Ελληνικό "δαιμόνιο"

ΛΙΑΚΟΝΙΚΟΤΑΤΟ θέλεις να πείς
 
gtsamour είπε:
Επίσης είχα στείλει πιο παλιά και σε έναν ακόμα με την καταχώρηση

http://www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=6670497

Εννοείται ότι ακόμα προσπαθεί να το σπρώξει.

Του έιχα γράψει:

"Φίλε φοβερο λεμε το τασάκι ε? Αλλά βάλε μαζί και ένα πακέτο τσιγάρα στην προσφορά μπάς και το πάρει κανείς"

Και απαντά:

"Χαχαχαχαχαχαααα πολύ καλό φίλε μου"
Το τασάκι είναι δική μου καταχώρηση (σαν Retromarket).

Η απάντησή μου ήταν η πραγματική αντίδρασή μου, πραγματικά μου φάνηκε αστείο (και το "φίλε" το εννοούσα).

Και μπορεί να φαίνεται ακριβό ή απατεωνιά ή ο,τιδήποτε άλλο σε όποιον θέλει, αλλά εγώ ένω να πω τα εξής:

1. Το συγκεκριμένο τασάκι είναι πράγματι αυτό που λέει η δημοπρασία: τασάκι της Sega που έχει προέλθει από ουφάδικο της Ιαπωνίας.

2. Το συγκεκριμένο τασάκι το αγόρασα από το eBay από δημοπρασία όπου μπορούσες να κάνεις αντιπροσφορά, και το πήρα στην μισή τιμή, επειδή αγόρασα και πολλά άλλα πράγματα ταυτόχρονα. Τώρα η τιμή του συγκεκριμένου (υπήρχαν 3-4 τότε) είναι 30 ευρώ στο eBay (βάλε και μεταφορικά).

3. Το τασάκι αυτό δεν είναι για τον οποιονδήποτε χρειάζεται τασάκι!

4. Γενικότερα: τα περισσότερα πράγματα που πουλάω (οι δημοπρασίες μου έχουν το 20% όσων έχω) είναι σε τιμές της αγοράς και προσπαθώ και προς τα κάτω. Συγκεκριμένα πράγματα είναι ακριβότερα για διάφορους λόγους (σπανιότητα κυρίως).

5. Έχω παραλάβει ο ίδιος χαλασμένα/προβληματικά πράγματα ή δεν τα έχω παραλάβει και καθόλου. Αυτά όμως που πουλάω, είναι όλα σωστά και αν όχι, το δηλώνω από πριν.

6. Ο λόγος που ασχολούμαι με αυτό δεν είναι μόνο το κέρδος. Αν ήταν αυτό, θα πουλούσα άλλα πράγματα (ή θα τα έβαζα όλα δημοπρασίες).

7. Αν κάποιος αγοραστής παραλάβει κάτι και δεν είναι ευχαριστημένος, το παίρνω πίσω!

8. Δεν προσπαθώ να διώξω τίποτα, και έχω δύο λόγους: Αν καιγόμουν να τα διώξω, θα τα έβαζα όλα σε δημοπρασίες για να πουληθούν (και όχι μόνο ένα μικρό μέρος) και εδώ που έχει και forum με αγοραπωλησίες θα σας είχα ταράξει. Από την άλλη, αυτά που πουλάω, (γενικά) δεν χάνουν την αξία τους, αντιθέτως πολλές φορές παίρνουν και αξία.

Με την ευκαιρία, να συμπληρώσω και δύο-τρία πραγματάκια που δεν έχουν να κάνουν με το παραπάνω.

1. Ευχαριστώ τον Ηρακλή που παραπάνω είπε ότι δεν έχω δώσει δικαιώματα (ή κάπως έτσι) :)

2. Πιστεύω ότι η αγορά retro στην Ελλάδα δεν έχει πεθάνει, παρόλο που έχουμε να κάνουμε με λαμόγια που την πεθαίνουν.

3. Ελπίζω μάλιστα κάποια στιγμή που θα μπορώ, να κάνω κάτι πιο σοβαρό (e-shop αρχικά και βλέπουμε) - αλλά μη νομίζετε ότι βγάζω και σοβαρό κέρδος, δεν ασχολούμαι, έχω άλλη δουλειά.
 
...Μηπως ειναι ωρα να φερω τα καφεδακια ? :)

και μηπως θυμαστε το λογο που το Γυριστε το γαλαξια με Ωτοστοπ πουλησε πολυ περισσοτερο απο την Μεγαλη Γαλαξιακη Εγκυκλοπαιδεια ? (εκτος που ηταν φτηνοτερο)...ε ? για σκεφτητε το λιγακι
 
telamonas.stokos είπε:
και μηπως θυμαστε το λογο που το Γυριστε το γαλαξια με Ωτοστοπ πουλησε πολυ περισσοτερο απο την Μεγαλη Γαλαξιακη Εγκυκλοπαιδεια ? (εκτος που ηταν φτηνοτερο)...ε ? για σκεφτητε το λιγακι
:thumbup:

διαβάζοντας 5 σελίδες σερί θέλησα να κάνω 2-3 σχόλια αλλά με κάλυψες tel.δε μπορώ να πιστέψω ότι το αίσχος computer art είναι ακόμα on sale! αξιοπρέπεια δεν υπάρχει !?!?!?
 
Vag είπε:
Το τασάκι είναι δική μου καταχώρηση (σαν Retromarket).Η απάντησή μου ήταν η πραγματική αντίδρασή μου, πραγματικά μου φάνηκε αστείο (και το "φίλε" το εννοούσα).

Και μπορεί να φαίνεται ακριβό ή απατεωνιά ή ο,τιδήποτε άλλο σε όποιον θέλει, αλλά εγώ ένω να πω τα εξής:

1. Το συγκεκριμένο τασάκι είναι πράγματι αυτό που λέει η δημοπρασία: τασάκι της Sega που έχει προέλθει από ουφάδικο της Ιαπωνίας.

2. Το συγκεκριμένο τασάκι το αγόρασα από το eBay από δημοπρασία όπου μπορούσες να κάνεις αντιπροσφορά, και το πήρα στην μισή τιμή, επειδή αγόρασα και πολλά άλλα πράγματα ταυτόχρονα. Τώρα η τιμή του συγκεκριμένου (υπήρχαν 3-4 τότε) είναι 30 ευρώ στο eBay (βάλε και μεταφορικά).

3. Το τασάκι αυτό δεν είναι για τον οποιονδήποτε χρειάζεται τασάκι!

4. Γενικότερα: τα περισσότερα πράγματα που πουλάω (οι δημοπρασίες μου έχουν το 20% όσων έχω) είναι σε τιμές της αγοράς και προσπαθώ και προς τα κάτω. Συγκεκριμένα πράγματα είναι ακριβότερα για διάφορους λόγους (σπανιότητα κυρίως).

5. Έχω παραλάβει ο ίδιος χαλασμένα/προβληματικά πράγματα ή δεν τα έχω παραλάβει και καθόλου. Αυτά όμως που πουλάω, είναι όλα σωστά και αν όχι, το δηλώνω από πριν.

6. Ο λόγος που ασχολούμαι με αυτό δεν είναι μόνο το κέρδος. Αν ήταν αυτό, θα πουλούσα άλλα πράγματα (ή θα τα έβαζα όλα δημοπρασίες).

7. Αν κάποιος αγοραστής παραλάβει κάτι και δεν είναι ευχαριστημένος, το παίρνω πίσω!

8. Δεν προσπαθώ να διώξω τίποτα, και έχω δύο λόγους: Αν καιγόμουν να τα διώξω, θα τα έβαζα όλα σε δημοπρασίες για να πουληθούν (και όχι μόνο ένα μικρό μέρος) και εδώ που έχει και forum με αγοραπωλησίες θα σας είχα ταράξει. Από την άλλη, αυτά που πουλάω, (γενικά) δεν χάνουν την αξία τους, αντιθέτως πολλές φορές παίρνουν και αξία.

Με την ευκαιρία, να συμπληρώσω και δύο-τρία πραγματάκια που δεν έχουν να κάνουν με το παραπάνω.

1. Ευχαριστώ τον Ηρακλή που παραπάνω είπε ότι δεν έχω δώσει δικαιώματα (ή κάπως έτσι) :)

2. Πιστεύω ότι η αγορά retro στην Ελλάδα δεν έχει πεθάνει, παρόλο που έχουμε να κάνουμε με λαμόγια που την πεθαίνουν.

3. Ελπίζω μάλιστα κάποια στιγμή που θα μπορώ, να κάνω κάτι πιο σοβαρό (e-shop αρχικά και βλέπουμε) - αλλά μη νομίζετε ότι βγάζω και σοβαρό κέρδος, δεν ασχολούμαι, έχω άλλη δουλειά.
Εύχομαι να μην το πήρες προσωπικά, άλλωστε για αστειάκι το είπα (είμαι πειραχτήρι). Απλά μου είχε φανεί κάπως υπερβολική η τιμή για τασάκι (και ας είμαι super φανατικός της SEGA).
 
gtsamour είπε:
Εύχομαι να μην το πήρες προσωπικά, άλλωστε για αστειάκι το είπα (είμαι πειραχτήρι). Απλά μου είχε φανεί κάπως υπερβολική η τιμή για τασάκι (και ας είμαι super φανατικός της SEGA).
Όχι, δεν το πήρα προσωπικά. Απλά είπα ότι θά 'σαι super φανατικός της Nintendo (όπως ο telamonas.stokos)...
 
Vag είπε:
Όχι, δεν το πήρα προσωπικά. Απλά είπα ότι θά 'σαι super φανατικός της Nintendo (όπως ο telamonas.stokos)...
Κάθε άλλο, είμαι πολέμιος της Nintendo (με εξαίρεση τα Game & Watch που τα λατρεύω).

Με 3 πράγματα έχω κόλλημα

1. Sinclair μηχανήματα

2. SEGA

3. Star Trek (τρελλή πόρωση όμως)
 
Ρε Shadow coolαρε...ο φιλος gtsamour ουτε μας εχει γνωρισει απο κοντα και ηταν και λιγο θολο το post σου...ουτε εγω το αντεληφθην...
 
Ειρήνη υμίν αδέρφια :axer:
 
gtsamour είπε:
Κάθε άλλο, είμαι πολέμιος της Nintendo (με εξαίρεση τα Game & Watch που τα λατρεύω).Αστειευόμουν...

gtsamour είπε:
Με 3 πράγματα έχω κόλλημα1. Sinclair μηχανήματα
Είχα Spectrum +2 και βέβαια τους λατρεύω (και Amiga).

gtsamour είπε:
Ούτε κρύο - ούτε ζέστη.

gtsamour είπε:
3. Star Trek (τρελλή πόρωση όμως)
Επίσης τρελή πώρωση! Το έβλεπα μικρός στην ασπρόμαυρη... Τώρα που έχουμε στο σπίτι Sky (το αγγλικό αντίστοιχο του Nova) και το ξαναδείχνουν το ξαναβλέπω όποτε μπορώ.
 
Ποιό απ'όλα?

Είναι λίγο ακριβό το άθλημά μου... έχω αγοράσει

3 σαιζόν ST Original Series

7 σαιζόν ST the next generation

7 σαιζόν ST Deep space nine

7 σαιζόν ST Voyager (μακράν το πιο καλό απ'όλα)

Το ST Enterprise με αφήνει παγερά αδιάφορο και απότι άκουσα, η σειρά κόπηκε από την Paramount
 
Vag, το τασάκι έκλεισε με Buy It Now! :)

Χτυπάω που χτυπάω 2 πακέτα την ημέρα, ας έχω και ένα τασάκι που γουστάρω. Στην τελική 3 ημέρες τσιγάρα είναι για μένα... :D
 
Γιατρε μου το παρακανεις με τα τσιγαρα :)

Ελα να σου βγαλω μια θωρακος
 
Καθένας με τις αδυναμίες του... :p
 
Maddog είπε:
Vag, το τασάκι έκλεισε με Buy It Now! :) Χτυπάω που χτυπάω 2 πακέτα την ημέρα, ας έχω και ένα τασάκι που γουστάρω. Στην τελική 3 ημέρες τσιγάρα είναι για μένα... :D
Χμμμμ, ακόμα ανοιχτή τη βλέπω τη δημοπρασία....
 
Πίσω
Μπλουζα