Επιλογή smartphone.

Εγώ χρησιμοποιούσα χρόνια Symbian, αφού πέθανε το γύρισα σε WM και συγκεκριμένα στο Omnia (i900). 100% ευχαριστημένος ακόμα, δεν έχω σκέφτει να το αλλάξω ακόμα παρ' όλο που έχει ξεπεραστεί. Με WM 6.5 φορεμένα, ταχύτατο, πάμπολλες εφαρμογές πάνω, μεταξύ άλλων και UI customisation, msn, καλό browsing, emulators, τελευταίους χάρτες gps, άνετη παρακολούθηση ταινιών, δε βρίσκω το λόγο να το κάνω. Το omnia ΙΙ το οποίο το έχω δουλέψει μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και νομίζω καλύπτει απόλυτα τις ανάγκες σου.
 
Τελικά έκλεισα το HTC Desire μόλις πριν από λίγο.

Αύριο, το νωρίτερο δυστυχώς, το παραλαμβάνω.

Είναι εκπληκτική η "πίεση" των υπαλλήλων πάντως να σου φορτώσουν συμβόλαιο. Βέβαια και τα γλυκά μάτια της κοπέλας, που φιλότιμα προσπάθησε δεν λέω, δεν με λυγίζουν!!!!!!!!!
 
Καλορίζικο φίλε.

Asemnos επειδή δεν σκαμπάζω τίποτα από WM, μπορείς να μου επιβεβαιώσεις ότι θα τρέχει στο Omnia II αυτό το πρόγραμμα που είναι η βασική εφαρμογή που με ενδιαφέρει;
 
Ευχαριστώ Άλκη!

Κάτσε να το πάρω πρώτα στα χέρια και θα γράψω εντυπώσεις!
 
Mε γειές, έχω διαβάσει επίσης τα καλύτερα για το συγκεκριμένο!

@alkis

Το συγκεκριμένο είναι πολύ παλιό, ωστόσο προγράμματα για e-books για WM βρίσκεις πολύ εύκολα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοριζικο βρε και καλοταξιδο :D !!!
 
pooky(1) είπε:
Τελικά έκλεισα το HTC Desire μόλις πριν από λίγο.
excellent choise!!! ;)

μιας και ειναι η πρωτη σου επαφη με smartphone

σε βλεπω να κολλας αγρια απο αυριο!!!
 
Πες το ψέματα......
 
asemnos είπε:
@alkisΤο συγκεκριμένο είναι πολύ παλιό, ωστόσο προγράμματα για e-books για WM βρίσκεις πολύ εύκολα. :)
Το ξέρω ότι είναι παλιό, αλλά έχω δεκάδες βιβλία που έχουν μετατραπεί στο format του και θα ήθελα να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ αφού εκτός των άλλων είναι και εξαιρετικό πρόγραμμα, έχω δει ανταγωνιστικά σε PDAs φίλων και δεν συγκρίνονται μαζί του, έχει dual μορφή σε PC & smartphone και κάνει συγχρονισμό ακόμα και τα bookmarks. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρήσιμο είναι αυτό όταν διαβάζεις ένα βιβλίο σε διαφορετικές συσκευές.

Δηλαδή δεν υπάρχει backwards compatibility στο WM?
 
alkis21 είπε:
Το ξέρω ότι είναι παλιό, αλλά έχω δεκάδες βιβλία που έχουν μετατραπεί στο format του και θα ήθελα να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ αφού εκτός των άλλων είναι και εξαιρετικό πρόγραμμα, έχω δει ανταγωνιστικά σε PDAs φίλων και δεν συγκρίνονται μαζί του, έχει dual μορφή σε PC & smartphone και κάνει συγχρονισμό ακόμα και τα bookmarks. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρήσιμο είναι αυτό όταν διαβάζεις ένα βιβλίο σε διαφορετικές συσκευές.
Δηλαδή δεν υπάρχει backwards compatibility στο WM?
Σύμφωνα με αυτό, τρέχει σε όλες τις παλιότερες εκδόσεις WM. Άρα μπορώ να πω οτι είμαι σίγουρος πως θα τρέξει κανονικότατα και στο Omnia II, το οποίο τρέχει τα 6.5

Θα το δοκιμάσω στο δικό μου αν θέλεις για απόλυτη σιγουριά, όταν πάω σπίτι.
 
Μπα ευχαριστώ φίλε δεν υπάρχει λόγος, σε λίγες ώρες έτσι κι αλλιώς θα το έχω στα χέρια μου.
 
alkis21 είπε:
Μπα ευχαριστώ φίλε δεν υπάρχει λόγος, σε λίγες ώρες έτσι κι αλλιώς θα το έχω στα χέρια μου.
Απο περιέργεια, κάνε μια ενημέρωση όταν το δοκιμάσεις για το αν θα τρέξει τελικά. :)
 
Λοιπόν, μια χαρά τρέχει. :) Το πρόγραμμα αναγνώρισε άμεσα την συσκευή και έκανε την εγκατάσταση (μέσω PC), ενώ έστειλε όλα μου τα βιβλία ταχύτατα. Τα ανοίγει κανονικότατα και διάβασα αρκετές σελίδες του Darkly Dreaming Dexter στην γιγαντοοθόνη (έτσι μου φαίνεται σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Η μόνη ας πούμε δυσλειτουργία που εντόπισα είναι ότι στην βιβλιοθήκη (τη λίστα δηλαδή με τα βιβλία) δεν εμφανίζονται οι τίτλοι, μόνο τα εικονίδια τους, σαν να είναι λευκό font σε λευκό φόντο ένα πράγμα. Όμως αυτό αντιμετωπίζεται εύκολα αφού έχει επιλογή "open book" μέσω της οποίας βλέπεις κανονικά τα αρχεία.

Όσο για την ίδια τη συσκευή από όσα λίγα έχω προλάβει να δω είναι ονειρεμένη. :flower: Βέβαια το μόνο που έχω κάνει μέχρι στιγμής πέραν του Mobipocket Reader και κάποιων βασικών ρυθμίσεων είναι να συγχρονίσω τις επαφές μου και να την συνδέσω με το WiFi του σπιτιού μου. Αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές!
 
alkis21 είπε:
Λοιπόν, μια χαρά τρέχει. :) Το πρόγραμμα αναγνώρισε άμεσα την συσκευή και έκανε την εγκατάσταση (μέσω PC), ενώ έστειλε όλα μου τα βιβλία ταχύτατα. Τα ανοίγει κανονικότατα και διάβασα αρκετές σελίδες του Darkly Dreaming Dexter στην γιγαντοοθόνη (έτσι μου φαίνεται σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει) χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η μόνη ας πούμε δυσλειτουργία που εντόπισα είναι ότι στην βιβλιοθήκη (τη λίστα δηλαδή με τα βιβλία) δεν εμφανίζονται οι τίτλοι, μόνο τα εικονίδια τους, σαν να είναι λευκό font σε λευκό φόντο ένα πράγμα. Όμως αυτό αντιμετωπίζεται εύκολα αφού έχει επιλογή "open book" μέσω της οποίας βλέπεις κανονικά τα αρχεία.

Όσο για την ίδια τη συσκευή από όσα λίγα έχω προλάβει να δω είναι ονειρεμένη. :flower: Βέβαια το μόνο που έχω κάνει μέχρι στιγμής πέραν του Mobipocket Reader και κάποιων βασικών ρυθμίσεων είναι να συγχρονίσω τις επαφές μου και να την συνδέσω με το WiFi του σπιτιού μου. Αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές!
Mε γειές, με γειές! :)

Είναι τα άτιμα τα WM αρκετά δύσχρηστα αλλά αν τα φέρεις στα μέτρα σου δε θα τα αλλάζεις. Για το customisation σου προτείνω το SPB Mobile Shell. Κατ' εμέ, το πρώτο πρόγραμμα που πρέπει να εγκαταστήσει κάποιος σε WM.
 
Αλκη μεγειές.

Μόλις παρέλαβα και τη δική μου, πέρασα sim μπαταρίες και τη σύνδεσα με τον υπολογιστή για φόρτιση.

Ακόμα δεν την έχω ανάψει.

Για όποιον ενδιαφέρεται την πήρα 399 αντί 499 ευρώ από το "Γερμανό" μιας και παίζει έκπτωση 100 ευρώ!!!!! Σπεύστε αν ενδιαφέρεστε.

(Κι εγώ στο ταμείο το έμαθα!!!!!! )

Θα γράφω εντυπώσεις καθώς τη μαθαίνω!
 
Μετά από 13 ώρες συμβίωσης με το Desire, έχω να πω μόνο ένα πράγμα:

Δεν θα ξαναγυρίσω ποτέ σε απλό τηλέφωνο.

Χίλια ευχαριστώ σε όλους όσους με βοήθησαν, οι γνώμες και οι υποδείξεις σας αποδείχτηκαν κάτι παραπάνω από πολύτιμες!
 
pooky(1) είπε:
Μετά από 13 ώρες συμβίωσης με το Desire, έχω να πω μόνο ένα πράγμα:
Δεν θα ξαναγυρίσω ποτέ σε απλό τηλέφωνο.

Χίλια ευχαριστώ σε όλους όσους με βοήθησαν, οι γνώμες και οι υποδείξεις σας αποδείχτηκαν κάτι παραπάνω από πολύτιμες!
Καλά ντε, πως κάνεις έτσι; Κ εμείς πήραμε smartphone αλλά δεν κάναμε έτσι. :p (Μεγίες!)

Υστερόγραφο: Δες το microsoft marketplace.
 
Thanks Status.

M$ marketplace???????
 
pooky(1) είπε:
Thanks Status.
M$ marketplace???????
Ναι, κάτι (πολύ απομακρυσμένα βέβαια) σαν το αππλ στορ, αλλά έχει και φρι εφαρμογές.

Επίσης θα βρεις πολύ χρήσιμο το youtube app, και της βιβλιόφατσας (facebook) αν έχεις.

Η google έχει σχετικό πορτ των google apps (Το google doc με έχει βολέψει για σημειώσεις κλπ)
 
Επίσης ΠΡΟΣΕΞΕ όταν/αν κάνεις "εγκατάσταση" το msn σε ρωτάει αν θες να βάλεις της επαφές του msn στον τηλεφωνικό κατάλογο.

Αν της σβήσεις μετά θα χαθούν ΚΑΙ από το msn.
 
Πίσω
Μπλουζα