Ηθοποιοί που δεν μας αρέσουν

Κώστας Χατζηχρήστος, Τζένη Καρέζη, Κώστας Καζάκος, Νότης Περιγιάλης, Ελλη Λαμπέτη, Αλέκος Αλεξανδράκης. Ξέρω, αξιολάτρευτοι για κάποιους, αλλά εγώ δεν μπορώ να τους βλέπω, θεωρώ το παίξιμό τους υπερβολικό, εκτός από του Αλεξανδράκη, που απλώς μου είναι αντιπαθής.
 
lass είπε:
Λάκης Λαζόπουλος: απορώ γιατί περηφανεύεται ότι δεν έχει βγάλει και σχολή. Χμμμ...

bambinella 100 είπε:
Συμφωνω απολυτα με τη lass. Ο Λακης Λαζοπουλος ειναι για μενα ο,τι πιο αντιπαθητικο κυκλοφορει.

tonytony είπε:
Θα συμφωνήσω και γω για τον Λάκη Λαζόπουλο και ας είναι και συμπατριώτης μου...


Είστε ...εκτός θέματος. :D Ο τίτλος της ενότητος είναι "Ηθοποιοί που δεν μας αρέσουν". Τι σχέση έχει αυτός με την ηθοποιία;

Ας αναφέρω και εγώ τους αντιπαθείς: Έλενα Ναθαναήλ και φυσικά η ξανθιά πρωταγωνίστρια στο ξύλο βγήκε από τον Παράδεισο. Ούτε το όνομα της δεν μπορώ ν'αναφέρω. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απορώ πως ατάλαντοι "ηθοποιοί" κάναν τέτοια καριέρα και μάλιστα τους θέλει και το κοινό. Θα στεναχωρέσω πολλούς και θα ανάψω λίγο τα αίματα το ξέρω.....

Οι μόνες εξηγήσεις που δίνω είναι διασυνδέσεις (ειδικά για τις γυναίκες) και το σύστημα pavlov και προώθησης μέχρι και σήμερα απο δημοσιογράφους τηλεόραση....

1)ΑΛΙΚΗ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ : Πλην του δολώματος που μου αρέσει σαν ταινία και η ίδια είναι υποφερτή εώς καλή και ίσως το ξύλο βγηκε απτον παράδεισο που η ίδια είναι [edit]χαρακτηρισμοί[/edit](σε σωστή ταινία έπαιξε δηλαδή :p ) όλες οι άλλες ταινίες και περισσότερο οι ερμηνείες της είναι για την χωματερή...Δεν μπορώ να δεχτώ ότι αρέσει πόσο μάλλον ότι είχε έστω λίγο ταλέντο στην ηθοποιία.Συν τοις άλλοις της "φορτώνω" το γεγονός ότι "έκαψε" τον Παπαμιχαήλ τον οποίο συμπαθούσα και μου άρεσε στις "Προ Βουγιουκλάκης" ταινίες του και τον ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕ να παίζει χαζοταινίες που ήταν στο ίδιο βαρετό και κακό μοτίβο...

2)Χατζηχρήστος : Της κακομοίρας και Κοντογιώργηδες-Μακρυκωσταίοι . Σε 2 ταινίες είναι καλός (οκ πολύ καλός) και στις υπόλοιπες [edit]χαρακτηρισμοί[/edit]...

3)Γκιωνάκης : Τα κίτρινα γάντια , Ο αχόρταγος. 2 ταινίες και για τον [edit]χαρακτηρισμοί[/edit] για μένα του παλαιού Ελληνικού κινηματογράφου

4)Ζωή Λάσκαρη : [edit]χαρακτηρισμοί[/edit] και μπράβο της που κατάφερε να παίξει σε μεγάλες ταινίες χωρίς ίχνος υποκριτικής ικανότητας...

5)Παντζας-Παράβας-Γεωργήτσης-Ναθαναήλ-Ψάλτης-Τσάκωνας-Βέγγος

Υπάρχουν ακόμα δεκάδες και όλοι μα όλοι (μέχρι και αυτή που θεωρείται εθνική σταρ (ΠΤΟΥ!!) έχουν τουλάχιστον 1 καλή ταινία που έχουν παίξει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μάλλον σε σένα raul δεν άρεσε η μισή γενιά της χρυσής εποχής του ελληνικού κινηματογράφου διότι τους μαύρισες! ;)
 
Φίλε Raul, το ότι δεν μας αρέσουν κάποιοι ηθοποιοί ή οι ερμηνείες τους, δε μας δίνει κανένα δικαίωμα να προβαίνουμε στους χαρακτηρισμούς που τους απέδωσες....

Το τι κάνουν σαν άνθρωποι, δεν το ξέρουμε & δεν μας απασχολεί, διότι δεν τους γνωρίζουμε (ή έστω, γνωρίζαμε) προσωπικά.

Με μέτρο παρακαλώ οι χαρακτηρισμοί - αν κάποιος δεν σου άρεσε, μπορείς να το πεις, μιας και είναι η δική σου, προσωπική εκτίμηση, αλλά μέχρι εκεί!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι πολλοί οι ηθοποιοί που δεν μου αρέσουν, για τους περισσότερους όμως (όπως λέει παραπάνω και ο Raul υπάρχουν 2-3 ικανοποιητικές ή και καλές ταινίες)

Δε μου αρέσει ο Σταυρίδης, ο Ρίζος, ο Γιαννόπουλος, ο Τσούκας, Ο Λογοθέτης (αν και το μη ρετρό Μόνο της ζωής του ταξείδιον είναι αριστούργημα), ο Τζανετάκος, Ο Ξανθόπουλος, ο Πρέκας...
 
pardalotzatziki είπε:
Μπεατα Ασημακοπουλου....κρυα γυναικα....μπρρρρρρ......

prisma είπε:
Συμφωνώ απόλυτα!!!
Ηταν κορη στρατιωτικου (με οτι μπορει να συνεπαγεται αυτο) ,ενω πιστευω δεν την βοηθουσε καθολου η χρεια της φωνης της ).

Επισης μια και ηταν παντα ή σχεδον παντα υπο την "σκια",σκηνοθετικη μπαγκετα και το βλεμμα του συζηγου της Ορεστη Λασκου (αυτο περα απο τα ευεργετηματα στην καριερα της) ειχε και τα παρελκομενα ντισαβανταζ -περιορισμους ως προς τις επιλογες σεναριων/εργων -ρολων σ'αυτα και στις υποκριτικες προσπαθειες που κατεβαλλε ,ως και στο ποσο "τσαλακωθηκε" ως προς τους ρολους που επελεξε .

Θα ηθελα πολυ να την δω σε ρολο κακιας αλα Εφη Οικονομου,Χελμη etc ,αν ειναι δυνατον και οργισμενης κακιας(γιατι οχι και λιγο βιαιης), ωστενα αξιοποιησει δραματικα -εκτονωνοντας μεσα απο το ρολο αυτην την καταπιεσμενη οργη (που μου εδεινε την εντυπωση οτι)ειχε και να .... "απελεθερωθει"-ξεμαγγωσει και υποκριτικα.(*)

(*)Πολυ πιθανον να να λεω βλακειες, απλα παραθετω αυτα που εισπραττω ως εντυπωση, βλεποντας την στην μικρη οθονη

Υ.Γ. Ολα αυτα δεν σημαινουν πως δεν την βρισκω κρυα ,καποιες σπανιες φορες φορες κι απωθητικη(χωρις να το επιτασσει ο ρολος) .
 
Nemo, μπορεις να απολαυσεις τη Μπεατα σε ρολο κακιας, και κυριως υπουλης, αν βαλεις να δεις την ταινια Ο εμπορακος. Προς το τελος της μαλιστα, η ηθοποιος βγαζει πολλη καταπιεσμενη οργη.

Μαζι της παιζει και η Εφη Οικονομου που ομως εδω, ολως περιεργως, εχει το ρολο της καλης!
 
bambinella 100 είπε:
Nemo, μπορεις να απολαυσεις τη Μπεατα σε ρολο κακιας, και κυριως υπουλης, αν βαλεις να δεις την ταινια Ο εμπορακος. Προς το τελος της μαλιστα, η ηθοποιος βγαζει πολλη καταπιεσμενη οργη.Μαζι της παιζει και η Εφη Οικονομου που ομως εδω, ολως περιεργως, εχει το ρολο της καλης!
Thanks για το tip ,bambinella 100 ,θα το τσεκαρω .

 




Κι επειδη καθε κανονας εχει την εξαιρεση του , να συμπληρωσω οτι η μονη ταινια που την εχω διαφορετικη ,απελευθερωμενη,χαλαρη (*)σχεδον αγνωριστη(θα τολμουσε να υπεθεσει κανεις, ισως ερωτευμενη αραγε????) ειναι το " Αλλού τα κακαρίσματα" ,

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CF%8D_%CF%84%CE%B1_%CE%BA %CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1

που ειδα πολυ προσφατα στην Ετ3 για πρωτη φορα.

(το τρειλερ της ταινιας)

[video=youtube;0J-7Go4CORM]



κατα μια περιεργη συμπτωση και οι 2 ταινιες που αναφερουμε,





"Αλλού τα κακαρίσματα"(1960) και "Ο εμπορακος" (1967) ειναι χωρις τον Ορεστη Λασκο .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Aγκόπ σε οτιδήποτε έπαιξε (νομίζω λεγόταν Σπαρίδης? )

Ο Ζόρας Τσάπελης, που πάντα έκανε τον (κρύο) "καθως πρέπει" κύριο...

Ο Γιώργος Φούντας, όχι παντού, σε αρκετές του ταινίες όμωςπου είναι πέρα για πέρα αφύσικος και με κορώνες.

Ο Γιώργος Πάντζας στα περισσότερά του...

Η Μαρία Ιωαννίδου, φαινόταν τόσο ατάλαντη που το μόνο που της ζήτησαν ήταν να μασάει τσίχλα, πράγμα από το οποίο τρόμαξε να απο-τυποποιηθεί...

Η Έλλη Λαμπέτη, όσο κι αν ακούγεται περίεργο, στον κινηματογράφο μου φαινόταν πολύ ψευτίκη. Μπορεί να μην της πήγαινε ρε παιδί μου ! Στο ίδιο στυλ επίσης, αλλά με πολύ περισσότερο κλάμα, η Γκέλη Μαυροπούλου.


Η Ίλια Λιβυκού
(αν δεν ήταν σύζυγος Λογοθετίδη -άλλη ιστορία αυτός- απορώ τι δουλειά θα έκανε...)

Η Ρίκα Διαλυνά (πολύ παγόβουνο, κι ήταν και σταρ Ελλάς...)

Και για το τελείωμα, οι "δύο τόνους πιο πάνω" υπερβολικοί Τάκης Μηλιάδης και Γιάννης Γκιωνάκης...
 
Raul είπε:
2)Χατζηχρήστος : Της κακομοίρας και Κοντογιώργηδες-Μακρυκωσταίοι . Σε 2 ταινίες είναι καλός (οκ πολύ καλός) και στις υπόλοιπες [edit]χαρακτηρισμοί[/edit]...
Αυτό... ;)

Αν και θα μπορούσα να πω πολλούς ακόμα, θα σταθώ σε αυτόν γιατί όπως είπε και ο Raul πραγματικά καλός ήταν μόνο σε ελάχιστες ταινίες, και όμως θεωρείται από τα "μεγαθήρια" της ιστορίας του ελληνικού κινηματογράφου. Δηλαδή πιστεύω ότι η φήμη του δεν είναι αντίστοιχη με την πραγματική του αξία, και γιαυτό τον ξεχωρίζω λίγο παραπάνω από τους άλλους.
 
Κώστας Πρέκας, Χρήστος Πολίτης, Γωγώ Αντζολετάκη, Κατερινα Βασιλακου, Δέσποινα Στυλιανοπουλου και πολλοί άλλοι.

Γενικά δεν μου άρεσουν οσοι ειχαν πομπώδες ύφος και έπαιζαν επιτηδευμένα.

Μερικές φορές όμως κρινουμε καποιον ηθοποιό και απο αλλα πράγματα οπως πχ τις πολιτικές του αποψεις και το αν συμφωνούμε με αυτές ή την παρουσια του εκτός του θεάτρου ή του σινεμά οποταν δεν ειμαστε αντικειμενικοι πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα