Ηθοποιοί μεταγλωττίσεων

Κι εμένα τελικά την κα Θάλια απο το Ρετιρέ μου θυμίζει . Βλέπω πως στα σχόλια για το παρακάτω βίντεο αναφέρηκαν η Σαπουντζάκη και η Βλαχοπούλου. Όλες είναι εύστοχες παρατηρήσεις αλλά αν είναι μια από τις τρεις τότε το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για την Μαρία Μαρτίκα. Όποια και να 'ναι, έκανε και την κακιά στο Rescuers Down Under (δεν το έχω δει ως τωρα στα ελληνικά αλλά έτσι φαίνεται από το παρακάτω βίντεο) .


Επιτέλους, χάρη στα credits των “Johan & Peewit: Return of the Clockwork Smurf” (πάλι καλά που οι συντελεστές της ΕΡΤ έμπαιναν στον κόπο να προσθέσουν ελληνικά credits) ανακάλυψα πως η φωνή που εννούσα είναι του Γιαννη Ζωγράφου, που ειχε ήδη αναφερθεί για τη δουλεία του στα Στρουμφάκια και στον Λούλυ Λουκ αλλά ουδέποτε είχα συνειδητοιήσει πως είναι η ίδια φωνή με αυτή διαφόρων χαρακτήρων στα "Μικρό Μου Πόνυ", "Heathcliff and Marmanduke", "Chipmunk's Adventure", "Jem", 'Archie" κτλ, την οποία έψαχνα. Στη μεταγλώττιση της βιντεοκασέτας όπου ο Γιώργος Ζωγράφος κάνει τον Λούκυ Λουκ, κάνει επίσης και την μαμά Ντάλτον (στην άλλη μεταγλώττιση με τον Μάνο Βενιέρη ως Λούκυ Λουκ την κάνει η Ματίνα Καρρά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα τελικά την κα Θάλια απο το Ρετιρέ μου θυμίζει . Βλέπω πως στα σχόλια για το παρακάτω βίντεο αναφέρηκαν η Σαπουντζάκη και η Βλαχοπούλου. Όλες είναι εύστοχες παρατηρήσεις αλλά αν είναι μια από τις τρεις τότε το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για την Μαρία Μαρτίκα. Όποια και να 'ναι, έκανε και την κακιά στο Rescuers Down Under (δεν το έχω δει ως τωρα στα ελληνικά αλλά έτσι φαίνεται από το παρακάτω βίντεο) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stamos17 είπε:
Θα ήθελα να ξέρω ποιοι Έλληνες ήθοποιοι δίνουν τις φωνές τους στα 101 σκυλάκια της Δαλματίας (το κινούμενο του 1968 )
Γεια σου φίλε!! Είχα την ίδια απορία με σένα πριν από μερικές μέρες και βρήκα τα ονόματα από ένα DVD που ενοικίασα. Τώρα δεν έχω ψάξει να δω ποιος είναι ποιος από τα ονόματα αλλά αν τους γνωρίζεις θα καταλάβεις και τις φωνές τους. Πάντως ο Αυλονίτης δεν είναι με τίποτα ο χοντρός ο κλέφτης...δυστυχώς είναι μία φήμη που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο. Ούτε η βασιλειάδου είναι στην ταινία καθώς ούτε και ο Αλεξανδράκης.

ΤΑΚΗΣ ΜΗΛΙΑΔΗΣ - Κλέφτης Ψηλός

Μαρία ΜΑΡΤΙΚΑ - Κρουέλα σίγουρα!!

Βασίλης ΠΛΑΤΑΚΗΣ - Πολύ πιθανό να είναι ο Πόνγκο

Αλέξης ΣΤΑΥΡΑΚΗΣ - Αυτός ίσως να είναι ο σκύλος ο Δανός

Χλόη ΛΙΑΣΚΟΥ - Μάλλον η Περντίτα, η γυναίκα του Πόνγκο

Ματίνα ΚΑΡΡΑ - Κάποιο από τα μικρά σκυλάκια λογικά

Τάσος ΜΑΣΜΑΝΙΔΗΣ

Δ. ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ

Μιχάλης ΜΑΡΑΓΚΑΚΗΣ

Γιώργος ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ - είμαι 99% βέβαιος ότι ο Βελέντζας κάνει τον Στρατηγό, χαχαχαχα!!! Θεικός!!

Ηλίας ΚΑΠΕΤΑΝΙΔΗΣ

Μάκης ΠΑΝΩΡΙΟΣ - Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα ποιον κάνει ο Πανώριος...λέτε τον Χοντρό? Δεν είναι και απίθανο...

Ρ. ΣΗΦΑΚΗ

Σάσα ΚΑΖΕΛΗ - Πολύ ωραία φωνή, σχεδόν βέβαιος ότι είναι η Γυναίκα του Ρότζερ η Ανίτα

Χ. ΣΤΟΓΙΑ

Γιώργος ΒΕΡΛΗΣ
 
Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου στις επισημάνσεις σου για τη Μαρία Κυριακίδου. Πράγματι η Κυριακίδου έκανε την Άννυ στον 2ο κύκλο της Κάντυ (τα επεισόδια δηλαδή που πρόβαλε η ΕΡΤ το 1986). Να αναφέρω πως στον 1ο κύκλο (περίοδος δηλαδή 1983-1984) η Μαρία Κυριακίδου ήταν η αφηγήτρια της σειράς ενώ έκανε και κάποιους μικρότερους ρόλους όπως της Λουίζας που πολύ σωστά ανέφερες αλλά και της υπηρέτριας Ντόροθυ στο σπίτι των Ράγκαν. Επίσης πολύ σωστά αναφέρεις πως η ηθοποιός που έκανε την Άννυ στα πρώτα επεισόδια είναι η ίδια που έκανε και την Τεμίς στην Οδύσσεια του Διαστήματος. Είναι όμως αυτή η Αλεξία Ασκαρίδου? Γιατί η ελληνική wikipedia αναφέρει ως Άννυ και την ηθοποιό Τζένη Φωτίου (γνωστή και ως γιουσουφάκι στο Χριστό Ξανασταυρώνεται, αλλά και δημιουργός πολλών παιδικών παραστάσεων). Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στη wikipedia?
Ευχαριστω που μου το επιβεβαιωσες!

Το εχω δει το ονομα της Τζένη Φωτίου και πιο πιθανο να ειναι λαθος εκτος αν την εκανε σε 1-2 απο τα παλιοτερα επεισοδια και μου διαφευγει (η σε αλλη μεταγλωττιση). Τη φωνη και το ονομα της Αλεξία Ασκαρίδου τα ελεγξα απο τα credits του Αστυνομου Σαινη (ψαξε στο youtube "ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΣΑΙΝΗΣ - ΚΑΣΣΕΤΑ ΝΟ2 (ΠΑΛΙΑ ΜΕΤΑΓΛΩΤΤΙΣΗ)" και δες το επεισοδια "ο Πριγκιπας των Τσιγγανων" -με την ευκαιρια, εννοουσα "κατασκηνωση τσιγγανων" και οχι "καταυλισμο Ινδιανων" στο προηγουμενο post - και το επεισοδιο στην Ιαπωνια), και αν δεν απατωμαι ειναι η ιδια φωνη της Λωρα και της Τεμις.

Γεια σου φίλε!! Είχα την ίδια απορία με σένα πριν από μερικές μέρες και βρήκα τα ονόματα από ένα DVD που ενοικίασα. Τώρα δεν έχω ψάξει να δω ποιος είναι ποιος από τα ονόματα αλλά αν τους γνωρίζεις θα καταλάβεις και τις φωνές τους. Πάντως ο Αυλονίτης δεν είναι με τίποτα ο χοντρός ο κλέφτης...δυστυχώς είναι μία φήμη που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο. Ούτε η βασιλειάδου είναι στην ταινία καθώς ούτε και ο Αλεξανδράκης.
ΤΑΚΗΣ ΜΗΛΙΑΔΗΣ - Κλέφτης Ψηλός

Μαρία ΜΑΡΤΙΚΑ - Κρουέλα σίγουρα!!

Βασίλης ΠΛΑΤΑΚΗΣ - Πολύ πιθανό να είναι ο Πόνγκο

Αλέξης ΣΤΑΥΡΑΚΗΣ - Αυτός ίσως να είναι ο σκύλος ο Δανός

Χλόη ΛΙΑΣΚΟΥ - Μάλλον η Περντίτα, η γυναίκα του Πόνγκο

Ματίνα ΚΑΡΡΑ - Κάποιο από τα μικρά σκυλάκια λογικά

Τάσος ΜΑΣΜΑΝΙΔΗΣ

Δ. ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ

Μιχάλης ΜΑΡΑΓΚΑΚΗΣ

Γιώργος ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ - είμαι 99% βέβαιος ότι ο Βελέντζας κάνει τον Στρατηγό, χαχαχαχα!!! Θεικός!!

Ηλίας ΚΑΠΕΤΑΝΙΔΗΣ

Μάκης ΠΑΝΩΡΙΟΣ - Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα ποιον κάνει ο Πανώριος...λέτε τον Χοντρό? Δεν είναι και απίθανο...

Ρ. ΣΗΦΑΚΗ

Σάσα ΚΑΖΕΛΗ - Πολύ ωραία φωνή, σχεδόν βέβαιος ότι είναι η Γυναίκα του Ρότζερ η Ανίτα

Χ. ΣΤΟΓΙΑ

Γιώργος ΒΕΡΛΗΣ
Ευχαριστουμε για τη λιστα με τα ονοματα ! Η Ματίνα Καρρα κανει 100% την Περντιτα (a.k.a. Πεγκυ στη μεταγλωττιση) οπως αναφεραμε σε προηγουμενη σελιδα αυτου του thread. Μπορει να κανει και το παχουλο κουταβι. Εκανε και τη Λαιδη Μαριον στο Ρομπεν των Δασων της Ντισνευ (και στο anime!).

О Αλέξης ΣΤΑΥΡΑΚΗΣ νομιζω κανει και το σκυλο που μιλα με τη χηνα. Και τον τριτο παιχτη στο τηλεπαιχνιδι που βλεπουν οι δυο απαγωγεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι που βρήκαμε τουλάχιστον στα σίγουρα ποια είναι η Πέγκυ! Προσωπικά, δυσκολεύομαι ιδιαίτερα να ξεχωρίσω γυναικείες φωνές στις μεταγλωττίσεις, μου φαίνονται όλες ίδιες. Ενώ τις αντρικές φωνές τις βρίσκω πιο χαρακτηριστικές και εύκολα να αναγνωριστούν. :p
 
NorthStar είπε:
Ευχαριστω που μου το επιβεβαιωσες!
Το εχω δει το ονομα της Τζένη Φωτίου και πιο πιθανο να ειναι λαθος εκτος αν την εκανε σε 1-2 απο τα παλιοτερα επεισοδια και μου διαφευγει (η σε αλλη μεταγλωττιση). Τη φωνη και το ονομα της Αλεξία Ασκαρίδου τα ελεγξα απο τα credits του Αστυνομου Σαινη (ψαξε στο youtube "ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΣΑΙΝΗΣ - ΚΑΣΣΕΤΑ ΝΟ2 (ΠΑΛΙΑ ΜΕΤΑΓΛΩΤΤΙΣΗ)" και δες το επεισοδια "ο Πριγκιπας των Τσιγγανων" -με την ευκαιρια, εννοουσα "κατασκηνωση τσιγγανων" και οχι "καταυλισμο Ινδιανων" στο προηγουμενο post - και το επεισοδιο στην Ιαπωνια), και αν δεν απατωμαι ειναι η ιδια φωνη της Λωρα και της Τεμις.

Ευχαριστουμε για τη λιστα με τα ονοματα ! Η Ματίνα Καρρα κανει 100% την Περντιτα (a.k.a. Πεγκυ στη μεταγλωττιση) οπως αναφεραμε σε προηγουμενη σελιδα αυτου του thread. Μπορει να κανει και το παχουλο κουταβι. Εκανε και τη Λαιδη Μαριον στο Ρομπεν των Δασων της Ντισνευ (και στο anime!).

О Αλέξης ΣΤΑΥΡΑΚΗΣ νομιζω κανει και το σκυλο που μιλα με τη χηνα. Και τον τριτο παιχτη στο τηλεπαιχνιδι που βλεπουν οι δυο απαγωγεις.
Φίλε μου σε ευχαριστώ για το link του Σαινη...το είδα χθες βράδυ και ναι πράγματι η φωνή της Αλεξίας Ασκαρίδου είναι η φωνή τόσο της Άννυ στα πρώτα επεισόδια της Κάντυ όσο και της Τεμίς στην Οδύσσεια. Νομίζω πως θα μπορούσαμε κάλλιστα να προσθέσουμε το όνομα στη wikipedia. Αλήθεια, η Ασκαρίδου ήταν επίσης η φωνή της Λώρα στο "Μικρό σπίτι στο λιβάδι"? Κάπως διαφορετική για να είμαι ειλικρινής τη θυμάμαι τη φωνή της Λώρα
 
Ο ηθοποιός Τάσος Ράμσης έχει συμετάσχει σε μεταγλωτίσσεις της σειράς κινουμένων σχεδίων "Ιππότες των Άστρων" , επεισόδια της οποίας υπάρχουν στο youtube.
 
Φίλε μου σε ευχαριστώ για το link του Σαινη...το είδα χθες βράδυ και ναι πράγματι η φωνή της Αλεξίας Ασκαρίδου είναι η φωνή τόσο της Άννυ στα πρώτα επεισόδια της Κάντυ όσο και της Τεμίς στην Οδύσσεια. Νομίζω πως θα μπορούσαμε κάλλιστα να προσθέσουμε το όνομα στη wikipedia. Αλήθεια, η Ασκαρίδου ήταν επίσης η φωνή της Λώρα στο "Μικρό σπίτι στο λιβάδι"? Κάπως διαφορετική για να είμαι ειλικρινής τη θυμάμαι τη φωνή της Λώρα
Το επιβεβαιωνει ο Γιώργος Πετρίδης σε αυτη τη συνεντευξη:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21121-%C1%F0%EF%EA%EB%E5%E9%F3%F4%E9%EA%DE-%F3%F5%ED%DD%ED%F4%E5%F5%EE%E7-%F4%EF%F5-%C3%C9%D9%D1%C3%CF%D5-%D0%C5%D4%D1%C9%C4%C7-%F3%F4%EF-RetroManiaX

Δεν την εκανε σε ολα τα επεισοδια (και αλλοι απο τους κυριους χαρακτηρες ειχαν πανω απο μια φωνη) αλλα στα πιο πολλα που θυμαμαι πρεπει να ηταν αυτη. Υπαρχουν στο youtube επεισοδια για επαληθευση.

Χαίρομαι που βρήκαμε τουλάχιστον στα σίγουρα ποια είναι η Πέγκυ!
Τον Πογκο νομιζω πως τον κανει ο Τασος Μασμανιδης.
 
thanos75 είπε:
...το είδα χθες βράδυ και ναι πράγματι η φωνή της Αλεξίας Ασκαρίδου είναι η φωνή τόσο της Άννυ στα πρώτα επεισόδια της Κάντυ όσο και της Τεμίς στην Οδύσσεια. Νομίζω πως θα μπορούσαμε κάλλιστα να προσθέσουμε το όνομα στη wikipedia.
Μην ξεχνάτε παιδιά ότι η RetroDB έχει πλούσιο όγκο πληροφοριών και ότι ενημερώνεται καθημερινά ;)

Κάντυ Κάντυ http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%9A%CE%AC%CE%BD%CF%84%CF%85_%CE%9A%CE%AC%CE%BD%CF%84%CF%85

Το μικρό σπίτι στο λιβάδι http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C_%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9_%CF%83%CF%84%CE%BF_%CE%BB%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%B4%CE%B9
 
Γιώργος Χριστόπουλος: Η φωνή του δρυίδη Πανοραμίξ και του Καίσαρα στη μεταγλωττισμένη εκδοχή της ταινίας «Οι Δώδεκα Άθλοι του Αστερίξ», του κοντούλη βασιλιά και άλλων χαρακτήρων στην ταινία «Τζίτζι και η Πηγή της Νιότης» κ.α.
Το παράδοξο είναι ότι είχε κάνει και τον Πανοραμίξ και τον Ιούλιο Καίσαρα τόσο στις παλιές όσο και στις καινούργιες μεταγλωττίσεις των ταινιών του Αστερίξ. Είχε δώσει τη φωνή και σε ταινίες της Ντίσνεϋ, όπως τον Φα-Ζου στη <<Μουλάν>>, τον Τζεπέτο στον <<Πινόκιο>> και το Κύριο Σμή στον <<Πήτερ Πάν>>. Δυστυχώς έφυγε απο τη ζωή το 2005 σε ηλικία 66 ετών.

http://greekactor.blogspot.gr/2012/12/blog-post_6523.html
 
Ένα πανέμορφο βίντεο με το πώς γίνονταν οι μεταγλωττίσεις στην ΕΡΤ:

 
Ρε παιδια μηπως μπορει καποιος να μου πει που ξερει ποιανου ηθοποιου ηταν η φωνη της Aprilia στο σερηφη του διαστηματος?
 
rpgmaniac είπε:
Ρε παιδια μηπως μπορει καποιος να μου πει που ξερει ποιανου ηθοποιου ηταν η φωνη της Aprilia στο σερηφη του διαστηματος?

Εαν μιλάμε για την ίδια μεταγλώττιση όπου τους αστροφύλακες τους κάνουν ο Γιώργος Μάζης, Σπύρος Μπιμπίλας και Βασίλης Καϊλας, την Απρίλια την κάνει η Μαριάνα Τριανταφυλλίδου (που επίσης έκανε την κα Σημένα στο Καρουσέλ, τον Αλμπερτ στο Μικρό Σπίτι Στο Λιβάδι, τον Κίσιφερ στην ομότιτλη σειρά κ.α.).

Να αναφέρουμε επίσης και την Μαίρη Μαυρομάτη που αν δεν κάνω λάθος τη δεκαετία του 80 έκανε διάφορες φωνές στις βιντεοκασέτες της Master, π.χ. Μικρό Μου Πόνυ, Φωτεινούληδες, Βαβουροπατάτες, Moondreamers, Hero High. Στο Hero High έκανε τη μαθήτρια με τη χαρακτηριστική φράση "αμπρακαζουμ" ενώ στα μικρά Πόνυ μαζί με άλλους χαρακτήρες έκανε και τη Ναταλί (a.k.a. Megan) στα περισσότερα επεισόδια (π.χ. "Το Τάμπελον Ξαναγυρίζει", "Η Πριγκίπισσα Του Γυαλιού", "Οι Πριγκίπισσες Πόνυ", "Τα Χρυσά Πέταλα", "Η Ζαχαρένια και το Κυνήγι του Θησαυρού"). Σε άλλα επεισόδια την έκαναν η Κατερίνα Πετούση ( μόνο στο επεισόδιο "το Τέλος της Φτερωτης Κοιλάδας"), η Βίνα Παπαδοπούλου (μόνο στο επεισόδιο "Τα Φώτα της Ράμπας") και η Ναταλία Τσαλίκη στα επεισόδια "Η Λουλουδοπαρέα", "Τα Μαγικά Νομίσματα", "Το Φάντασμα Του Παραδείσου", "Κραντς το Πετρινο Σκυλι" και στην ταινία με τις μάγισσες και τον βούρκο.
 
Μαιρη Σταυρακελη: Τσιταρα στους Thandercats

Aκινδυνος Γκικας: Λαινο,επισης στους Thandercats
 
Δυστυχώς μια ακόμα φωνή, ο αφηγητής της Φρουτοπίας Κώστας Σκόκος έφυγε απο κοντά μας την Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013. Έδωσε τη φωνή του επίσης σε διάφορα τρέιλερ, διαφημηστικά και μεταγλωττίσεις. Να αναπαυθεί εν ειρήνη.

http://www.ertopen.com/eidiseis/item/10058-apebiwse-o-kwstas-skokos-h-fwnh-toy-anthchei-akoma#.UqmGqyeKBCQ
 
George Kal είπε:
Δυστυχώς μια ακόμα φωνή, ο αφηγητής της Φρουτοπίας Κώστας Σκόκος έφυγε απο κοντά μας την Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013. Έδωσε τη φωνή του επίσης σε διάφορα τρέιλερ, διαφημηστικά και μεταγλωττίσεις. Να αναπαυθεί εν ειρήνη.
http://www.ertopen.com/eidiseis/item/10058-apebiwse-o-kwstas-skokos-h-fwnh-toy-anthchei-akoma#.UqmGqyeKBCQ
Κρίμα, πρέπει λογικά να ήταν σχετικά νέος
 
George Kal είπε:
Δυστυχώς μια ακόμα φωνή, ο αφηγητής της Φρουτοπίας Κώστας Σκόκος έφυγε απο κοντά μας την Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013. Έδωσε τη φωνή του επίσης σε διάφορα τρέιλερ, διαφημηστικά και μεταγλωττίσεις. Να αναπαυθεί εν ειρήνη.
http://www.ertopen.com/eidiseis/item/10058-apebiwse-o-kwstas-skokos-h-fwnh-toy-anthchei-akoma#.UqmGqyeKBCQ
Ήταν από τους αγαπημένους μου εκφωνητές διαφημίσεων, την θυμάμαι βέβαια από το Tempo, όταν ανέλαβε την διεύθυνση του σταθμού ο Ευαγγελάτος, λίγο πριν κλείσει, το 2001, παλαιότερα είχε συνεργαστεί με το MEGA ως εκφωνητής, από το 1989 που ιδρύθηκε, μέχρι περίπου το 1995 (που γεννήθηκα εγώ), αναπαύσεων ειρήνη.
 
Για τον Ζανο Ντάνια,είδα oτι γράψατε μόνο αυτο: Ζανό Ντανίας (μια περίοδο στην κάντυ - εποχή θανάτου Άντωνη έκανε τον Στήαρ, μετά ανέλαβε ο Μάζης)

. Ενω έχει κάνει ενα σωρό αλλες μεταγλωττίσεις....όπως:

Το Τζίνι απο τον Αλαντίν.

Τον Τιμόν απο το Τιμόν και Πούμπα..(Lion King). Πούμπα ήταν ο Τάσος Κωστής.

Τον Ιωνά τον γλάρο απο την Άριελ την μικρή γοργόνα(1+2).

Και σε ενα κινέζικο,δεν θυμάμαι τωρα...
 
Πίσω
Μπλουζα