινύλια είναι πλέον αποθηκευμένα, αλλά΄οτιδήποτε από αυτά (και όχι μόνο) υπάρχει σε cd. :cool:
Άρχοντας!!!!!!!!!! Να χαίρεσαι τη συλλογή σου!!!!!!!
 
Και πόσο πουλάς τον Mike Oldfield, είπαμε; :)
 
Kαι μερικά 12 ιντσών Maxi singles.

George Benson-Give Me The Night.jpg

George Benson -Give Me The Night (1980).




Roxette-Listen To Your Heart.jpg

Roxette-Listen To Your Heart (μέρος του οπισθόφυλλου & βινύλιο).

 


Tears For Fears-Change.jpg


Tears For Fears-Change
(αυτό το έχω και σε 7ιντσο) :)

Robert Palmer-Mercy.jpg

Robert Palmer-Mercy Mercy Me/I Want You (1991-Promo).

 




Roxette-Back Cover.jpg
 
Def Leppard - Adrenalize - Picture Disc

DSCF3759.jpg

The Beloved - The Remix E.P. - Promo Only

DSCF3749.jpg

DSCF3752.jpg

DSCF3753.jpg

DSCF3756.jpg

DSCF3744.jpg

DSCF3746.jpg

DSCF3748.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bryan Ferry.jpg

Bryan Ferry - Don't Stop The Dance (12" Promotional-1985)

 


The Clash.jpg


The Clash - Rock The Casbah (12" -1982)

 


FYC.jpg


F.Y.C. - She Drives Me Crazy (12" Promotional)


 




Bryan Ferry Cover.jpg

The Clash -Cover.jpg
 
Πρώτος δίσκος: Μichael Jackson's This Is It

Αν και ανήκω στην γενιά του cd (και ακόμη περισσότερο του mp3), έχω το μικρόβιο μέσα μου! Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι μερικά μαγαζιά με μεταχειρισμένους δίσκους έχουν εξωφρενικές τιμές, με αποτέλεσμα να καταφεύγουμε στους άλλους εκμεταλλευτές του ebay και άλλων ιντερνετικών καταστημάτων...

Οff topic: Ποιά μαγαζιά (εντός Αθηνών) προτείνετε για αγορά ελληνικών δίσκων σε καλές τιμές;;
 
Πίσω
Μπλουζα