Διαλύονται οι Scorpions!

Μπορουσε να ηταν και χειροτερο το αλμπουμ. Για οσους δεν το ακουσαν, ας παρουν μια τζουρα

 
joe είπε:
Για φθηνα και νομιμα μπορουσαν να κανουν αυτο που εκαναν οι Slayer με την φθηνη συσκευασια και τιμη 10 ευρω για το καινουριο τους.
Οι Slayer ανήκουν στη Sony και πλέον όλα τα ξένα cds της Sony (ακόμα και τα ελληνικά) βγαίνουν σε φθηνή οικολογική συσκευασία με 10?.Οι Scorpions είναι στη Universal,η οποία κατά τ'άλλα έχει τσιμπημένες τιμές στα cds της!Με αυτή την κρίση,δεν είναι να χάνονται τέτοιες ευκαιρίες!Εξάλλου τα χρήματά του τα έβγαλε το συγκρότημα τόσα χρόνια,δεν νομίζω σε αυτή την περίπτωση να τους νοιάζουν τόσο τα χρήματα,όσο να κλείσουν τον κύκλο τους!
 
thebest20 είπε:
Οι Slayer ανήκουν στη Sony και πλέον όλα τα ξένα cds της Sony (ακόμα και τα ελληνικά) βγαίνουν σε φθηνή οικολογική συσκευασία με 10?.Οι Scorpions είναι στη Universal,η οποία κατά τ'άλλα έχει τσιμπημένες τιμές στα cds της!Με αυτή την κρίση,δεν είναι να χάνονται τέτοιες ευκαιρίες!Εξάλλου τα χρήματά του τα έβγαλε το συγκρότημα τόσα χρόνια,δεν νομίζω σε αυτή την περίπτωση να τους νοιάζουν τόσο τα χρήματα,όσο να κλείσουν τον κύκλο τους!
Μα ακριβως! Ερχεσαι στα λογια μου. Το νοημα εδω δεν ηταν το οικονομικο κερδος, αλλα στην ουσια ενας αξιοπρεπεις αποχαιρετισμος στα οπλα. Τι την θελανε την κωλοεφημεριδα? Θελω να δω πουθενα οτι πουλησαν 250000 αντιτυπα στην Ελλαδα να τρελαθω (απο την στιγμη που εχουν μπει στην εφημεριδα θεωρουνται πουλημενα, το εχω δει να γινεται με περιοδικο αυτοκινητου)

Δεν ξερω αν υπαρχει μεγαλυτερη εκπορνευση
 
Wally είπε:
Μπορουσε να ηταν και χειροτερο το αλμπουμ. Για οσους δεν το ακουσαν, ας παρουν μια τζουρα

Μια χαρά το βρίσκω το κομματάκι.
 
Οι Scorpions είναι στη Universal,η οποία κατά τ'άλλα έχει τσιμπημένες τιμές στα cds της!
μία μικρή διευκρίνηση,οι scorpions είναι στη sony music και όχι στη universal

τώρα,σχετικά με τη κυκλοφορία του album στην εφημερίδα πιστεύω ότι ήταν σε μεγάλο βαθμό σωστή κίνηση αφού έτσι το άλμπουμ μπήκε σε πολλά σπίτια πριν καλά-καλά κυκλοφορήσει επίσημα άρα είχαν και παραπάνω κέρδη,από την άλλη πλευρά μπορεί να υπάρχει και η περίπτωση κάποιοι να μην το αγόρασαν φοβούμενοι ότι επειδή κυκλοφορεί με εφημερίδα δεν θα είναι καλό.
 
Πλακα πλακα, η ποιότητα του CD πως είναι; Και εννοώ τη συσκευασία. Κανονική ή εφημερίδας;
 
κανονική (jewel case όχι digipack),σαν ένα οποιοδήποτε cd,απλώς στο πίσω μέρος,κάτω από τους τίτλους των τραγουδιών έχει το σήμα της εφημερίδας αλλά ευτυχώς όχι πάνω στο cd ή στο βιβλιαράκι.
 
Κατι μου λεει οτι μονο στην Ελλαδα εγινε αυτή η κίνηση, ίσως και λόγω των εξαιρετικών σχέσεων που έχουν με τη χώρα μας. Επίσης, σκεφτείτε. Εάν όλα τα άλμπουμς κοστιζαν 5 ευρώ, πειρατεία τέλος!!! Σημερα ενας φίλος μου έστειλε μηνυμα ότι του το έδωσε ενας κοινός μας φίλος (που εχει καταστημα περιοδικού τύπου) και αναρρωτήθηκα πώς βγήκε σε μορφή τόρρεντ τόσο γρήγορα αλλά έπεσα από τα σύννεφα όταν έμαθα ότι πωλείται 4 ευρώ στα περίπτερα!! Γι'αυτό και ρώτησα εδω το πρωί, επειδή δεν το πίστευα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Κατι μου λεει οτι μονο στην Ελλαδα εγινε αυτή η κίνηση, ίσως και λόγω των εξαιρετικών σχέσεων που έχουν με τη χώρα μας. Επίσης, σκεφτείτε. Εάν όλα τα άλμπουμς κοστιζαν 5 ευρώ, πειρατεία τέλος!!! Σημερα ενας φίλος μου έστειλε μηνυμα ότι του το έδωσε ενας κοινός μας φίλος (που εχει καταστημα περιοδικού τύπου) και αναρρωτήθηκα πώς βγήκε σε μορφή τόρρεντ τόσο γρήγορα αλλά έπεσα από τα σύννεφα όταν έμαθα ότι πωλείται 4 ευρώ στα περίπτερα!! Γι'αυτό και ρώτησα εδω το πρωί, επειδή δεν το πίστευα.
Mα η σιντολαγνεια στις εφημεριδες ειναι κατεξοχην ελληνικο φαινομενο. Η συμφωνεια ειναι συμφερουσα οικονομικα και για τα δυο μερη των συμβαλομενων. Η εταιρεια εξασφαλιζει αυτοματα πολλες χιλιαδες ''πωλησεις'' γιαυτο και η χαμηλη τιμη. Μπορει να ειναι το 1/3 αλλα με τον ογκο κερδιζουν περισσοτερα ελαχιστοποιωντας τις απωλειες απο πειρατεια. Η εφημεριδα επισης ειναι οκ γιατι εξασφαλιζει μια επιθυμητη κατα μεγαλο μερος παροχη σε συγκριση με καμια τελειωμενη συλλογη ή ταινια της κακιας ωρας. Οποτε τα ''κορακια'' μια χαρα ειναι.

Οι χαζορομαντικοι ροκαδες δεν ειναι καλα γιατι βλεπουν ιστορικα γκρουπ να ξεπουλανε λες και ειναι μαναβηδες στην λαικη μια η ωρα παρασκευη μεσημερι. Κανονικα θα επρεπε η μπαντα να αποδοκιμασει το γεγονος εστω και αν δεν μπορει να το σταματησει. Το ολο κονσεπτ γυρω απο αυτη την μουσικη, ειναι πως εσυ την αναζητας και την ψαχνεις. Δεν σου ερχεται και αμα θες την ακους, αν δεν θες την κανεις πιατο για το σκυλο ή την κρεμας για να φευγουν τα περιστερια.

Θα μπορουσε κανεις να φανταστει το black album να κυκλοφορει ετσι? ή το Powerslave?
 
krem13 είπε:
μία μικρή διευκρίνηση,οι scorpions είναι στη sony music και όχι στη universal
Σωστά,δεν το πρόσεξα πίσω στο cd!Παλιά ήταν στη BMG η οποία συγχωνεύτηκε με τη SONY!
 
Πολύ ωραίος δίσκος, καλύτερος από το Humanity και Unbreakable και με μπαλάντες που θα μας συντροφεύουν για πολύ καιρό...

Come on feel the sting!!! :headbangdude: :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dragon_K. είπε:
Πολύ ωραίος δίσκος, καλύτερος από το Humanity και Unbreakable και με μπαλάντες που θα μας συντροφεύουν για πολύ καιρό... 


Come on feel the sting!!! :headbangdude: :headbangdude:
Από το Humanity ίσως αλλά από το Unbreakable όχι. Και βέβαια να πω και στους άλλους πως ενώ κυκλοφόρησε σε εφημερίδα, στην Αμερική και στην Ιαπωνία θα κυκλοφορήσει σε 1-2 εβδομάδες! Ξέρω κι εγώ ξενέρωσα αλλά από την πλευρά της εταιρίας είναι σίγουρα λεφτά. Μην ξεχνάτε πως είμαστε στην εποχή του internet και η πειρατεία ευδοκιμεί. Οπότε σύμφωνα με το σκεπτικό της εταιρίας καλύτερα είναι να έχει στην τσέπη της τα σίγουρα 3-4 ευρώ παρά τίποτα. Όσον αφορά την κίνηση των Scorpions να το κυκλοφορήσουν με αυτό τον τρόπο να μην ξεχνάμε πως κι άλλοι του Classic Rock/Metal έχουν κυκλοφορήσει τα άλμπουμ τους με αυτό τον τρόπο, άσχετα αν είναι κάποιων δεκαετιών ή όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Unbreakable δεν μ'άρεσε!!!!!
 
Προσωπικά η κίνηση να κυκλοφορήση ο δίσκος στην τιμή των 4.25 μέσω εφημερίδας δεν με χάλασε καθόλου.

Απο τη στιγμή που στα δισκάδικα θα βγει ακριβώς με την ίδια μορφή και booklet (πλην του logo της real news στο πίσω μέρος) δεν μου καίγεται καρφί.

Εξοικονόμησα ένα δεκάρικο το οποίο θα πάει στην αγορά μιας underground κυκλοφορίας.
 
ειμουν απο τισ πρωτες που το αγορασα...

σιγα να μην τοεκανα δλδ.........

δεν μεχαλασε που ηταν στην εφημεριδα σιγα.........

μου θυμησαν τουσ παλιουσ καλους σκορπιους,εχω την εντυπωση πως τα φυλουσαν τα κοματια γι'αυτον ακρηβως τον σκοπο....

για το τελος........

το εξωφυλλο...απλα τελειο...θα το κανω μπλουζακι.....

ξεχωρισα-LORELEI-ROCK ZONE
 
Οχι απλά ΔΕΝ διαλύονται αλλά ετοιμάζουν και...ComebLack. Δείτε εδώ προς τη μεση της σελίδας στην παράγραφο New album and retirement (2010–present). Σιγά μη διαλύονταν!!! Το retirement ήταν τυράκι. :D


 
Καιρος ειναι να διαλυθουν.Μπορει να εχουν τραγουδαρες να εχουν γραψει χρυσες σελιδες στην ιστορια της rock-heavy σκηνης αλλα οταν φτανουν σε σημειο να παιζουν live στη θεσσαλονικη στο γηπεδο του μακεδονικου που ειναι ενα γηπαιδακι και να υπαρχουν ουτε 1000 ατομα τοτε ας διαλυθουν για να μην ξεφτιλιζονται αλλο.
 
Rygar είπε:
Οχι απλά ΔΕΝ διαλύονται αλλά ετοιμάζουν και...ComebLack. Δείτε εδώ προς τη μεση της σελίδας στην παράγραφο New album and retirement (2010–present). Σιγά μη διαλύονταν!!! Το retirement ήταν τυράκι. :D
Κακώς ... πολύ κακώς !!! Ο κάθε καλλιτέχνης, απ' όποιον χώρο κι αν προέρχεται, οφείλει να συμπεριφέρεται με εντιμότητα και ειλικρίνεια απέναντι στο κοινό του !!! Απ' τη στιγμή που ανακοίνωσες 'διάλυση" ... τέλος, πρέπει να το τηρήσεις !!! Όχι "ανακοινώνεις διάλυση" και, πριν καλά - καλά περάσουν 2 - 3 μήνες .... ανακοινώνεις νέο άλμπουμ ή κι εγώ δεν ξέρω τι .... Δηλαδή η συναυλία τους στο ΣΕΦ πριν λίγους μήνες δεν ήταν αποχαιρετιστήρια ??? 'Η την δήλωσαν "αποχαιρετιστήρια" για να μαζέψουν όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο ???

Πολλοί από εμάς εδώ στο retromaniax [μεταξύ των οποίων και ο γράφων] έχουμε συνδέσει πάρα μα πάρα πολλές στιγμές της ζωής μας με τα τραγούδια των Scorpions, τα οποία έχουμε λατρέψει ..... Απ' την πλευρά τους οι Scorpions οφείλουν να "κρατήσουν ζωντανή" αυτήν την αγάπη που τούς έχουμε δείξει [και εξακολουθούμε να τους δείχνουμε] όλα αυτά τα χρόνια και όχι να μάς δημιουργήσουν "αισθήματα αποστροφής" γι' αυτούς ....
 
Rygar είπε:
Οχι απλά ΔΕΝ διαλύονται αλλά ετοιμάζουν και...ComebLack. Δείτε εδώ προς τη μεση της σελίδας στην παράγραφο New album and retirement (2010–present). Σιγά μη διαλύονταν!!! Το retirement ήταν τυράκι. :D
αποτελεί άλμπουμ με επανεκτελέσεις οπότε θεωρητικά δεν έχουν πάρει πίσω την απόφασή τους,βέβαια αποφάσεις παραίτησης/διάλυσης έχουν πάρει και άλλοι στο παρελθόν...με αντίθετα αποτελέσματα (πχ ac/dc που αν δεν κάνω λάθος θα διαλύονταν μετά το black ice)
 
Στο wiki γράφει:

According to bassist Paweł Mąciwoda, Scorpions will enter the studio in the fall of 2011 to re-record versions of their older material. This retro collection is tentatively due for release in early 2012.[31] According to recent news, the album will be titledComeblack and will be released on 7 November 2011.

Frontman Klaus Meine was asked in a July 2011 interview about the future of Scorpions and whether the band was going to make another album. He replied, "Our newest project comes out in the next few months. It gives you a chance to experience the Scorpions in 3D. You can actually feel the smoke string out of the guitar like it is a live show. It is an incredible experience. The DVD features our concerts in 3D in Germany. We are just about to do the mix and it should be in the Middle East and Saudi Arabia hopefully soon. Indeed, the strong 3D technology makes us feel like pioneers after all these years (he says, laughing). We have an album coming out later this year featuring classics. You know our love for them. The '60s was the era for our inspiration. Our movie/documentary also is soon to be released. We have cameras with us on tours, so this documentary is being made during our tours. It also gives you a picture of the Scorpions career and journey."[32]

Almost a year in advance it was announced Scorpions would headline the Wacken Open Air Festival on 4 August.
Από τα λίγα κινέζικα που κσέρω, retirement σημαίνει Συνταξη. Σταματάς να κάνεις ό,τι έκανες τα τελευταια π.χ. 35 χρόνια. Και το πιο πάνω καμία σχέση δεν έχει με συνταξη. Δεν έχει σημασία που θα είναι επανέκδοση παλιών κομματιών,γιατί όπως λέει ο Πάβελ, θα είναι "RE-REcord"! Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να λέει κάποιος καλλιτέχνης ότι παίρνει σύνταξη. Θα'λεγε ποτέ καποιος ηθοποιός/συγγραφέας/ζωγράφος ότι σταματά να ασκεί την τέχνη του;; Μονο αν είχε πρόβλημα υγείας!!
 
Πίσω
Μπλουζα