Είναι υπερεκτιμημένα τα Mac; Εσείς τι πιστεύετε;

Θα βγουν Retina iMac το 2013.Θελω 30αρη!Ποσο πιο ησυχοι οι ανεμιστηρες;Στο 2008 iMac μου δεν ακουγεται τιποτα ακομα.Πολιτισμος.
 
Στο δικό μου ακούγονται πάντως! Φυσικά λόγω δικής μου επιλογής και ρύθμισης με το smscfancontrol για να μην υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα - θέμα με τις σκιες στην οθόνη, αν και τα μοντέλα του 2011 δεν έχουν ακουστεί και πολύ ότι βγάζουν τέτοιο πρόβλημα.

Βέβαια, όταν λέω "ακούγονται" μη πάει ο νους σου σε παλιοπισάδικες καταστάσεις. Το φορητό DELL μου ακούγεται ΣΑΦΩΣ περισσότερο με ένα ανεμιστράκι από ότι ο iMac μου με 3, και με "ανεβασμένες" τις στροφές τους!
 
Εγω παντως απο laptop ενα φθηνο acer των 450 ευρω εχω και δεν ακουγετε καθολου ο ανεμηστηρας οτι εργασια και να κανω.
 
Γιατί έχει κολλήσει μάλλον! :p :D

Τα DELL Inspiron έχουν "θέμα" με τον ανεμιστήρα. Πολλοί τα άλλαξαν για ακριβώς αυτό το λόγο. Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου, ούτε στο φορητό, ούτε στα mac. Μάλιστα έχω περάσει το smc fan control (μόνο για mac) σε όλα τα "μήλα" μου γιατί΄ειδικά στο macmini οι διαφορές είναι χαοτικές ειδικά τώρα με τις ζέστες. Και αν ακούγεται ανεπαίσθητα κάπου ένας μικρός θόρυβος, μου φτάνει να θυμηθώ τι ακουγόταν από το παλαί ποτέ gaming pc μου πριν κανά χρόνο και μου κόβεται οποιαδήποτε όρεξη για γκρίνια!
 
Χάζευα κι εγώ τα καινούρια macbook pro. Λόγο τιμής βέβαια θα επιμείνω στο καθ'όλα αξιόπιστό μου dell latitude e4300. To βρίσκω υπερτιμημένο το καινούριο macbook pro, αλλά μάλον λόγω του ότι δεν είναι για τα "κυβικά" της τσέπης μου. Κατά τ' άλλα είναι ξεχωριστό και ποιοτικότατο. Διάβασα κάτι αρνητικά για τ' ότι η μπαταρία είναι κολημένη στο εσωτερικό κι ότι η retina είναι infused πίσω από το γυαλί αλλά σ' ένα μηχάνημα τέτοιου κόστους ποιος θα τολμούσε να βάλει χέρι (στα εσωτερικά εννοείται).
 
pooky(1) είπε:
Γιατί έχει κολλήσει μάλλον! :p :D
Τα DELL Inspiron έχουν "θέμα" με τον ανεμιστήρα. Πολλοί τα άλλαξαν για ακριβώς αυτό το λόγο. Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου, ούτε στο φορητό, ούτε στα mac. Μάλιστα έχω περάσει το smc fan control (μόνο για mac) σε όλα τα "μήλα" μου γιατί΄ειδικά στο macmini οι διαφορές είναι χαοτικές ειδικά τώρα με τις ζέστες. Και αν ακούγεται ανεπαίσθητα κάπου ένας μικρός θόρυβος, μου φτάνει να θυμηθώ τι ακουγόταν από το παλαί ποτέ gaming pc μου πριν κανά χρόνο και μου κόβεται οποιαδήποτε όρεξη για γκρίνια!
Φιλε πραγματικα δεν ακουγετε καθολου ο ανεμιστηρας απο το acer που εχω.Φραγκα για mac δεν υπαρχουν αλλα και να υπηρχαν δεν υπηρχε περιπτωση να τα δωσω γιατι το μονο που κανω στο laptop ειναι να βλεπω σειρες και ταινιες,να σερφαρω στο ιντερνετ και να παιζω mame οποτε το acer μια χαρα ειναι για ολα αυτα :D
 
nkarytia η σειρά Latitude είναι επαγγελματική και ποιτικότατη, καμία σχέση με τα μπάζα τα inspiron που είναι πατάτες για "consumer" περιβάλλοντα. Απλά όταν πήρα πριν 2 χρόνια φορητό δεν είχα κολλήσει τη τρέλα με τα μήλα, σήμερα 725 ευρώ που κόστισε το DELL δεν θα τα έδινα για κανένα λόγο.

Όπως και με τα υπόλοιπα, περιμένω να δω τι "παιδικά" προβλήματα τυχόν μπορεί να βγάλουν τα νέα φορητά. Φυσικά δεν θα πάρω τίποτε σε υπολογιστή για τα επόμενα 3 χρόνια, είτε σταθερό, είτε φορητό. Όπως είπε και το τρελοΠΑΟΚΙ παραπάνω, το μόνο που κάνω πια με υπολογιστές είναι να σερφάρω, (ελάχιστες ώρες πια) να βλέπω ταινίες και κλιπάκια στο YT. Οι πιο βαριές εφαρμογές ήταν τα παιχνίδια, τώρα αγκομαχάει το 360 6 ώρες καθημερινά, οπότε ακόμα και για 8 χρόνια είμαι υπερκαλυμένος με τα μηχανήματα που έχω τώρα.
 
pooky(1) είπε:
Πράγματι το δικό μου μηχάνημα μπήκε στον 13ο του μήνα κτήσης - λειτουργίας και ακόμα είναι top of the line. Σε καμία περίπτωση με pc δεν θα είχα αντέξει 3μηνο χωρίς αλλαγή, μικρή ή μεγάλη. Με έχουν χάσει από το Πλαίσιο σαν πελάτη, και από παντού.
Ναι,φιλε Γιωργο δεν εχεις αναβαθμισει γιατι πολυ απλα δεν χρησιμοποιεις το mac για παιχνιδια..και το pc αν δεν το χρησιμοποιει καποιος για παιχνιδια μια χαρα ειναι..ουτε αναβαθμιση θελει ουτε τιποτα..επομενως μην λεμε οτι το Pc θελει αναβαθμιση καθε λιγο και το mac οχι...το να υποστηριζεις τα mac επειδη εισαι apple fanboy καλα κανεις,γουστο σου και καπελο σου αλλα μην υπερβαλλουμε ομως..
 
Ε ναι, p4 hyperthreading, NVIDIA 6200, μια χαρά αντέχει χωρίς αναβάθμιση και τουλάχιστον μέχρι 2 χρόνια πριν υπήρχαν αρκετές υπολογιστικές απαιτήσεις.
 
angel_grig είπε:
Ναι,φιλε Γιωργο δεν εχεις αναβαθμισει γιατι πολυ απλα δεν χρησιμοποιεις το mac για παιχνιδια..και το pc αν δεν το χρησιμοποιει καποιος για παιχνιδια μια χαρα ειναι..ουτε αναβαθμιση θελει ουτε τιποτα..επομενως μην λεμε οτι το Pc θελει αναβαθμιση καθε λιγο και το mac οχι...το να υποστηριζεις τα mac επειδη εισαι apple fanboy καλα κανεις,γουστο σου και καπελο σου αλλα μην υπερβαλλουμε ομως..

Σωστά, πολύ σωστά, αλλά αν ήμουν σε pc θα το αναβάθμιζα ακόμα και αν δεν έπαιζα παιχνίδια. Γιατί σε τρώει να του χώσεις αναβάθμιση ότι και να κάνεις.

Ο Christos είναι μια χαρά με το P4, αλλά εγώ ξέρω πολύ καλά ότι δεν θα ήμουν. Μόνο και μόνο για το λόγο ότι απλά γνωρίζω τον εαυτό μου.

Δεν προσπαθώ να πω ότι ΔΕΝ είναι υπερτιμημένα τα mac, είναι και με το παραπάνω. Αλλά όπως όλοι θα κα΄ναμε μια χαρά τη δουλειά μας με ένα YUGO, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει χώρος ή χρησιμότητα για μια Carlsson cabrio διθέσια των 250.000 + ευρώ.

Και μη μου πείτε για κρίση ρε παιδιά και ποιος τα αγοράζει, αρκετά με τη παραφιλολογία (βάλτε και ένα έξτρα "πα" μπροστά στη λέξη) των καναλιών, όλα παιχνίδια είναι και μάλιστα για πολύ μεγάλα παιδιά. (Τέλος το off topic) .
 
Ειμαι 4 χρονια με iMac με Snow Leopard και 2giga ram και δεν εχω κανενα παραπονο.Περιμενω φυσικα retina IMac να γουσταρω.
 
Η φυσική εξέλιξη στη Mac πορεία σου. Ξέχασες, βέβαια, να αναφέρεις ότι αν αποφασίσεις να πουλήσεις το 4ετίας μηχάνημά σου θα πιάσεις άνετα ένα 600άρι με 700άρι αν είναι σε εξαιρετική κατάσταση (γιατί να μην είναι, φορητό είναι να το κοπανάς; ) .

Για άντε πούλα βρωμόπισο 4ετίας που τότε κόστισε 1500 ευρώ να δούμε πόσα θα σου δώσουν στο χέρι σήμερα......
 
Πίσω
Μπλουζα