Ηθοποιοί της γενιάς του ελληνικού βίντεο ,τι απέγιναν?

αν θυμαμαι καλα ο ζανο ντανιας ασχολουταν πολυ με τις μεταγλωτισεις θυμαμαι εκανε τον τιμον και το τζινι απο τον αλλαντιν εντωμεταξυ εντοπισα στο facebook τον αγγελο προβελεγγιο και απο τις φωτογραφιες που εχει ειναι οπως τοτε με το μακρυ μαλλι τον αναγνωριζεις αμεσως
 
θανος είπε:
αν θυμαμαι καλα ο ζανο ντανιας ασχολουταν πολυ με τις μεταγλωτισεις θυμαμαι εκανε τον τιμον και το τζινι απο τον αλλαντιν
Eχεις δίκιο τωρα που το λές και γώ θημάμε αμέτρητα διαφημηστικά οπου έχει δώσει τη φωνή του !
 
Ο Μιχαλης Μοσιος ο γνωστος σε ολους μας ως "Ταμτακος" εδωσε σημερα μια συνεντευξη στην Espresso της κυριακης και μιλαει για ολα για την εποχη της βιντεοκασετας, τη ζωη και τα δυο παιδια του και την οικονομικη κριση.

Για να διαβασετε την συνεντευξη του το λινκ ειναι αυτο http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=2&catid=0&artid=1562189&pg=1
 
ioli1453 είπε:
Ο Μιχαλης Μοσιος ο γνωστος σε ολους μας ως "Ταμτακος" εδωσε σημερα μια συνεντευξη στην Espresso της κυριακης και μιλαει για ολα για την εποχη της βιντεοκασετας, τη ζωη και τα δυο παιδια του και την οικονομικη κριση.Για να διαβασετε την συνεντευξη του το λινκ ειναι αυτο http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=2&catid=0&artid=1562189&pg=1
Ωραίος τύπος... και καλά λέει , δεν γύριζαν πορνό, κάπως έπρεπε να ζήσουν και αυτοί στα 80ς...
 
RIO είπε:
Ωραίος τύπος... και καλά λέει , δεν γύριζαν πορνό, κάπως έπρεπε να ζήσουν και αυτοί στα 80ς...
Νομίζω ότι είναι λάθος να ταυτίζεται το επίπεδο ενός καλού ηθοποιού όπως ο Μιχάλης Μόσιος με τον Ταμτάκο. Θυμηθείτε τις δύο αστυνομικές ταινίες όπου συμμετείχε τη Μεγάλη Απόφαση (1977) και το "Ένα γελαστό απόγευμα" (1979) όπου πραγματικά ήταν εκπληκτικός στο ρόλο του τρομοκράτη. Απλά, η γνώμη μου είναι ότι δεν του δόθηκαν οι ευκαιρίες να συμμετέχει σε καλές παραγωγές, ήταν και η εποχή παρακμής του ελληνικού κινηματογράφου, γενικά στάθηκε άτυχος.
 
Ευχαριστούμε πολύ ioli για το λίνκ της συνέντευξης του κ .Μόσιου. Νομίζω οτι μας κάλιψε σαν φόρουμ.

Θα διαφωνίσω (φισικά) με τη φίλη ΑRETARA ,απο οτι φένετε αγαπάει τον κινηματογράφο & δεν τις αρέσει το βίντεο. Η γνώμη μου είναι οτι για την συντριπτική πλιοψιφία των ελληνων τηλεθεατών ο Μιχάλης Μόσιος έχει ταυτιστεί με τον Ταμτάκο & η αλήθεια είναι οτι ολοι μας τον θυμομαστε για αυτό και τις βιντεοπαραγωγές.

Τώρα σχετικά με το άν το επιπεδο των ελληνικών βιντεοταινιών είταν πολύ χαμηλότερο σε συγκριση με τον κινηματογράφο ή αλήθεια είναι κάπου στη μέση ,απο οτι λέει και ο κ. Μόσιος γιριζόντουσαν και καλές & κακές βιντεοκασσέτες. Σε μια εποχή οπου είχε σταματίσει ο κινιματογράφος που μπορεί να κούρασε ή αλήθεια στις προιγούμενες δεκαετίες!
 
Πάμε και λίγο trivia, αναφορικά με τη συνέντευξη του "Ταμτάκου" :

Συγκεκριμένα, για τον διάλογο :

- Γράφτηκε σε μπλογκ ότι χρίσατε τη Βίκυ Κουλιανού ηθοποιό, με την έννοια ότι υποδύθηκε την αρραβωνιαστικιά σας σε ταινία.


- Κάνουν λάθος. Με τη Βίκυ Κουλιανού δεν έχω πει ούτε καλημέρα. Δεν τη γνωρίζω προσωπικά.


Εδώ, μπερδεύουν τον Ταμτάκο-Μόσιο με τον ηθοποιό Σάββα Τασίου. Ο Τασίου έπαιξε τον γύφτο στην βιντεοταινία "Ο ΓΥΦΤΟΡΟΚΑΣ", στην οποία έκανε όντως την παρθενική της εμφάνιση (ως ηθοποιός) η Βίκυ Κουλιανού, με το ψευδόνυμο "Βίκυ Λιανού".
 
Όσον αφορά τον Μόσιο....καλά κάνει και υπερασπίζεται τη δουλειά του. Αλλά αυτό δε σημαίνει πως αυτές οι δουλειές είχαν κάποια στάνταρ. Ατυχώς συγκρίνει το σινεμά του '60 & '70 με τη σαβούρα των '80s. Με το κυάλι ψάχνεις να βρείς μια αξιοπρεπή δουλειά στις 100 στις βιντεοκασέτες των '80s. Σαφώς και έχει δίκιο ότι έπρεπε να δουλέψουν και δεν υπήρχε πλέον κινηματογράφος, αλλά αυτό δεν δίνει άλλοθι στη ποιότητα των ταινιών αυτών.
 
Όσον αφορά τον Μόσιο....καλά κάνει και υπερασπίζεται τη δουλειά του. Αλλά αυτό δε σημαίνει πως αυτές οι δουλειές είχαν κάποια στάνταρ. Ατυχώς συγκρίνει το σινεμά του '60 & '70 με τη σαβούρα των '80s. Με το κυάλι ψάχνεις να βρείς μια αξιοπρεπή δουλειά στις 100 στις βιντεοκασέτες των '80s. Σαφώς και έχει δίκιο ότι έπρεπε να δουλέψουν και δεν υπήρχε πλέον κινηματογράφος, αλλά αυτό δεν δίνει άλλοθι στη κακή ποιότητα των ταινιών αυτών.
 
exetlaios είπε:
Πάμε και λίγο trivia, αναφορικά με τη συνέντευξη του "Ταμτάκου" :
Συγκεκριμένα, για τον διάλογο :

- Γράφτηκε σε μπλογκ ότι χρίσατε τη Βίκυ Κουλιανού ηθοποιό, με την έννοια ότι υποδύθηκε την αρραβωνιαστικιά σας σε ταινία.


- Κάνουν λάθος. Με τη Βίκυ Κουλιανού δεν έχω πει ούτε καλημέρα. Δεν τη γνωρίζω προσωπικά.


Εδώ, μπερδεύουν τον Ταμτάκο-Μόσιο με τον ηθοποιό Σάββα Τασίου. Ο Τασίου έπαιξε τον γύφτο στην βιντεοταινία "Ο ΓΥΦΤΟΡΟΚΑΣ", στην οποία έκανε όντως την παρθενική της εμφάνιση (ως ηθοποιός) η Βίκυ Κουλιανού, με το ψευδόνυμο "Βίκυ Λιανού".
Πολύ σωστή παρατήρηση Κωσταντίνε.

Εγώ πάντος δεν μπορούσα να δώ βιντεοταινία με θέμα τους γύφτους και να μην είναι μέσα ο Ταμτάκος! Ολες οι άλλες μου φενόντουσαν βαρετές και φισικά δεν με κράταγαν!
 
στον γυφτοροκα επαιζε ο μοσιος ο τασσιου με την κουλιανου επαιζαν στο γυφτοσταρ επισης να σημειωσω οτι ο γιος του ο γιαννης σπουδαζει ηθοποιος και ειχαμε παιξει μαζι στο ροδα τσαντα και κοπανα αν και μου ειχε πει οτι ο πατερας του δεν συμφωνουσε με την επιλογη του να παιξει εκει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα πρωτα ονοματα στης βιντεοταινιες παιρνανε καλα λεφτα για την εποχη εκεινη .αμοιβες που αγγιζαν και το ενα εκατομμυριο δρχ ενας απο αυτους ηταν και ο Μιχαλης Μοσιος και καλα εκανε! με τη δημιουργια των ιδιωτικων καναλιων τα πραγματα αλλαξαν οχι ομως λογω κυκλωματων αλλα λογω κερδους τα καναλια το μονο που ηθελαν και θελουν ειναι το κερδος με το μικροτερο κοστος δεν θα μπορουσαν να παρουν λοιπον να παρουν τα πρωτα ονοματα του 80 λογω του υψηλου κασε που ειχαν οποτε στραφηκαν σε ηθοποιους που ειχαν μικροτερες αμοιβες και ηταν στην αφανεια τοτε ηταν που εγιναν τα πρωτα σηριαλ στην ιδιωτικη τηλεοραση με τον Σπυρο Παπαδοπουλο τον Γιαννη Μπεζο κτλ τους επεβελαν τουλαχιστον στη αρχη για καθαρα οικονομικους λογους. Μετα απο μια εικοσαετια και στο ονομα της κρισης ηρθε και η δικια τους σειρα να τους αδειασουν με τα χρονια γινανε και αυτοι πρωτα ονοματα και τωρα πρεπει να πανε στην εξεδρα!
 
evanuos είπε:
Ενα μικρο βιντεο με τη Σια Φαρακη πως ειναι σημερα!
Επιτελους!...Ημουν πολυ περιεργος για την Σια Φαρακη! Μια χαρα φαινεται!...

Ευχαριστουμε, evanuos!
 
θανος είπε:
Ο Αλεκος Γιαννακης θα ελεγα οτι ειναι '' παιδι'' του Ομηρου Ευστρατιαδη αυτος σιγουρα ξερει με τι ασχολειται τωρα.επαιξε μαλιστα στη καινουργια εκδοση του ροδα τσαντα και κοπανα !
 
Πίσω
Μπλουζα