Η Παλιά Αθήνα

Περίεργο. Εκείνη την εποχή διάβαζα εφημερίδα κανονικά, και κάτι τέτοιο το 1975 θα είχε κάνει πάταγο, αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου. Εδώ γράφανε οι εφημερίδες ότι συνελήφθη ο τάδε (συνήθως τουρίστας) για προσβολή της δημοσίας αιδούς επειδή κολυμπούσε γυμνός σε μια ερημική παραλία, οπότε ο μόνος του οποίου η αιδώς είχε προσβληθεί ήταν ο αστυνομικός που τον είχε συλλάβει και που παραμόνευε σε ερημική ακρογιαλιά ακριβώς για να του την προσβάλουν :)
 
Panorama Thon 1911.jpg

Η κυκλική κατασκευή της φωτογραφίας (του 1911) ήταν το Πανόραμα Θων. Βρισκόταν απέναντι από το Παναθηναϊκό Στάδιο, δίπλα στον Ιλισσό ποταμό. Το Πανόραμα ανεγέρθηκε το 1895 και κατεδαφίστηκε το 1921. Εξυπηρετούσε ψυχαγωγικούς σκοπούς. Το όνομα του το είχε πάρει από τον αυλικό και επιχειρηματία Νικόλαο Θων.

Οι σκέψεις για τη κατεδάφισή του είχαν ξεκινήσει ήδη από τα πρώτα χρόνια του 20ου αιώνα. Η εφημερίδα ΣΚΡΙΠ έγραφε, στις 11 Νοεμβρίου 1905... "Ως επληροφορήθημεν ο ενταύθα αντιπρόσωπος του κ. Θων ήλθεν εις οριστικάς συνεννοήσεις μετά των απαιτουμένων εργατών δια την κατεδάφισιν του προ του Σταδίου πανοράματος και την προσεχή Δευτέραν θα αρχίση η κατεδάφισις αυτού."


Όμως το κυκλικό κτίσμα εξακολούθησε να στέκει στη θέση του για αρκετά χρόνια ακόμα, παρότι η ιδέα για τη κατεδάφισή του δεν εγκαταλείφθηκε. Μάλιστα και ο ίδιος ο Βασιλιάς ήθελε να απαλλοτριωθεί ο χώρος με σκοπό τη δενδροφύτευση του.

 


(prisma/bill-files.blogspot.gr)


 


 
Klaythmonos 60s.jpg

Η Πλατεία Κλαυθμώνος τη δεκαετία του '60, με το υπαίθριο πάρκινγκ. Η σκέψεις για τη δημιουργία του υπόγειου χώρου στάθμευσης είχαν γίνει στις αρχές εκείνης της δεκαετίας, όμως αυτό έγινε πολλά χρόνια αργότερα. Αποπερατώθηκε τη δεκαετία του '70 κατά τη διάρκεια της δικτατορίας.

Stadiou_Klaythmonos_60s_2.jpg

Οδός Σταδίου στο ύψος της πλατείας Κλαυθμώνος. Η φωτογραφία είναι γύρω στο 1959 ή, το αργότερο, τους πρώτους μήνες του 1960.

(photos-αρχείο ΕΛΙΑ)
 
Ωραιες! Μου θυμιζει που πηγαιναμε Αθηνα για Χριστουγεννα! Μινιον και Λαμπροπουλοι για ψωνια! :D
 
H παλιά Αθήνα με χρώμα!




Athens c.1963-64 by Nicholas Econopouly.jpg

Γνωστή αλλά όμορφη φωτογραφία, γύρω στο 1963-1964 (Καλλιμάρμαρο - photo by Nicholas Econopouly)

Athens Stadium + Discovolos 70s by Rene.jpg

Ξανά Καλλιμάρμαρο, με τον Δισκοβόλο σε πρώτο πλάνο, δεκαετία '70 (photo by Rene)

Syntagma 1976.jpg

Σύνταγμα 1976

Athens Monastiraki 1973-2.jpg

Μοναστηράκι 1973.

(αρχείο prisma)
 
Καταπληκτικό στυλ ο κύριος με το μπερεδάκι, αλλά παναγίτσα μου πόσο κολλητά πέρασε το τραμ από το αυτοκίνητο με πινακίδα 939!!
 
Αν παρατηρήσει κανείς τον Λογοθετίδη στην κάλπικη λίρα θα δει ότι έχει το ίδιο σχεδόν κοστούμι με τον παραπάνω διαβάτη.
 
Μπράβο ρε πρισμα. Να ξερες τι μου θύμισες με το κατάστημα του χυτηρογλου. Μου έβαλες και ιδέα την επόμενη φορά που θα κατέβω κέντρο να τραβήξω 2-3 φωτο. Βλέπεις εμείς οι Έλληνες υποτιμούμε τις φωτο σε αυτά τα μέρη και περιμένουμε κάποιον τουρίστα να δίνει υλικό.
 
foutix είπε:
Μπράβο ρε πρισμα. Να ξερες τι μου θύμισες με το κατάστημα του χυτηρογλου. Μου έβαλες και ιδέα την επόμενη φορά που θα κατέβω κέντρο να τραβήξω 2-3 φωτο. Βλέπεις εμείς οι Έλληνες υποτιμούμε τις φωτο σε αυτά τα μέρη και περιμένουμε κάποιον τουρίστα να δίνει υλικό.
Γεγονός... το 95% των φωτογραφιών από δεκαετίες 80 & 90 που έχω αναρτήσει, είναι από ξένους...
 
foutix είπε:
Μπράβο ρε πρισμα. Να ξερες τι μου θύμισες με το κατάστημα του χυτηρογλου. Μου έβαλες και ιδέα την επόμενη φορά που θα κατέβω κέντρο να τραβήξω 2-3 φωτο. Βλέπεις εμείς οι Έλληνες υποτιμούμε τις φωτο σε αυτά τα μέρη και περιμένουμε κάποιον τουρίστα να δίνει υλικό.

prisma είπε:
Γεγονός... το 95% των φωτογραφιών από δεκαετίες 80 & 90 που έχω αναρτήσει, είναι από ξένους...
Δεν το υποτιμουμε....ειναι το σπιτι μας..

Βγαζει κανενας το σπιτι του καθε μερα;

Μονο οι φωτογραφοι που εχουν τετοια αρχεια...
 
Το σπίτι του δεν το βγάζει κανείς καθε μέρα αλλό όλο και κάποια φωτό θα έχει από αυτό αποθανατίζοντας στιγμές από κάποια εκδήλωση.

Το αυτό και για το κέντρο. Πόσοι από εμάς έχουμε φωτος με την οικογενειά μας (αυτή που δημιουργήσαμε εμείς ή εκείνη της οποίας είμασταν παλιά μέλη) από την πλάκα ή από κάποιο γραφικό δρομάκι κάτω από τον παρθενώνα; Δεν λέω να έχουμε 1000 ο καθενάς αλλά έστω 3-4.
 
Μα τέτοιες φωτό βγάζουν οι τουρίστες. Πριν κάποια χρόνια ήμουν με φίλους (ξένους) στο Σύνταγμα και βγάζανε φωτογραφίες τους τσολιάδες και δεν ήξερα πού να κρυφτώ. Λέω, με την ατυχία που με δέρνει, από τα τόσα εκατομμύρια που έχει η Αθήνα θα τύχει να περάσει να με δει κάποιος που με ξέρει. Είναι σαν να θέλεις να βγεις να φας έξω και να πας στην πιτσαρία που είναι κάτω από το σπίτι σου. Πας? Δεν πας.
 
Athens Ermou 1972 by Phil Adams.jpg

Ο βυζαντινός ναός της Καπνικαρέας στην Ερμού, το 1972. Η κίνηση των οχημάτων γινόταν κανονικά από εκεί.

(photo by Phil Adams)

Προβολή συνημμένου 99055

Το Μουσείο και ο χώρος πέριξ αυτού, γύρω στις αρχές της δεκαετίας του '70.

Προβολή συνημμένου 99056

Πλατεία Συντάγματος & Μεγάλη Βρετανία, δεκαετία '60.

(αρχείο prisma)

Athens Museum c. early 70s.jpg

Athens Syntagma GB Hotel 60s.jpg
 
Kαλά η Ερμού. Αλλά το καφριλίκι με το παρκάρισμα μπροστά στο Μουσείο; :ban:

Aπό πίσω διακρίνεται μια πολυκατοικία όπου ήταν το πρώτο γραφείο που δούλεψα ως σχεδιάστρια :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε ελέφαντα δεν λέω να αρχίσουμε να κάνουμε υπερβολές, αλλά αν τύχει κάποια φορά και βρεθούμε σε αυτά τα μέρη, το να βγάλουμε 1-2 φώτο με το κινητό είναι δουλεία 2-3 λεπτών. Ε και να τύχει και μας δει και κανένας γνωστός από δικαιολογίες σωρό.

Παραδέχομαι τον πρίσμα με τους περιπάτους του στο κέντρο, και τις πολλές φωτος από πολλά μέρη που έχει τραβήξει. Δίνει το παράδειγμα. Α και για όποιον θέλειε να τον ακολουθήσει ο Πειραιάς δεν έχει φωτογραφηθεί ακόμα.
 
Πίσω
Μπλουζα