Ηθοποιοί που δεν μας αρέσουν

Εγώ δεν μπορώ καθόλου τον Νίκο Σταυρίδη, δεν υπάρχει περίπτωση να δω ταινία που να παίζει, μου είναι πάρα πολύ αντιπαθής...
 
Σπεράντζα Βρανά- Σαν μπετατζής σε όλες τις ταινίες ( και τις συνεντεύξεις).

Άννα Φόνσου-Παγόβουνο

Ξένια Καλογεροπούλου- Ένα μόνιμο παραπονεμένο ύφος
 
Νόνικα Γαληνέα-Βγάζει πολύ ψώνιο κατά τη γνώμη μου, αυτό το "είμαι ωραία και το ξέρω" με εκνευρίζει.

Μαρία Ιωαννίδου-Πάλι μου βγάζει ψώνιο, καθώς και έλλειψη ταλέντου. Άκρως εκνευριστικό επίσης και το μάσημα της τσίχλας.

Στάθης Ψάλτης-Γιατί για μένα άλλο η κωμωδία κι άλλο το τσίρκο.

Μάρκος Σεφερλής: Τον βάζω κι αυτόν στην κατηγορία του τσίρκου.

Δέσποινα Στυλιανοπούλου: Τη βρίσκω γλυκιά σαν άτομο, αλλά εκνευριστική στις ερμηνείες.

Ισμήνη Καλέση: Έλλειψη ταλέντου και πολύ εκνευριστική.

Αντώνης Παπαδόπουλος: Όταν τον είχα πρωτοδει μου φάνηκε αστείος. Όταν όμως είδα κι άλλες ταινίες, τον βρήκα ατάλαντο κι εκνευριστικό με το πως κάνει όλο τα ίδια πράγματα. Και κυρίως δεν μπορώ αυτό το χαζό κλάμα. Όταν μάλιστα τον είδα με περούκα να παίζει τον μάγκα μηχανόβιο μακρυμάλλη δίπλα στο Σωτήρη Μουστάκα...χωρίς σχόλια :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Στάθης Ψάλτης-Γιατί για μένα άλλο η κωμωδία κι άλλο το τσίρκο.

Ισμήνη Καλέση: Έλλειψη ταλέντου και πολύ εκνευριστική.

Αντώνης Παπαδόπουλος: Όταν τον είχα πρωτοδει μου φάνηκε αστείος. Όταν όμως είδα κι άλλες ταινίες, τον βρήκα ατάλαντο κι εκνευριστικό με το πως κάνει όλο τα ίδια πράγματα. Και κυρίως δεν μπορώ αυτό το χαζό κλάμα. Όταν μάλιστα τον είδα με περούκα να παίζει τον μάγκα μηχανόβιο μακρυμάλλη δίπλα στο Σωτήρη Μουστάκα...χωρίς σχόλια :eek:
Διαφωνούμε στο 100 % , ομως ακόμα και ατάλαντοι να ήταν , (Στάθης Ψάλτης - Ισμήνη Καλέση) μιλάμε για 2 αυθόρμητα & original άτομα. Σκέψου μόνο το πόσο τεράστια διαφορά έχουν οι 30αρηδες ηθοποιοί του 80 με τους 30άρηδες συμερινούς!! Καμία σχέση....

Βέβεα απόψεις είναι αυτές & σεβαστές.

Οσο για τον Αντώνη Παπαδόπουλο είταν απο μόνος του κεφάλαιο στο ελληνικό cinema , πέθανε προωρα και έτσι δεν πρόλαβε την εποχή του βίντεο ,είχε πολλά ακόμα να δώσει σε ελληνικο κινηματογράφο , ελληνικό video ,ελληνική τηλεώραση. Είμαι σύγουρος οτι θα του πήγενε πολύ το video. Aτομο με άκρατο αυθορμητησμό.

Ισως το έχω ξαναποστάρει ,αλλά στην ενότητα "ηθοποιοί που δεν μας αρέσουν" φισικά δεν μου αρέσουν οι συμερινοί νεολαίοι που μας το παίζουν ηθοποιοί.
 
Δεκτό video80, κι εγώ διαφωνώ με κάποια που διάβασα από άλλους. Απλά για να ξεκαθαρίσω κάτι όμως, επειδή λες ότι είναι original άτομα: Αυτούς που ανέφερα τους κρίνω καθαρά για το τι μου βγάζουν ως ηθοποιοί στο ρόλο τους κι όχι ως άνθρωποι. Ακόμα και για τη Γαληνέα και την Ιωαννίδου που είπα ότι μου βγάζουν ψώνιο, εννοώ στους ρόλους, άσχετα με το πώς συμπεριφέρονται στην πραγματικότητα. Αυτό νομίζω ήταν άλλωστε το ζητούμενο του θέματος. Σαν ανθρώπους, εγώ συμπαθώ και τη Στυλιανοπούλου όπως είπα, αλλά και τον Ψάλτη, την Καλέση και τον Παπαδόπουλο, απ'ότι τους έχω δει να συμπεριφέρονται εκτός ρόλου. Σαν ηθοποιούς όμως όχι. Επίσης, ασφαλώς τους προτιμώ χίλιες φορές περισσότερο από τους σημερινούς, που οι περισσότεροι δεν βλέπονται καν κατά τη γνώμη μου. Απλά ανέφερα τους ρετρό, όπως ήταν το ζητούμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H πιο ατάλαντη ηθοποιός -μακράν όλων όσων ήδη αναφέρθηκαν από άλλους και στη λέξη "όλων" περιλαμβανομένων των ατάλαντων ανδρών και γυναικών- ήταν κατά τη γνώμη μου η Μελίνα Μερκούρη, σε σχέση πάντα με την προβολή της οποίας έτυχαν οι ερμηνείες της από τα "κινηματογραφικά δρώμενα" της χώρας. Επαιζε τόσο προκλητικά εξεζητημένα και επιτηδευμένα, ώστε μου θύμιζε παίξιμο κατηχητόπουλου σε εκδήλωση ενορίας επ' ευκαιρία θρησκευτικής ή εθνικής γιορτής! Κι αν το τελευταίο δικαιολογείται να παίζει έτσι, φυσικά δεν δικαιολογείται να (συνεχίζει να) παίζει έτσι μια ηθοποιός, που θεωρήθηκε μάλιστα και "σπουδαία ηθοποιός"...! Αν δεν ήταν η διεθνής προώθηση των ταινιών της από τον Ντασσέν και αν η ίδια δεν κουβαλούσε πάντα στις μεταπολιτευτικές βαλίτσες της την αντιστασιακή της δράση στο πλευρό του Αντρέα (την οποία φρόντιζε επαρκώς να προβάλει με κάθε ευκαιρία), αμφιβάλλω αν ΣΑΝ ΗΘΟΠΟΙΟ θα την αναγνώριζε σήμερα έστω και ο θυρωρός της πολυκατοικίας της.... - για να θυμηθώ την εύστοχη ρήση κάποτε του Κατσιφάρα, που είπε με άλλη αφορμή.
 
effraimia, σέβομαι την άποψή σου, αλλά θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι, όταν η "Στέλλα" του Κακογιάννη παίχτηκε στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Καννών το 1955 και όλες οι ξένες εφημερίδες έγραφαν ότι η Μελίνα Μερκούρη είναι η μεγάλη αποκάλυψη της χρονιάς, δεν υπήρχε ακόμη στη ζωή της ηθοποιού ο Ζυλ Ντασσέν. Επίσης, δεν γνωρίζω άλλη Ελληνίδα ηθοποιό που για τον ίδιο ρόλο ("Ποτέ την Κυριακή", 1960) να πήρε βραβείο ερμηνείας στο Φεστιβάλ Καννών -εξ ημισείας με τη Ζαν Μορώ- και να ήταν υποψήφια για Όσκαρ α' γυναικείου ρόλου. Είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι, η Μελίνα Μερκούρη, η Κατίνα Παξινού και η Ειρήνη Παπά ήταν οι μόνες Ελληνίδες ηθοποιοί που έκαναν πραγματικά διεθνή καριέρα.
 
Υπάρχουν πολύ παλιοί και νεότεροι ηθοποιοί που έχουν αναφερθεί και πιο πάνω από άλλες αναρτήσεις. Εγώ θα αναφέρω αυτούς που δεν μου αρέσουν, αλλά είναι δημοφιλείς και θεωρούνται αγαπητοί και πετυχημένοι

Από παλιούς :

Σπεράντζα Βρανά (Ποτέ δεν μου άρεσε και δεν κατάλαβα αυτή τη "μαγκιά" και την "σεξουαλικότητα" που έβγαζε

Κώστας Χατζηχρήστος ( Με εξαίρεση τον Μπακαλόγατο δεν μπορούσα να τον παρακολουθήσω)

Νίκος Ξανθόπουλος ( Πολύ κλάμα , πολύ μονοτονία)

Η Αλίκη όταν έκανε αυτά τα γνωστά σπαστικά με το κούνημα μαλλιών και κεφαλιού...

Από νεότερους:

Μάρκος Σεφερλής : Ποτέ μα ποτέ δεν θα καταλάβω πώς έχει φτάσει τόσο ψηλά στην εκτίμηση του κόσμου.

Πέτρος Φιλιππίδης :Μου ήταν αγαπητός αλλά τα τελευταία χρόνια διακρίνω μία έπαρση ... συν το γεγονός ότι (κατά την γνώμη μου) μιμείται τον Χατζηχρήστο με έχουν κάνει να αναθεωρήσω.

Ρένος Χαραλαμπίδης (Μα πόσο αχώνευτος!)
 
effraimia είπε:
H πιο ατάλαντη ηθοποιός -μακράν όλων όσων ήδη αναφέρθηκαν από άλλους και στη λέξη "όλων" περιλαμβανομένων των ατάλαντων ανδρών και γυναικών- ήταν κατά τη γνώμη μου η Μελίνα Μερκούρη, σε σχέση πάντα με την προβολή της οποίας έτυχαν οι ερμηνείες της από τα "κινηματογραφικά δρώμενα" της χώρας. Επαιζε τόσο προκλητικά εξεζητημένα και επιτηδευμένα, ώστε μου θύμιζε παίξιμο κατηχητόπουλου σε εκδήλωση ενορίας επ' ευκαιρία θρησκευτικής ή εθνικής γιορτής! Κι αν το τελευταίο δικαιολογείται να παίζει έτσι, φυσικά δεν δικαιολογείται να (συνεχίζει να) παίζει έτσι μια ηθοποιός, που θεωρήθηκε μάλιστα και "σπουδαία ηθοποιός"...! Αν δεν ήταν η διεθνής προώθηση των ταινιών της από τον Ντασσέν και αν η ίδια δεν κουβαλούσε πάντα στις μεταπολιτευτικές βαλίτσες της την αντιστασιακή της δράση στο πλευρό του Αντρέα (την οποία φρόντιζε επαρκώς να προβάλει με κάθε ευκαιρία), αμφιβάλλω αν ΣΑΝ ΗΘΟΠΟΙΟ θα την αναγνώριζε σήμερα έστω και ο θυρωρός της πολυκατοικίας της.... - για να θυμηθώ την εύστοχη ρήση κάποτε του Κατσιφάρα, που είπε με άλλη αφορμή.
:cool: :bow:
 
Λακης Λαζοπουλος. Ειναι πολλα περισσοτερα απο ενα απλο "δε μου αρεσει". Δε λεω αλλα για να μην παρεκτραπω.

Πεμυ Ζουνη. Δεν τη θεωρω κακη ηθοποιο, αλλα δεν αντεχω την εποχη που αντιπροσωπευει και τον τροπο που εγινε γνωστη απο την τηλεοραση.
 
O Κώστας Κακαβάς. το ίδιο στυλ σε όλες του τις ταινίες. και επιτέλους δεν μπορούσε να βρει ένα σακάκι , που να του είναι στο σωστό νούμερο;
 
Άννα Βαγενά : Οι τωρινές ερμηνείες της στο θέατρο (Γάλα, Αγγέλα Παπάζογλου) σίγουρα θα την έχουν κάνει να γυρίσει όλα τα βίντεο κλαμπ και να καταστρέψει τις "Βαγγελίτσες"... Ευτυχώς ωρίμασε - τότε, δε βλεπόταν ! Μέχρι που απορώ πώς συγκίνησε και τον, εορτάζοντα σήμερα, Λουκιανό...

Κώστας Αρζόγλου : Πολύ καλύτερος παλιότερα ("Ελεύθερη Σκηνή","Ζητείται τενόρος",μαζί με τον άλλο, παρακάτω) - εντάξει, πέρασε και περιπέτεια υγείας, αλλά μετά την κατάληξή του σε καθημερινά, διέγραψε ό,τι παλιότερο καλό δημιούργησε...

Χρήστος Πολίτης : Αχώνευτος τότε και τώρα, πάντα δηλαδή...

Γιώργος Κιμούλης : Αχώνευτος τώρα, πολύ καλός κάποτε. Ιδίως το κωμικό του στοιχείο.

Γιάννης Καρατζογιάννης : Κληρονόμος της παιδείας του Θεάτρου Τέχνης, χωρίς να το έδειξε πότε, για μένα...

Βλάσης Μπονάτσος : Αποθανών, δεδικαίωται, αλλά μέχρι τους "Απαράδεκτους" είχε περάσει απλά ως "ο ηθοποιός-γκόμενος της Αλίκης", ενώ η μουσική του καριέρα ήταν σπουδαιότερη. Όχι ότι κι από τότε μεγαλούργησε - γενικά το έψαξε σε διάφορα πράγματα, καταλαβαίνοντας ότι την ηθοποιϊα δεν την "είχε" πάντα...

Κώστας Σπυρόπουλος : βλ. παραπάνω, κι ας μη συνεχίσω...

Χρήστος Νομικός : Ποτέ δε μου άρεσε, στα δε"exploitation", εντελώς αντιερωτικός !

Βασίλης Μητσάκης : Αυτός πάλι τι ήταν, θείος της Δανδουλάκη, κι έπαιζε σε όλες τις ταινίες της;

Τάσος Γιαννόπουλος : Έκανε έναν "τύπο", κι από κει ξεκινάει η κάτω βόλτα. Τύπο έκανε κι ο γιος του, αλλά τα πήγε καλύτερα.

Δημήτρης Καλλιβωκάς : Μόνο πλούσιος λόρδος;

Γιώργος Παπαζήσης : Τα ίδια, αν το έργο δεν είχε Κρήτη, καλύτερα να έβαζες άλλον. Κι όχι ότι και σε κείνα έκανε κάτι παραπάνω εκτός από το να μιλάει κρητικά...

Γιάννης Μπέζος : Κρίμα, ορισμός μανιερίστα...Κι έχει κι αυτό το τελευταίο, το "σχολιαστής των πάντων", που μου τη σπάει a priori...

Χάρης Σώζος : Χωρίς σχόλια... Ωστόσο τον είχα δει σε ένα καλό θεατρικό, τον "Νηρέα το Βάρα". Με τον Αρμένη.

Σπύρος Παπαδόπουλος : Δεν κάνει πια πάρα πολλή ηθοποιϊα. Ευτυχώς, σε αρκετά πράγματα υπήρξε ορισμός κρυόμπλαστου, όπως π.χ. στο σήριαλ με την Κομνηνού, που έκανε τον καθηγητή Πανεπιστημίου, με τα γυαλάκια...Παλιότερα παρασυρόταν, όπως και άλλοι, από το "νευρόσπαστο"...

Άρης Ρέτσος : Έκανε τόσο περίεργα πράγματα που τελικά απομονώθηκε. Αλλά όσες φορές τον είδα σε αυτά, δεν έκρινα ότι άξιζε τον κόπο...

Kώστας Βουτσάς : Τι θες και παίζεις ακόμα; Από κεκτημένη ταχύτητα; Φθείρεσαι...

Κώστας Καρράς : Ουδέποτε με συγκίνησε ιδιαίτερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Γιώργος Κιμούλης : Αχώνευτος τώρα, πολύ καλός κάποτε. Ιδίως το κωμικό του στοιχείο.
Ακριβώς! Ο τύπος την έχει δει πλέον, κάτι λίγο πιo πάνω από Λόρενς Ολίβιε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Δημήτρης Καλλιβωκάς : Μόνο πλούσιος λόρδος;
Σε πολλά συμφωνώ σε σχέση με τη λίστα. Όμως θεωρώ τον Καλλιβωκά καλό ηθοποιό και ερμηνεύοντας με επιτυχία τον τύπο του εύπορου μπον βιβέρ. Δεν ήταν ο μόνος που τυποποιήθηκε σε έναν συγκεκριμένο ρόλο. Όμως το έκανε αξιοπρεπώς και πάντως δεν γελοιοποιήθηκε ποτέ. Αν το καλοσκεφτείς και ο Κωνσταντάρας π.χ. μόνο τον εύπορο ή τον μεγαλοαστό έπαιζε.
 
Δεν μου αρέσουν

-Αλίκη Βουγιουκλάκη στην ταινία ''Πονηρό θηλυκό, κατεργάρα γυναίκα'', δεν μου αρέσει το παρουσιαστικό της στην ταινία αυτή και η ηθοποιία της

-Στάθης Ψάλτης σε όλες τις ταινίες του, είναι το παρουσιαστικό του που με απωθεί

-Νίκος Ξανθόπουλος, το παιδί του λαού, βαρυς τύπος

-Λάκης Λαζόπουλος

-Μάρκος Σεφερλής (άστο καλύτερα!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια ας εστιασουμε στην ηθοποιια. Την προσωπικοτητα του καθενος ουτε την γνωριζουμε πληρως, ουτε αφορα το thread.
 
Λακης Λαζοπουλος: Ως ηθοποιος ειναι καλος αλλα στο τσαντιρι παλια μου αρεσε, τα τελευταια χρονια δεν μου αρεσει.

Χρυσα Ρωπα: Σε καποια σημεια μου φαινονταν εκνευριστικη.

Αντζελα Δημητριου: Ως τραγουδιστρια μου αρεσει, ως ηθοποιος σε μια βιντεοταινια αν δεν κανω λαθος δεν ηταν καλη.

Κωστας Πρεκας: Μου ειναι καπως αντιπαθητικος ως ηθοποιος.

Αν θυμηθω κι αλλους θα τους γραψω.
 
Πίσω
Μπλουζα