Η Σονυ χανει λεφτα

breakbeatsz είπε:
η ιδια εταιρια ειναι
Στα πολυκαταστήματα carrefour και media markt έχω βρει κατά καιρούς καλά cds της SONY με μόλις 0,5 euro!Πρόσφατα πήρα 2 ίδια του Ρέμου και 2 ίδια της Pink σε αυτή την τιμή το καθένα,που ούτε 1 τσίχλα δεν παίρνεις!
 
το 2006 το ps2 μετα 6 χρονια κυκλοφοριας αρχισε να διδεται ως δωρο με διαφορες αγορεςτο 2009 το ps3 μετα 3 χρονια κυκλοφοριας διδεται ως δωρο απο τη vodafone σε ολη την ευρωπη

δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο προς συζητηση απλα η κονσολα της sony δεν επιασε

δεν αρκει μονο το καλο hardware και αυτο φαινεται στις πωλησεις

Και το Wii δινουν τωρα ως δωρο - λες να μην επιασε στην αγορα ?
 
Δεν γνωρίζω αν χάνει λεφτά η Sony από το PS3 παντώς οι κάτοχοι του(μέσα σε αυτούς και έγω) σίγουρα κερδισμένοι είναι απο έλλειψη red rings of death και την επικράτηση του Blu Ray player που έχει,σε αντίθεση με το αποτυχημένο HD DVD.

P.S.Το Plaisio είναι γεμάτο προσφορές αξιόλογων παιχνιδιών για το PS3 με 20-25Ε.
 
(Για να μη σου πω τι γινεται καθε βραδυ στους Ελληνικους servers του BUZZ ;) )
 
Παιδια τα τελευταια ποστς ειναι λιγο σουρεαλ... :)
 
Γιατι Wally μου ? επειδη καποιοι δεν συμφωνουν οτι η Sony "χανει" λεφτα ? ή οτι η Sony δεν ειναι η μονη που χανει λεφτα ?

ή το γεγονος οτι το μηχανημα δεν εβγαλε ποτε βλαβες και παιζει το κραταιο πλεον BluRay φορμα ? ή οτι τα βραδια τιγκαρουν οι servers (του Ελληνικου ξαναλεω) edition του BUZZ ? (ενα απλο παιχνιδακι γνωσεων ετσι ? μη μιλησω για οτιδηποτε αλλο)

ή γιατι η M$ ειναι η πρωτη διδαξασα του "χανω 4δις δολλαρια για να μπω με το ζορι στην αγορα" ?

ή μηπως γιατι δεν "ακουγονται" ποτε εδω μεσα ολα τα παραπανω ?

Δεν ειναι σουρεαλ αυτα - σουρεαλ ειναι οι 60 εκατομμυρια κονσολες που εφτιαξε η M$ για να πουλησει τις μισες και για να γυρναει τις υπολοιπες στα στρατοπεδα συγκεντρωσης (τα επισκευαστικα κεντρα ηθελα να πω) και να επιμενουν καποιοι οτι πουλαει με κερδος ανα κομματι...

@breakbeatsz

Ναι ε ? και τωρα θελεις να φανεις αντικειμενικος και να πεις "οτι δεν υπαρχει κατι αλλο να συζητησουμε" οπως εγραψες παραπανω ?
 
@Paspartoo

αν ηταν να αγορασω μια κονσολα βαση των οσων λεγονται στο δικτυο,τιμης αλλα και ποιοτητας παιχνιδιων σιγουρα θα αγοραζα το xbox

τωρα εσυ εκανες μια επιλογη βαση των δικων σου κριτηριων οκ...

οταν λεω ομως οτι η κονσολα ps3 περναει δυσκολες ωρες αφου η Sony

την δινει δωρακι με αγορα κινητου τοτε αυτο ειναι αντικειμενικο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχην δεν αγορασα, ουτε προκειται να αγορασω PS3. Αν ηταν να αγοραζα ομως βασει ολων αυτων που ακουω στο net, θα αγοραζα και εγω XBOX360, μονο και μονο για να ανακαλυψω και τη μαυρη κουλτουρα που σερνει μαζι του....ευτυχως δηλαδη που δεν θα αγορασω τιποτα τελικα και που δεν ακουω με ευκολια τις "εμπειρες" γνωμες παπαγαλων του net.

οταν λεω ομως οτι η κονσολα ps3 περναει δυσκολες ωρες αφου η Sony

την δινει δωρακι με αγορα κινητου τοτε αυτο ειναι αντικειμενικο
Και σου απαντω οτι τα ιδια καταστηματα δινουν μαζι και το Wii - που δεν εχει καμια αναγκη για επιβιωση ουτε περναει δυσκολες ωρες. Πως βγαζεις λοιπον το αντικειμενικο συμπερασμα οτι το PS3 παει για φουντο ?
 
@Paspartoo

το wiι κοστιζει πενταροδεκαρες στην κατασκευη συγκριτικα με το ps3

οποτε η πολιτικη της nintendo ειναι τελειως διαφορετικη

πρακτικα δεν την νοιαζει

τα εχει βγαλει τα λεφτα της
 
Paspartoo είπε:
ή γιατι η M$ ειναι η πρωτη διδαξασα του "χανω 4δις δολλαρια για να μπω με το ζορι στην αγορα" ?
Η πρώτη διδάξασα του "χάνω ένα κάρο λεφτά για να μπώ στην αγορά με το ζόρι" ήταν πολλά χρόνια πρίν και πάλι η φίλη μας η Sony, η οποία BTW πεταξε εκτός παιχνιδιού τρομερά αξιόλογες κονσόλες της εποχής (και έκανε αρκετές εταιρίες να εγκαταλείψουν και το παιχνίδι για πάντα) προκειμένου να δώσει στον πλανήτη αυτό το έκτρωμα.

iqllih.jpg


Για πρωτοκαθεδρίες νομίζω οτι δεν έχει νόημα να μιλάμε ;)
 
πρακτικα δεν την νοιαζει τα εχει βγαλει τα λεφτα της
Οποτε συμπεραινω οτι τα 15 χρονια που εφαγα στα λογιστηρια πηγαν στραφι..
Να το δουμε ομως λιγο σοβαροτερα το θεμα "φετεινο Χριστουγεννιατικο δωρο".

Καταρχην δεν εμπλεκεται καμια SΟΝΥ και καμια Nintendo. To ολο project ειναι συμφωνια καποιας Ελληνικης εταιρειας κινητης τηλεφωνιας με τον εδω αντιπροσωπο.

Οι κονσολες ειναι κανονικοτατα πληρωμενες (με μια εκπτωση γυρω στο 10%) και η εταιρεια κινητης τηλεφωνιας που θα τις "προσφερεις" ως "δωρο" φιλοδοξει - συμφωνα με την ερευνα αγορας που εκανε - οτι θα προσελκυσει πολλες φορες παραπανω τους πελατες που θα ειχε στις γιορτες αν δεν ειχε την συγκεκριμενη προσφορα.

Ολο το "θαυμα" αυτο των Χριστουγεννων δηλαδη - εχει σχεση μονο με τον διαφημιζομενο provider κινητης τηλεφωνιας και οχι με τον Αντιπροσωπο της κονσολας που απλα πουλησε ηδη μαζεμενο εμπορευμα. Τα συμπερασματα λοιπον οτι το PS3 παει για φουντο επειδη "χαριζει" κονσολες απλα δεν υφισταται, οχι επειδη το λεω εγω αλλα επειδη ετσι δουλευει η αγορα.

πεταξε εκτός παιχνιδιού τρομερά αξιόλογες κονσόλες της εποχής (και έκανε αρκετές εταιρίες να εγκαταλείψουν και το παιχνίδι για πάντα)
Το πως μπηκε στην αγορα η SONY το εχουμε γραψει πολλες φορες - δεν ειχε τοσο το στυλ "χανω λεφτα" αλλα το στυλ "κοροιδευω τον αντιπαλο μου, πουλωντας του συμμαχια, και τη τελευταια στιγμη τον καρφωνω και βγαινω στην αγορα πρωτος και ανετος"...
Και ελπιζω να καταλαβαινεις οτι με την καμια δεν υποστηριζω τη SONY και τις επιλογες της - αλλου πηγα την ιστορια εξαρχης. ;-)
 
Το PS3 είναι τελικά η μόνη κονσόλα παρούσης γενιάς που δεν με ενδιαφέρει να πάρω, για πολλούς και διάφορους λόγους.

το γεγονός ότι μια κονσόλα δίνεται δωρεάν σαν προσφορά με προγράμματα συμβολαίου κινητής δεν λέει τίποτε. Με την ίδια λογική και τα ASUS το ίδιο δίνονται, τι να λέει αυτό;

BTW θεωρώ ότι το PS1 είναι μια από τις ομορφότερες κονσόλες της εποχής της, κλάσεις ανώτερο από τα εκτρώματα του συναγωνισμού τότε. Βέβαια η ομορφιά είναι προσωπικό κριτήριο.

Το 360 είναι πολύ καλή κονσόλα, αλλά όπως είναι τώρα. Κατασκευαστικά πάντα, έπρεπε να έχει κυκλοφορήσει από τη πρώτη στιγμή με την ποιότητα κατασκευής του σήμερα.

Το Wii είναι εκτός συναγωνισμού σαν κατασκευή (απίστευτα στιβαρό μηχάνημα) και σαν gameplay - playability.

Επίσης, σαν φτωχό παιδί που είμαι, μου τη σπάει αφάνταστα να πλερώνω για να έχω live - life και τα λοιπά. Καλύτερα η Ninty με τις point cards.

Α, multiplayer δεν παίζω ποτέ, είμαι gamer αντικοινώνας και κομπλεξικός όσο δεν παίρνει........
 
Paspartoo είπε:
Οποτε συμπεραινω οτι τα 15 χρονια που εφαγα στα λογιστηρια πηγαν στραφι..

Καταρχην δεν εμπλεκεται καμια SΟΝΥ και καμια Nintendo. To ολο project ειναι συμφωνια καποιας Ελληνικης εταιρειας κινητης τηλεφωνιας με τον εδω αντιπροσωπο.
καλα και αλλοι ειναι οικονομολογοι αλλα δεν το διαλαλουν

Η sony εμπλεκεται κανονικοτατα

και δεν ειναι project της ελληνικης εταιριας

αλλα ισχυει για ολη την ευρωπη απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω

αν κανω λαθος παρακαλω

δωστε μου τα φωτα σας

αλλα για αγγλια γαλλια ισχυει σιγουρα

οσο για την nintendo απλα το γιορταζει

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11879
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keeper7k είπε:
Η πρώτη διδάξασα του "χάνω ένα κάρο λεφτά για να μπώ στην αγορά με το ζόρι" ήταν πολλά χρόνια πρίν και πάλι η φίλη μας η Sony, η οποία BTW πεταξε εκτός παιχνιδιού τρομερά αξιόλογες κονσόλες της εποχής (και έκανε αρκετές εταιρίες να εγκαταλείψουν και το παιχνίδι για πάντα) προκειμένου να δώσει στον πλανήτη αυτό το έκτρωμα.


iqllih.jpg


Για πρωτοκαθεδρίες νομίζω οτι δεν έχει νόημα να μιλάμε ;)
τα παραλές νομίζω. έχει πολύ καλά παιχνίδια. τώρα αν το nintendo 64 είχε cartridge 16mb και παίζαμε Resident Evil χωρίς speech δε φταίει άλλος εκτός της nintendo.
 
Paspartoo είπε:
Και ελπιζω να καταλαβαινεις οτι με την καμια δεν υποστηριζω τη SONY και τις επιλογες της - αλλου πηγα την ιστορια εξαρχης. ;-)
Yeap , got that. Απλα έχω μια ευαισθησία με τις πρωτιές :p

Shinobi είπε:
τα παραλές νομίζω. έχει πολύ καλά παιχνίδια.
Δεν έκρινα αν έχει καλά παιχνίδια ή όχι - σχολίασα το πως πήρε την αγορά η Sony. Τώρα αν εννοείς τον χαρακτηρισμό μου, απευθύνομαι αμιγώς στην εμφάνιση ;)

Shinobi είπε:
τώρα αν το nintendo 64 είχε cartridge 16mb και παίζαμε Resident Evil χωρίς speech δε φταίει άλλος εκτός της nintendo.
Βασικο στοιχειο το Speech εκεινη την εποχη για τα παιχνιδια , οντως ...
 
καλα και αλλοι ειναι οικονομολογοι αλλα δεν το διαλαλουν
Δεν ειμαι οικονομολογος και δεν σου "διαλαλησα" τιποτα - απλα οταν βγαζουμε συμπερασματα του τυπου "δεν χωραει αλλη συζητηση, η κονσολα απετυχε και την χαριζει η SONY" - σε ενα χωρο οπως ο δικος μας που τον βλεπουν μερικες χιλιαδες ματια καθε μερα - καλο ειναι να εχουμε και μια ιδεα του πως λειτουργει η αγορα.
Το αν εχει προθεση η SONY να συνεργαστει με εταιρειες κινητης ανα την Ευρωπη προωθωντας το PS3 στη Χριστουγεννιατικη αγορα δεν εχει καμια σχεση με το πως θα υλοποιηθει αυτο στη δικια μας.

Η συμφωνια γινεται (εγινε) μεταξυ Ελληνικων εταιρειων με κανονες που ισχυουν εδω - με τηρηση του Ελληνικου (και μοναδικου στον κοσμο) ΚΒΣ - η φορολογηση θα γινει με τους εντοπιους συντελεστες και τα αποτελεσματα θα αφορουν πρωτογενως αποκλειστικα τη χωρα μας. Ακριβως η ιδια περιπτωση δηλαδη αν η κινηση αυτη δεν ηταν διεθνης αλλα τοπικη.

Τον τροπο που υλοποιουνται αυτα τα project στον περιεγραψα στο προηγουμενο post.

Και σε ξαναρωταω - εκτος απο ενα "Χριστουγεννιατικο project προωθησης προιοντος" που κατα κορο χρησιμοποιουν οι περισσοτερες επιχειρησεις παγκοσμια (στην περιπτωση μας και η Nintendo), απο που συμπεραινεις εσυ οτι η κονσολα απετυχε και "χαριζει" κονσολες ? Αν εχεις καποιο στοιχειο οτι "τα παρατησαν και χαριζουν το εμπορευμα" πληροφορησε μας - αλλιως - ας το ξανασκεφτουμε λιγο το ολο θεμα.

τώρα αν το nintendo 64 είχε cartridge 16mb και παίζαμε Resident Evil χωρίς speech δε φταίει άλλος εκτός της nintendo.
Δυστυχως για αυτο ευθυνεται σχεδον αποκλειστικα η SONY.
 
Πίσω
Μπλουζα