Είναι υπερεκτιμημένα τα Mac; Εσείς τι πιστεύετε;

Τα τελευταία posts ενισχύουν την άποψή μου ότι τα Mac είναι καλύτερα μηχανήματα για έναν επαγγελματία, ο οποίος θα κάνει και καλύτερη απόσβεση και θα εκμεταλλευτεί καλύτερα τα πλεονεκτήματα του λειτουργικού, παρά για έναν home user ο οποίος θα θέλει να τρέξει και games ή emulators. Τι άλλο μένει για έναν home user? Ταινίες, μουσική, ανάγνωση PDF, internet browsing, word processing, φωτογραφίες κλπ κλπ. Όλα αυτά τα κάνεις με το PC το ίδιο καλά και αν προσέχεις κάποια βασικά πράγματα (δεν μιλάμε να είσαι έμπειρος user ή hacker) μπορείς να κρατήσεις το λειτουργικό σου καθαρό και ελαφρύ για 5 και για 10 χρόνια. Αν σε απασχολεί τόσο πολύ η σταθερότητα του λειτουργικού το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσέχεις 3-4 εύκολα πράγματα και όχι να κάνεις δικτατορικό στα computers. Πιστεύω ότι αξίζει τον μικρό αυτό κόπο ώστε να γλιτώνεις 1000+ ευρώ. Ούτε η ανώτερη ποιότητα κατασκευής ισχύει από όσο διαβάζω, τα εξαρτήματα είναι ίδια με τα PC (μόνο που τα PC έχουν καλύτερες κάρτες γραφικών), όλα made in China όπως τα PC και το ποσοστό hardware προβλημάτων είναι παρόμοιο και στις δύο πλευρές.

Και πάλι, δεν θεωρώ "κακό" ή "χαζό" να αγοράσει ένας home user Mac. Είναι και θέμα γούστου. Μπορεί να του αρέσει το περιβάλλον, το design, να μην γουστάρει Windows, ή δεν ξέρω τι άλλο. Αλλά η ερώτηση του thread είναι αν τα Mac είναι υπερεκτιμημένα και όχι αν είναι καλά ή κακά, ούτε αν οι χρήστες είναι θύματα της μόδας ή όχι. Δεν λέω να έχουν την ίδια τιμή με τα PC, εφόσον παίρνεις καλύτερο λειτουργικό ας πληρώσεις και κάτι παραπάνω... Κάτι παραπάνω όμως όχι την διπλάσια σχεδόν τιμή!
 
Σε 3D σχεδιαστικά προγράμματα του τύπου Alias και Maya, ένας που θέλει να φτιάξει ένα "τέρας" (nvidia Quadro 6000) θα του έρθει πολύ πιο φτηνά να στήσει ενα PC απο οτι ενα Mac. Άρα εγώ απαντώ στην ερώτηση περί υπερεκτίμησης, συγκρίνοντας με απόλυτα νουμερα, με ένα "Ναι".
 
Καλησπέρα,

δεν τους ξέρω τους Mac όντως. Δηλαδή, μπορώ να τρέξω πλέον ότι πλατφόρμα θέλω στον Mac;

φιλικά!
 
nemesi1300 είπε:
Σε 3D σχεδιαστικά προγράμματα του τύπου Alias και Maya, ένας που θέλει να φτιάξει ένα "τέρας" (nvidia Quadro 6000) θα του έρθει πολύ πιο φτηνά να στήσει ενα PC απο οτι ενα Mac. Άρα εγώ απαντώ στην ερώτηση περί υπερεκτίμησης, συγκρίνοντας με απόλυτα νουμερα, με ένα "Ναι".
Στο Maya δεν θέλεις υπολογιστική ισχύ την ώρα του design αλλά του render. Η κάρτα γραφικών που ανέφερες βοηθάει στο πρώτο σκέλος. Για το δεύτερο σκέλος δεν θέλεις τίποτα περισσότερο από:

(το πιο φθηνό μηχάνημα με τη μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ) X (πολλά nodes)

Μια φάρμα δηλαδή από Linux συστήματα που κάνουν το ίδιο και το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά και ξανά....
 
Λοιπον, αφήστε τις Μάγιες και τους Φαραώ. Στο θεμα μας:


Ο τύπος στο βιντεο δε στέκεται στο ότι το μηχανημα χαλασε ξανα και ξανα, αλλά στο κόστος. Καντε κλικ για να δείτε και τα σχόλια.

Είπα ότι δε θα ξαναποστάρω, αλλα δεν κρατήθηκα μολις το πετυχα στο YT. :D
 
Μόλις σήμερα ολοκληρώθηκε η επισκευή σε ένα Macbook PRO 13,3 με σπασμένη οθόνη.

Κόστος:

Οθόνη: 430?+ΦΠΑ.

Εργασία: 56,91?+ΦΠΑ

Σύνολο:598,90?

Για 13,3" οθόνη!!!

Και μας έκαναν και έκπτωση!!! Η Αρχική προσφορά ήταν στα 633,90?!!!

Με αυτά τα λεφτά, μπορείς να αντικαταστήσεις την οθόνη σε έναν αντίστοιχου μεγέθους υπολογιστή, άλλης εταιρείας, περίπου 4 με 5 φορές!
 
Stanfromgreece είπε:
Μόλις σήμερα ολοκληρώθηκε η επισκευή σε ένα Macbook PRO 13,3 με σπασμένη οθόνη.Κόστος:

Οθόνη: 430?+ΦΠΑ.

Εργασία: 56,91?+ΦΠΑ

Σύνολο:598,90?

Για 13,3" οθόνη!!!

Και μας έκαναν και έκπτωση!!! Η Αρχική προσφορά ήταν στα 633,90?!!!

Με αυτά τα λεφτά, μπορείς να αντικαταστήσεις την οθόνη σε έναν αντίστοιχου μεγέθους υπολογιστή, άλλης εταιρείας, περίπου 4 με 5 φορές!
Ημαρτον ρε φιλε μαυτα τα λεφτα εστεινα μια χαρα PC.Δεν παιζονται οι τυποι.
 
Ο Χριστός και η Παναγία! 600 Ευρώ για μια οθόνη! Ευτυχώς που δεν τσίμπησα σε αυτό το hype με τα MacBook...
 
Ελπίζω το μηχάνημα να κόστιζε πάνω από 2 χιλιάρικα για να πεις ότι άξιζε τον κόπο να δώσεις τόσα για να το επισκευάσεις αλλιώς καλύτερα να το πούλαγες κάνα 200άρι - 300άρι ευρώ σε κάποιον να το πάρει και να το επισκευάσει αυτός (για να το ξεφορτωθείς χωρίς να πρέπει να το πας ανακύκλωση) και με αυτά τα λεφτά συν τα 600 που έδωσες να έπαιρνες ένα καινούριο βαρβάτο PC επιτραπέζιο ή laptop. Αλλά και με 600 πάλι θα έπαιρνες κάτι καλό νομίζω (με πιο απλή GPU ίσως).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stanfromgreece είπε:
Μόλις σήμερα ολοκληρώθηκε η επισκευή σε ένα Macbook PRO 13,3 με σπασμένη οθόνη.Κόστος:

Οθόνη: 430?+ΦΠΑ.

Εργασία: 56,91?+ΦΠΑ

Σύνολο:598,90?

Για 13,3" οθόνη!!!

Και μας έκαναν και έκπτωση!!! Η Αρχική προσφορά ήταν στα 633,90?!!!

Με αυτά τα λεφτά, μπορείς να αντικαταστήσεις την οθόνη σε έναν αντίστοιχου μεγέθους υπολογιστή, άλλης εταιρείας, περίπου 4 με 5 φορές!
Κοίτα εδώ είναι αλλο θεμα τώρα. Εσπασε η οθόνη, δεν είναι βλάβη από ελαττωματικό προιόν. Οι...βλακείες πληρώνονται, απλως στην περίπτωση των mac με την τόσο λεπτή οθόνη, πληρώνονται αδρά. Προφανώς δεν ίσχυε η εγγύηση. Εγώ στη θεση του πελάτη θα την αγόραζα από ΕΒΑΥ πολύ φθηνότερα (αυτοκτονία σκέτη είναι το λινκ αυτό :D ). Εγώ προσωπικά θα αγόραζα ενα οποιοδήποτε λαπτοπ της αγοράς με αυτά τα λεφτά και θα είχα και πιο καινούριο hardware.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να μην μπερδευόμαστε... το μηχάνημα δεν ήταν δικό μου. Μας το έφερε πελάτης που το έχει αγοράσει από εμάς και εμείς το στείλαμε στην αντιπροσωπεία.

Λόγω του οτι το μηχάνημα είναι μόλις 2 μηνών, δεν έλεγε να φέρουμε οθόνη από το Ebay για να την αλλάξουμε εμείς, γιατί αυτό θα καταργούσε αυτόματα την εγγύηση

για τα υπόλοιπα parts του υπολογιστή του.

Το μηχάνημα κόστιζε όταν το αγόρασε ο πελάτης περίπου 1500?
 
Stanfromgreece είπε:
Λόγω του οτι το μηχάνημα είναι μόλις 2 μηνών, δεν έλεγε να φέρουμε οθόνη από το Ebay για να την αλλάξουμε εμείς, γιατί αυτό θα καταργούσε αυτόματα την εγγύηση για τα υπόλοιπα parts του υπολογιστή του.
Πολύ περίεργο πως καμιά φορά η εγγύηση μπορεί να λειτουργήσει ενάντια στα συμφέροντα του αγοραστή... Να μην έχει δικαίωμα για πιο φτηνή επισκευή εφόσον θα την πληρώσει από την τσέπη του? Ας καταργούταν η εγγύηση της οθόνης μόνο (τώρα τι ουτοπίες κάθομαι και σκέφτομαι θα μου πεις)...

Αααχ, γι αυτό δεν γουστάρω laptops γενικότερα, Επιτραπέζιο κομμάτια και το κάθε part την δική του εγγύηση... Γιατί να έχω, πχ, μόνο 1 χρόνο εγγύηση σε όλο το PC όταν ο σκληρός δίσκος (το πιο ευαίσθητο και σημαντικό κομμάτι) έχει μόνος του 3 χρόνια? Να τους χαρίσω τα 2 χρόνια επειδή πλήρωσα και παραπάνω για να το πάρω το PC έτοιμο?

Sorry για το off-topic rant.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και η Lenovo ένα 300αρι ήθελε για σπασμένη οθόνη από thinkpad (εκτός εγγύησης). Με ένα 60αρι από ebay έγινε η δουλειά.
 
Δηλαδή αν είχε πάρει BMW μηχανή και τη στούκαρε, με το κόστος που αγόρασε - επισκεύασε το μπροστινό σύστημα μπορούσε να αγοράσει MODENAS. Με δική του υπαιτιότητα η βλάβη - φθορά, φταίει η κακιά BMW που του πουλάει το μπροστινό πηρούνι 2500 ευρώ.

Τι θα ακούσω ακόμα......

Κι εγώ πήγα το νέο αυτοκίνητο για αλλαγή δίσκου - πλατώ δυο εβδομάδες αφού το πήρα, γιατί το έλιωσα στα σπινιαρίσματα. Κόστισε 3000, φταίει ο κατασκευαστής, λοιπόν, που χάλασε, όχι εγώ που το γκάζωνα με πρώτη, 7000 στροφές και το χειρόφρενο τέρμα πάνω. Α, και οι αλήτες οι κατασκευαστές ελαστικών. Φάνηκαν τα λινά. Αίσχος.

Για να μη ξαναγράψω τίποτε εδώ και παρεξηγηθώ γιατί έχω υποσχεθεί στη Daredevil να μη χαλάσουμε τις καρδιές μας. Αν κάποιος μπορεί και δίνει τα χρήματα που κοστίζει ένα mac, porche, trabant, seiko, οτιδήποτε, τη στιγμή που δεν στερείται τα βασικά για την επιβίωσή του, γούστο του και καπέλο του. Δεν πέφτει λόγος σε κανένα.

Φιλάκια και καλό βράδυ.
 
Αλλά η αναλογία δεν είναι και πολύ καλή... Καλύτερη θα ήταν μεταξύ Volkswagen και Skoda.
 
Δεν ξέρω αν ήταν το δικό μου post η αιτία της απάντησής σου Pooky αλλά εγώ δεν είπα ότι "Φταιει η apple" που είναι τόσο ακριβή η οθόνη. Ουτε κατηγόρησα τον άνθρωπο που πλήρωσε την επισκευή, αφού έχει λεφτά και δεν εμπιστεύεται οθόνη από το E-Bay με γειά του με χαρά του. Λέω απλά την άποψή μου ότι, αν ήμουν εγώ, θα το θεωρούσα εκβιαστικό να μου πει ο άλλος "αν σου βάλουμε οθόνη από το E-Bay σου καταργούμε την εγγύηση όλου του μηχανήματος". Εξάλλου η ίδια οθόνη δεν είναι? Δεν λέμε να βάλει οθόνη από calculator οπότε δεν ξέρω αν ευσταθεί το παράδειγμά σου. Αν δεν είναι η ίδια οθόνη και υπάρχει περίπτωση να προξενήσει βλάβη στο υπόλοιπο μηχάνημα (οπότε και έχει λογική η κατάργηση της εγγύησης) τότε έχω άδικο.

Τι να πω, έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με την αγορά υπολογιστών (πάνω από 7 χρόνια) και δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα, συγχωρέστε με.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως το θέμα δεν ήταν η σύγκριση μεταξύ Mac και PC με Windows, αλλά η σύγκριση της πραγματικής τιμής των Mac με μια υποτιθέμενη δίκαια τιμή των Mac. Προφανώς για κάποιους επαγγελματίες συμφέρει και κάνει και απόσβεση, προφανώς έχει και καλή ποιότητα, αυτά όμως θα ίσχυαν και αν η τιμή ήταν 4000 ή 10000 αντί για 2000 ευρώ.

Όταν χρειάστηκε να αλλάξει τροφοδοτικό στο Mac του ο αδερφός μου, φάνηκε ξεκάθαρα η διαφορά, καθώς αν επρόκειτο για PC θα κόστιζε 60 αντί για 160 ευρώ (δεν θυμάμαι τις ακριβείς τιμές, κάτι τέτοιο ήταν). Μιλάμε για τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και ποιότητα, απλώς με διαφορετικές φυσικές διαστάσεις (για να μην μπορεί να το αποφύγει εύκολα).
 
Ingema κανένα πρόβλημα, ούτε με σένα, ούτε με τον Rygar, ούτε με κανένα! :)

Γενικά απαντούσα. Σε θέματα δικής μας υπαιτιότητας, δεν γίνεται να ζητάμε τα ρέστα για τιμές ανταλλακτικών. Το πληκτρολόγιο στο Dell Inspiron των 450 ευρώ ή σε ένα Acer των 400 από την αντιπροσωπεία τιμάται γύρω στο κατοστάρικο για παράδειγμα. Στον Ιμπέη το βρίσκεις 10. Σου παίρνουν και 50 ευρώ εργατικά για να το αλλάξουν, αν το σπάσεις ή το διαλύσεις δεν φταίει ο κατασκευαστής. Τόσο χρεώνει, αν θες φτιάχτο. Και η "καλή" Dell χρεώνει 350 ευρώ τη μητρική σε μηχάνημα του 500άρικου. Σε όλες τις ετσιρείες στα φορητά η τιμή των ανταλλακτικών εκτός εγγύησης είναι αίμα.

Κι εγώ ανέφερα πριν ότι μετά τη λήξη της 3ετίας αν μου χαλάσει η οθόνη του iMac θα τη βρω από καμένο μηχάνημα. Αν, όμως, μέσα στη τριετία της χώσω μπουνιά και τη σπάσω, καλά να πάθω να πληρώσω 1000 για επισκευή.
 
Στη Systemgraph έχουν έρθει ήδη και είναι αναρτημένα τα νέα μοντέλα με τις τιμές. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν έγινε (μέχρι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον) καμία αλλαγή στους iMac. Πράγματι το δικό μου μηχάνημα μπήκε στον 13ο του μήνα κτήσης - λειτουργίας και ακόμα είναι top of the line. Σε καμία περίπτωση με pc δεν θα είχα αντέξει 3μηνο χωρίς αλλαγή, μικρή ή μεγάλη. Με έχουν χάσει από το Πλαίσιο σαν πελάτη, και από παντού. Φυσικά το μηχάνημα θα κρατηθεί τουλάχιστον για μια 2ετία (πέρας εγγύησης) ακόμα χωρίς συζήτηση και από εκεί και πέρα μέχρι να πάθει κάτι σοβαρό και να μην αξίζει η επισκευή του. Εννοείται ότι με το που τελειώνει η 3ετία το ανοίγω και το καθαρίζω μια και πανεύκολο είναι και έχει πλάκα. Εδώ δεν κολώσαμε σε τριπλές υδροψύξεις, δεν θα καταφέρουμε να ξεβιδώσουμε μια οθόνη και να βγάλουμε μερικά flat cables;
 
Πίσω
Μπλουζα