Ε.Σ. (ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ)

OK... κλασικό θέμα σε Ελληνικά φόρα.

247 (97Β ΕΣΣΟ). ΑΣΜ Πειραιώτικο (111? 121? κάτι τέτοιο). 18 μήνες κανονικοί.

Δεν πήγα ΥΕΑ (ήταν να πάω) επειδή κάπου μπήκε ένα δίλημμα για κάποια πράγματα (δεν είναι της παρούσης).

Δεν πήγα ΛΥΒ (θα έπρεπε, ήμουν και 23 και σπουδασμένος). Δεν πειράζει.

Παρουσιάστηκα Μ. Πεύκο (ΚΕΕΔ), μετά Απρόπυργο (ΣΧΑΛ), Μάλεμε (1 ΜΑΛ), κάτι σχολεία Ασπρόπυργο, απόλυση από εκεί (ΣΑΛ).

Δεν είχα βύσμα, δημιούργησα κάποια στιγμή όμως μόνος μου (0 μέρες φυλακή... βασικά έφαγα κάποια στιγμή 5 αλλά ήμουν τόσο παλιός που δεν βρέθηκε κανείς να μου τις γράψει - κρατήσεις αρκετές εννοείται).

Πάντως το paybook μου ήταν γεμάτο ασκήσεις και άλματα, αν και υποτίθεται γραφέας (πριν οι κομπιουτεράδες να αναγνωριστούν... επίσημα).

Φιλίες έκανα, αλλά ούτε εγώ κράτησα. 1-2 τους έβλεπα κατά καιρούς τυχαία λιγότερο ή περισσότερο αλλά πια χαθήκαμε. Ακόμα φοράω ένα σταυρό από αρτάνη που έφτιαξε σειρά μου όμως (Χ"σταμούλη που είσαι ρε;...), ο οποίος σταυρός έχει πια πάει και Άγιους Τόπους κλπ.

Ιστορίες (και λόγω είδους θητείας) έχω ΠΑΡΑ πολλές. Ίσως σε άλλο post 1-2 να πούμε.

Το στρατό ούτε τον συμπαθώ, ούτε τον αντιπαθώ. Είναι βλακώδης στο μεγαλύτερο κομμάτι του, αλλά είμαι από αυτούς που τον θεωρώ χρήσιμο στο μεγάλωμα ενός άντρα (όσο κομπλεξικό ή οπισθοδρομικό το διαβάζετε αυτό, .......) ακριβώς μέσα από το πόσο αλλοπρόσαλλη περίοδος στη ζωή του είναι. Θα ξαναϋπηρετούσα για δυο λόγους... 1. είχα κάποια επιπλέον πράγματα που ήθελα να κάνω, 2. μετά ανακάλυψα ότι ενώ ήταν αγχωτική περίοδος, ουσιαστικά ήταν η τελευταία παρένθεση πριν το πραγματικό άγχος της "κανονικής" ζωής.

Αυτά για τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NLS είπε:
.Δεν πήγα ΛΥΒ (θα έπρεπε, ήμουν και 23 και σπουδασμένος). Δεν πειράζει.
Nα είσαι σίγουρος ότι δεν πειράζει. Εγώ που πήγα, τι κατάλαβα? Ένας μήνας απίστευτης ταλαιπωρίας για το τίποτα!
 
Υπαρχει ανθρωπος που να θυμαται πως φτιαχνεται ο φακελος στο κρεβατι,απο τις αναμνησεις που με την απολυση σου διαγραφονται παραυτα.
 
Aardvark είπε:
Υπαρχει ανθρωπος που να θυμαται πως φτιαχνεται ο φακελος στο κρεβατι,απο τις αναμνησεις που με την απολυση σου διαγραφονται παραυτα.
Φάκελος και υποφάκελος... Ξύπνησες εφιάλτες τώρα... Το πιο μάταιο πράγμα στο στρατό, το στρώσιμο του κρεβατιού. Ο κάθε ανώτερος έλεγε τον δικό του τρόπο, και όταν ερχόταν να σε τσεκάρει ένας άλλος αξιωματικός, σου έλεγε πάντα ότι είναι λάθος... Ο ένας έλεγε "θα μετράτε την απόσταση με τη ξιφολόγχη", ο άλλος "με τη βίδα στο κρεβάτι" και ο τρίτος "με παλάμες"... Άντε βγάλε άκρη...

Στρώσιμο του κρεβατιού έκανα μετά το κέντρο 3-4 φορές, γιατί κλασικά όπως όλοι, είχα πάρει sleeping bag και το έριχνα πάνω από το στρωμένο κρεβάτι, οπότε το πρωι το μάζευα και έφτιαχνα λίγο τα τσαλακωμένα σκεπάσματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασικά ότι λέει ο Στράτος.

Ουσιαστικά ο ύπνος στο στρατό πάντως και γενικά το να είμαι μέσα στον θάλαμο δεν το θυμάμαι (σαν να έγινε 2-3 φορές, αλλά φυσικά δεν έγινε τόσες μέσα σε 18 μήνες), με εξαίρεση το κέντρο που κάπως το θυμάμαι (ίσως λόγω της αλλαγής από το σπίτι, λόγω του ότι οι νέοι μένανε περισσότερο και μέσα στο θάλαμο όντας ψαράδες και λόγω των λιγότερων εξόδων).

Περίεργο πράγμα.

Πείτε καμιά ενδιαφέρουσα εμπειρία.

Εγώ πχ. έχω να λέω για τον Παρμενίωνα που πέρασα στην Μυτιλήνη, που δεν είχα ξαναπάει στο νησί, ούτε πριν, ούτε μετά, μέχρι που το έφερε γραφτό να είναι από εκεί η γυναίκα μου και πια 1-2 φορές το χρόνο πάω. Βέβαια το πόσα πέρασα σε εκείνη την άσκηση έπρεπε να μου... δώσουν ένα hint για το τι θα ερχόταν στη ζωή μου. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπαιδευση ΥΕΑ ,χειμωνιατικα σκηνακια,εγω σε σκηνη απο εκεινες που μονο ξαπλωτος χωρας ,ουτε γονατιστος καν, παρεα με τον χειροτερο Βητα που μολις ειχε γυρισει απο εξεταση ψυχιατρειου και η φημη του στις ταξεις μας ειχε αποκτησει διαστασεις Γιαγκουλα.


Κανα δυο τρεις φορες μου ειπε ετσι κουνησω βλεφαρο την (ας πουμε την εβαψα) και εβγαλα ολο το βραδυ ξαπλωμενος κολωνα.



Μια αλλη βαραγα σβουρες αλφας παλι (πως αλλιως) γυρω γυρω απο την σκοπια μην τυχον και ερθει εφοδο απεναντι ειχα τον βητα βεβαια.


 


 
Όπως και στο σχολείο, έτσι και ο στρατός είναι θέματα για τα οποία αποφεύγω να μιλάω. Πέρασα δύσκολη θητεία, την έχω αποβάλλει από την μνήμη μου, νόμιζα πως δεν θα απολυθώ ποτέ. Το πιο κοντινό σημείο που πήγα από Αθήνα ήταν το Κιλκίς (τότε με τα χιόνια του 2002).

Σκοπιές, σκηνάκια, αγγαρίες, λυβ, ήταν τα (σχετικά) εύκολα και τετριμμένα. Ποιό πολύ είχα θέμα με την αφαγία, τους λαθρομετανάστες και την σωματική εξάντληση.

Για την ιστορία ήμουν 2001 Α' Εσσο, ΣΤΡΠΒ, σειρά 270 (μπήκα με 7 χρόνια καθυστέρηση), ΑΣΜ, ούτε που θυμάμαι, νομίζω 211.
 
Πότε? τότε... το '86-'87

Δεν θυμάμαι ούτε σειρά ούτε αριθμούς μονάδων ούτε τίποτα...

Πεζικάριος στην Τρίπολη, έπειτα σε ένα στρατόπεδο στην Αντιμάχεια της Κω, μετάθεση και απόλυση από ένα στρατόπεδο κάπου στα Γιαννιτσά.

Λόγω λοχιόσημων και βυσματικής ειδικότητας (ανακριτής αιχμαλώτων) που μου έκατσε τυχαία καθότι δεν είχα βύσμα, στην Κω πέρασα ζάχαρη (εκτός του συμβάντος με το σισμίκ όπου είχαν τεθεί σε ετοιμότητα όλες οι μονάδες) παρότι όλοι οι υπόλοιποι τρέχανε κυριολεκτικά!

Το πλήρωσα αργότερα στα Γιαννιτσά όπου πέρασα τους υπόλοιπους μήνες μέσα στην μαυρίλα.

Δεν θυμάμαι κανένα όνομα ούτε έχει μείνει καμιά φιλία από την εποχή.
 
Aardvark είπε:
Υπαρχει ανθρωπος που να θυμαται πως φτιαχνεται ο φακελος στο κρεβατι,απο τις αναμνησεις που με την απολυση σου διαγραφονται παραυτα.

stratos84 είπε:
Φάκελος και υποφάκελος... Ξύπνησες εφιάλτες τώρα... Το πιο μάταιο πράγμα στο στρατό, το στρώσιμο του κρεβατιού. Ο κάθε ανώτερος έλεγε τον δικό του τρόπο, και όταν ερχόταν να σε τσεκάρει ένας άλλος αξιωματικός, σου έλεγε πάντα ότι είναι λάθος... Ο ένας έλεγε "θα μετράτε την απόσταση με τη ξιφολόγχη", ο άλλος "με τη βίδα στο κρεβάτι" και ο τρίτος "με παλάμες"... Άντε βγάλε άκρη...Στρώσιμο του κρεβατιού έκανα μετά το κέντρο 3-4 φορές, γιατί κλασικά όπως όλοι, είχα πάρει sleeping bag και το έριχνα πάνω από το στρωμένο κρεβάτι, οπότε το πρωι το μάζευα και έφτιαχνα λίγο τα τσαλακωμένα σκεπάσματα...
Συνηθως δεν τα χαλουσαμε, ειδικα στο Ταγμα μενανε ετσι για πολυ καιρο. Οι παλιοι στην ΕΛΔΥΚ ειχαμε διπλες κουβερτες-σεντονια.

Το χειροτερο ηταν στο ΚΕΒΟΠ(Χαϊδάρι) οπου ειχανε μπλε κουβερτες χωρις τη γραμμη.

Ηθελε προσπαθεια για να γινει φακελος...
 
Eπιβεβαιωνει κανεις οτι ετσι φτιαχναμε και εμεις τον φακελο,μου φαινεται λιγο απλη η διαδικασια στα τελευταια δευτερα.


Το δικο μας σαν να ταν πιο περιπλοκο.
 
Aardvark είπε:
Eπιβεβαιωνει κανεις οτι ετσι φτιαχναμε και εμεις τον φακελο,μου φαινεται λιγο απλη η διαδικασια στα τελευταια δευτερα.
Το δικο μας σαν να ταν πιο περιπλοκο.
O δικος μας αποτελουταν απο δυο μερη. :)

Θα προσπαθησω νε το εξηγησω οσο πιο κατανοητα και απλα γινεται.

Υποφακελος

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια κουβερτα 2m x 1m

1) Την απλωνουμε κατα μηκος

2) Γυριζουμε τις δυο μακριες πλευρες κατα 25cm προς το κεντρο

3) Τσεκαρουμε την ευθυγραμμιση με τις γραμμες της κουβερτας

4) Διπλωνουμε 4 φορες τις δυο ακρες προς το κεντρο κατα 50cm περιπου

5) Υποφακελος...ετοιμος!

Φακελος

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια κουβερτα 2m x 1m επισης

1) Την απλωνουμε κατα μηκος

2) Την διπλωνουμε στη μεση

3) Κεντραρουμε το μαξιλαρι αναμεσα στις γραμμες

4) Γυριζουμε τις δυο πλευρες πανω στο μαξιλαρι

5) Βαζουμε την μια πλευρα αναμεσα στο διπλωμα της αλλης (κατι σαν τοστ δηλαδη)

6) Γυριζουμε την πισω ακρη κατα 10cm

7) Διπλωνουμε και ευθυγραμιζουμε την πισω ακρη με την προσοψη του μαξιλαριου

8) Φακελος...ετοιμος!

Τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα φανει κατανοητο αυτο το tutorial,

αλλα στην πραξη ειναι πιο ευκολο και πιο κατανοητο. ;)
 
Μπραβο ρε αλανι που τα θυμασαι κιολας :thumbup: Εγω αν και στη μοναδα στον ευρο αλλα και στην θεσσαλονικη μετα συνολο 14 μηνες που τον εφτιαχνα σχεδον καθε μερα γιατι σχεδον επισης καθε μερα ειχαμε επιθεωρηση αυτη την στιγμη δεν θυμαμαι τιποτα χαχαχαχαχα :p
 
metalcandyman είπε:
Μπραβο ρε αλανι που τα θυμασαι κιολας :thumbup: Εγω αν και στη μοναδα στον ευρο αλλα και στην θεσσαλονικη μετα συνολο 14 μηνες που τον εφτιαχνα σχεδον καθε μερα γιατι σχεδον επισης καθε μερα ειχαμε επιθεωρηση αυτη την στιγμη δεν θυμαμαι τιποτα χαχαχαχαχα :p
Ουτε γω!!! Κατι ψιλα....

Ο Ελληνικος τροπος ειναι πιο δυσκολος...
 
metalcandyman είπε:
Μπραβο ρε αλανι που τα θυμασαι κιολας :thumbup: Εγω αν και στη μοναδα στον ευρο αλλα και στην θεσσαλονικη μετα συνολο 14 μηνες που τον εφτιαχνα σχεδον καθε μερα γιατι σχεδον επισης καθε μερα ειχαμε επιθεωρηση αυτη την στιγμη δεν θυμαμαι τιποτα χαχαχαχαχα :p
Μπιλαρα...οταν εχεις βγει στον τακο στην πρωινη αναφορα και εχεις παρει απο τον Διοικητη λοχου το ΟΚ για αδεια,

και στην κοβει ο Δικας στην επιθεωρηση επειδη δεν ειχες καλο φακελο/υποφακελο,

οχι απλα τον μαθαινεις απ' εξω...τον κανεις τατουαζ στον εγκεφαλο!!! :fafoutis:
 
stayros είπε:
O δικος μας αποτελουταν απο δυο μερη. :)
Θα προσπαθησω νε το εξηγησω οσο πιο κατανοητα και απλα γινεται.

Υποφακελος

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια κουβερτα 2m x 1m

1) Την απλωνουμε κατα μηκος

2) Γυριζουμε τις δυο μακριες πλευρες κατα 25cm προς το κεντρο

3) Τσεκαρουμε την ευθυγραμμιση με τις γραμμες της κουβερτας

4) Διπλωνουμε 4 φορες τις δυο ακρες προς το κεντρο κατα 50cm περιπου

5) Υποφακελος...ετοιμος!

Φακελος

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια κουβερτα 2m x 1m επισης

1) Την απλωνουμε κατα μηκος

2) Την διπλωνουμε στη μεση

3) Κεντραρουμε το μαξιλαρι αναμεσα στις γραμμες

4) Γυριζουμε τις δυο πλευρες πανω στο μαξιλαρι

5) Βαζουμε την μια πλευρα αναμεσα στο διπλωμα της αλλης (κατι σαν τοστ δηλαδη)

6) Γυριζουμε την πισω ακρη κατα 10cm

7) Διπλωνουμε και ευθυγραμιζουμε την πισω ακρη με την προσοψη του μαξιλαριου

8) Φακελος...ετοιμος!

Τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα φανει κατανοητο αυτο το tutorial,

αλλα στην πραξη ειναι πιο ευκολο και πιο κατανοητο. ;)
Σταυρο,respect!!!Εγω εχω κανει delete οτι σχετιζεται με στρατο!!!
 
angel_grig είπε:
Σταυρο,respect!!!Εγω εχω κανει delete οτι σχετιζεται με στρατο!!!
Να 'σαι καλα Γρηγορη, σε ευχαριστω!!! :thumbup:

Κατι λιγο απο υποφακελο φαινεται στην παρακατω φωτο (με το κοκκινο βελακι)... ;)

Για να μην εκθεσουμε κανεναν η φωτο εχει πειραχθει λιγο. :)

attachment.php


Πηγη


 
stayros είπε:
Μπιλαρα...οταν εχεις βγει στον τακο στην πρωινη αναφορα και εχεις παρει απο τον Διοικητη λοχου το ΟΚ για αδεια,και στην κοβει ο Δικας στην επιθεωρηση επειδη δεν ειχες καλο φακελο/υποφακελο,

οχι απλα τον μαθαινεις απ' εξω...τον κανεις τατουαζ στον εγκεφαλο!!! :fafoutis:
Σταυρο φιλαρακι μου και γω 4 μηνες φυλακες υπηρετησα αλλα φακελο δεν θυμαμαι να κανω χαχαχαχα :p
 
stayros είπε:
Κατι λιγο απο υποφακελο φαινεται στην παρακατω φωτο (με το κοκκινο βελακι)... ;)
Δηλαδη τωρα θα μας βαζεις να βγαζουμε τις φωτο απο το στρατο???
 
pardalotzatziki είπε:
Δηλαδη τωρα θα μας βαζεις να βγαζουμε τις φωτο απο το στρατο???
Μην αγχωνεσαι βρε...βολευτηκαμε με αυτη. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα